שירותים וטרינריים

שירותים וטרינריים הם שירותים שכל עירייה או מועצה אזורית מחויבת לספק לתושביה. השירותים הווטרינריים כוללים מגוון טיפולים ופעולות, שמטרתם גם לסייע לבעלי החיים, גם לסייע לתושבים וגם לפקח על תנאי התברואה במקום.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג רופאים וטרינרים

השירותים הווטרינריים הניתנים ברוב העיריות והמועצות האזוריות כוללים את השירותים ואת הפעילויות הבאים:

 

חיסון כלבים

על פי החוק כל כלב מגיל 3 חודשים חייב בחיסון כלבת, על מנת לשמור על תנאי התברואה באזור.
חיסון נגד כלבת הניתן תמורת תשלום סמלי, אם בכלל. ניתן לקבל את החיסון גם אצל וטרינר פרטי, אולם שם העלות בדרך כלל גבוהה יותר. יש ליצור קשר עם השירותים הווטרינריים הקרובים למקום מגוריכם, על מנת לקבל אינפורמציה לגבי מועדי החיסונים והתעריפים לתשלום.

מעבר לחיסון כוללת "פקודת הכלבת" גם הוראה לרישום כל כלב בתחום פעילותם של השירותים הווטרינריים, לסימונו האלקטרוני, למחשוב פרטיו וגם - לתזכורת לגבי נחיצות החיסון ולהסברה על מהותו (ובעצם - על מהות מחלת הכלבת, על כל השפעותיה).

 

טיפול בבעלי חיים משוטטים

השירותים הוטרינריים נוקטים פעמים רבות בצעדים להפחתת כמות הכלבים והחתולים המשוטטים באזור, על מנת למנוע את התרבותם חסרת השליטה ואת הפגיעה בתנאי התברואה באזור. ברוב המקרים בעלי חיים הנמצאים משוטטים ללא רצועה וללא השגחה נלכדים ומועברים לתחנת ההסגר העירונית. בעל החיים מושאר בתחנת ההסגר לפחות 10 ימים על מנת לתת לבעליו הזדמנות לאתר אותו (ולשלם קנס, כמובן, של כ-700-600 ש"ח). אם לאחר 10 ימים בעל החיים נשאר בהסגר ללא דורש, הוא בדרך כלל מועבר לגורם אחר - בית חם שמוכן לאמץ, עמותה למען בעלי חיים ארגון צער בעלי חיים ועוד.

 

ימי אימוץ

השירותים הווטרינריים מקיימים מפעם לפעם (ולעתים אחת לשבוע - כדאי להתקשר ולברר אם מעוניינים לאמץ כלב) ימי אימוץ מאורגנים לכלבים שננטשו או לכלבים שנשארו בהסגר העירוני. כל מי שחפצה נפשו לאמץ כלב, מוזמן להגיע אל השירותים הווטרינריים במועדים האמורים, ולמצוא שם חבר נאמן לחיים.

 

פיקוח על איכות המזון (בשר עופות ודגים)

השירותים הווטרינריים העירוניים הם האחראים לפקח על כל בתי העסק המוכרים מוצרי מזון מן החי (בשר, עופות ודגים), החל מקצביות פרטיות ועד לסופרים גדולים. הפיקוח נועד על מנת שציבור הלקוחות הרוכש את מוצרי המזון האלה יוכל להיות סמוך ובטוח שהוא מכניס לגופו מזון טרי ונקי מחיידקים וחיות אחרות, תרתי משמע. השירותים הווטרינריים אמורים להיות זמינים לקבלת תלונות מתושבים שנתקלו במזון מקולקל או באיכות ירודה, ולטפל בהן ברצינות הראויה, שהרי מדובר בבריאות התושבים ובאפשרות לפגיעה באיכות חייהם. פעילות השירותים הווטרינריים כוללת לא רק פיקוח על עסקי המזון עצמם,אלא גם על רכבים המובילים מזון מן החי - בדיקה שמדובר ברכב נקי, השומר על כל תנאי ההיגיינה הדרושים על מנת שהמזון יועבר בתנאים האופטימליים לשמירה על טריותו ואיכותו התברואתית.

 

שירותים וטרינריים - סיכום

השירותים הווטרינריים פועלים על מנת לשמור על תנאי תברואה נאותים בעיר או באזור בהם הם פועלים. הדבר אמור בהקפדה על היגיינה ואיכות בכל הנוגע לשיווק ולאספקת מוצרי מזון מן החי, וכן לטיפול במפגעי בעלי חיים, ובראשם בעלי חיים משוטטים. בנוסף אחראיים השירותים הווטרינריים למלא את האמור בחוק ולהעניק חיסוני כלבת לכל כלב בתחום פעילותם במחירים מסובסדים, על מנת לסייע בביעור נגע הכלבת. השירותים הווטרינריים מפעילים צוותי מפקחים מנוסים, המבצעים בדיקות איכותיות ומתריעים, במידת הצורך, על כל מפגע קיים או עתידי.

 


>>בואו לדבר על זה בפורום וטרינריה.
>>בואו להתעדכן במחירון וטרינרי.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא רופאים וטרינרים
האם המאמר עזר לך?