438,446 עסקים | 234,394 חוות דעת
כתבות בנושא חוגים וסדנאות למבוגרים - תמונת אווירה

חוגים למבוגרים - סדנאות יצירה ועד חוגי העשרה

בין הילדים, הכביסות, הבוס התובעני, המטלות ושאר התחומים שבהם אנחנו "מג'נגלים", יש אפשרות גם לקחת שעה בשבוע רק בשבילנו, להתנתק ולעשות מה שטוב לנו. במתנ"סים, במוסדות לימודיים או קהילתיים שונים אפשר למצוא מגוון חוגים למבוגרים. אם גם אתם החלטתם סוף-סוף להשקיע בעצמכם, ולמצוא חוג למבוגרים שתמיד רציתם, או סדנא למבוגרים מרתקת במיוחד, הכתבה הזו בשבילכם. אילו חוגים למבוגרים קיימים? למה זה כל כך חשוב ומומלץ, ועל מה כדאי לכם לחשוב כשתבחרו להשתלב בלימודי העשרה למבוגרים? כל התשובות לפניכם.

בכתבה זו:
איך נבחר את החוג או הסדנא המתאימים לנו? | למה בכלל חשוב להשתלב בחוגים למבוגרים? | התאימו את החוג למטרה:

יש אין-סוף חוגים למבוגרים, לימודי העשרה, סדנאות וקורסים. פיסול קרמי, פיסול בחימר, חוג תפירה, חוג נגרות, חוג ריקוד, חוג רקמה, חוג תפירה, חוג אמנות פלסטית, חוג ציור, חוג רכיבה, חוגי ספורט והתעמלות, חוגי שירה בציבור, חוגי מחשבים ועוד-ועוד. אכן המגוון גדול, איזה כיף, אבל איך יודעים מה לבחור? איך לבחור חוג למבוגרים? 
בבואכם לבחור לימודי העשרה למבוגרים, חוג או קורס, עליכם להתחשב בכמה מאפיינים, ולהפעיל מספר שיקולים שיאפשרו לכם לבצע בחירה אידיאלית.

איך נבחר את החוג או הסדנא המתאימים לנו?

1. מיקום, זמן פנוי ויעילות: עם כמה שתבטיחו לעצמכם שאתם על החוג הזה לא תוותרו, ושתלכו לא משנה מה (מוכר לכם?) סביר מאוד שההתמדה תהיה קשה לכם. צאו מנקודת הנחה שכמו תמיד, הצרכים שלכם יידחקו לסוף, וזמן האיכות שלכם יהיה קצוב. על כן, בחרו חוג למבוגרים שיהיו לו את כל המאפיינים הנחוצים שיבטיחו את ההתמדה שלכם. חשוב שמיקום החוג יהיה קרוב ונגיש; שהחברה תהיה טובה (ללכת לחוג עם חברה זה תמיד נהדר, גם זמן איכות וגם מוטיבציה ודרבון הדדיים); שנושא החוג יהיה קרוב ללבכם וסביר שתתמכרו אליו; שהשעה תהיה נוחה ומתאימה לסדר היום שלכם וכדומה. כל אלה יבטיחו שלא תזרקו כסף לפח, ושתצאו לחוג למרות הקשיים ואורח החיים התובעני.
 
2. מחיר: רבים מאתנו כורעים תחת הנטל הכלכלי, ועל כן מחיר משחק תפקיד בבחירת חוג למבוגרים. אם קשיים כלכליים מונעים מכם להעשיר את עצמכם, אל תוותרו לחלוטין על התענוג. מצאו מסגרת קהילתית המציעה חוגים למבוגרים בזול - עיריות ומועצות מקומיות מציעות בזיל הזול חוגים נהדרים. זה מקום טוב להתחיל לחפש בו מסגרת מתאימה וזולה. השתתפו בסדנאות יצירה חד פעמיות, או אחת לחודש; צרו קבוצה שתשתתף בחוג, והשיגו הנחה; נסו ליזום במקום העבודה מפגשי סדנאות או אפילו חוגים קבועים (בתיאום עם ההנהלה כמובן) ועוד. בקיצור, חפשו דרכים יצירתיות להוזיל עלויות. זה אפשרי, וזה שווה את המאמץ. 
 
3. מסגרת: בחרו מסגרת לימודי העשרה הכי נוחה ומתאימה לכם. יש חוגים יומיים (למי יש זמן?), חוג של פעם בשבוע, חוג של פעם בשבועיים, חוג של פעם בחודש, סדנאות חד פעמיות, סדנאות מתחלפות, חוגי העשרה מתחלפים ועוד. זה יכול להתקיים בבית הספר הסמוך, במתנ"ס, בקאנטרי השכונתי, במוסד קהילתי או בבית העירייה. בחנו מה האופציות הסמוכות אליכם, ובחרו במסגרת המיטבית העונה על צורכיכם. 
 
4. עניין אישי: כמובן שהדבר החשוב ביותר והראשון במעלה בעת בחירת חוגים למבוגרים, הוא העניין האישי. בחרו חוג שתוכנו קרוב ללבכם, שיש לכם נגיעה אליו ושתוכלו לסמוך על כך שתיהנו מכל רגע. אחרת מה הטעם?

5. מטרה: בדקו עם עצמכם מה המטרה של השתלבות בחוג, ועשו הכול כדי שהחוג יענה על כך ,ויגשים את המטרה.

למה בכלל חשוב להשתלב בחוגים למבוגרים?

כי זה כיף.
 
כי זה זמן איכות. 
 
כי זה משהו שתעשו בשביל עצמכם: החיים כל כך תובעניים שאם תנסו לדמיין מתי לאחרונה התנתקתם ועשיתם משהו שאתם אוהבים, רק אתם לעצמכם, סביר להניח שלפני שתשלימו את המחשבה תשמעו מישהו צועק "אמא הוא לקח לי" או "אבא אני רעב". סביר שאולי פתאום תיכנס שיחה בנייד או מייל מהבוס, מה שיקטע את חוט המחשבה שלכם. האמת? מעצבן, אבל לא נורא. כנראה שגם אם היה לכם שקט לחשוב ולפשפש בזיכרונכם בניחותא, לא הייתם מצליחים להיזכר, כי פשוט מאורע שכזה לא קרה מזמן. אז כדי שזה יקרה בחרו לכם חוג למבוגרים, ולכו על זה. חוג שבועי למבוגרים בהחלט יכול להיות אתנחתה נחוצה ומומלצת.
 
כי זה חשוב לבריאות הנפשית שלכם ולשקט הפנימי.
 
כי זה ימלא אתכם ויעשיר אתכם ולמה לא בעצם?
 
כי הכול יחכה לכם, ולא יקרה שום אסון אם תיעדרו מהבית רק שעה אחת בשבוע אחר הצהריים: הילדים לא ירגישו מוזנחים, והכלים בכיור יחכו שעה בלי לפגוע בעצמם. ההפך - גם הילדים וגם הטיפול השוטף בבית ייצאו נשכרים, אם המבוגר האחראי ישתלב בלימודי העשרה. יהיה לו יותר כוח וסבלנות, הוא יהיה יותר נינוח, מסופק, מלא ומאושר וזה ייטיב עם כולם.
 
כי זו מסגרת חברתית מצוינת.

התאימו את החוג למטרה:

כך, למשל, אם המטרה היא זמן איכות וכיף, בחרו משהו שאתם הכי אוהבים לעשות (חוג פיסול, חוג ציור, חוג דרמה).
אם החוג בא לענות על צורך חברתי, בחרו בחוג עם אנשים בני גילכם, ושקלו להגיע אליו עם חבר/ה טוב/ה או עם בן / בת הזוג.  זו מסגרת מעולה ל"בונדינג".
 
אם אתם מרגישים שאתם מוכשרים, ורוצים לפתח מיומנויות ואולי אף לשדרג את כישרונכם למקצוע, בחרו חוג יותר רציני ומקצועי. למשל, מי שיש לו חוש עיצובי ויבחר בחוג לעיצוב פנים, יכול למצוא עצמו עוסק בתחום הסופר שווה הזה. מישהו עם כישרון אמנותי ויצירתיות, יכול ליצור עבודות אמנות ואביזרים שונים, ואולי אף להתפרנס ממכירתם אונליין או בדוכנים מתאימים  אחרי שירחיב בחוג את סל המיומנויות שלו. מישהו שמשתעשע במסחר בניירות ערך, יכול להשתלב באיזה חוג או קורס לשוק ההון, ולהפוך את התחביב למקצוע או לפחות לאפיק הכנסה מניב. עבור חובבי ספורט מוטורי, חוג או פעילות קבועה של קארטינג יכולים להעשיר את חיי הפנאי שלהם באופן משמעותי.
 
1. ערך מוסף: חפשו ערך מוסף לחוג, כגון: הכשרה מעשית, טיולים, הרחבת ידע, פעילות חברתית ועוד. למשל, אנשים מבוגרים שרוצים לשלוט בעולם המחשב והאינטרנט ולא להיוותר מאחור, יוכלו להשתלב בחוגי מחשבים למבוגרים ולהדביק את הפער. 
 
2. מוניטין: אין לכם זמן פנוי לשרוף וכסף מיותר לפזר באוויר, ועל כן בחרו רק בחוגים מומלצים עם מדריכים שמכריכם אמרו עליהם מילים טובות.
 
3. גיל: חשוב מאוד לבחור בחוג עם שכבת גיל דומה לשלכם, בעיקר בשל השפה המשותפת, ומיצוי הערך החברתי הגלום בחוג. אם אתם פנסיונרים, יש לכם יותר זמן פנוי, ובין הבילוי עם הנכדים לבין יום כיף בקאנטרי השכונתי, השתלבות בחוגים למבוגרים המתאימים לגילכם, יכולה להעשיר את עולמכם עד מאוד. לעומת זאת, צעירים יותר עסוקים יותר בעבודה ובחיי היום יום, ולכן השגרה תאפשר להם חוג אחר, ממוקד ומוגבל בזמן, שתכיפות המפגשים בו איננה גבוהה. 
 

לסיכום, הבחירה בין חוגים למבוגרים איננה פשוטה אבל היא מיטיבה אתכם, ומאפשרת לכם לנצל את הפנאי שלכם לזמן איכות. אתרו חוג נגיש, זמין ומומלץ, המתאים לעולמכם הפנימי ולא חורג מהתקציב שלכם, ותתחילו ליהנות. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools