לא כל רופא - מומחה: המדריך לבחירת רופא שיניים

בישראל פועלים בממוצע יותר רופאי שיניים לנפש מאשר בארה"ב או בגרמניה, אבל רק 8% מהם נחשבים למומחים. כך תמצאו את המומחה המתאים לכם ביותר
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג רופאי שיניים

האם הדיפלומה שעל הקיר מספיקה?

נראה שלא. רק 8% מ-9,100 רופאי השיניים הפועלים בישראל נחשבים למומחים מוכרים מטעם משרד הבריאות. חלק מהרופאים מכריזים על עצמם כמומחים, למשל "מומחה לרפואת שיניים אסתטית" או "מומחה לשתלים", בזמן ששני האחרונים אינם תחומי התמחות המוכרים על ידי משרד הבריאות.

 

הרבה רופאים, מעט מומחים

- מספר רופאי השיניים המורשים בישראל גבוה יחסית מהממוצע. מסקר ארגון המדינות המפותחות (OECD) עולה כי מספר רופאי השיניים לנפש בישראל הוא 82 רופאים ל-100 אלף איש, יותר מאשר בגרמניה (77), בצרפת (67) או בארה"ב (60). - עם זאת, לכל 100 אלף ישראלים יש רק 7 רופאי שיניים מומחים. רופאים אלו הם רופאי שיניים מנוסים שעברו הכשרה ממושכת - כשלוש שנים - כדי לעסוק בטיפולי שורש, או חמש שנים כדי לעסוק בכירורגיית הפה. הבעיה מתחילה כשאתם מחפשים רופא מומחה לבעיה ספציפית, והולכים לאיבוד בין עשרות העלונים בתא הדואר והפרסומות באינטרנט. במדריכים המודפסים ובאתרי האינדקסים ברשת תוכלו לאתר מומחים שונים, אך גם רופאים שתחום מומחיותם אינו מוגדר כך על ידי משרד הבריאות. בישראל קיימים תשעה תחומי התמחות, חשוב שתכירו אותם בבואכם לבחור רופא מומחה.

 

לכל בעיה - מומחה משלה

המומחים לרפואת שיניים לילדים עוסקים בטיפולים שוטפים, במניעת עששת בקרב ילדים וכן במחלות חניכיים, הפרעות סגר וחבלות שונות.
אורתודונטים מטפלים ביישור שיניים לילדים ומבוגרים, ובבעיות הקשורות למיקום השיניים, מבנה הלסתות ומבנה הפנים.
מומחים באנדודונטיה הם הרופאים היחידים שהוכשרו לבצע טיפולי שורש למטרות רפואיות או אסתטיות. 

מומחים בפריודונטיה עוסקים במחלות חניכיים ובבעיות אסתטיות הנוצרות עקב נסיגת חניכיים, או כחלק מתהליך שיקום הפה והתקנת שתלים דנטליים. כירורגים של הפה והלסת מטפלים בקשת רחבה של בעיות, כגון בטראומות של עצמות הפנים והלסתות, גידולים בראש ובצוואר, וכן נגעים בחלל הפה ומומים מולדים בעצמות הפנים. רופאים אלו מבצעים השתלות וניתוחי שחזור שונים.

מומחים ברפואת הפה עוסקים בקשר שבין מחלות חניכיים ושיניים למחלות כלליות. עליכם לפנות למומחה ברפואת פה במקרה של כאב פנים שמקורו אינו בבעיות שיניים, כולל רעשים וכאבים בפרק הלסת, הפרעות תחושה בפנים, הפרעות בתפקוד בלוטות הרוק או מחלות רירית הפה.
מומחים בשיקום הפה (פרותטיקה) מטפלים במקרים של מחסור שיניים חלקי או מלא, שחיקת שיניים, בעיות שיניים ומנשך מולדות או נרכשות, ובבעיות אסתטיות ייחודיות.
מומחים לרפואת שיניים ציבורית/קהילתית עוסקים בכל ההיבטים שמעבר לטיפול הקליני בבעיות השיניים. רופאים אלו חוקרים את הסיבות למחלות השיניים השונות, ואת הדרכים למנוע אותן ולטפל בהן.
מומחים לפתולוגיה אוראלית הם חלק מענף העוסק באנטומיה, בהיסטולוגיה ובפיזיולוגיה של הפה, הלסת והשיניים.
רשימה מפורטת של מומחים בתחום תוכלו למצוא במערכת סינונים מתוחכמת לאיתור רופאי שיניים.


>>בואו לדבר על זה בפורום רפואת שיינים.
>>בואו להתעדכן במחירון רופאי שיניים.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.


 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא רופאי שיניים
האם המאמר עזר לך?