438,608 עסקים | 234,274 חוות דעת
כתבות בנושא טיפול באמצעות בעלי חיים - תמונת אווירה

טיפול באמצעות בעלי חיים - טיפול רגשי והרבה יחס אישי

טיפול באמצעות בעלי חיים הוא אחד הטיפולים הפופולאריים שהורים רבים בוחרים להעניק לילדיהם. החיבור האינסטינקטיבי בין ילדים בני כל הגילים לבין בעלי חיים, משמש בסיס מצוין ליצירת קשר רגשי, לפתיחות רבה יותר, לאחריות כלפי הזולת, ליכולת לקבל אהבה וחום ועוד-ועוד. הקשר שנוצר בין הילדים ובין בעלי החיים, מאפשר טיפול רגשי בבעיות ובקשיים מסוגים שונים. איך בוחרים את החיה המתאימה לטיפול בבעיה מסוימת, ומהו המסלול להכשרת מטפלים בתחום? בכתבה שלפניכם.

בכתבה זו:
טיפול בעזרת בעלי חיים - מה זה אומר? | תרפיה בבעלי חיים - למי זה מתאים? | רכיבה טיפולית וכלבנות טיפולית - מה סוד הקסם שלהם? | קורס טיפול באמצעות בעלי חיים - זואותרפיה | לסיכומו של עניין

בעלי חיים בכלל ובעלי חיים מבויתים בפרט, שזוכים לטיפול מסור, ליחס אוהב, לביטחון ולדאגה לכל צורכיהם, לומדים לסמוך על המטפל, ומשיבים לו בנאמנות ובאהבה אין-קץ. אהבתם של בעלי החיים היא בלתי מותנית, וחסרת ביקורת או שיפוטיות. עובדה זו מאפשרת למטפל ליצור אינטראקציה עם בעל החיים שמאפשרת קבלה של התנהגויות לא צפויות, הן מצד החיה הן מצד המטופל, ואשר מעודדת הפעלת חושים ותחושות.

טיפול בעזרת בעלי חיים - מה זה אומר?

טיפול בעזרת בעלי חיים הוא טיפול רגשי שמסייע בעיקר לילדים שסובלים מבעיות נפשיות, מבעיות פיזיות או מבעיות תפקודיות. בטיפול מנוצלים איכויות הקשר הטוב בין האדם לחיה למטרות טיפוליות. 
 
המפגש הטיפולי נערך לפי מטרות ויעדים שנקבעים מראש על ידי המטפל, לאחר ששוחח עם המטופל ועם הוריו, וכשמטרת הטיפול מוגדרת היטב. את המטרות, מפרק המטפל למיני מטרות,  כאשר כל הישג מקדם את הטיפול משמעותית.
 
עבודה עם בעלי חיים מאפשרת למטופל ללמוד ולהתקדם גם בהיותו פאסיבי, כמתבונן וכצופה  בהתנהגותו של בעל החיים, וגם בהיותו אקטיבי, על ידי האכלת בעל החיים או על ידי טיפול בו. בעת   הטיפול משתמש המטפל בכל החושים והכלים העומדים לרשותו: מגע, יצירת קשר עין, שמיעה, ריח, דיבור ותקשורת ועוד.
 
כאשר מטרות הטיפול ברורות ונהירות, אפשר לבחור בעל חיים בהתאם למטרות שנקבעו, למשל כאשר המטרה היא העלאת המודעות העצמית של המטופל, אפשר לבחור בבעל חיים שנעים לחבקו ולהעניק לו אהבה, כמו כלב או מכרסם מסוג כלשהו. אם המטרה היא שליטה בדחפים ודחיית סיפוקים, מומלץ לבחור באיגואנה או בצב. לשליטה בכעסים, ההעדפה היא לבחור בסוס (על מנת לשלוט בו ולאלף אותו) וכך הלאה.

תרפיה בבעלי חיים - למי זה מתאים?

תרפיה באמצעות בעלי חיים מתאימה לאוכלוסייה בעלת בעיות רגשיות מגוונות, ובעיקר לילדים ונוער, לנוער בסיכון, לקשישים, לסובלים מאוטיזם, מפיגור, מאספגר, מבעיות תקשורת, לבעלי קשיי קשב וריכוז, לסובלים מתוקפנות ועוד. באופן כללי, אפשר לומר שהטיפול מסייע בעיקר למי שהתקשורת המילולית שלו לקויה, ושהפתיחות והנכונות מצדו לקבלת טיפול נמוכה. טיפול באמצעות בעלי חיים מקנה תחושה של חוג טבע מהנה, וזאת למרות יעילותו הגבוהה.

רכיבה טיפולית וכלבנות טיפולית - מה סוד הקסם שלהם?

רכיבה טיפולית היא אמצעי ליצירת קשר בין הסוס ובין המטופל, ויוצרת מקום בטוח ואוהב. המטופל לומד לדאוג לסוס, לטפל בו ולאלף אותו. מטרת טיפול רגשי באמצעות טיפול בסוס או דרך רכיבה טיפולית, היא לטפל בנפש הפגועה, ולשפר מיומנויות חברתיות ואישיות וכן לפתח איזון ושליטה. הרכיבה מאפשרת למטופל להכיר בחוזקותיו, ואולי חשוב מכך, להכיר בחולשותיו ולהתייחס אליהן.
 
כלבנות טיפולית היא עוד דרך של טיפול באמצעות בעלי חיים, שמשלבת היבטים רבים ובהם: כישורים חברתיים, ערכים חברתיים, היבטים פסיכולוגיים וכן אמצעי שיקומי. בשיטת טיפול זו הכלב משמש כלי טיפול יעיל, כאשר בסיס התאמתו לטיפול הוא היותו בר אילוף. גם כאן, דרך הטיפול נקבעת בהתאם למטרות וליעדים שנקבעו מראש. למשל, אם יש צורך לשפר ולייעל תקשורת ולעודד אסרטיביות, אזי הטיפול יתמקד באילוף הכלב על ידי המטופל, תוך שימוש בשפת גוף, ובפקודות מילוליות.

קורס טיפול באמצעות בעלי חיים - זואותרפיה

טיפול בעזרת בעלי חיים אפשר ללמוד במסגרת מכללות רבות, כאשר הלימודים מתמקדים בתחומים שונים כמו: מושגי בסיס בפסיכופתולוגיה, אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, גידול בעלי חיים ורווחתם,  פסיכותרפיה, שיקום, התנהגות בעלי חיים, מדעי הרפואה, זואולוגיה, החיה ככלי טיפולי, זואולוגיה, אפיונים פסיכולוגיים של בעלי חיים, וטרינריה, קשר אדם-חיה, אנטומיה, ביולוגיה, פיתוח מיומנויות אישיות כמטפל, ועוד.

כדי להתקבל ללימודי טיפול באמצעות בעלי חיים, צריכים להיות בוגרי תואר ראשון בתחום טיפולי (פסיכולוגיה, קרימינולוגיה וכדומה) ולהיות אוהבי חיות.
הלימודים נמשכים כשנתיים, ובסיומם מוענקת תעודת מטפל בעזרת בעלי חיים מטעם המכללה/בית ספר. בסיום הלימודים יכולים הבוגרים להשתלב במרכזי טיפול ברחבי הארץ, במוסדות נוער, בגנים,  בבתי ספר, בהוסטלים, בקופות חולים, בעמותות ועוד.
 
תנאי קבלה לקורס כלבנות טיפולית כוללים אישור רפואי וריאיון אישי. תכנית הלימודים כוללת את הנושאים: יסודות הכלבנות, אילוף, יסודות הטיפול, שיטות מעשיות לטיפול וסטאז'. במהלך ההכשרה יכירו הלומדים את הלקויות השונות, וילמדו על התנהגויות של אוכלוסיות מיוחדות. כמו-כן, ילמדו כיצד ליישם את המידע התיאורטי בפועל. ראוי לציין כי לחלק המעשי בקורס מקום נכבד, ובו יוקדש זמן לכלבנות מעשית בשטח.

לסיכומו של עניין

טיפול בעזרת בע"ח מבוסס על הקשר הרגשי שנוצר בין המטפל למטופל, ובין המטופל לבין בעל החיים. המטופל גם פאסיבי (צופה) וגם אקטיבי (מטפל ויוצר תקשורת) עם בעל החיים, וכך נחשף לדרכי למידה שונות ולמגוון תחושות. האינטראקציה מאפשרת לדון ולנתח תחושות והתנהגויות מגוונות. בדרך זו אפשר לטפל בבעיות רגשיות, בבעיות התנהגותיות, בבעיות תקשורתיות ובכל תוכן אחר שעולה במהלך הטיפול. 
 
המטפל אחראי על ליווי והכוונת המטופל, וכן על תיווך בין המטופל לבין בעל החיים. עליו להיות ער לתהליכים הפנימיים שחלים על המטופל, ובהמשך לכך להוביל את המטופל למודעות, לתובנות, ולרפלקטיביות. המטפלים האמונים על מלאכה זו, חייבים להיות בעלי הכשרה מקצועית, וכן בעלי תואר בתחום טיפולי כגון: פסיכולוגיה. 

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools