436,190 עסקים | 236,907 חוות דעת
כתבות בנושא רופאים וטרינרים - תמונת אווירה

שאלות ותשובות בנושא וטרינריה - הוטרינר ד"ר רובי תל-ארי

הוטרינר ד"ר רובי תל-ארי, מנהל פורום וטרינריה ובעלי חיים, עונה על השאלות הנפוצות ביותר החודש.

בכתבה זו:
כלבים | חתולים | על אוגרים, שרקנים ומה שביניהם

כלבים

שאלות ותשובות

יש לי כלבה גדולה שאובחנה כסובלת מדלקת בלבלב. היא מאושפזת כבר 4 ימים עם אנטיביוטיקה ונוזלים עם חומר נוגד הקאות. בוצעו בדיקות דם וחלה הטבה מסוימת אז היא אכלה מעט ושתתה אך יום למחרת הקיאה מיצי מרה. ההקאות פחתו אבל היא עדיין מאושפזת והוסיפו לה חומצת אמינו דרך הווריד. אם עדיין אין הטבה, מה כדאי לי לעשות? למה היא עדיין מקיאה מיצי מרה?

דלקת בלבלב הינה דלקת מאוד בעייתית, גם בחומרתה וגם בקצב ההחלמה ממנה. צריך לתמוך בגוף באמצעות העירויים בשלב שהדלקת מתחילה להירגע, אך כמובן שיש סיכויים לסיבוכים נוספים הדורשים בדיקה נוספת.

מהי הבדיקה הנוספת? האם ישנם סוגי טיפול נוספים?

אולטראסאונד יכול לתאר את גבולות הדלקת ואת האיברים הנוספים שנפגעו ממנה, כולל הכבד, דרכי המרה, חלק מהקיבה, המעיים ומצב חלל הבטן.

חיסונים לגור חדש

שאלות ותשובות

שלום, בעוד מס' ימים אביא הביתה גור בן 7 שבועות. אילו חיסונים עלי לתת לו ומתי?

החיסון הראשון יכול להתבצע בימים הראשונים לאחר קבלתו. בדרך כלל בגיל שכזה הייתי שוקל לתת לו חיסון כנגד מחלת הפרוו או חיסון משושה, בהתאם לסגנון החיים שלכם. בנוסף, מאוד חיוני לטפל כנגד טפילים ותולעים ולוודא שיקבל את המזון אליו הוא כבר התרגל. כל זאת תוכלי לקבל במרפאה.

בעיה בדרכי השתן אצל הכלב 
כלב אצל הוטרינר

שאלות ותשובות

לפני כחודש מצאתי טיפות דם בשתן של הכלב שלי. השתן לא נצבע כולו באדום אלא היו בו כמה טיפות דם ברורות לעין. בנוסף הוא היה חסר אנרגיות ועייף אז לקחתי אותו לוטרינר שנתן לו אנטיביוטיקה. הדם עבר והכלב חזר לתפקד כרגיל. בשבוע האחרון שמתי לב שהשתן שלו מדיף ריח חריף באופן שאי אפשר להתעלם ממנו ומעיד לבטח על בעיה כלשהי. מה יכולה להיות הבעיה ואילו בדיקות כדאי לי לעשות לו?

בעיה בדרכי השתן עשויה לנבוע מזיהום עקשני הממוקם במספר אתרים לאורך דרכי השתן, כולל הפרוסטטה ולפעמים אף דורש טיפול ארוך טווח. יש צורך לבדוק את השתן, לבצע תרבית חיידקית, אולטרא סאונד במידה ומדובר בפרוסטטה או רנטגן במידה ויש חשד לאבנים בדרכי השתן.

גמילה מצרכים

שאלות ותשובות

יש לי שיצו בן 3 חודשים איך גומלים אותו מצרכים? הוא אוכל 3 ארוחות ביום ולאחר חצי שעה שעה הוא יוצא לטיול בחוץ. הבעיה היא שלא תמיד הוא עושה את הצרכים שלו בחוץ וכשאנחנו חוזרים הביתה הוא עושה בבית. מה לעשות?

יש כלבים שמאוד נרגשים ביציאה החוצה ולכן יעשו צרכים רק במקום מוגן כמו הבית. לכן, צריך להמשיך ולתרגל את היציאות החוצה, כולל האכלה בחוץ ולקחת אותו להתפנות במקום שקט יחסית ולא רועש.

הוא גם מפחד להיות למטה הוא בוכה וקופץ עלי שארים אותו

יתכן והגור מפוחד מאוד בחוץ, לכן הוא עדיין לא מוכן למפגש עם הסביבה החיצונית. עדיף להשאירו בבית ולמקם קרטון באזור מרפסת - לצורך עשיית צרכים במקום שפחות יפריע לכם.

חתולים

 

חיסון ועיקור חתולים
חתול לא מרגיש טוב

שאלות ותשובות

אנחנו גרים בבית פרטי (קרקע) ויש ליד הבית הרבה חתולים לא מחוסנים שהילדים מרבים לגעת בהם. יש הרבה חתולים אז זו בעיה לחסן את כולם, מה לעשות? מישהו יכול לקחת אותם במחיר סביר?

ראשית אינני יודע באיזה אזור בארץ אתם נמצאים, אך יש מקומות בארץ שרצוי לחסן כנגד מחלת הכלבת והדבר מבוצע באמצעות פנייה למועצה המקומית. בנוסף, חיסונים נגד מחלות מדבקות של חתולים, כגון טיפול נגד תולעים וטפילי עור, מבוצעים על ידי וטרינר פרטי כך שאתם יכולים ליצור קשר עם הוטרינר באזורכם ולבצע טיפול מקיף.

חתולה ננשכה על ידי כלב

שאלות ותשובות

חתולה ננשכה על ידי כלב לפני יותר מחודש ועכשיו מתקלף לה העור מעל הזנב ובזנב. מקבלת אנטיביוטיקה כבר 3 שבועות, אוכלת שותה והיציאות סדירות, אך נשירת העור כל הזמן מתקדמת. החתולה עברה ניתוח לאיחוי הקרע כתוצאה מפצע הנשיכה אבל התפר נפתח. כיום הפצע נקי כתוצאה מהאנטיביוטיקה אך לא ברור איך להמשיך - הרופאה המטפלת המליצה על כירורג.

נשיכה באזור גבי עשויה לגרום לפגיעה תת עורית ופגיעה גם בזרימת הדם מתחת לעור, לכן נראה אזורי עור שאינם מקבלים אספקת דם. יש מספר אפשרויות איחוי, כולל השתלת עור, הצמדת ואקום או מריחת היפר ג'ל יומית על האזור. זמן ההחלמה הצפוי הוא כ- 3 שבועות במידה ומדובר בפגיעה שכזו.

על אוגרים, שרקנים ומה שביניהם

 

תוכי אהבה

שאלות ותשובות

אני רוצה לתרגל עם התוכים שלי האכלת יד. איך לעשות זאת נכון?

יש לתרגל האכלת יד בצורה הדרגתית - בתחילה להחזיק כלי עם מזון ביד יציבה ורק לאחר מכן להגיע למצב של האכלה ישירות מהיד. ציפור חשדנית מאוד לחדירת ידיים לתוך הכלוב שלה ולכן צריך לתרגל אותה בהדרגה לנוכחות היד בתוך הכלוב.

נשיכה ע"י אוגר חולה

שאלות ותשובות

בני ננשך היום ע"י האוגרת שלנו. לאוגרת היה גידול ליד האוזן שהוסר לפני מספר ימים. מעבר לחיסון טטנוס, האם צריך להיות מודאג מכך שהאוגרת הייתה חולה ומה צריך לעשות בנושא?

גידול ליד האוזן אינו בהכרח מחלה מדבקת. הייתי שמח לפירוט מה סוג הגידול. בכל מקרה, נשיכה הינה חדירה של גוף זר מזוהם ולכן יש לשקול גם טיפול אנטיביוטי. ממליץ לפנות לרופא הילדים.

לא ידוע לי מה סוג הגידול. השאלה שלי היא האם באופן עקרוני מחלה מעין זו יכולה חס וחלילה להדביק בני אדם ואם כן, מה ניתן לעשות ?

כל נשיכה כמו כל חדירת גוף זר דרך העור יכולה לגרום לזיהום, לכן נדרש מעקב של רופא של בני אדם. אין לי מספיק מידע על מנת לומר בוודאות אם האוגרת חולה במחלה המסוכנת לבני אדם.

עופות מטילות

שאלות ותשובות

קיבלתי מחבר עופות פרגיות שאחרי שבועיים אצלי התחילו להטיל ביצים. לפי דברי החבר, העופות לא חוסנו אף פעם. שאלתי היא האם מסוכן לאכול את הביצים והאם יש צורך לחסן את העופות בחיסון כלשהו ואת המכרסמים האחרים שיש לי - ארנבות, אוגרים, שרקנים ועכברושים לבנים.

ישנם 2 חיסוני חובה לעופות מטילות, שביציהן משמשות למאכל: חיסון ניוקאסל חי ומומת + חיסון סלמונל והייתי ממליץ גם על חיסון פסטורלה. החיסון כנגד הסלמונלה חשוב גם למניעת הדבקה לשאר המכרסמים. בכל מקרה נא פנה לרופא עופות המחזיק חיסונים אלה.

שרקנים - זכר ונקבה
שרקן שמח

שאלות ותשובות

איך ניתן לזהות בין שרקן לשרקנית? האם אפשר להפריד זכרים מנקבות? איזה שטח מחיה צריכה קבוצה של שרקנים ((15?

אצל הזכרים ניתן לראות בליטה באזור התחתון של פתח המין. לחיצה עדינה על האזור תראה לך את איבר המין הקצר. שרקנים הינם חיה חברתית וניתן לשמור אותם בחבורה, הבעיה היא בין הזכרים הבוגרים, הנוטים להתקוטט - שם יש צורך בהפרדה. שטח מחיה לשרקנים בכמות שכזו דורשת גם בניית מפלסים - אני ממליץ על שטח של כ-7 מ"ר.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools