438,805 עסקים | 235,202 חוות דעת
כתבות בנושא קורסי הכנה ללידה - תמונת אווירה

מה צריך לדעת לפני קורס הכנה ללידה - להורדת מפלס החרדה

הרגע הכי גדול בחיים שלכם כבני זוג צפוי להתרחש בעוד מספר חודשים. ההתרגשות בעיצומה, אתם עומדים להקים משפחה, להתחיל חיים חדשים, להפוך להורים. בשלב ההיריון אתם מתרכזים בעיקר בלידה הקרבה ובאה, ומתחילים לברר על אודות קורס הכנה ללידה. זה אכן הזמן, אז בואו לקרוא היכן מתקיימים קורסי הכנה ללידה, מתי כדאי להשתתף בהם, היכן נרשמים, מהו החומר הנלמד וכמה זה עולה? קורס הכנה ללידה - מדריך מפורט.

בכתבה זו:
למה לעבור קורס הכנה ללידה? | אילו קורסי הכנה ללידה קיימים: | מה לומדים בקורס הכנה ללידה?

על אף שהדאגות האמיתיות מתחילות דווקא לאחר הלידה, וגידול ילדים מציב לנו אין סוף אתגרים, מה שמדיר שינה מעינייך ומעיני בן הזוג שלך במהלך ההיריון זה בעיקר שלב הלידה.

אותו שלב שנמשך כמה שעות (לרוב), וצפוי לשנות את חייכם,  אמור לאבד מחשיבותו לאור החיים השלמים והשונים שבפתח. באופן מפתיע הרוב המוחלט של הזוגות לא תוהים מה יהיה בלילות בלי השינה, לא חוזים את הלילות במוקד עם ילד קודח מחום, לא מדמיינים את כאבי ההנקה ולא חושבים על כל הקשיים הצפויים.

הלידה, בעיקר כשמדובר בילד ראשון, תופסת את מרב תשומת לבכם. כל מה שאתם רואים לנגד עיניכם זה בית חולים, חדר לידה, אפידורל, לחיצות, מי שפיר, ניתוח קיסרי ועוד.  אתם חשים חוסר ודאות, היעדר שליטה והרבה חשש מהבאות, משום שאינכם יודעים מה יקרה וכיצד דברים יתפתחו. במצב שכזה ברור למה רוב הזוגות ההריוניים ממהרים להשתתף בקורס הכנה ללידה.

למה לעבור קורס הכנה ללידה?

1. כדי לדעת כמה שיותר: לידה היא דבר מלחיץ, בלתי צפוי וחסר כל שליטה. ממד הלחץ עולה כאשר מדובר בלידה ראשונה, ואתם מרגישים כי מובילים אתכם אל עבר הלא נודע. אנחנו ממליצים לכם לדעת כמה שיותר כי ידע זה כוח,  ובוודאי בסיטואציה שכזו. כשאישה כורעת ללדת וחגים סביבה אנשי צוות רפואי, הם משתמשים בכל מיני מושגים לא מוכרים, מונחים רפואיים ומגוון רחב מדי של מה שנשמע כ"שמות קוד" בלתי מזוהים.

את ובן זוגך חייבים לדעת מה כל דבר אומר. מה זה לידה מכשירנית ומה זה ספינות; מה ההבדל בין מחיקת צוואר הרחם לפתיחת צוואר הרחם; מה ההבדל בין טשטוש לאפידורל. אם תדברו באותה שפה שבה מדבר הצוות הרפואי, תדעו יותר, תבינו יותר, ישתפו אתכם יותר, וכך תקלו על עצמכם. את כל מה שצריך לדעת אתם תלמדו בקורס הכנה ללידה. אף איש צוות בבית החולים, אדיב ונחמד ככל שיהיה, לא יעצור להסביר לכם כל רגע מה קורה. אם תדעו לבד מה הם שלבי הלידה הצפויים, תוכלו להיות מעורבים, ואת, היולדת, לא תרגישי כחפץ שהופכים, דוקרים לוחצים ומכופפים ללא מטרה.
 
2. התמודדות עם מקרי חירום: קורס הכנה ללידה גם מעניק ידע לגבי תרחישי חירום אפשריים. לגבי מקרה חירום שמתרחש בבית, הידע שתרכשו בקורס יכול לסייע לכם לזהות את התרחשותו במועד (ירידת מי שפיר למשל מחייבת הגעה מהירה לבית חולים, ואין לחכות בבית להתפתחות צירים). אם מקרה החירום קורה חלילה בבית החולים, הצוות סביבכם יתחיל להתרוצץ ולא ישתהה עם הסברים, לכן רצוי שתדעו על מה מדברים אתכם כשזורקים לחלל האוויר מושגים כמו ואקום או קיסרי.
 
3. כדי להפיג חששות: קורס הכנה ללידה נותן לכם מידע, מכין אתכם מראש למה שצפוי ומחזק ככל הניתן את הביטחון שלכם בסיטואציה מורכבת של לידה. הקושי בלידה לא כרוך רק בקושי פיסי גופני אלא גם בקושי רגשי. חששות, דאגה, פחד, תהיות ואין סוף אתגרים. אם תדעו בדיוק מה מצפה לכם, מתי עליכם לפעול, כיצד ומה כדאי לכם לעשות,  יהיה לכם הרבה יותר קל. קורסי הכנה ללידה נותנים מידע מעשי רב - מתי לצאת לבית החולים, אילו מקרי חירום עלולים להיות, מתי יש למהר לבית חולים, כיצד יש להקל בכאבים ועוד. בקורסים ניתנות תשובות לכל השאלות,  ומוצגים ונבחנים כל התרחישים האפשריים. עובדות אלה מאוד מחזקות את בני הזוג לקראת הלידה, ומקלות מאוד  את ההתמודדות בזמן אמת. ההכנה הנפשית לתהליך הלידה הניתנת במסגרת הקורס היא חשובה לאין ערוך.
 
4. כדי להשיג שליטה חלקית: השליטה בנעשה בגוף שלך היולדת במהלך הלידה היא קטנה, יחסית. ידע והיכרות עם הצפוי יאפשרו לך לקבל שליטה חלקית במתרחש. אם תדעי יותר תוכלי לבנות תכנית לידה; להתעקש עם הצוות הרפואי על מה שחשוב לך ומה שאת רוצה; להכיר ולדרוש את זכויותייך בחדר הלידה ולשלוט ולו באופן מועט על מה שקורה.  

אילו קורסי הכנה ללידה קיימים:

1. קורס הכנה ללידה בבית חולים במתכונת ארוכה: קורס הכנה ללידה הכולל בין ארבעה לחמישה מפגשים, ומשלב גם סיור בחדרי לידה. הקורס הזה מומלץ למיטיבי הלכת שרוצים להתעמק בעניין ההיריון והלידה, ויש להם זמן פנוי. קורסים אלה מתחילים בשבוע 25 להריון, כדי להספיק את כל המפגשים בטרם הלידה הצפויה.
 
2. קורס הכנה ללידה בבית חולים במתכונת קצרה: למי שאין זמן, אבל יש רצון לדעת. קורס כזה כולל לרוב שני מפגשים מרוכזים וארוכים בבוקר של יום שישי. גם כאן כולל הקורס סיור בחדרי לידה. קורס זה מומלץ להשלים החל מהשבוע ה-30 להריון. 
 
3. קורס הכנה ללידה בקהילה: קופות החולים השונות מקיימות במרפאות, לאחר שעות הסגירה, קורסים במתכונת ארוכה או מקוצרת. 
 
4. קורס הכנה ללידה טבעית: יש קורסי הכנה ייעודיים לנשים שחשוב להן ללדת בלידה טבעית ללא אפידורל. קורסים אלה מתמקדים בטכניקות לידה, בטכניקות נשימה, בטכניקות הרפיה, בתנועתיות בלידה, בהבדלים בין לידה טבעית ללא טבעית, בדרכים להתמודדות עם הכאב, בתנוחות בלידה, בתפקיד המלווה, באופציות של לידה טבעית (במים, למשל). קורס הכנה ללידה טבעית מוצע לרוב במסגרת פרטית, אך ניתן גם לאתרו בבתי חולים ובמרפאות של קופות החולים. כדי להספיק ולהירשם, יש להתחיל במלאכת האיתור זמן רב מראש - אין הרבה מועדים לקורסים כאלה, והם מתמלאים במהירות רבה. 
 
5. קורס הכנה ללידה פרטי: עבור מי שמעוניינים ביחס אישי, בהתמקדות מלאה בהם, בהתקדמות בקצב אישי והבנה לעומק של תהליך הלידה, יש קורס הכנה ללידה פרטי. הקורס האינטימי יכול להיות רק לכם, או לכם ולעוד כמה זוגות שתאתרו, או לקבוצה של זוגות שאינכם מכירים, כשההבדל הוא שהקורס לא מתקיים בבית חולים או בקופת חולים,  אלא באחד ממרכזי הלידה וההורות הפרטיים ברחבי הארץ, או בבתיהן של דולות בעלות יוזמה.

קורס פרטי של הכנה ללידה כמובן עולה הרבה יותר כסף (קורס הכנה בקהילה - בתי חולים ומרפאות - עולה לבעלי ביטוחים משלימים לא יותר מ-200 שקלים). היתרונות של קורס פרטי שכזה ברורים - גמישות בשעות, אווירה אינטימית, נוחות מרבית,  העמקה והיקף נרחבים, נושאי שיחה מגוונים כשההתמקדות בכל נושא היא לפי רצונכם (יש שיעדיפו להרחיב על ההנקה, ואחרים יתמקדו בלידה טבעית) ועוד. חסרונותיו הבולטים נובעים מכך שלא תראו את בית החולים וחדר הלידה בזמן הקורס, אולם אפשר להירשם לסיור בנפרד ללא קשר לקורסי ההכנה ללידה.

מה לומדים בקורס הכנה ללידה?

כאשר רובנו חושבים על קורס הכנה ללידה עולות התמונות של זוגות מאוהבים נעים, נושפים ושואפים יחד מול מדריכה נלהבת ומדרבנת. חיזיון זה קרוב למציאות, אבל בפועל קורס הכנה ללידה הוא לא רק תרגילים ונשימות, אלא הוא הרבה למידה, הסברים והדגמות. קורס הכנה ללידה נועד לתת לכם כלים, ידע ומיומנויות שיסייעו לכם לצלוח את הלידה בצורה קלה,  מעורבת, בטוחה ואמיצה. בזכותו תגיעו אל הסיטואציה עם הרבה מאד ידע מעשי, עם שליטה במושגים שונים ועם ארסנל תגובות מוכן לשפע של תרחישים שעלולים להתממש.
קורס הכנה ללידה כולל עיסוק במסגרת הרצאות, סרטים, מצגות, שקפים והדרכה מעשית בכמה היבטים של תהליך הלידה:
 
1. מידע מעשי: איפה חונים, עם מה להצטייד כשמגיעים ללידה, מהו תהליך קבלת יולדת לבית חולים, האם מותר לאכול או לשתות ומה לגבי חוקן לפני הלידה. גם הפרוצדורות לגבי ההתנהלות לאחר הלידה נבחנות ומוצגות. מי לוקח את הרך הנולד ולאן? איזה טיפול הוא מקבל? איפה הוא ישהה לאחר הלידה? מה הם תפקידיו של הבעל? איפה מבצעים רישום של הילד הטרי? מתי ואיך משתחררים מבית חולים ועוד.
 
2. מידע רפואי: מידע על ההיריון, על שלביו השונים, על תהליך הלידה ושלביו השונים, על תרחישי לידה אפשריים ועל כל ההיבטים הרפואיים של התהליך, לרבות הליך השלמת הלידה (תפירה, למשל) אחרי שהתינוק בחוץ. מידע גם על שינוים גופנים במהלך ההיריון, הדרכה מתי יש לפנות לחדר לידה, הדרכה לגבי תפקיד המלווה, דרכים מגוונות להתמודדות עם הכאב, יחסי מין בהריון וכדומה.
 
3. מידע על העובר - מה הוא עובר במהלך ההיריון, במהלך הלידה ומה קורה אחרי שהוא יוצא לאוויר העולם.
 
4. הכנה ללידה: אימון שרירי רצפת האגן, עיסוי פרינאום, תרגילים בזמן צירים, נשימות, עיסויים ועוד הדרכות שאמורות להקל על תהליך הלידה .
5. תרחישים של סיבוכי לידה: אמנם אתם לא רוצים לפתוח פה לשטן, אבל רצוי מאוד לדעת מה עלול להשתבש, וכיצד נדרש מכם להתנהג במצבי חירום. אמנם מפחיד מדי, ולא רצוי לחשוב על אסונות, אבל בהחלט כדאי לדעת לזהות נורות אזהרה, לשים לב לתמרורים בדרך ולדעת מה בדיוק אומרים הרופאים, האחיות והמיילדות אם פתאום יתחילו להתרוצץ מסביבך וידברו על "לידת ואקום", "ניתוח קיסרי" או "השראת לידה" (זירוז לידה).
 
6. מידע לשלב של אחרי הלידה: קורס הכנה ללידה עוסק גם בימים של "אחרי". בקורס תלמדו מה צפוי במהלך האשפוז במחלקת יולדות, מתי תשתחררו, מה צפוי לכם בתקופת ההחלמה (משכב לידה) ועוד. יש עיסוק נרחב גם בהנקה - חשיבות הנקה וטיפים להנקה מוצלחת וגם טיפים לשיקום רצפת האגן לאחר הלידה, ואפילו עיסוק בזכויות היולדת בחדר לידה ולאחר הלידה.

למידע נוסף ומחירים של קורסי הכנה ללידה, כנסו למחירון קורסי הכנה ללידה של אתר zap דפי זהב.
 

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools