כתבות בנושא ייעוץ והכוונה מקצועית - תמונת אווירה

10 טיפים לכתיבת קורות חיים - ה- CV שיפתח לך דלתות

מי שמתחיל במלאכת חיפוש עבודה כבר יודע שזוהי מלאכה מורכבת ולא קלה כלל וכלל. מהר מאוד אתה מגלה כי עבודות שנראות "על הנייר" מתאימות לך ותפורות למידותיך, מתפספסות לך בין האצבעות. מצב כזה קורה לך ויכול לקרות לכל מי שלא כותב קורות חיים איכותיים. אז איך כותבים קורות חיים מוצלחים? בעזרת עשרת הטיפים שלנו - טיפים לכתיבת קורות חיים מוצלחים.

כמו שכבר יודע כל מי שהתנסה אי פעם בחיפוש עבודה, הסיכוי של קורות החיים ששלחת לבלוט ולמשוך את תשומת הלב של המעסיק הפוטנציאלי מבין מאות קורות חיים, שואף לאפס אם לא תהיה בו הקפדה על כמה נושאים ודגשים חשובים במיוחד. כדי לסייע לכם לערוך את קורות החיים כך שייצגו אתכם בצורה הטובה ביותר, וישפרו את סיכוייכם להרשים בדיוק בדברים החשובים, מומלץ לקרוא ולהפנים את "עשרת הדברות" לכתיבת קורות חיים. 

1. הבינו את החשיבות של קורות החיים: אתם יודעים מה אתם שווים, ובטוחים שכשתינתן לכם ההזדמנות להשוויץ בנוצותיכם גם אחרים יתפעלו ממה שיש לכם להציע. אבל כדי לקבל את ההזדמנות הזו ועד שזה יקרה אתם - בשביל המעסיקים הפוטנציאליים שלכם - רק קורות חיים. קורות החיים שלכם הם כרטיס הביקור שלכם, הפרומו של המקצועיות והאישיות שלכם, הם מדברים במקומכם עוד הרבה לפני שלכם יש הזדמנות ובמה להשמיע את עצמכם. אם תבינו את החשיבות הרבה של מסמך קורות חיים, תפנימו גם את חשיבותה של מלאכת כתיבת קורות חיים ואת הצורך לעשות זאת באופן מיטבי.
 
2. התבלטו מעל כל היתר: עוד משהו שעליכם לעשות בעת כתיבת קורות חיים, הוא להפנים את המטרה המרכזית של קורות החיים שלכם - שיווק וקידום עצמי. קורות החיים כפרסומת על איש אחד, אמורים לקדם אתכם, והמטרה העיקרית היא לגרום לכם לבלוט מעל כולם. המעסיקים הפוטנציאלים שלכם מקבלים מאות קורות חיים ורואים מולם ערימת דפים עם מלל רב, הרבה מאד שורות, מספרים, תארים ותיאורים. איך תצליחו לצוד את עיניהם? לבלוט מעל כל היתר? לגרום לכם להזמין אתכם לראיון עבודה ולהעניק לכם הזדמנות? לפעמים זה יכול להיות בעזרת משפט מפתח, תמונה מיוחדת, איזושהי תוספת קטנה וייחודית לכם בקורות החיים שתצליח למשוך את תשומת הלב. עליכם להשתמש בזה בזהירות יתרה כדי שלא תהרסו במקום לבנות. חשבו על משהו שלא יאפיל על קורות החיים, אבל יש בו כדי ליצור סקרנות חיובית לגביכם.  
3. הקפידו על מבנה ותצורה נכונים ומקצועיים של קורות חיים: כדי שקורות החיים שלכם יפתחו לכם את הדלת, וכדי שהמעסיק לא ידלג על קורות החיים שלכם וימשיך לדפדף הלאה, אלא יעצור ויקרא את מה שכתוב ויגלה את החוזקות והיתרונות שלכם, מסמך קורות החיים שלכם צריך לצוד את עיניו. קורות חיים איכותיים צריכים להיות מובנים בצורה מסודרת בעזרת האמצעים הבאים: חלוקה לפסקאות, סדר כרונולוגי, חלוקה לנקודות וסעיפים, דברים חשובים מודגשים, חוזקות והישגים רלוונטיים לתפקיד מובלטים, לא הרבה עומס על הדף, כותרת מודגשת בראשיתה של כל פסקה,  אורך קורות חיים מומלץ - דף אחד בלבד, חזות מכובדת ודגש על ניסיון ומקצועיות. כמו כן יש להימנע מעיצוב מיוחד של קורות החיים, משילובים של תמונות ולוגואים - זה מעייף ומפריע לסקירה של בוחני קורות החיים (מעסיקים פוטנציאליים , ציידי כישרונות, או רכזות כוח אדם בארגונים וחברות).
 
4. הפנימו שקורות החיים יתרמו גם לסיכויי הצלחת הריאיון שלכם, ולא רק לזימון אליו: קורות החיים ישמשו אתכם ואת המראיין אם תוזמנו לריאיון עבודה. מבנה נכון של קורות החיים שהופך אותם נוחים לעיון, יאפשר לכם בעת ההתרגשות לשלוף מידע רלוונטי, ולמראיין לעקוב אחרי הנרטיב המקצועי שלכם. שימוש בנתונים מסודרים מתוך קורות החיים יקל על הריאיון, ויהפוך אתכם נינוחים ועקביים ואת הריאיון למובנה. כך שגם סיכויי ההצלחה בריאיון תלויים באופן עקיף בקורות החיים שלכם. זו היא רק עוד סיבה טובה לשקוד על כתיבת קורות חיים מקצועית ומוצלחת. 
 
5. מיקוד: אתם רוצים להוכיח למעסיק הפוטנציאלי שיקבל לידיו את קורות החיים שלכם, שיש לכם הכשרה טובה וניסיון רלוונטי - מה שהופך אתכם מתאימים לתפקיד. כדי לעשות כן, אתם, בניגוד לאינסטינקט הראשוני שלכם, לא צריכים להראות מה אתם שווים באופן כללי. הדגש הוא על רלוונטיות. אנשים רבים נוטים לחשוב שבשל חשיבות קורות החיים יש חובה לכלול בהם כמה שיותר מידע על עצמם, כמה שיותר תארים, תיאורים, מקצועות, הישגים, סופרלטיבים וחוזקות. זה לא נכון. קורות חיים עמוסים שכאלה ייראו מפוזרים, יהיה קשה להתמקד בהם, הם מעייפים, מבלבלים וגורמים למי שמעיין בהם רתיעה. קורות חיים שכאלה הם בבחינת "תפסת מרובה, לא תפסת" וגם בבחינת "מרוב עצים לא רואים את היער".

המעסיק, שגם ככה עסוק מעל הראש, מחפש את המועמד שהמתאים ביותר לתפקיד הספציפי, ולא את מי שהוא המוכשר ביותר באופן כללי. קורות החיים שלכם הם לא מסמך שמתאר מי אתם באופן מנותק הקשר. מסמך זה לא יריץ אתכם לראשות הממשלה, וגם לא יהיה מה שהאמא הפולנייה תתלה על המקרר במטבח הבית. קורות חיים חייבים להיות ממוקדים ותפורים למשרה ספציפית. יתרה מזאת - מומלץ לכל מועמד להכין כמה קורות חיים, ולהגיש קורות חיים ייעודיים לכל משרה ספציפית. הכינו שלד של קורות חיים, והתאימו את קובץ קורות החיים למשרה הנבחרת בטרם תשלחו את המסמך.

אל תשכחו - כל שינוי, קטן ככל שיהיה, עשוי לעשות הבדל גדול. נסחו את קורות החיים כך שיכללו מענה ספציפי לדרישות תפקיד ספציפי; שיכללו תיאור מפורט של מה שהופך אתכם כשירים ומתאימים לתפקיד המבוקש, והדגישו רק את החוזקות, התפקידים וההכשרות הרלוונטיות לתחום הספציפי המדובר,  ולא לתחומים אחרים או לדברים שהתרחשו כבר לפני שנים ואינם רלוונטיים. 
 
6. פרטו רק היכן שצריך: על אף הצורך במיקוד ובקורות חיים קצרים, יש מקומות שבהם נדרש פירוט יתר. על פירוט שכזה יש להקפיד בעת שכותבים פרטים אישיים; כאשר מפרטים את הניסיון, ההישגים, הכלים המקצועיים והמיומנויות הקשורים לתפקיד הספציפי וכאשר מפרטים את הגדרות התפקיד, הפרויקטים, הפעילויות וההישגים בתפקידים האחרונים שמילאתם. 
 
7. בחירת שפה: כתבו קורות חיים בשפה העברית. אם מדובר בתפקיד בתחום שנהוג להגיש בו קורות חיים באנגלית (היי טק), אל תוותרו על כתיבה איכותית בשפה זו. אנגלית עילגת מהווה מחסום רציני בקבלה לעבודה. אם אינכם בטוחים ביכולת שלכם, וגלישה באינטרנט בחיפוש אחר כלים לכתיבת קורות חיים באנגלית לא הועילה לכם, אל תהססו לבקש עזרה, ופנו למישהו מקצועי בתחום שיתרגם את קורות החיים שלכם. ודאו כי יש לו ניסיון וידע מקצועי. מה שמקשר אותנו לטיפ הבא - אל תהססו לבקש עזרה, לרכוש ידע מקצועי ואפילו לשלם עבור שירותי כתיבת קורות חיים.
 
8. צברו ידע, ולמדו על קורות חיים: כאמור, כתיבת קורות חיים היא מלאכה שנדרשת לה מומחיות, וחשיבותה היא לאין ערוך. על כן, בעת כתיבת קורות חיים למדו, קראו, גגלו, גלשו באינטרנט וצפו בכמה שיותר דוגמאות של כתיבת קורות חיים. האינטרנט מלא במידע על אודות מלאכה זו, אז יש לכם שפע של ידע, כלים ומיומנויות זמינים ובחינם. עם זאת,  אם כל המידע הנגיש והזמין איננו מספיק, אל תהססו - שלמו עבור שירותי כתיבת קורות חיים אם זהו הסיכוי היחיד שלכם לצלוח את המחסום העצום הזה. זוהי השקעה יעילה ומשתלמת למי שלא מצליח להשלים בעצמו את המשימה החשובה הזו. תוכלו למצוא גם אנשי מקצוע שיבדקו לכם את קורות החיים בחינם, במסגרת אתרי השמה, גיוס עובדים וכו'.
 
9. הקפידו על ניסוח מדויק, מקצועי וממוקד הכולל אלמנטים שיווקיים, תוך ביטוי בין השיטין של ביטחון, של מצוינות, של הישגיות ושל מסר ברור: "אני יודע מה אני שווה, וישתלם גם לכם לגלות זאת". 
 
10. דיוק בעובדות ובכתיבה: אל תתפתו לייחס לעצמכם הישגים ותארים שלא הרווחתם. גם אם הדבר יצליח להביא אתכם לריאיון, הרי שבקלות רבה אפשר לגלות פרטים שבהם לא דייקתם או שאינכם יודעים, ובכך רק תפילו את עצמכם בפח ותחסמו לעצמכם אפשרויות. כמו-כן, ודאו כי פרטי הקשר שלכם נכונים, והימנעו לגמרי ובאופן טוטאלי משגיאות כתיב ומשגיאות הגהה. קראו שוב ושוב את המסמך לפני שיגורו, גם על המסך וגם כשהוא מודפס ונקרא מול העיניים. 
 

אנשים שחיפשו ייעוץ והכוונה מקצועית חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools