438,693 עסקים | 235,433 חוות דעת
כתבות בנושא רופאים אורטופדים - תמונת אווירה

הכה את המומחה

ד"ר נטע רז, מנהל פורום אורטופדיה ועמוד שדרה, עונה על 10 השאלות הבוערות של החודש

בכתבה זו:
כאב שלא נותן לישון | טיפול בעקמת | כאב גב שמקרין הלאה | מה עושים עם עמוד השדרה?

כאב שלא נותן לישון

כאבי גב תחתון בהיריון
ש: בחודשים האחרונים יש לי כאבי גב תחתון בזמן השינה וזה חולף בערך כחצי שעה לאחר שאני קמה. אציין שאני בהריון אך הכאבים התחילו עוד קודם לכן. ניסיתי להחליף מזרון כמה פעמים וזה לא עזר. האם זה משהו שכיח? מה ניתן לעשות והאם זה מצריך צילום כלשהו?
ת: ראשית, בהצלחה בהריון (ולאחריו). כאבי גב המופיעים בזמן שהיה במצב סטטי וחולפים לאחר פעילות, מעידים ככל הנראה על מקור שרירי או מפרקי הפאסט אומנם התסמינים החלו עוד לפני ההיריון אך, בוודאי שהעומס הכרוך בהריון יכול להחמירם. על מנת להגיע לאבחנה עלייך להיבדק באופן מסודר ע"י מומחה עמוד שדרה אך היות ואת כעת בהריון, היכולת לבצע בדיקות הדמיה מוגבלת. בכל מקרה, המלצות טיפוליות ניתן לתת רק לאחר בדיקה מסודרת. 
כאבים בעמוד שדרה
ש: בעלי סובל קשות מכאבים בעמוד השדרה, כאבים המתגברים בעיקר בלילה. הסי.טי יצא תקין. מה אפשר לעשות? 
ת: כאבי גב ליליים, בעיקר אילו המעירים משינה, הם תלונה היכולה להעיד על תהליכים משמעותיים בגוף, כולל מחלות זיהומיות / גידוליות. יש לברר את התלונות לעומק ובהקדם. במידה וה- CT תקין, כדאי לבצע MRI או לכל הפחות מיפוי עצמות. לפני החלטה על המשך הטיפול, אני ממליץ לפנות לרופא אורתופד / מומחה עמוד שדרה לבדיקה מסודרת.
ניתוח אנדוסקופי
ש: מה זה ניתוח אנדוסקופי לעמוד שדרה? מה כולל התהליך?
ת: ניתוח אנדוסקופי הינו ניתוח המבוצע דרך צינורות, דרכם מחדירים מצלמת טלוויזיה קטנה ומכשור עדין. ישנם מספר סוגי ניתוחים בעמוד השדרה בהם ניתן להשתמש באנדוסקופ, בעיקר ניתוחי כריתת דיסק אך הדעות לגבי יעילות הניתוחים האנדוסקופים חלוקות מאוד. כמובן שיש לבחון כל מקרה לגופו, אך הניתוחים האנדוסקופים אינם מתאימים למרבית האינדיקציות בעמוד השדרה. 
 
כאבי גב בהריון
ההריון יכול להציף כאבים שהיו שם קודם.

טיפול בעקמת

עקמת בגב
ש: לבתי בת ה-17 יש עקמת בגב. לפני שנה המליצו לנו על שחייה אבל אין שיפור. האם תיקון עקמת היא רק באמצעות ניתוח או שיש דרך לטפל בכך ללא פעולה כירורגית?
ת: "תיקון" של העקמת אפשרי רק בדרכים כירורגיות. שיטות הטיפול הלא ניתוחיות (פיזיותרפיה ייעודית, מחוכים) יכולות לכל היותר לעקב החמרה של העקמת, אך בהחלט משפרות את תפקוד עמוד השדרה והכאבים הנלווים. לגבי פעילות גופנית כגון שחייה - הנ"ל חשובה להרגשה / תפקוד כללי של הגב, אך אינה "מתקנת" את העקמת, מה גם שלא בכל המקרים יש צורך "לתקן". עם המקרים הקלים ניתן לחיות לא רע ובמקרה כזה, לטיפולים הנלווים ובהן הפעילות הספורטיבית (שחיה, פילאטיס(, חשיבות גדולה. 
ניתוח בעקבות עקמת קשה
ש: לבני בן ה- 15 גילו עקמת שהזווית שלה מחייבת ניתוח.  האם ישנה אפשרות להשתמש במחוך לפני שמתקדמים לניתוח (כמובן שהעדפה היא לא להגיע לניתוח)? 
ת: מחוך הוא אחת מהאפשרויות לטיפול בעקמת ביקר בדרגות הקלות יחסית. ההחלטה לגבי סוג הטיפול תלויה במספר מרכיבים כגון דרגת העקמת, פוטנציאל הצמיחה לגובה של המטופל והנכונות לעמוד בדרישות הטיפול (נדרש שימוש במחוך במרבית שעות היממה, לכל תקופת הצמיחה לגובה, דבר שאינו פשוט בד"כ למטופלים בגיל ההתבגרות). על מנת לדון בפירוט יתר, אין מנוס מבדיקה מסודרת במרפאה, אשמח לעזור במידה ותרצו.
קיפוזס
ש: אני סובל מקיפוזיס שמפריע לי מאוד מבחינה אסטטית ובנוסף ממוגבלות בתנועה. בצילום רנטגן אובחן קיפוזיס קל וסטייה שמאלה של עמוד שידרה. רציתי לברר האם בניתוח ניתן ליישר את עמוד השדרה.
ת: טיפול ניתוחי הינו השלב האחרון בטיפול בקיפוזיס, כלומר מדובר בניתוחים מורכבים אליהם מגיעים רק המקרים בהם שום דבר אחר לא עוזר. על מנת לגבש החלטות טיפוליות, עליך לבצע צילומי סקוליוזיס (קדמי-אחורי, צידי), כלומר צילומים של עמוד השדרה לכל אורכו בעמידה, משני מבטים ולאחר מכן, להגיע לבדיקה מסודרת ע"י מומחה עמוד שדרה.
 
עקמת
עקמת שכיחה אצל בני הנוער, אך יש לבחון כל מקרה לגופו

כאב גב שמקרין הלאה

כאב גב
ש: אני בת 39, אמא לשני ילדים, הסובלת מכאבי גב שמתחילים באמצע הגב ומגיעים לתחתית הגב התחתון. הכאב מתחיל כל יום משעות הצהריים ועד הרגע שאני הולכת לישון, כלומר, לא בבוקר ומתיחות גב לא עוזרות. האם אני צריכה לעשות צילום לגב? האם יש לי ממה לחשוש?
ת: העובדה שהכאב מופיע לאחר מספר שעות של פעילות וכפי שניתן להבין מתיאורך, אינו קיים בבוקר לאחר המנוחה, מרמזת כי קיים מרכיב של עומס הגורם לכאבים. ישנם גורמים שונים לעומס כגון אופי פעילותך ומצבך הגופני ובמרבית הגורמים לכאב ניתן לטפל. על מנת להגיע לאבחנה וטיפול יעילים עלייך להיבדק כמובן ע"י מומחה עמוד שדרה. עם זאת, לפני בדיקה, מומלץ לבצע צילומי עמוד שדרה מותני קדמי-אחורי (AP) וצידי  (LATERAL). מומלץ לבצע את הצילומים בעמידה על מנת לקבל תמונה של עמוד השדרה תחת עומס.
פריצת דיסק
ש: יש לי פריצת דיסק המשפיעה על הרגל הימנית שלי, ממש חצי משותקת. בעקבות סי.טי שעשה לי רופא אורטופד בבית חולים באילת, נאמר לי שזה המקרה. האם אני צריך לעבור ניתוח בגב? 
ת: פריצת דיסק בהחלט יכולה לגרום לשילוב של כאבי גב עם הקרנה לרגל. במידה וישנה חולשת שרירים (כתבת כי הרגל "חצי משותקת"), יש לטפל בנושא דחיפות גדולה יותר. על מנת להעריך את מצבך כראוי, עליך להגיע לבדיקת מומחה עמוד שדרה ולהביא איתך את דיסק ה-CT  שבוצע לך בעבר.
 
ברך רדומה
ש: לפני כשלושה שבועות כאב לי הגב, קיבלתי זריקת וולטרן ומאז הברך הימנית שלי רדומה. אין לי שום כאבים אחרים. הייתי אצל אורתופד שבדק אותי אבל לא שלח אותי לצילום כלשהו אלא אמר שכנראה הייתה פגיעה בעצב. אני לא צריך לעשות צילום? עבר חודש ולא השתנה כלום, אין חשש לנזק בלתי הפיך לעצב? 
ת: לאור הופעת הנימול בברך לאחר התקף של כאבי גב תחתון, ישנה סבירות גבוהה כי מדובר בפגיעה עצבית בתעלת השדרה המותנית (שורש  L3מימין), אך עדיין ישנה אפשרות גם לפגיעה בעצב פריפרי שאינה קשורה לגב (פחות סביר(. על מנת להשלים את האבחון, יש לבצע הדמיה של תעלת השדרה המותנית CT) או+ (MRI  בדיקת EMG\NC גפה ימנית תחתונה. בכל מקרה, לפי הפרטים שמסרת, היות והכאב חלף ונותרה תחושת הנימול בלבד, ללא חולשת שרירים או הפרעה אחרת, גם אם יודגם לחץ על העצב בתעלת השדרה, סביר כי לא יומלץ לבצע התערבות כירורגית כלשהי. אין תחליף כמובן לבדיקה מסודרת ע"י מומחה עמוד שדרה שלאחריה ניתן יהיה לקבוע האם ישנם ממצאים נוספים ולבצע בירור / טיפול בהתאם.
 
כאבי גבכואבת לכם הברך? אולי זה בכלל הגב

מה עושים עם עמוד השדרה?

היצרות תעלת עמוד השדרה
ש: אבי סובל מהיצרות בעמוד השדרה ומתקשה להתיישר, ללכת ולבצע פעולות שונות בעצמו. הוא מטופל בתרופות שונות, אך איכות החיים שלו נמוכה מאוד בעקבות הכאב. הוא בן 68, האם ניתוח יכול לעזור במצבו?
ת: היצרות תעלת השדרה הינה ה"מחלה" הנפוצה ביותר של עמוד השדרה בקבוצת הגיל של אביך. מדובר בתהליך כרוני המאופיין בהחמרה הדרגתית. במרבית המקרים בהם ההגבלה היא משמעותית, הטיפול היחיד שעוזר הינו ניתוחי. כל שאר הטיפולים מספקים הקלה חלקית וזמנית (אם בכלל) והטיפול השמרני שמור למקרים קלים או למטופלים במצב רפואי כללי שאינו מאפשר ניתוח. הניתוח המדובר נפוץ מאוד, בעיקר בקרב בני גילו של אביך ואף מבוגרים ממנו. על מנת להחליט לגבי הטיפול המתאים לו אין מנוס מבדיקה מסודרת ע"י מומחה עמוד שדרה. 
שלושה בלטים
ש: אני בן 64 וסובל שנים רבות ממספר בלטים בגב התחתון. בעבר נתקפתי מדי פעם בהתקף וכמו שתמיד המליצו, למדתי לחיות עם הכאבים. לאחרונה הכאבים מוקרנים לרגל, הפכו עזים יותר ובדירות גבוהה יותר ואיכות החיים נפגעת באופן משמעותי. אילו סוגי התערבויות כירורגיות ניתן לעשות? היום, בניגוד לעבר, אני פתוח לרעיונות בכיוון זה.
ת: מדרגות הטיפול הפולשני בבעיות דיסקים מותניים הנן ("מהטיפול הקל לכבד"):1. בלוקים אפידורליים. 2. ניתוח זעיר אך פולשני של כריתת הדיסק וצריבתו (בעבר כונה "שאיבת דיסק") והוא מבוצע בגישה "סגורה" (דרך צינורות קטנים). . 3מיקרודיסקטומי - ניתוח כריתת בלט הדיסק בגישה פתוחה ע"י חתך קטן. 4. ניתוח למינקטומי / דיסקטומי - בגישה פתוחה, לשחרור היצרות בתעלת השדרה במספר גבהים (הנגרמת ע"י מספר גורמים ולא רק ע"י דיסקים). 5. ניתוח למינקטומי / דיסקטומי + קיבוע חוליות - במקרים דומים לסעיף 4, אך הכוללים גם מרכיב משמעותי של חוסר יציבות. 
** הבחירה בסוג הטיפול תלויה בתמונה הקלינית (תלונות המטופל, ממצאי הבדיקה הגופנית, ממצאי ההדמיה) ואין מנוס מבדיקה מסודרת ע"י מומחה עמוד שדרה.  
כאבים בעצם הזנב (קוקסידיניה)
ש: אני בת 23 ויש לי כאבים ממושכים וחזקים בעצם הזנב. עשו לי סי.טי בעבר והכל היה תקין אך הכאבים לא פוסקים. לאיזה רופא אני אמורה לפנות כדי שיעזור?
ת: קוקסידיניה (כאבים מעצם הזנב, המפרק המחבר את עצם הזנב לעצם הסקרום ו/או הרצועות המחוברות אליה) הנה בהחלט בעיה מטרידה ולרוב כרונית, היות ואנו נוהגים לשבת על האזור הכואב. הרופא המטפל במקרים אלו הינו מומחה עמוד שדרה היות ועצם הזנב מהווה קצהו התחתון של עמוד השדרה ובחלק מהמקרים, מקור הכאב טמון בבעיות אחרות הקשורות לעמוד השדרה התחתון.
 
כאב בעצם הזנב
לכאבים בעצם הזנב לוקח זמן רב לעבור, היות ואנו יושבים על המקום הבעייתי רוב היום.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools