מורה לחיים: מדריך לחיפוש מורי נהיגה

כדי ללמוד נהיגה, לא מספיק לדעת להעביר מניוטרל להילוך ראשון, לשחרר מעצור יד ולצאת לדרך. ללמוד נהיגה פירושו לבחור את המורה הטוב ביותר, זה שיהפוך אתכם לנהגים מיומנים ואחראיים יותר. ואם הוא אחד שמקלל או צופר - אתם בבעיה
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג מורים לנהיגה

ללמוד נהיגה פירושו לא רק לקבל רישיון, לקחת את הרכב מההורים ולצאת אל הכביש. אם לא באמת עברתם הכשרה יסודית - אתם מסכנים הן את עצמכם והן את הסובבים אתכם. אולי כל מורה לנהיגה יכול להכשיר את תלמידיו לקבל רישיון, אבל לא כל מורה נהיגה יכול להכין היטב צעירים מתלמדים לחיים מאחורי ההגה.

 

שיעור קצר בהיסטוריה

בעבר הכל היה פשוט יותר. מי שרצה ללמוד נהיגה היה יוצר קשר עם בית הספר לנהיגה הקרוב למקום מגוריו, המורה היה תולה את השלט "ל'" על הרכב, מעביר מניוטרל להילוך ראשון, משחרר מעצור יד ויוצא לדרך. לאחר פרק זמן מסוים, המורה היה מגיש את התלמיד למבחן מעשי ("טסט"), כאשר התלמיד עצמו היה אחראי לעבור את מבחן התיאוריה עוד לפני הטסט.

המציאות הזאת יצרה כמה עיוותים; מורים רבים הגישו מוקדם מדי תלמידים לטסט, מבלי שהללו שלטו היטב ברזי הרכב והכביש. לכן הוקם ה"מל"ן" - מרכז ללימוד נהיגה של משרד הרישוי, שתפקידו לפקח על תחום לימוד הנהיגה, ולוודא שבתי הספר השונים אכן מכשירים תלמידים להיות נהגים מיומנים ואחראיים יותר.

 

לימוד נהיגה - הכשרה יסודית או הכנה מהירה לטסט?

בכל זאת, לא מדובר בעוד שיעור בתיכון - גם לתלמיד יש אחריות. לפני הכל, עליו לבחור את המורה הטוב ביותר עבורו, משימה לא פשוטה בכלל. למרות המ"לן, ניתן עדיין לאתר בשטח מורים שעושים כל מאמץ להעביר תלמידים טסט במקום ללמד אותם כיצד לנהוג. ולא שיש סתירה בין השניים.  השוק הוא תחרותי, ויש קרב על כל תלמיד ותלמיד, לכן הנטייה היא לא תמיד לבחור את מורה הנהיגה המיומן ביותר, זה שיהפוך אותנו לנהגים טובים יותר.
נכון, חשוב לבחור מורה שמלמד את תלמידיו בצורה מהירה יחסית, ולא מושך זמן, אבל לא על חשבון הדברים האחרים. צריך למצוא את השילוב בין הוראה יסודית להכשרה מהירה ככל האפשר.

 

לימודי תיאוריה - בבית או בבית הספר?

מלבד מורי נהיגה, יש מגוון בתי ספר ללימודי נהיגה שמציעים מעין "חבילה כוללת". חוץ משיעורי הנהיגה המעשיים, הם מעבירים קורסי הכנה למבחן התיאוריה. יש מי שהשיטה הזאת עובדת עבורו טוב יותר, מאשר לשבת בבית עם הטקסטים וללמוד באופן עצמאי. הקורסים הללו מציעים גם טיפים שאי אפשר למצוא בטקסטים עצמם.

 

סליחה, אפשר רק שאלה?

חשוב לזכור, לימודי נהיגה הם לא רק לימודים מכניים של הפעלת הרכב. מדובר בתהליך מובנה ומקיף שנועד להכין את התלמיד לכל מה שקורה בחוץ. הכביש רווי בתסריטים שהתלמיד צריך להיות מוכן להם מראש. ואם למורה שלכם אין הרבה סבלנות, אז אתם בבעיה. המורה חייב להיות קשוב, ולענות על כל שאלה, גם אם היא נשמעת קנטרנית. לכם, כתלמידים, יש זכות מלאה לשאול כל דבר. הרי רק ככה למדים.

 

התנהגות ומוניטין המורה

עוד פרט מהותי הוא התנהגותו של המורה בזמן השיעור. מורה טוב חייב להיות נינוח ורגוע, לא לקלל נהגים אחרים, לא לצפור, וכמובן לא ללמד אתכם לעבור על אי אילו "חוקים קטנים" שלכאורה מפריעים בדרך. כזכור, הוא לא רק מלמד לנהוג, אלא הופך את התלמידים לחלק מתרבות הנהיגה בישראל. אם הוא מקלל וצופר, כנראה שהוא בילה יותר מדי שעות על הכביש, וחמור מכך - יש סיכוי רב שהוא ייצר עוד נהגים בצלמו, וזה בהחלט לא מה שהכבישים שלנו צריכים.
בנוסף, חשוב לבחור מורה בעל מוניטין, מורה מקצועי ששמו הולך לפניו, מורה שעדיין אוהב את המקצוע שלו. אם יש לכם המלצות מחברים או בני משפחה, אל תאטמו את אוזניכם. לפעמים זה כל מה שדרוש כדי לעשות את הבחירה הנכונה. אפשרות נוספת היא שימוש במערכת סינונים מתוחכמת המציגה רשימה ממוקדת של מורי נהיגה.

 

כימיה עם המורה

המורה לא צריך להיות חבר טוב של התלמיד, אבל כן צריכה להיות ביניהם כימיה ותקשורת. לכן אם אתם לא מסתדרים, לא קרה שום אסון. פשוט בוחרים מורה אחר, גם אם הדבר כרוך באי נעימות. בתחום הנהיגה, המשפט: "מורה טוב - מורה לחיים" הוא לא רק סיסמה, אלא אמת צרופה.

>> בואו להתעדכן במחירון מורים לנהיגה.


 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא מורים לנהיגה
האם המאמר עזר לך?