כתבות בנושא קייטנות - תמונת אווירה

קייטנות קיץ 2015 - איך בוחרים קייטנה לילדים?

חופשת הקיץ הממושכת מציבה בפני הורים לילדים אתגר של ממש, כשהם נדרשים לדאוג לילדיהם להשגחה אחראית, לתעסוקה מעניינת, להנאה ולבילויים - כל זאת בעודם רחוקים מהבית וממשיכים בשגרת עבודתם. כיצד, אם כן, יכולים ההורים לבחור את המסגרת המתאימה ביותר? כיצד הם יכולים להיות בטוחים ורגועים, ומהם השיקולים החשובים שיש להביא בחשבון לפני בחירת קייטנה לילדים? על קייטנות לקטנים וגם לגדולים.

בכתבה זו:
שיקולי זמנים: | שיקולי תקציב ותעריפים: | שיקולים חברתיים: | סוגי קייטנות | שיקולי בטיחות: | שיקולים של ותק: | עושר תכנים ופעילויות: | הילד מסרב להמשיך בקייטנה?

חוסר התיאום בין ימי החופשה של ההורים ממקומות עבודתם ובין ימי החופשה של ילדיהם ממסגרות החינוך, מעלה את הצורך במציאת מסגרת מתאימה לילדים שתספק להם את כל צורכיהם ותעניק להורים שקט נפשי. בכל קיץ מוצפים ההורים בשלל הצעות של קייטנות לילדים מסוגים שונים, ובכל אחת מהן מובטח לילדים שפע של אפשריות להנאה, לבילוי ולהעשרה. אם אתם מוצאים את עצמכם מבולבלים, ולא בטוחים באיזו קייטנה כדאי לבחור, הפעילו את השיקולים הבאים בדרך אל ההכרעה:

שיקולי זמנים:

כדאי לוודא שהקייטנה שאתם בוחרים מתאימה מבחינת לוחות הזמנים לשעות היעדרותכם מהבית, ושימי הפעילות נותנים מענה כאשר אין סבא/סבתא שיעשו משמרות ואין לכם פתרון מתאים או נוח יותר. אם שעות פעילות הקייטנה הן רק עד שעות הצהריים המוקדמות, למשל, ואתם זקוקים ל"סידור" נוסף להשלמת השעות עד אחר הצהריים, כדאי לנסות ולמצוא קייטנה שמציעה פעילות ליום שלם.   

שיקולי תקציב ותעריפים:

כמובן שאחד השיקולים המשפיעים מאוד על בחירת הקייטנה הוא התקציב. אין ברירה, יש לבחור קייטנה שעלותה מתאימה לכיס שלכם. יש מפעילים שונים של קייטנות ולפיכך יש גם תעריפים שונים. ככלל, קייטנות של מתנ"סים ועיריות זולות יותר מקייטנות של גופים פרטיים, כגון קייטנות גלישה על גלים. למי שמתקשה מבחינה כלכלית, יש סיוע וסבסוד של הקייטנות על ידי המוסד לביטוח לאומי ו/או המועצות המקומיות. בררו על כך במקרה הצורך. 

שיקולים חברתיים:

בחרו קייטנה שמתאימה לגיל הילד שלכם ושבה הוא יכיר חבר אחד לפחות. נכון שילדים מפתחים חברויות מהר ולא מתקשים למצוא שותפים לבילוי, אבל חבר אחד לרפואה תמיד עדיף, ופנים מוכרות עושות את מלאכת ההתחברות וההשתלבות קלה  יותר. לכן, השתדלו לבחור קייטנה שבה יבקר חבר אחד לפחות. כמו-כן, אפשר להשתמש בקייטנה כמקפצה חברתית. למשל,  אם הילד עובר בית ספר, שלבו אותו בקייטנה עם החברים מהכיתה החדשה. כך, תקלו עליו את ההשתלבות והמעבר, ותתפסו שתי ציפורים במכה.
שיקולי עניין ותועלת: קייטנות הקיץ יכולות להיות סתם "חממות" או בייביסיטרס לימי הקיץ החמים, או שהן יכולות להיות   הזדמנות פז לפיתוח של הילד - כר פורה לפיתוחו האישי ולהעשרתו ותרומה ליכולותיו ולכישוריו. כדי שקייטנה תהיה מקום של  כיף - זה משהו חשוב שאין להקל בו ראש, היות והילדים סגורים מספיק בכיתות במהלך כל השנה - וגם תיתן ערך מוסף, יש לבחור בקייטנה שתתאים לכם ולילדיכם, ושתשיג מטרות שתסמנו מראש.

סוגי קייטנות

האופציות הן רבות, ועליכם מוטל לבחור את הערך המוסף הכי ראוי בעיניכם מבין כל "סוגי הקייטנות”:

  1. קייטנות טבע וידיעת הארץ: אלה הן קייטנות עמוסות בכיף וגם בטיולים ובלימודי מורשת והיסטוריה. קייטנות  חווייתיות אלה מקיימות מסלולי טיול בכל רחבי הארץ וגם כמה ימי כיף מקומיים (אי אפשר בלי בריכה עירונית ואין קייטנה שלא תכלול נסיעה ללונה פארק או לסופרלנד). קייטנות בסגנון זה מעניקות ערך מוסף, ומתאימות לילדי הטבע שיודעים להעריך טיולים רגליים, שיודעים ליהנות מהחי ומהצומח ושמחים להכיר את הארץ.
  2. קייטנות עם תחביב: קייטנות ספורט, קייטנות גלישה, קייטנות שחייה, קייטנות דרמה, קייטנת צפרות, קייטנות רובוטיקה, קייטנות טיסנאות וקייטנות שחמט - כל אלה הן קייטנות הכוללות התמקדות בתחביב מסוים של הילדים.  אם אתם בוחרים בקייטנה כזו, ודאו שהיא לא קשה או מחייבת מדי; ודאו שהיא כוללת גם כיף, הנאה ופעולות משחררות ושהילד אוהב ורוצה לפתח את התחום.
  3. קייטנות קונספט: קייטנת אמנות, קייטנת כושר, קייטנת ריקוד, קייטנת הישרדות או קייטנה חברתית שהיא כינוי לקייטנה של פעם שכללה הכול מהכול.
  4. קייטנות לימודים: אלה הן הקייטנות שפחות מועדפות בעינינו, וסביר שגם בעיני הילדים, אך יש הורים שמוצאים בקיומן יתרונות לא מבוטלים. אם אתם בוחרים בקייטנה כזו, ודאו שהיא משלבת בין הלימודים גם התנסויות מעשיות וחווייתיות, וכן ימי בילוי וכיף ופעילות משוחררת במרחבים פתוחים.
  5. קייטנות של עשירים: הכוונה כמובן היא למחנות הקיץ בחו"ל שעולים הון כסף, וזמינים רק עבור המעמד הגבוה בישראל. מחנות אלה מרתקים ומפתים, קסומים ומהנים ומלאים בערך מוסף (רכישת שפה, עצמאות, ביטחון, הרחבת אופקים ומה לא). 

שיקולי בטיחות:

לפני שתשלחו את ילדיכם לקייטנה ודאו כי הם יופקדו בידיים בטוחות. אל תהססו לשאול שאלות, להכיר את המדריכים וללמוד על מומחיותם. ודאו כי יש היררכיה ברורה בין העובדים בקייטנה; כי יש מנגנונים מתאימים להתנהלות עם הילדים ומעל לכל חשוב לוודא שיש לילדים ביטוח. שאלת השאלות היא האם הקייטנה פועלת ברישיון - אל תתביישו לבקש ראיות לכך. עוד עליכם לוודא שהפעילויות אינן מוגזמות, שרמת הבטיחות וההשגחה גבוהות ביותר וכי הביטוח מכסה גם פעילויות מחוץ לאתרי הקייטנה (פארק מים, לונה פארק וכדומה).

שיקולים של ותק:

לרוב, קייטנות ותיקות הפועלות הרבה שנים הן כבר סדורות ומסודרות, פועלות חלק ויש להן תכניות הדרכה ותכנים מגובשים. נמליץ להעדיף אותן מאשר לנסות קייטנות חדשות. 

עושר תכנים ופעילויות:

העדיפו קייטנות שבהן עושר של עשייה, שפע של אטרקציות ומגוון של פעילויות. לפני שתרשמו את ילדיכם לקייטנה בדקו מה הם התכנים, מה הן הפעילויות, מה היא התכנית ומי מעביר את כל אלה. רק צוות הדרכה מיומן, שפע של פעילויות מגוונות והרבה מאוד אטרקציות שוות יחזירו את הילדים הביתה מסופקים, מרוצים ועייפים (איך אחרת יהיה לכם קצת שקט בלילות?). 

הילד מסרב להמשיך בקייטנה?

ולפני סיום, השאלה הכי חשובה - מה אם הילד מתחיל ומסרב להמשיך את הקייטנה?
אחרי שבחרתם והתאמצתם, גיששתם ורחרחתם, שילמתם את מיטב כספיכם והזעתם רק כדי שיהיה לו טוב, תסריט כזה שבו הילד מרגיש לא נעים בקייטנה איננו נדיר כלל וכלל. קרה לכולם, ועלול לקרות גם לכם, מצב שבו הילד לא השתלב בקייטנה. אז מה עושים? סביר שאת הכסף לא תקבלו בחזרה, אז חבל לכם להילחם. ומה לגבי מלחמה עם הילד? גם בהקשר זה נמליץ להרפות. נסו לשכנע את הילד בעדינות, להסביר לו שאין הרבה ברירות אחרות. נסו להבין מה מרתיע אותו ולפתור בעיות נקודתיות. דברו עם המדריך ועם הורי החברים, והסבו תשומת לבם לנקודות בעייתיות. אם כל זה לא יעזור, ותרו ואל תכריחו אותו לסבול.
קיץ נעים ובטוח לכולנו. 

אנשים שחיפשו קייטנות חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools