438,889 עסקים | 235,192 חוות דעת
כתבות בנושא כירורגיית פה ולסת - תמונת אווירה

שן תחת שן - מהו תפקידו של מומחה פה ולסת, ומתי חייבים הליך כירורגי?

תחום בריאות השן כולל תחתיו מגוון עצום של סוגי טיפולים - הן למניעה הן לטיפול במצבים קיימים של כל סוגי הבעיות ומחלות השיניים והחניכיים. לעתים מדובר בטיפולים קטנים ובהליך פשוט למדי, ולעתים נדרש הליך כירורגי וטיפול בידי מומחה פה ולסת. מתי נכנס לתמונה מומחה פה ולסת? אילו טיפולים הוא מבצע, ואיך מוצאים את המומחה האידיאלי לטיפול מסוים?

בכתבה זו:
טיפולי פה ולסת עשויים להציל חיים | ההליך הכירורגי שמבצעים מומחי פה ולסת | כך, הכירורג בהחלט יכול לטפל גם בנושאים דוגמת: | דגשים בדרך לבחירה המושכלת של מומחה פה ולסת

לפני שמחפשים מומחה פה ולסת, ראוי להבין ולמפות את התחום הרפואי כדי לדעת מה הם סוגי הטיפולים שנמצאים בתחום אחריותו. מבחינה מעשית, מדובר כאן על טיפולים מגוונים, ובכללם:

 1. ניתוחי חניכיים
 2. השתלות שיניים ועצם
 3. טיפול בשברים בלסת או בבעיות במפרקי הלסת
 4. עקירות כירורגיות של שיניים
 5. קיבוע שיניים

מומחי פה ולסת, מעצם הגדרתם, חייבים להיות מומחים בטיפולים מורכבים הרבה יותר מאשר טיפולי שיניים פשוטים דוגמת סתימת חורים או טיפולי שורש. כמו-כן, המגע עם  השיניים הוא בעיקר בהליכים הנוגעים לחיבור של השיניים ללסת, או לחילופין למיקומן בחלל הפה, ולא למצבה של שן ספציפית.

טיפולי פה ולסת עשויים להציל חיים

יש להדגיש היבט אחר בעבודתם של מומחי פה ולסת: הטיפולים שלהם נוטים לחרוג בהרבה מההיבט האסתטי של בריאות השן, וגם משפיעים, כאמור, יותר מאשר על תפקודה של שן ספציפית בפה. אלו הם טיפולים שבכוחם למנוע הצטברות של נזק מהותי בפיו של האדם המטופל - נזק שבכוחו לגרור השלכות שליליות על הגוף כולו.
במילים אחרות: אפשר בהחלט לטעון כי מטרת העל של התחום האמור היא שיקום הפה כולו, יותר מאשר שיקום של שן או של שיניים ספציפיות.
 
מומחה פה ולסת- תמונה להמחשה
אפשר להדגים זאת באמצעות התמחות נוספת של מומחים רבים בתחום הפה והלסת, והיא הסרתם של גידולים מחלל הפה, באמצעות הליך כירורגי שחייב להיעשות במלוא תשומת הלב. לא מן הנמנע שמדובר כאן בגידולים הנחשבים לשפירים או לממאירים, ולכן גם עלולים  להפוך להיות מסכני חיים. תחום טיפול אחר של רופא פה ולסת הוא התמודדות עם עיוותים  מולדים בחלל הפה - התמודדות שיכולה להיות הן בגילי הילדות הן בקרב מבוגרים.

ההליך הכירורגי שמבצעים מומחי פה ולסת

הבחנה מרכזית אחרת שחשוב לעשות היא בין טיפולי פה ולסת הנחשבים לסטנדרטיים, פחות או יותר, לבין כאלה המצריכים כבר התערבות ניתוחית מצדו של הגורם המבצע - טיפולים הנכללים תחום הקטגוריה של כירורגיית פה ולסת. ניתוח לסת הוא דוגמה מובהקת לכך, והוא נחשב לאחד ההליכים ההתערבותיים החשובים ביותר שאפשר להעלות על הדעת. התכלית העיקרית של ניתוח זה היא לשפר לאין ערוך, או אפילו לעצב מחדש, את הסנטר או את הלסת התחתונה.

ניתוח פה ולסת- 

את הניתוח, בהמשך לכך, אפשר לבצע כדי להתמודד עם תרחישים מורכבים, שלמרבה הצער אינם בדיוניים כלל וכלל, דוגמת חוסר סימטריה במבנה הלסת אצל אדם מסוים, עיוותים מולדים או נסיבתיים בעצמות הפה, ליקויים בדיבור או בלעיסה וכיוצא בזה. הטיפול הכירורגי יידרש, בהמשך לכך, כאשר אין בכוחה של הרפואה ה"סטנדרטית"  להציע פתרון הולם למצבו של הפה, וכאשר חובה להיכנס, בהליך ניתוחי, לתוככי הפה והלסת.
יש לשים לב שהתחום של כירורגיה פה ולסת חורג מבעיות הנוגעות לשיני האדם בלבד. ניתוחים בחלל הפה, דוגמת ניתוחים להסרת שיניים כלואות, עקירות שיניים או השתלות עצם הם חלק בלתי נפרד בפעילותם של הכירורגים בתחום, אך גם הם אינם החלק היחידי.

כך, הכירורג בהחלט יכול לטפל גם בנושאים דוגמת:

 1. טראומות בפנים - למשל שבר או פגיעה הנגרמת בעקבות תאונת דרכים.
 2. מחלות וגידולים בבלוטות הרוק.
 3. מחלות וגידולים בפרקי הלסת.
 4. עיוותים בפנים, או לחילופין סינדרומים שונים שמהם סובל האדם ואשר מביאים לידי עיוותים.
 5. פתולוגיה, הן שפירה הן ממאירה, של הראש ושל הצוואר.
 6. סוגיות אסתטיות - לרבות אנשים אשר הסנטר או עצמות הלחיים שלהם מוקטנים או בעלי גודל לא פרופורציונאלי.
עקב המורכבות של טיפולים אלה, ברור שלא כל אדם המגדיר עצמו כמומחה בכל הנוגע לפה וללסת יכול לבצע אותם. תחת זאת, הבחירה צריכה להיעשות ברופא שהוא גם כירורג פה ולסת. חשוב לשים לב שבישראל, כמו גם במדינות אחרות, המדובר הוא במומחיות שהיא  חלק לגיטימי במקצוע רפואת השיניים, ולא מומחיות רפואית כללית (כפי שנהוג, למשל, במדינות כמו בריטניה או בספרד). כירורגיית פה ולסת היא אחת מבין שבע ההתמחויות שיכולים לבחור רופא השיניים.
מומחה פה ולסת - תמונה להמחשה

דגשים בדרך לבחירה המושכלת של מומחה פה ולסת

כיאה לחשיבות טיפולי הפה והלסת ולמורכבותם, ברור מדוע אין להתפשר במציאת הגורם שיבצע אותם הלכה למעשה. כמובן שסוג הטיפול הספציפי צריך להשפיע על הבחירה, כאשר הנחת היסוד היא שככל שהטיפול נחשב למורכב יותר, כך קטן במידה מסוימת מספר הגורמים שיכולים לבצעו באופן מקצועי באמת. הבחנה מרכזית היא בין טיפולים שיכולים להיעשות במסגרת מרפאות בקהילה, דוגמת שתלים או עקירות פשוטות, ולעומתם טיפולים המצריכים כבר מומחים בהתמחויות ספציפיות, אשר נערכים לרוב במסגרת בתי החולים בישראל.
על כל פנים, כאשר בוחרים מומחה פה ולסת, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בכירורג, צריך לתת את הדעת על ההכשרה המלאה שלו. בהתאם לתקנות בישראל, מומחה לכירורגיית פה ולסת יכול להיות מוגדר ככזה רק על ידי משרד הבריאות, ורק לאחר שאותו רופא התמחה, חמש שנים לפחות, בבתי החולים שאושרו לצורך זה, ובכמה מחלקות  עיקריות: כירורגיית פה ולסת, כירורגיה כללית או אורתופדית, הרדמה וטיפול נמרץ, פתולוגיה כללית או אוראלית ומקצוע בחירה.
על המתמחים לעבור בהצלחה שתי בחינות, וכן לבצע מספר מוגדר של ניתוחים כדי להיות זכאים לרישיון הנכסף. גם בישראל הנוכחית יש רופאי שיניים המבצעים טיפולים כירורגיים, למרות שאין להם את ההכשרה לכך, וברור שביצוע הבדיקה הבסיסית הזו לגבי הסמכתם יכול למנוע שימוש בשירותיו המפוקפקים של אחד מהם. ואגב, בדיקה חשובה אחרת שמומלץ לבצע היא אם אותו רופא הוא חבר בהסתדרות לרפואת שיניים, מה שמבטיח שהוא עומד בסטנדרטים מקצועיים גבוהים ונמצא תחת פיקוח מתמיד.
במציאת מומחה פה ולסת, אפשר בהחלט להיעזר בהמלצות של מכרים או בחוות דעת, שמהן אפשר ללמוד, לא רק על הרמה המקצועית של הרופא אלא גם על היחס שהוא מעניק למטופליו. מומלץ לבקר במרפאה, להתרשם מרמות ההיגיינה והסטריליות שלה ולשוחח עם הצוות המקצועי. וכן, גם חיפוש אחר תעודות ההכשרה האמורות, או אפילו הפניית שאלות לרופא לגבי הניסיון שלו, המוסד בו למד או שיטות הטיפול שהוא דוגל בהן, יכולים רק לסייע בבחירה. 

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools