כתבות בנושא דיני ניירות ערך - תמונת אווירה

דיני ניירות ערך - מדריך שוק ההון לצעדים ראשונים בבורסה

השקעות בבורסה עשויות להניב הרבה כסף, אבל מאידך גיסא עלולות גם לגרום להתרסקות כלכלית. הדרך להשקיע בתבונה, ראשיתה בלמידה והמשכה בהתמקצעות. אם הבורסה מושכת אותך, וברצונך לנסות ולכלכל את צעדיך באופן שבו תוכל להימנע מטעויות גורליות, יש כמה צעדים שעליך לנקוט בתור משקיע מתחיל. רגע לפני שאתה קופץ למים העמוקים, כדאי להכיר את כל הצעדים בדרך להשקעה חכמה ורווחית בבורסה

בכתבה זו:
שלב ראשון - להכיר את עולם ההשקעות | שלב שני - להצטייד ביועצים, לפחות בתחילת הדרך | שלב שלישי - הצטייד בסבלנות, מתינות וזמן פנוי, ונקוט אמצעי זהירות | שלב רביעי - קבל מידע מעשי

הפיתוי להשקיע בבורסה מושך רבים וטובים לנסות את מזלם ולהרוויח כסף רב בתמורה להשקעה קטנה יחסית, ובזמן קצר. יחד עם זאת, לכולם ידוע כי לצד הסיכוי לרווח גדול, תלויה ועומדת גם סכנת הפסד עצום, ולא פעם מוצאים את עצמם משקיעים רבים במצב שבו הם מאבדים את כל הונם ונכסיהם כתוצאה מחוסר היכולת לרדת בזמן מהסחרחרה. כדי לנסות ולצמצם סיכונים, כדאי מאוד להכיר את הצעדים הראשונים שיש לעשות לפני שנכנסים ישר למים העמוקים. 

שלב ראשון - להכיר את עולם ההשקעות


כולם מסביבך משקיעים. חברים ומכרים, קרובי משפחה וקולגות ואתה גם רוצה. אל תמהר. כדי להשקיע באופן חכם עליך ללמוד ולהכיר את התחום, לפחות באופן שטחי, ועם הזמן להכיר יותר ויותר את כל העניין. והוא בהחלט מורכב. מסחר בבורסה זה לא רק השקעה במניות, זה הרבה יותר מזה. אל תקפוץ למים העמוקים מבלי שתבין מושגים בסיסיים כמו מניות, ניירות ערך, אגרות חוב (אגח”ים), אופציות ומדד המעוף. עליך להבין מהי בורסה, מהי הרשות לניירות ערך ומהם מאפייניו של שוק ההון. עליך להכיר את ההיבטים החוקיים של העולם הזה, ולהכיר, לכל הפחות באופן שטחי את התחום המורכב של דיני ניירות ערך ודיני שוק ההון.

שלב שני - להצטייד ביועצים, לפחות בתחילת הדרך


גם אם אתה מעוניין לסחור בשוק ההון באופן עצמאי, ולא לתת ליועצי השקעות לנהל עבורך את העניינים, אתה חייב, בטח בתחילת הדרך, כמה יועצים שיסבירו לך את הכללים ושייתנו לך הכוונה. הצטייד ביועצים מתאימים; תן להם לעשות את העבודה; שב וצפה בהם מהצד, וקבל מהם טיפים, ידע וכלים.

אחרי שתתחיל לסחור עצמאית בבורסה, נסה להיעזר בידידים ובמכרים שהם באמת מקצוענים, ובד בבד העשר את הידע שלך והמשך להתמחות בתחום. הדרך להעשרת הידיעות כוללת,  מלבד ייעוץ וצפייה באנשי השקעות, גם למידה עצמאית ממאמרים באינטרנט, התייעצות עם מומחים בפלטפורמות שונות  (פורומים באינטרנט וכיוצא באלה) ואולי אף קורס או שניים בסיסיים בתחומים של מסחר בבורסה, התנהלות בשוק ההון ו/או דיני ניירות ערך.

שלב שלישי - הצטייד בסבלנות, מתינות וזמן פנוי, ונקוט אמצעי זהירות


מסחר בבורסה דורש זמן רב. מי שאין לו פנאי וסבלנות כדי ללמוד ולהתעדכן באופן יום יומי, לעקוב אחר התנודות והמגמות,  לקרוא מדורי כלכלה ולהיות מחובר לעניין כל היום, לא יוכל לסחור בבורסה. לצד הסבלנות והפנאי יש גם צורך בהתנהלות נכונה ואטית, מחושבת וזהירה, מושכלת ונבונה. 
התנהלות שכזו מחייבת נקיטת כמה אמצעי זהירות:
 
1. הקדש זמן רב ללמידה לפני שתעז להשקיע. קח בחשבון לפחות שנה של לימודים רציניים.
2. היזהר מעצות אחיתופל ובחר בקפידה את יועציך.
3. אל תשקיע על סמך המלצה אחת, בטרם התייעצת עם כמה גורמים במקביל, ובטרם ערכת את כל הבירורים הנדרשים.
4. פעל רק לפי החוק ובכפוף לחוק. דיני ניירות ערך ודיני שוק ההון הם תחומים משפטיים מורכבים, וחייבים להבין את  עיקרי הדברים לפני שמעזים לסחור בבורסה. 
5. תשקיע רק כסף שיש לך, ואל תיקח סיכונים מיותרים. אפסן במחסן את חוש ההרפתקנות, והקפד ללכת על בטוח.  הגדר מראש את הסכום שאתה מסכן ושבאמצעותו אתה סוחר, ולעולם אל תסטה מהגבולות שקבעת. 

שלב רביעי - קבל מידע מעשי


בדוק מתי פועלת הבורסה, מהן שעות המסחר, מהו תפקידה של הרשות לניירות ערך ואיך הדברים מתנהלים בפועל. כדי לעזור לך במלאכה, נענה על שאלות שיש לכל משקיע מתחיל:
מה זה שוק ההון?
שוק ההון זהו כינוי לתחום פעילות מסחרי-כלכלי שעיקרו בפעילות בבורסה לניירות ערך.
מהי בורסה?
"בורסה" היא הבורסה לניירות ערך המתפקדת כמעין שוק ענק - פלטפורמה שבה מתבצע מסחר בין מוכרים ובין קונים של ניירות ערך. השוק הזה מוסדר ומפוקח, והמסחר בו פועל לפי כללים נוקשים. לרוב, המוכרים בבורסה לניירות ערך הם חברות,  תאגידים וגופים הזקוקים למימון פעילותם העסקית, וכדי לאסוף את ההון הנדרש, הם מוכרים ניירות ערך לאזרחים המעוניינים להשקיע בחברה, ולקצור רווחים מהצלחותיה. בחלק מהמקרים ניירות הערך מונפקים על ידי המדינה (גופים ממשלתיים) ולא על ידי חברות מסחריות. 
מה זה ניירות ערך?
זהו שם כולל לניירות בעלי ערך שבהם סוחרים בבורסה - מוכרים וקונים. ניירות ערך כוללים: מניות, אגרות חוב, אופציות  וניירות ערך מסחריים. 
מהי הרשות לניירות ערך?
זוהי רשות ממשלתית שתפקידה לפקח על המסחר בניירות ערך בבורסה. ולהקפיד על יישומם של דיני ניירות ערך.
מה זה דיני ניירות ערך?
דיני ניירות ערך ודיני שוק ההון הם קובץ חוקים, תקנות וכללים המסדירים את כל ההיבטים של פעילות המסחר בבורסה. 
מהי מניה?
מניה היא נייר ערך הנסחר בבורסה, ובעליה מחזיק בחלק היחסי של השליטה בחברה. חברה ציבורית היא חברה שמניותיה נסחרות בבורסה והיא מנפיקה מניות - מציעה מניות שליטה בה לציבור הרחב. ציבור משקיעים קונה את המניה, משיג שליטה ובעלות בחברה ויכול ליהנות מהחזקה בה. לעתים בעלי המניות מקבלים דיבידנד (רווח שקברניטי החברה מחליטים לחלק לבעלי המניות מפעם לפעם) ו/או אחוז מסוים ממכירתה. מחירי המניות משתנים מחברה לחברה, וכדי לסחור בבורסה חייבים  להחזיק במניות ששוויין המינימאלי הוא 2,000 ש"ח.
מהן אגרות חוב?
אלה הן ניירות ערך שניתנות כעדות למתן הלוואה. גורמים ממשלתיים או חברות ציבוריות מנפיקות אגרות חוב, ומציעות אותן  לציבור המשקיעים. המשקיעים משלמים עבור איגרת החוב, אך לא קונים אותה אלא, למעשה, נותנים למוכר הלוואה. בזמן פירעון ההלוואה, מקבל המלווה את הקרן (סכום ההלוואה הראשוני) ואת הריבית. כמו מניות, גם אגרות חוב הן ניירות ערך הניתנות למסחר בבורסה
כיצד מתנהל המסחר בבורסה בפועל?
המסחר בבורסה נעשה על ידי שליחים שנקראים ברוקרים, והם מנהלים עבור המשקיעים פעולות של קנייה ושל מכירה. יום מסחר בבורסה עובר כמה שלבים. בשלב הפתיחה, שנמשך מהשעה 8:30 ועד 9:45, ננקב הערך ההתחלתי של המניות,  ובמהלכו מתקבלות פקודות הקנייה והמכירה עד לקביעת ערך המניות הסופי ליום המסחר. בשלב הרצף, שנמשך בין השעות 9:45 ועד 16:45, מתבצע המסחר ומושלמות עסקאות מגוונות. יום המסחר מסתיים בשלב הנעילה, הנמשך בין השעות 16:45 ל-17:00 ובמהלכו נבחן ממוצע שערי העסקאות שבוצעו בכל מניה ב-30 הדקות האחרונות, ובהתאם אליו נקבע שער הנעילה של המניה.
לסיכום, כדי לסחור בבורסה יש ללמוד את כל מה שקשור לשוק ההון, להכיר את החומר, לשחות במושגים ולדעת, לפחות באופן שטחי, את החוקים. יש להתנהל בחוכמה ובמתינות, להשקיע זמן פנוי ולנהוג בסבלנות והכי חשוב ללמוד ולדעת. סוד ההצלחה בבורסה, כמו בהרבה תחומים בחיים הוא ידע. כי ידע זה כוח, ובמקרה זה הוא גם הדרך להצלחה כלכלית. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools