438,722 עסקים | 234,234 חוות דעת
כתבות בנושא עו"ד דיני תעבורה - תמונת אווירה

סדרי הדין במשפט תעבורה

רבים מאיתנו פוגשים עורכי דין, שופטים, פרקליטים ונאשמים רק בטלוויזיה, או...בבית דין לתעבורה. המפגש עם מערכת הצדק דווקא בבית משפט לתעבורה עלול להיות מלחיץ - לא רק שאתה לפתע נאשם שעלול לאבד את רישיון הנהיגה שלך, אתה גם נדהם מהאופן שבו מתנהלים הדיונים בבית המשפט ולא יודע איך להתמודד עם המצב. לכן אנחנו כאן. נפרט ונסביר מהו בית משפט לתעבורה ומהם השלבים שתעבור בדרך לפסק דין בעניינך.

בכתבה זו:
שלב ראשון - הזמנה לבית משפט לתעבורה | שלב שני - זה הזמן לפאניקה או לפנות לעו"ד תעבורה | שלב שלישי - ידע זה כוח; נעים להכיר - בית משפט לתעבורה | שלב רביעי - אסטרטגיה | שלב חמישי - הגעה למשפט: יום הקראות מרוכז, שיטת הסרט הנע, תשובה לאישום | שלב שישי - ניהול הוכחות | שלב שביעי - הכרעת דין | שלב שמיני - טיעונים לעונש | שלב תשיעי - גזר דין | שלב עשירי - ערעור | שלב אחד עשרה - ריצוי העונש

הדרך לבית משפט תעבורה מתחילה בכביש - עבירת תנועה שלך או תאונת דרכים תניע מהלך שיוביל אותך בסופו של דבר לכס הנאשמים. איך זה קורה? מה עליך לעשות? מה צפוי לך? כיצד עליך לנהוג? כל התשובות שלב אחר שלב:

שלב ראשון - הזמנה לבית משפט לתעבורה

יש שתי דרכים להגיע לבית משפט לתעבורה: בתור נאשם - הזמנה לדין, או בקשה שלך להישפט. נסביר:

סוג עבירת התנועה שאתה חשוד בביצועה ישפיע על אופן הגעת עניינך לדיון בבית משפט לתעבורה. אם מדובר בעבירת תנועה קלה כגון, חניה במקום אסור או נהיגה במהירות מופרזת, אתה לרוב לא תואשם ולא תוזמן לדין. מה שתקבל הוא דו"ח -  "דו"ח תנועה” או דו”ח משטרה”, אותה הודעה על תשלום קנס בגין עבירת תנועה. דו"ח זה מכונה ברירת משפט משום שהוא נותן לך ברירה מתוך שתי אפשרויות - שלם את הקנס או שתבקש ללכת למשפט.

רוב האנשים שמקבלים קנס מתעצבנים ואז או מתעלמים, צוברים כפל קנס ומשלמים בסוף פי שלוש, אחרים פשוט משלמים בחריקת שיניים. שימו לב - אם לא תשלמו את הקנס תוך ‏90 ימים, יחול כפל קנס והסכום לתשלום יוכפל כל הזמן - אחת לשישה חודשים מוכפל הקנס וממשיך לגדול בשל תוספת פיגורים. מלבד הסכום העצום שתיאלצו בסופו של תהליך לשלם, ראו הוזהרתם - גם חידוש רישיונכם יעוכב במשרד הרישוי אם לא תפרעו את הקנס במלואו. אין חידוש ללא פירעון כל הקנסות.

מקצת האנשים שמקבלים את הודעת הקנס מעדיפים להילחם - אם תשימו לב, על כל דו"ח או קנס שקיבלתם יש הנחיות לאלה ממקבלי הדו"ח המעוניינים להילחם ברוע הגזירה. יש לכם אפשרות לבקש להישפט תוך 90 יום מיום קבלת הדו"ח. תשלום הקנס מהווה למעשה הודאה באשמה ללא משפט, בעצם התשלום אתה אומר "אני מודה כי ביצעתי את העבירה" ולכן אתה נושא גם בעונש, הוא התשלום של הקנס. אם אתה לא רוצה להודות, תבקש להישפט. למי שבוחר להישפט תישלח הזמנה למשפט תוך שנה, ואז יתקיים בבית משפט לתעבורה משפט שבו תידון אשמתו.

האופצייה הזו נשמעת לך לא רעה? חכה, זה לא כזה ורוד. אם אין סיבה טובה ללכת למשפט, עדיף "לגמור עם זה וזהו". אתה בוודאי רוצה לדעת מתי כדאי לך לבקש להישפט והאם אופצייה זו בכלל מומלצת? האמת שלא. רק בנסיבות חריגות שבהן אתה ממש בטוח בחפותך, ויש לך עדים או ראיות אחרות שיתמכו בגרסתך, תטרח ללכת על האופצייה של משפט, וכמובן כדאי  שתצטייד בעו"ד תעבורה טוב.

מדוע?בגלל לא מעט סיבות:
1. בתי המשפט לתעבורה ברחבי הארץ עמוסים עד מאד. אין סוף משפטים ודיונים כשהעומס על השופטים הוא אדיר. על כן, מדיניות בית המשפט היא להחמיר עם מי שהגיש בקשה להישפט שלא מסיבה באמת מוצדקת.
2. ברוב המוחץ של המקרים - אם הגשת בקשה להישפט ויצאת אשם, הקנס שיוטל עליך יהיה גבוה יותר ויהווה עונש חמור יותר ממה שקיבלת בקנס המקורי.
3. המשפט הוא לא פיקניק - יידרשו ממך משאבים כלכליים, זמן וסבלנות, כמו גם שכירת שירותי עו"ד תעבורה והפסד יום עבודה אחד או יותר -  תחשוב אם זה משתלם לך.
בשל כל הסיבות הללו נסיק כי עדיף לך לבחור להישפט כאשר יש לך סיכוי להצליח או כאשר הסיכון בהודאה באשמה הוא גבוה. כלומר אם מדובר במצב של "מילה שלך מול מילה של השוטר" ואין לך ראיות נוספות לתמוך בגרסתך, הסיכוי שלך לנצח מזערי; אבל אם יש ראיה או עד, ובנוסף לכך, במצב הדברים, בשל נקודות שתצבור אם תודה בעבירה ותשלם, רישיונך יהיה בסכנה -  שווה לך לברר עם עו"ד תעבורה מה הן הדרכים שלך להילחם ברוע הגזירה. 
דרכים נוספות להילחם בתשלום הקנס הן הגשת בקשה מנומקת לביטול הדו"ח תוך 30 יום מקבלתו, או הגשת בקשה מנומקת להמרת הדו"ח באזהרה. אם אחת מהבקשות הללו נדחות ניתן עדיין לבקש להישפט תוך ‏30 יום מיום התשובה בעניין הבקשה. יש לשים לב כי אם הבקשה להמרת הדו"ח או גניזתו אינה מתקבלת, מועד תשלום הדו"ח אינו נדחה ועדיין יש לשלמו בתוך 90 ימים מרגע קבלתו.   
וחזרה לנקודת ההתחלה - אם עבירת התנועה שאתה חשוד בביצועה חמורה, אז לא תקבל דו"ח ולא תהיה לך אפשרות לבחור בין משפט לבין תשלום הקנס, אלא תקבל הזמנה לדין. כל חשוד בכל עבירת תנועה חמורה יקבל הזמנה לדין. הזמנה לדין היא מסמך המורה לך להתייצב לבית משפט לתעבורה ביום ובשעה מסוימים. זהו כתב אישום (ההזמנה לדין עצמה תהווה כתב אישום או מסמך שיצורף לה). אתה אמור להתייצב בבית דין לתעבורה כשאתה הנאשם ונגדך מתנהל משפט שבסופו תורשע או תזוכה. 
ההזמנה לדין תגיע לידיך באחת מהדרכים -  או שניתנה לך ביד כשהשוטר "תפס אותך על חם"; או שתקבל אותה בדואר רשום. הזמנות לדין המגיעות בדואר נשלחות במקרים שבהם נהגים תועדו על ידי שוטר, אמצעי אכיפה או עובר אורח בעת ביצוע עבירה. גם מעורבות בתאונת דרכים עלולה להניב מצב שבו תישלח אליך הזמנה לדין - אם יש חשד כי עברת עבירת תנועה כלשהי שהובילה לתאונה.

שלב שני - זה הזמן לפאניקה או לפנות לעו"ד תעבורה

יש לך בהחלט סיבות להיות מבוהל. אובדן רישיון, קנס כספי, נקודות ואולי אפילו עונש מאסר (במקרים קיצוניים) - מאיימים ומרחפים מעל ראשך. זה הזמן להתחיל לחפש עו"ד תעבורה בעל ותק, ניסיון, כלים ומיומנויות שיסייעו לך לצאת זכאי או לכל הפחות לקבל עונש מינימלי ככל שניתן.
בין אם הוזמנת לדין ובין אם בחרת להגיע למשפט במקום לשלם קנס ולסגור את הסיפור, אל תגיע לבית משפט לתעבורה ללא ליווי של עו"ד תעבורה. מדוע? בשל לא מעט סיבות:
 
1. כמה שלא תאהב את העובדה הזו, אין ברירה אלא להכיר בכך שאתה נאשם במשפט פלילי. עבירות תעבורה הן חלק מכל העבירות הפליליות בדיני העונשין בישראל. עובדה זו כשלעצמה מספיקה כדי שתצטייד בעו"ד תעבורה טוב.
 
2. כי יש סיכוי הרבה יותר גבוה שתזוכה או שלכל הפחות תקבל עונש קל יותר אם יהיה לצידך עו"ד תעבורה שמכיר את השופט, את סדרי הדין ואת החוק, ויידע לזהות פרצות, טיעונים וגורמים שיסייעו להקל עמך את הדין.
 
3. כי הרישיון שלך תלוי במשפט הזה, ולעתים גם שמך הטוב, או אפילו חירותך. 
 
4. כי למרות האופן שבו הוא נתפס - משפט תעבורה, בוודאי כשמדובר בעבירות תנועה חמורות, איננו פשוט וקל להבנה וליישום. עו"ד תעבורה מומחה שוחה בנפתולי החוק ויודע על בוריים סעיפי חוק, תקדימים ואמות מידה שאתה לא  יודע, ולכן כדאי לך לקבל ממנו עזרה. 
 
5. בשל העומס הרב שופטי תעבורה רבים ממהרים מאד, וחלקם אף חסרי סבלנות וקצרי רוח ויתקשו למצוא זמן ואנרגיות להקשיב לכם במתינות, ולשמוע את הסבריכם המסורבלים וטיעוניכם הבלתי מקצועיים ושאינם רלוונטיים. 
 
6. כי יש בשנים האחרונות מדיניות של החמרה מאד משמעותית בעבירות תנועה נפוצות, כגון, נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת וכדומה, ורצוי להתגונן כראוי מול האשמות כאלה.

שלב שלישי - ידע זה כוח; נעים להכיר - בית משפט לתעבורה

זה הזמן שלך להתכונן, לקרוא, לשאול, ללמוד ולהבין. התייעץ עם עורך הדין, בקש הסברים והכנות וגם תקרא קצת על מה צפוי לך באותו יום בו תגיע לבית משפט לתעבורה. מה זה בכלל? 
בית משפט לתעבורה הוא חלק ממערכת בתי הדין בישראל. פקודת התעבורה - שריד מהשלטון המנדטורי הבריטי אשר מעודכן ומחודש לפרקים כך שיתאים למציאות של ימינו -  מסמיכה את בית המשפט לתעבורה לדון בעבירות תעבורה ובעבירות שונות ומגוונות הנוגעות לכלי רכב, לרבות תאונות דרכים. מעמדו של בית משפט לתעבורה הוא כשל בית משפט שלום. יש הרבה בתי משפט לתעבורה בישראל, הפזורים ברחבי הארץ, בערים - צפת, קריית שמונה, טבריה, עכו, נצרת, חיפה, חדרה, נתניה, תל אביב, רמלה, פתח תקווה, ירושלים, אילת, אשדוד, אשקלון, קריית גת ובאר שבע. משפטך יתנהל בבית דין לתעבורה באזור שבו אתה מתגורר או באזור שבו בוצעה העברה.
מבחינת סמכויות בית הדין - לפי סעיף 25 לפקודת התעבורה, לבית משפט לתעבורה תפקידים וסמכויות מגוונים, ביניהם, עברות תנועה (קלות כחמורות, לרבות גרם מוות ברשלנות), עברות הקשורות לתאונות דרכים ועוד עברות שפחות נוגעות לציבור המשתמשים בכביש.

שלב רביעי - אסטרטגיה

השלב הזה יוקדש להתייעצות עם עו"ד תעבורה. בין אם מדובר רק בקנס שאתה בטוח שהוא פסול כי ניתן על עבירה שלא ביצעת, ובין אם מדובר בהזמנה לדין בגין עבירה חמורה - אין לך טעם להיכנס לבית דין לתעבורה ללא ייעוץ מוקדם וליווי של עו"ד תעבורה. יחד עם עורך הדין תחשבו על אסטרטגיה - האם לשלם את הקנס או לא? האם להודות או לכפור באשמה? אילו טיעונים להעלות?
את כל אלה תחליט עם עורך הדין שלך, כאשר התגובות שלך להזמנה לדין הן כאלה:
 
1. התעלמות ואי התייצבות למשפט: אופצייה זו מאד לא רצויה. אם אתה מואשם בביצוע עברת תעבורה שלא גרמה לתאונה שבה נפגע אדם פגיעה של ממש, מותר לדון את הנאשם שלא בפניו, ועל כן יתקיים המשפט במועד שאליו הוזמנת, גם אם אתה לא תתייצב. לא רק שלא תשמע במה בדיוק מאשימים אותך, ולא רק שלא תקבל הזדמנות להתגונן, אלא פשוט תורשע באופן אוטומטי. נאשם שהוזמן ולא התייצב למשפט ייחשב כמי שמודה בעובדות כתב האישום. על בסיס הודאה זו ייקבע כי אתה אשם, ובית המשפט יגזור את דינך. בית המשפט יכול להטיל עליך כל עונש חוץ מעונש מאסר או מאסר על תנאי - שאותם אין להטיל על נאשם שלא בפניו.

אם הגעת לשלב זה - הוזמנת לדיון, לא הגעת והורשעת, תוכל לשלוח בכתב טיעונים לעונש, בניסיון להפחית את חומרת העונש שיושת עליך. אפשרות אחרת היא שתגיש בקשה לביטול גזר דין: לפי סעיף ‏240 לחוק סדר הדין הפלילי, נוסח משולב, התשמ"ב - ‏1982 אתה יכול להגיש בקשה לביטול פסק הדין, וזו תאושר אם הייתה סיבה מוצדקת להיעדרותך. את הבקשה הזו תגיש לבית המשפט שנתן את פסק הדין נגדך משום שהוא זה שרשאי לבטלו, וזאת אם הבקשה תוגש תך ‏30 יום מהיום שהומצא פסק הדין לנאשם.
 
2. תשובה בכתב לאישום: באפשרותך להשיב בכתב לאישום. כלומר להודיע שאתה מודה באשמה ואז לטעון לעונש; או, לחלופין, להודיע שאתה כופר באשמה - אתה זכאי - ולבקש הזמנה להמשך המשפט. 
 
3. אתה יכול להתייצב לדיון במועד שבו הוזמנת כשלצידך עו"ד תעבורה. אתה כמובן יכול להגיע ללא ייצוג משפטי - אם כי זה כאמור לא מומלץ וסביר שאם העניין אפילו מעט מורכב, ידרוש בית הדין כי תיוצג על ידי עורך דין.

שלב חמישי - הגעה למשפט: יום הקראות מרוכז, שיטת הסרט הנע, תשובה לאישום

אם לא בחרת להתעלם מההזמנה לדין או להשיב לאישום בכתב, אתה תתייצב בבית משפט לתעבורה שאליו הוזמנת בתאריך ובשעה הייעודיים, ושם תיחשף לסדרי הדין המיושמים בבית משפט זה. עוד בטרם תגיע נכין אותך למה שצפוי - שכח מכל הסרטים והסדרות הטלוויזיוניות, בית דין לתעבורה הוא מקום הומה ורועש, עמוס ומבלבל. הדברים שם קורים מאד מהר. אתה צפוי להיחשף ל"שיטת הסרט הנע" המתקיים ב"ימי ההקראות המרוכזים" המתקיימים בבית המשפט. יום שלם שכולו מוקדש להקראת כתבי אישומים כנגד נאשמים הניצבים בזה אחר זה בפני שופט תעבורה שקורא האישומים נגדם ומבקש מהם להשיב על האישומים.
זהו השלב שבו אתה, באמצעות עו"ד תעבורה ששכרת לייצג אותך, תשיב לאישום. אתה תצטרך להשיב האם אתה מודה בעובדות כתב האישום או כופר בהן. אם תודה, ימשיך הדיון לשלב של טיעונים לעונש שיתקיים לרוב באותו מועד או במועד אחר שיקבע השופט. לרוב הודאה בשלב זה גוררת את השלמת המשפט, וביום אחד תואשם, תורשע וייגזר עליך עונש. אם תכפור באשמה ותתעקש כי אתה חף מפשע, ייקבע מועד להמשך הדיונים, ומעבר לשלב הבא של הדיון הוא שלב ההוכחות.  במצב דברים זה, יתנהל נגדך משפט שלרוב יכלול יותר מדיון אחד בבית משפט.

שלב שישי - ניהול הוכחות

זהו השלב שבו יזומנו עדים, יוצגו ראיות ויתקיימו דיונים בעניינך. שלב ההוכחות מכונה שלב בירור האשמה, והוא מורכב משתי פרשות - פרשת התביעה ופרשת ההגנה. בפרשת התביעה התובע ינסה להוכיח את אשמתך, מעבר לספק סביר, על ידי הצגת הראיות וההוכחות שיש בידי התביעה. אל דאגה - את כל מה שהתביעה הולכת להציג, אתה ועורך הדין שלך כבר מכירים ויודעים - סעיף 77 לחוק סדר הדין הפלילי, תשמ"ב-1982, מתיר לתביעה להציג אך ורק ראיות שנכללו בחומר החקירה שאותו תקבל בטרם המשפט, כמו גם את רשימת העדים הצפויים לעלות לדוכן. 
כל עד שיעלה לדוכן במסגרת פרשת התביעה ייחקר ראשית על ידי התובע, ולאחר מכן על ידי עורך הדין המייצג אותך.
בפרשת ההגנה אתה, בליווי עו”ד תעבורה מומחה, תנסה להפריך את טענות התביעה ולעורר ספק סביר באשמתך. בטרם המעבר לפרשת ההגנה ייתכן שעורך הדין שלך יעלה טענה שלפיה גם אם לא תתגונן כלל, אין להרשיע אותך משום שהתביעה - עם הראיות והעדים שהביאה - לא הצליחה לבסס אשמה מעבר לספק סביר. טענה זו מתקבלת לעתים רחוקות, משום שלרוב התביעה תפתח במשפט פלילי רק נגד נאשם שנראה כי ניתן להוכיח אשמתו בעזרת הראיות הקיימות. קבלת הטענה תוביל להפסקת המשפט ולזיכוייך המלא.
אי העלאת הטענה או דחייתה תעביר אותך לשלב פרשת ההגנה שבמסגרתה תביא ראיות ועדים עליהם תבסס את גרסתך. את העדים מטעמך יחקור ראשון עורך הדין שלך ולאחר מכן התובע.
לגבי נוהלי הזמנת עדים עליך לדעת כמה דברים:
1. אין טעם שהעדים יגיעו לדיון הראשון - דבריהם ישמעו רק במהלך דיוני ההוכחות ולא קודם לכן.
2. את העדים שלך אתה אחראי לזמן באמצעות "בקשה להזמנת עדים" שעליך להגיש למזכירות בית המשפט. את טופס הבקשה תקבל גם כן במזכירות, ובו עליך למלא את שמות העדים ואת כתובתם המדויקת. כמובן שאם אתה מיוצג משפטית עורך הדין יעשה זאת עבורך.
3. הזמנת העדים כפופה להפקדת כסף. כסף זה הוא הוצאות של העדים בגין שכר בטלה (הפסד ימי עבודה), והוצאות נסיעה ממקום מגוריהם אל בית הדין ובחזרה. 
לאחר סיומן של שתי הפרשות יחל שלב הסיכומים - התביעה מסכמת את שהיה, את שהציגה ואת טענותיה; ובסיום עורך הדין שלך מסכם את גרסתך והתימוכין לה. 

שלב שביעי - הכרעת דין

בתום שלב בירור האשמה מגיע השלב החשוב ביותר במשפט - הכרעת הדין. בית המשפט יורה לצדדים מתי להתייצב לדיון המכריע. זהו מועד הכרעת הדין שבמסגרתה יכריז השופט על פסיקתו - האם אשם אתה או זכאי. מועד מתן הכרעת הדין יהיה לא יאוחר מ-60 ימים מתום שלב הסיכומים. אם בהכרעת הדין תזוכה, יסתיים המשפט ותלך הביתה שמח וטוב לב; אם תורשע, מחכה לך מלאכה אחרונה וחשובה ביותר - השפעה על חומרת העונש שתקבל.

שלב שמיני - טיעונים לעונש

בשלב זה יתמקד הדיון לא בשאלה אם אתה אשם או לא אשם, אלא בשאלה איזה עונש מגיע לך בגין העברה שביצעת. טיעונים לעונש יישמעו קודם לכן אם הודית באשמה בכתב או בעל פה; או בשלב זה לאחר שלב בירור האשמה. במסגרת הטיעונים לעונש תבקש התביעה לגזור עליך עונש מסוים ותנמק את עמדתה, ועו"ד תעבורה שלך יבקש להשית עליך עונש קטן הרבה יותר ומינימלי.
מה שמשפיע על העונש הן הרבה מאד נסיבות מגוונות שרבות מהן מחוץ לשליטתך. במשפטי תעבורה בולט מאד ההבדל בין העונשים השונים על עבירות זהות או דומות. על אף שגורמים שונים מנסים לנסח אמות מידה אחידות שישפיעו על חומרת העונש, כל שופט מכריע ומשית עונש לפי הנסיבות הספציפיות של כל עניין ועניין.
ובכל זאת, עו"ד תעבורה טוב, מנוסה וממולח יצליח להציג את הדברים באופן שאולי יסייע לך לשלם פחות, לשמור על רישיונך או להימנע ממאסר. במסגרת הטיעונים לעונש יעלה עורך הדין את כל הטענות שיכולות לגרום לבית המשפט להקל עמך. דוגמא לטענות נפוצות:
1. הנאשם הוא איש משפחה ישר דרך שמעד מעידה חד פעמית.
2. גיליון ההרשעות של הנאשם נקי וזוהי עבירת תנועה נדירה.
3. הנאשם זקוק לרישיון הנהיגה כדי לעבוד ולכן שלילתו תהווה עונש בלתי מידתי וחריג בשל פגיעה לא רצויה בפרנסתו.    
4. נסיבות שונות המחייבות להקל עם הנאשם - מחלה שלו או של קרובי משפחתו, צורך ברישיון נהיגה, למשל כדי לקיים חיי משפחה תקינים או לטפל בהורים זקנים.
5. נסיבות שונות שהתקיימו ביום ביצוע העבירה.

שלב תשיעי - גזר דין

לאחר שישמע בית המשפט את הטיעונים לעונש ויפעיל שיקולים שונים (כגון, חומרת העברה, נסיבות מקלות, גיליון הרשעות קודמות ועוד), יקבע איזה עונש יוטל עליך. לבית המשפט לתעבורה ישנה הסמכות לפסוק עונשים רבים ומגוונים, לרבות, קנס, מאסר, מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה לפרק זמן קצוב בפועל או על תנאי, חיוב לעבור מבחני נהיגה עיוניים, עבודות שירות  ועוד. גזר הדין בצירוף הכרעת הדין שקדמה לו מהווים את פסק הדין של בית המשפט לתעבורה.

שלב עשירי - ערעור

בין אם זוכית ובין אם הורשעת יכול להיות שתגיע גם לשלב הערעור. ייצוג של עו"ד תעבורה נחוץ גם פה. אם הורשעת והוטל עליך עונש קל מאד או זוכית, התביעה עשויה להגיש ערעור נגד הזיכוי ו/או נגד קלות העונש ואז תזדקק להשיב לערעור ולנסות להוביל לדחייתו. 
הערעור כמובן יכול להיות גם ביוזמתך - אם הורשעת תוכל לערער על עצם ההרשעה, וכן לערער על חומרת העונש ולבקש את הקלתו. כל נאשם שהורשע בכל עברה בבית משפט לתעבורה יכול להגיש ערעור על פסק הדין לבית משפט מחוזי תוך ‏45 ימים מיום מתן פסק הדין. ערעורים על פסקי דין של בית המשפט לתעבורה נדונים בדרך כלל לפני שופט אחד - דן יחיד. 

שלב אחד עשרה - ריצוי העונש

בשלב זה נסתיימו ההליכים המשפטיים ואתה תידרש למלא אחר העונש. במקרה של הגשת ערעור תוכל לבקש דחיית ביצוע גזר הדין. עו"ד תעבורה טוב לרוב יצליח לקבל ארכה עד להחלטה בערעור. בכל מקרה במועד זה או אחר - את העונש תידרש ליישם, כך: אם מדובר בקנס - עליך לשלמו עוד באותו יום של גזר הדין כדי למנוע ריבית פיגורים, אלא אם ניתנת ארכה לתשלום. התשלום ייעשה מול מזכירות בית המשפט באמצעות שובר תשלום.

איחור בתשלום הקנס לא בא בחשבון - איחור זעום, אפילו רק ביום אחד, גורר אחריו תוספת פיגור בשיעור של ‏50% ובחלוף כל חצי שנה 5% נוספים. אם העונש כולל שלילת רישיון נהיגה, עליך להפקיד במזכירות בית המשפט מיד את רישיון הנהיגה שלך, ולקבל אישור הפקדה, אלא אם ניתנה ארכה להפקדה במועד מאוחר יותר. מיד עם ההוראה על פסילת הרישיון - גם אם היא ניתנה שלא בפניך, אסור לך כלל לנהוג. חשוב מאד שתפקיד את הרישיון בהקדם - מניין ימי הפסילה יחל מיום הפקדת הרישיון בפועל. למשל, שלושה חודשי פסילה ייספרו מרגע הפקדת רישיון הנהיגה, ולא מרגע מתן פסק הדין. אם יוטל עליך מאסר - ינסה עורך הדין שלך לעכב את ביצועו, אך אם הערעור לא יצליח תתחיל בריצוי העונש בתאריך שיקבע בית המשפט.

לסיכום, סדרי הדין בבית משפט לתעבורה מוגדרים מראש ויכולים להיות ברורים, אולם בכל מקרה רצוי שתקבל ייצוג על ידי עו"ד תעבורה מן השורה הראשונה. ייצוג כזה יכול לעשות הבדל בין עונש חמור לעונש נסבל ואפילו בין זיכוי להרשעה.

לפרטים נוספים והתייעצות אנא פנו לפורום עורכי דין תעבורה
 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools