כתבות בנושא פיזיותרפיה - תמונת אווירה

פריצת דיסק עושה לך כאבי גב? פיזיותרפיה - תתרגל לתרגל

לפני שרצים לניתוח או במקרים של כאב מציק שאינו מצדיק התערבות כירורגית, פיזיותרפיה היא שיטת טיפול שכדאי מאוד להכיר. בעזרת תרגול מתאים ניתן להזכיר לגוף מה הוא יודע ויכול לעשות כדי לעזור לעצמו, בתנאי כמובן שבוחרים איש מקצוע מתאים.

בכתבה זו:
פיזיותרפיה כגורם מחבר בין שלד, שרירים ועצבים | פריצת דיסק ודרכי הטיפול בה | בחירת הפיזיותרפיסט המתאים | תרגול פיזיותרפי עצמאי - כן או לא?

פיזיותרפיה כגורם מחבר בין שלד, שרירים ועצבים

"פיזיותרפיה מורכבת מהמילים פיזיו - גוף, ותרפיה - רפואה. תפקידה להחזיר לגוף את טווח התנועה המלא אחרי פציעה ולהרגילו לעומסים בעזרת תרגילים מתאימים", אומר ברק גרשון, מאמן טריאתלון ובעל תואר שני בפיזיולוגיה.

פיזיותרפיה מסייעת בשיקום לאחר פציעה או ניתוח במטרה להחזיר את המטופל לתפקוד מיטבי, ומחוברת כמעט לכל תחומי הרפואה. התחום הידוע ביותר הוא אורתופדיה, כפי שיודע כל מי ששבר בחייו יד או רגל. "שרירים, שלד (עצמות) ועצבים הם בעצם מערכת סגורה שמרכיביה משפיעים זה על זה", מוסיף גרשון, "אם ניקח לדוגמה יד שבורה שקובעה בגבס, לאחר הסרתו יקבל המטופל הפניה לפיזיותרפיה. התרגילים מיועדים להאריך מחדש את השריר שטווח התנועה שלו התקצר, ולהפעיל עומס הדרגתי כדי שבתגובה ייבנו תאי עצם חדשים. אפשרות נוספת היא הפעלה עצבית המתבצעת לרוב על ידי חשמל - במקום להפעיל את השריר באמצעות המוח מפעילים אותו בעזרת גירוי חיצוני".

פריצת דיסק ודרכי הטיפול בה

ספורט, על אף יתרונותיו המרובים, מוביל לא פעם לפציעות. לכל סוג ספורט פציעות אופייניות לו, כאשר המוכרת ביותר היא "מרפק טניס" (tennis elbow) - כאב במרפק שנגרם על ידי תנועת היד האוחזת במחבט ואשר נובע מנזק שנגרם לגיד המחבר בין שרירים פושטים באמה.

עם זאת קיימים כמה סוגי פציעות שכיחים המשותפים לענפי ספורט רבים: דלקות בכתפיים, שברי מאמץ, כאבי ברכיים ובלט או פריצת דיסק. דיסק הוא כינוי לדיסקוס (לוחית) המקשרת בין חוליות עמוד השדרה ומרפדת אותן.

הדיסקוסים עשויים סחוס, ובעלי שכבה חיצונית קשיחה וחלק פנימי רך. תפקידם לשמש כקולטי זעזועים בעת שהגוף נמצא בתנועה. הבעיות מתחילות כשדיסק זז ממקומו, "בלט דיסק" בשפה המקצועית, הוא מצב שגורם לכאבים בגלל מגע עם העצב. "זו בעיה שחשוב לזהות בזמן ולטפל בה, אחרת תחמיר לפריצת דיסק חלקית או מלאה שבה הדיסק 'נרמס' והחוליות נוגעות זו בזו", אומר גרשון. לדבריו, פריצת הדיסק הנפוצה ביותר מתרחשת בגב התחתון בין חוליות L4-L5 ונובעת בעיקר מהתנהלות לא נכונה ומחוסר מודעות. "אם אדם בריא מרים שתי שישיות מים מינרליים, ומכופף את הגב במקום לכופף את הברכיים, הוא מסתכן בפריצת דיסק. כך גם לגבי הרמת משקולות במכון כושר. אדם שמודע לחשיבות עבודה נכונה יכופף רגליים, ישמור על גב ישר ורק אז יזדקף". טיפול פיזיותרפי הכולל אימונים נכונים ומדויקים, בעיקר עבודה על שרירי ליבה ואימוני כוח המחזקים את השרירים באזור הפגוע, יכול לסייע במקרי פריצת דיסק. 

בחירת הפיזיותרפיסט המתאים

פיזיותרפיה מוגדרת כמקצוע פרא-רפואי, כלומר מקצוע בעל בסיס תיאורטי-מדעי הכרוך במתן טיפול רפואי שהעוסק בו אינו רופא. הכלים המשמשים פיזיותרפיסטים להערכה ולטיפול דומים במקרים רבים לאלה שרופאים משתמשים בהם, ומכאן שיש זיקה וקרבה בין שני המקצועות. "לימודים במסגרת תואר ראשון B.P.T בפיזיותרפיה נמשכים 4 שנים. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד אך נדרשים ציוני בגרות ופסיכומטרי, ראיון אישי וחתימה על הצהרת בריאות", אומר רן רגב פלח, מנהל מכון "המעורר" בכללית, בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה BPT ותואר שני במנהל מערכות בריאות MHA, "התכנים הנלמדים נוגעים למדעים מדויקים, ללימודי רפואה ולמדעי הטבע, החברה וההתנהגות כגון: אנטומיה ופיזיולוגיה, ביוכימיה, גנטיקה, תורת העיסוי, פתולוגיה, ביומכניקה ועוד. כמו כן לומדים לבצע מבחנים ומדידות גופניות, טיפולים אלקטרו תרפויטיים, טכניקות שיקומיות וכדומה". 
תוכנית טיפולים בפיזיותרפיה מתבססת על בדיקה שעושה הפיזיותרפיסט בביקור הראשון, אשר לפיה הוא קובע את סוג הטיפולים שיינתנו, את מספרם ואת תדירותם. מכאן נובעת החשיבות לבחירת פיזיותרפיסט מוסמך, ובמקרים של פציעות ספורט - איש מקצוע המומחה בתחום זה. "כמו שהולכים לרופא או לעורך דין מתמחה שמכיר תחום מסוים על בוריו ומודע לתקדימים, כך חשוב בפציעות ספורט לקבל טיפול מפיזיותרפיסט ספורט. הוא כבר ראה פציעות מאותו סוג ויודע כיצד לטפל בהן בצורה הטובה ביותר. רופאים שנתקלים בפציעות ספורט ממהרים להציע אופציה ניתוחית בשעה שפיזיותרפיסט המתמחה בתחום (פציעות ספורט) יבדוק קודם עד כמה ניתן לעזור לחולה עם פיזיותרפיה", אומר גרשון. מניסיונו כמאמן טריאתלון שנתקל בפציעות הקשורות בריצה, רכיבה ושחייה הוא טוען כי הפרמטר המדויק ביותר לעמוד בו על טיב ועל מקצועיות המטפל הוא עומק התחקור ומידת הרצינות המושקעת באבחון. "כדי לבחור פיזיותרפיסט טוב יש להפעיל שיקול דעת ולשאול שאלות. אם התשובות לא נראות - למצוא מישהו אחר. מבחן התוצאה קובע, כי אצל פיזיותרפיסט שיודע את העבודה מתחילים אחרי תקופה מסוימת להרגיש טוב יותר".

כדי להגיע לתוצאות מיטביות חשוב לבחור בפיזיותרפיסט בעל ניסיון. "מקצועות הרפואה ובהן הפיזיותרפיה הן לא מדע מדויק אלא סוג של אומנות המצריך גמישות מחשבתית ויכולת אלתור", שופך פלח אור על הקרביים של המקצוע, "פיזיותרפיסט טוב הוא אחד שיש לו 'ארגז כלים' של ידע רחב עם בטחון עצמי לא עודף ולא מופחת, שעושה תיאום ציפיות פרגמטי ויודע להגיד גם 'אני לא יודע הכל' ומתי לא צריך להתערב".

תרגול פיזיותרפי עצמאי - כן או לא?

טיפולי פיזיותרפיה מבוצעים לרוב במכונים ייעודיים, המצוידים במכשור מתאים. עם זאת, במקרים רבים ממליצים פיזיותרפיסטים על תרגילי המשך או השלמה באופן עצמאי, ונותנים למטופלים "שיעורי בית". הדעות על התועלת שבעבודה עצמאית חלוקות.

יש אנשי מקצוע שטוענים שתרגול עצמי תורם למחויבות המטופל לתהליך ומזרז את ההחלמה, ואחרים אומרים שהנזק מעבודה לא מודרכת רב על התועלת. "בשלושה-ארבעה מפגשים ניתן לוודא שטכניקת הטיפול נכונה, שהיא אכן משפרת את המצב ואולי אפילו להציע למטופל תרגילים נוספים לשבועות הקרובים כדי למנוע את הישנות הבעיה". גרשון מסכים שמעקב צמוד הוא חיוני, ומוסיף שתרגילי פיזיותרפיה באופן עצמאי הם פונקציה של חומרת הפציעה ואופי החולה. "תרגילי פיזיותרפיה מיועדים להגדיל את טווח התנועה, פעולה כואבת שאף אדם לא יעשה באופן עצמאי. לשם כך צריך פיזיותרפיסט שיכריח לבצע את התרגיל למרות הכאבים. אם הוא לא יעשה את זה - החולה לא יצליח לבדו". לדבריו, במידת האפשר ייתן פיזיותרפיסט הוגן למטופל הוראות לתרגול בבית "ולא יחזיר אותו למכון שוב ושוב רק כדי לגבות עוד כספים, אבל הדבר תלוי במידת ההשגחה המקצועית הנדרשת ובנכונות החולה לעבוד באופן עצמאי".

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools