לכבוד הקיץ שהגיע: תשובות לשאלות בנושא מיזוג אוויר

הם מהווים חלק בלתי נפרד מחיינו ועדיין בכל הקשור למזגנים, רב הנסתר על הגלוי. המדריך שלפניכם יסייע לכם להכיר טוב יותר את ידידו הטוב ביותר של האדם
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג מזגנים ומיזוג אוויר

למרות שמדובר בהמצאה מודרנית, קשה מאוד לדמיין איך נראו החיים לפני שבא המזגן לעולם. על אחת כמה וכמה כשחיים במדינה חמה כמו ישראל. מעוניינים לדעת איך בוחרים מזגן, למה המזגן שלכם הפסיק לחמם ומה זה מזגן אינוורטר? הגעתם למקום הנכון. כאן תמצאו תשובות מקצועיות למגוון שאלות נפוצות בנושא מיזוג אוויר. 

 

איך לבחור מזגן?

מבחר המזגנים המוצעים למכירה מסנוור ביותר ולעיתים זה נדמה שהבחירה במזגן המתאים ביותר היא לא פחות ממשימה בלתי אפשרית. אז הנה כמה דברים שחשוב לזכור כשיוצאים לדרך המאתגרת: 
 
קחו המלצות בעירבון מוגבל - הדבר החשוב ביותר שיש לזכור כשבאים לרכוש מזגן חדש הוא שלא כל מה שמתאים לאדם אחד, בהכרח יתאים לאחר. הקולגה או קרוב המשפחה המליץ לכם על הדגם הנפלא שבו התחדש לאחרונה? מצוין. אך זכרו כי יתכן בהחלט שצורכי המיזוג שלכם שונים לחלוטין ולכן רכישה של אותו דגם (איכותי ככול שיהיה), תהווה הוצאה מיותרת לחלוטין. 
 
מה אתם באמת צריכים? – לאור הכתוב לעיל, הדבר הראשון שיש לעשות זה לאפיין את צורכי הקירור שלכם. הכוונה היא לכך שעליכם להבין כמה חדרים צריך לקרר: האם מדובר רק בחדר הילדים, בחדר השינה של ההורים או בכל הדירה. לאחר מכן יש להבין האם יש לקרר את הדירה או את החדר במשך רוב שעות היממה או שמא רק בשעות מסוימות. ככול שתהיו יותר ספציפיים והפירוט יהיה רב יותר, כך הבחירה במזגן המתאים תהיה קלה ופשוטה יותר. 
 
הגדרת מסגרת התקציב - טווח המחירים בתחום המזגנים רחב ביותר: ישנם מזגנים שעולים כ-1000 שקלים בלבד ולעומת זאת יש מזגנים ביתיים שעלותם עשרות אלפי שקלים. לכן חשוב ביותר להבין בשלב כמה שיותר מוקדם, מהי המסגרת התקציבית שלכם. 
 
אחד שמבין – במובנים רבים התאמת המזגן לצורכי הקירור מנוגדת לאינטואיציה. כך לדוגמה אם מדובר בחדר קטן יחסית (עד 12 מ"ר), ההמלצה היא ללכת על מזגן של 1 כ"ס. זאת כיוון שמזגן עוצמתי יותר יקרר את החדר במהירות ויכבה את עצמו באופן אוטומטי כל מספר דקות. לחדר ששטחו נע בין 14-12 מ"ר, מתאים יותר מזגן של 1.25 כ"ס אך שוב – לא מעבר. כמו כן מזגן מיני מרכזי שמותקן בדירה שבה יש לקרר רוב הזמן רק חדר אחד, יוביל להוצאות חשמל מוגזמות לחלוטין, שלא לצורך. לאור זאת ישנה חשיבות עליונה להתייעץ עם איש מקצוע בעל ניסיון בתחום המיזוג הביתי לפני הבחירה (תוך מתן עדיפות לאלו שלא עובדים במקרה בחנות שבה אתם מתכננים לרכוש את המזגן כמובן).
 
חשיבה לטווח רחוק – מעבר לעלויות הכרוכות ברכישת המזגן ובהתקנה שלו, חשוב לקחת בחשבון עלויות נוספות שתצטרכו לעמוד בהן בעתיד. הכוונה היא למשל לתוספת לחשבון החשמל המושפעת מרמת הנצילות האנרגטית של המזגן ומסוג המזגן, לעלות הרכיבים שנוטים לסבול מבלאי ועוד. רק כדי לסבר את האוזן נציין כי ישנם דגמי מזגנים שרק כרטיס הפיקוד שלהם עולה כ-5,000 שקלים. 
 
תנאי השירות והאחריות – תנאי השירות ומשך והיקף האחריות הם שיקולים חשובים נוספים שיש לקחת בחשבון. השאיפה היא לרכוש מזגן חדש מחברה אמינה ומוכרת, המעניקה אחריות רחבה ככל האפשר, למשך כמה שיותר זמן ומתחייבת לתקן תקלות בטווח זמנים הגיוני.
 
שקט בבקשה – אם אתם סובלים מרגישות לרעשים, חשוב שתבדקו מראש את רמת הרעש שמייצרים הדגמים השונים שאתם מתעניינים לגביהם. יש לציין כי נתונים לגבי רמת הרעש לא תמיד מופיעים במפרט הטכני ולכן יתכן שתצטרכו להתעקש מעט כדי לקבל מידע מדויק בנושא.   
 
איך לבחור מזגן?
 

מה זה מזגן אינוורטר?

מדחס של מזגן סטנדרטי יכול להימצא בשני מצבים בלבד: 100% הספק או כבוי. מדחס של מזגן אינוורטר לעומת זאת, מסוגל לשנות את ההספק שלו בהתאם לצורכי המיזוג. כך לצורך העניין מזגן אינוורטר בתפוקה של עשרה כ"ס, מסוגל לפעול במצבים מסוימים כמו מזגן של 2 כ"ס.

בניגוד למזגן הסטנדרטי, שעובד בטכניקת הקירור המסורתית, מזגני אינוורטר עובדים באופן רציף (ללא הפסקות) ומתאימים את עוצמת המיזוג לתנאים המשתנים תוך שימוש במערכת בקרה מתקדמת. טכנולוגיית הקירור של מזגני האינוורטר למעשה מונעת תנודות קיצוניות באקלים ומאפשרת לדיירים ליהנות מאקלים יציב לחלוטין ומרמת לחות קבועה.

מזגני אינוורטר הם מזגנים יקרים מאוד בהשוואה למזגנים הסטנדרטיים. יחד עם זאת, מדובר במזגנים חסכוניים בצורה בלתי רגילה ולכן בטווח הארוך, ההשקעה בפירוש מחזירה את עצמה. מעבר לכך, המעבר התדיר בין מצבי הקיצון במזגן הסטנדרטי, מוביל לשחיקה מהירה ולרמות רעש גבוהות יותר, בהשוואה למזגני אינוורטר.   

אם לא די בכל זה, הרי שמזגני אינוורטר יכולים להמשיך לפעול ללא קושי גם במזג אוויר קיצוני יחסית: בניגוד למזגן הסטנדרטי, מזגן אינוורטר יכול לפעול גם כשבחוץ יש טמפרטורת נמוכות (עד -15) וגם כשמדובר בטמפרטורות גבוהות מאוד (עד 46 מעלות). 


 

למה המזגן מטפטף?

בדרך כלל הסיבה לטפטוף מים מהמזגן קשורה בהפרעה לפעילות התקינה של היחידה הפנימית. רגע לפני שאתם מתקשרים לטכנאי מזגנים, הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות לבד כדי לתקן את התקלה:
 
צינור ניקוז חסום – אתרו את צינור הניקוז של המזגן ובדקו האם יש בו סתימה כתוצאה מחדירת לכלוך, כיפוף או מעיכה. אם זיהיתם בעיה שמפריעה לזרימת המים בצינור, לרוב אחרי שחרור המחסום (יישור הצינור, יניקת אוויר מקצה הצינור או הסרת הלכלוך), המזגן יפסיק לטפטף. שימו לב – חל איסור מוחלט לנסות לשחרר את החסימה על ידי החדרת ענפים או מקלות לצינור שכן הם עלולים להישבר ולגרום לנזק חמור. 
 
פילטר חנוק – פילטר לא מתוחזק מקשה על הפעולה של המאייד ולכן יתכן מאוד שעל ידי ניקוי יסודי של הפילטר, תוכלו לפתור את בעיית הטפטוף. כמו כן על מנת למנוע בעיות הקשורות לסתימה של הפילטרים, יש להקפיד על ניקוי שגרתי שלהם אחת לחודשיים: הרימו את מכסה המזגן, שלפו בעדינות את הפילטרים, שטפו אותם עם מים חמים וסבון נוזלי, יבשו אותם היטב והחזירו אותם למקומם (אך ורק לאחר ייבוש מלא, למניעת עובש).
 
סיבות נוספות – גורמים נוספים לטפטוף מהמזגן יכולים להיות מחסור בגז בעקבות דליפה וכן חדירה של לכלוך לתעלת הניקוז. בשני המקרים הנ"ל מומלץ שלא לנסות להתמודד עם הבעיה באופן עצמאי אלא לפנות לטכנאי מזגנים מוסמך.    
 
 

למה המזגן לא מחמם?

מחסור בגז ופילטרים סתומים מהווים גורמים שכיחים גם לבעיות חימום. בנוסף יתכן שהסיבה לכך שהמזגן לא מחמם נעוצה בהגדרות ולכן יש לבדוק לכמה מעלות כיוונתם את המזגן בשלט. אם השלט מכוון לפחות מ-25 מעלות, זה הזמן לשנות זאת. כמו כן חשוב כמובן לוודא שהשלט מכוון למצב (MODE) "חימום".  
 
גורם נוסף לבעיות חימום יכול להיות קשור לסליל החימום, האחראי על העברת המזגן למצב "חימום". תקלות בסליל החימום הן לרוב תוצאה של בלאי ובמקרים אלו אין מנוס מלהחליף את הרכיב התקול. סיבות נוספות יכולות להיות חסימה של פתח יציאת האוויר ביחידה החיצונית (על ידי עלים למשל)  וכן נזילה מאחד הצינורות. 
 
 

למה המזגן לא מקרר?

אין דבר מתסכל יותר ממזגן שלא מקרר, בעיקר כשמדובר ביום קיץ לוהט. מעבר למחסור בגז, תפעול לקוי של השלט ופילטרים מלאי אבק, ישנם עוד מספר גורמים לבעיה המתסכלת הזו. כך לדוגמה לא אחת המזגן מתקשה לקרר את החלל פשוט משום שכל החלונות פתוחים. סגירת החלונות, לרוב תפתור את הבעיה.   

סיבות נוספות כוללות תקלה בכרטיס הפיקוד, בתרמוסטט, במדחס, בקבל או בחיישנים. כל אחת מהתקלות הנ"ל, מצדיקה פנייה לטכנאי. כשמדובר במזגן מרכזי והבעיה מופיעה רק בחדר אחד, יתכן מאוד שמקור התקלה בצינור השרשורי שמזרים את האוויר הקר לחדר. התרת החסימה (לרוב מדובר בקיפול של הצינור), תחדש את זרימת האוויר.  

למה המזגן לא מקרר?

 

עולה עולה

כפי שציינו בפתח הדברים, טווחי המחירים בתחום מיזוג האוויר רחבים ביותר. כדי לסבר את האוזן, נביא לסיום מספר נתונים בנושא:
כמה עולה התקנת מזגן –  עלות ההתקנה של מזגן משתנה בין היתר בהתאם להספק שלו: עלות ההתקנה של מזגן 1 כ"ס נעה בין 800-500 שקלים ולעומת זאת התקנה של מזגן 4 כ"ס תעלה בין 1,500-1,000 שקלים. טווח המחירים כשמדובר במזגן מיני מרכזי כבר רחב יותר ונע בין 3,500-2,000 שקלים. 
 
עלויות נוספות הקשורות להתקנה - במקרים מסוימים תצטרכו לעמוד בעלויות נוספות. זהו המצב למשל כשמדובר במזגן המותקן בממ"ד (תוספת של 500-200 שקלים), בתוספת בריחים או סוגרים למזגן (300-150 שקלים), בהארכת הצנרת המחברת בין המאייד למדחס (130-80 שקלים למטר), בקידוח בקיר בטון (200-100 שקלים) ועוד. 
 
כמה עולה מזגן – זוהי אולי השאלה השכיחה מכולן אך מטבע הדברים מדובר גם בשאלה הכללית ביותר. זאת כיוון שהתשובה לשאלה "כמה עולה מזגן מיני מרכזי", היא בין 15,000-5,000 שקלים ולעומת זאת כשמדובר במזגן בעל הספק של 1 כ"ס הרי שרוב הסיכויים שגם המזגן האיכותי והמתקדם ביותר לא יעלה יותר מ-3,000 שקלים. 
 
כמה עולה טכנאי מזגנים – ביקור של טכנאי מזגנים ביום חול ובשעות העבודה הסטנדרטיות, יעלה לכם בין 250-150 שקלים. מעבר לכך, העלות תשתנה בהתאם לאופי העבודה: לדוגמה עלות החלפת חיישן תקול נעה בין 500-250 שקלים, תיקון מזגן שמקצר עולה בין 900-400 שקלים ולעומת זאת החלפה של מדחס עשויה לעלות לכם עד 3,500 שקלים.  
 
 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא מזגנים ומיזוג אוויר
האם המאמר עזר לך?