434,262 עסקים | 238,061 חוות דעת
כתבות בנושא אופטומטריסטים - תמונת אווירה

איך בוחרים אופטומטריסט? לא רק מראה עיניים

תחום האופטומטריה נחשב לפרוץ: יש לא מעט חנויות אופטיקה שאינן מעסיקות אופטומטריסטים מוסמכים. אז מה עושים? <br />

בכתבה זו:
אופטומטריסט מוסמך - את התעודה הזו כדאי שתראו | מה כוללת בדיקת ראייה? | רכישת משקפיים - לא על סמך מרשם ישן | טיפול מקצועי בפזילה

רבים מאתנו עובדים ומבלים שעות ארוכות מול המחשב. התוצאה: יותר ויותר אנשים הסובלים מבעיות ראייה. כמעט אף אחד אינו רוצה להיות ממושקף, ולכן יש נטייה לדחות עוד ועוד את ההליכה לאופטומטריסט. אבל בסוף תמיד מגיע הרגע שבו הבעיה חמורה דיה (למשל, כשלא מזהים את הבוס במסדרון, או כשחושבים שהמנקה היא הבוס ומבקשים ממנה העלאה) - ואז אין ברירה, מוכרחים לגשת לבדיקת ראייה.

אופטומטריסט מוסמך - את התעודה הזו כדאי שתראו

אבל מתברר שזה לא כל כך פשוט כמו שחושבים. למרבה הצער, בניגוד לרפואת העיניים, האופטומטריה היא תחום פרוץ. מתחקירים שביצעו בשנים האחרונות העיתונות ואיגוד האופטומטריסטים בישראל, עולה כי יש לא מעט חנויות אופטיקה שאינן מעסיקות אופטומטריסטים מוסמכים, ובמקומם מועסקים מוכרים שמציגים עצמם כאופטומטריסטים, ומבצעים בדיקה שטחית שתוצאותיה שגויות.

לכך יש השלכה על בריאות העיניים שלכם ועל איכות חייכם, שכן התאמה לקויה של משקפיים עלולה לגרום לכאבי ראש, סחרחורות ואדמומיות בעיניים, אשר מפחיתים מיכולת הריכוז וגורמים למתח נפשי. אם אתם זקוקים למשקפיים בעת נהיגה, התאמה שגויה עלולה להוות גורם לתאונת דרכים ולסכן את חייכם.

זאת הסיבה מדוע חובה לעשות בדיקת ראייה / בדיקת עיניים לצורך התאמת משקפיים או עדשות מגע, רק אצל רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך, בוגר לימודי אופטומטריה במוסד אקדמי ובעל רישיון של משרד הבריאות.

מה כוללת בדיקת ראייה?

בירור מקיף של ההיסטוריה האישית והמשפחתית שלכם בכל הקשור למחלות כלליות ומחלות עיניים, לרבות סקירת נתוני בדיקות שנערכו במהלך השנה שקדמה לבדיקה. בנוסף יברר האופטומטריסט את הגיל בו התחלתם להרכיב משקפי ראייה ואת קצב שינוי המספרים. בדיקה אובייקטיבית:

א. אבחון תשבורת הראייה שלכם (המספר שנקבע לרוחק או קוצר ראייה באמצעות מכשור אופטי). מדידת סוג ליקוי הראייה ממנו אתם סובלים, עוצמתו והמספרים הנדרשים לתיקון הראייה, באמצעות מכשיר הרטינוסקופ (פנס המיועד להאיר את הרשתית ומאפשר לבדוק את תשבורת הראייה בצורה אובייקטיבית) או באמצעות אוטורפרקטומטר (מחשב המספק הערכה לגבי תשבורת הראייה).

ב. מדידת כוח הקרנית על ידי קרטומטר או אוטוקרטומטר (מכשירים לבדיקת קימורי הקרנית). בדיקת איכות וחדות הראייה באופן סובייקטיבי באמצעות הקראת מספרים לנבדק והגעה לראייה האופטימאלית שניתן להשיג באמצעות התאמת עדשות.

קביעת מרשם לצורך התאמת משקפיים או עדשות מגע להם אתם זקוקים. המרשם יישלח אל האופטיקאי שתפקידו להכין את העדשות ולהכניסן לתוך מסגרת המשקפיים. צילום קרנית העין לגילוי עיוותים בקרנית שיכולים להעיד על מחלות ראייה כגון קרטוקונוס, צילינדר גבוה ואף נזק שנגרם מעדשות מגע.

הקרנית היא המשטח האופטי השקוף הקדמי של העין. תפקידה לרכז את קרני האור המגיעות לעין והן נשברות מהקרנית דרך העדשה לכיוון הרשתית. התנאי העיקרי להשגת תמונה חדה הוא המבנה הסימטרי של הקרנית ושקיפותה. לכן כל בעיה שפוגעת בשקיפות של מרכז הקרנית או במבנה הסימטרי שלה, תגרום להפרעה במיקוד הראייה ובחדותה.
 
צילינידר (אסטיגמציה), הינו מצב בו המערכת האופטית אינה ממרכזת את קרני האור על אותו מישור, אלא קרני האור נופלות במספר מוקדים. ליקוי ראייה זה נגרם כתוצאה מעיוות בקרנית והוא גורם לראייה מטושטשת.

רכישת משקפיים - לא על סמך מרשם ישן

אל תרכשו משקפיים רק על סמך המלצתו של המוכר בחנות האופטיקה או על סמך מרשם ישן, היות שייתכנו שינויים במספר. לאמירה זו יש חשיבות נוכח תופעה נפוצה של העתקת מספר משקפיים מבדיקות ישנות ללא ביצוע בדיקה חדשה לצורך קביעת מספר מעודכן (לעיתים בשל לחץ של הלקוחות הנבדקים).
 
רק לאופטומטריסט מוסמך יש כלים לקבוע את סוג ליקוי הראייה ממנו אתם סובלים (רוחק ראייה או קוצר ראייה), דרגתו ואת מידת התיקון האופטי שיש לעשות באמצעות משקפיים או עדשות. האופטומטריסט מתאים את עדשות המגע לתוואי הקרנית ולצילינדר הנדרש, וממליץ לכם האם עדיף להשתמש במשקפיים מתאימים, בעדשות מגע רכות או קשות, יומיות או חודשיות. אופטומטריסט מוסמך יעניק למטופל את ההדרכה הטובה ביותר כיצד להשתמש באופן מושכל בעדשות מגע, וכיצד לנקותן ובכך למנוע זיהום של הקרנית שעלול לפגוע לצמיתות בחדות הראיה.

טיפול מקצועי בפזילה

יש מקרים בהם מקצוענות האופטומטריסט היא בעלת חשיבות יתרה, למשל כשיש להתאים משקפיים לילדים עם פזילה או לסובלים מעין עצלה. במקרה של ילד פוזל, אי מתן טיפול מקצועי בעיתוי הנכון יגרום לעין עצלה, שבעתיד לא תוכל לתפקד. במקרה כזה נדרש מעקב צמוד בתדירות גבוהה אשר יאפשר שיפור משמועתי של הראייה. מעקב צמוד נדרש גם לבעלי צילינדרים גבוהים ובמיוחד למטופלים הסובלים ממחלת הקרנית החרוטית - קרטוקונוס.

אם אתם זקוקים למשקפיים מולטי-פוקאליים, התאמתם מורכבת אף יותר שכן הם נועדו לתיקון קוצר או רוחק ראייה ולקריאה, לאחר שמתחיל תהליך של הזדקנות הראייה הגורם לקושי במיקוד הראייה מקרוב. תהליך זה מתרחש בדרך כלל אחרי גיל 40, ונגרם כתוצאה מירידה בגמישות העדשה וביכולתה לבצע מיקוד ראייה לקרוב. לכן יש חשיבות גדולה להתאמה אופטימלית של העדשות לצורכיכם.

אופטומטריסט מודד ובודק את כושר הראייה שלכם בעיקר לצורך התאמת משקפיים ועדשות מגע. ואולם, עם ניסיון עשיר ובאמצעות מכשור מתקדם, אבחנתו עשויה לסייע בגילוי מחלות עיניים ובהתאם להוביל להפנייתכם אל רופא העיניים.

אבחון מחלות
מחלות עיניים רבות ניתנות לאבחון באמצעות בדיקה מקיפה על ידי אופטומטריסט. כך למשל:

1. מחלות של הקרנית כגון קרטוקונוס: עיוות של קרנית העין הגורם לשינויים הדרגתיים במבנה הקרנית, שמובילים לעלייה הדרגתית במספר המתבטאת בקוצר ראייה ובצילינדר גבוה, כך שהתמונה אינה אחידה ומעוותת.

2. קטרקט: מחלת עיניים הנפוצה בגילאי 55 פלוס, אבל תיתכן גם לפני, ולכן ההמלצה היא להיבדק כבר מגיל 50. הקטרקט מתבטא בעכירות בעדשת העין, שגורמת לטשטוש הראייה באופן הדרגתי.

3. מחלות של עפעפיים כגון דלקת כרונית בלפריטיס וגידולים בעפעפיים.

4. פטריגיום: קרום לבן אדמדם הצומח בין הקרנית ללחמית. בדרך כלל זו בעיה אסתטית, אולם התפשטות הנגע למרכז הקרנית עלולה לפגוע בחדות הראייה.

5. לחץ תוך עיני: בחלק מחנויות האופטיקה יש מכשיר אוויר למדידת לחץ תוך עיני. אם קיים חשד לכך, יפנה אתכם האופטומטריסט מיד לרופא העיניים.

יעל מזרחי, אופטומטריסטית מוסמכת במרכז הרפואי "עיניים - ד"ר לוינגר" בסניף ירושלים.
רשימה מפורטת של מומחים בתחום תוכלו למצוא במערכת סינונים מתוחכמת לאיתור אופטומטריסטים.


>>בואו לדבר על זה בפורום אופטומטריה - משקפי ראייה ושמש ועדשות מגע.
>>בואו להתעדכן במחירון אופטומטריסטים.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools