438,703 עסקים | 234,303 חוות דעת
כתבות בנושא שחיית תינוקות - תמונת אווירה

שחיית תינוקות - חוג שחייה לגיל הרך

אין הרבה דברים משמחים יותר מאשר צפייה בתינוק שלנו עושה את צעדיו הראשונים בעולם, ומתפתח מדי יום ביומו. כל הורה, באשר הוא, ישמח שההתפתחות תהיה על פי הספר, ויעשה הכול על מנת שהיא אכן תהיה כזו. בתנאים האלה, לא מפתיע מדוע במהלך השנים גברה הפופולאריות של חוגי שחיית תינוקות, שהפכו להרבה יותר מאשר צעד חיוני בהתפתחות הילד. אז מה כולל חוג ממוצע של שחיית תינוקות? כיצד ההורים יכולים להרוויח מכך? ואיך בוחרים את החוג האידיאלי? על כך, ועל סוגיות רבות אחרות, במאמר הבא.

בכתבה זו:
המאפיינים העיקריים של חוג שחייה לתינוקות | שורה ארוכה של מיומנויות | חוויה גם להורים | כך עושים זאת נכון

חוג שחייה לתינוקות. מי היה מאמין שיבוא יום וחוג זה יהיה חוג מקובל ומבוקש כל כך בקרב הורים רבים כל כך? בתחילה, כשלימוד שחייה לתינוקות עוד היה בחיתוליו, נראו ההורים שהסכימו לאמן את ילדיהם הרכים בצלילה ובשחייה כאמיצים מאוד במקרה הטוב,  וכ"משוגעים" במקרה הרע, אלא שעם הזמן הבינו יותר ויותר הורים, שהכנסת תינוקות רכים למים היא המשכו של תהליך טבעי שהתחיל ברחם, עוד הרבה לפני שבא התינוק לאוויר העולם. חוגי שחיית תינוקות, אשר התפתחו עוד בשנות ה-70 במדינות דוגמת ארצות הברית, גרמניה ורוסיה, צברו תאוצה במדינות רבות, וכיום כבר ברורים לחלוטין היתרונות  שבחשיפה מוקדמת של התינוק למים.

המאפיינים העיקריים של חוג שחייה לתינוקות

חוגים לשחיית תינוקות מיועדים, ברוב המקרים, לתינוקות החל מגיל שלושה חודשים, ועד גיל ארבע וחצי שנים. הם מבוססים על פעילות במים בהשתתפותם של ההורים והילדים גם יחד, ובשילוב של לא מעט משחקים, מוזיקה ואטרקציות אחרות. הפעילות נעשית בקבוצות קטנות, וכוללת לרוב גם אביזרים שונים שנועדו לספק גירויים חיוניים לתינוקות, מעל או מתחת למים. כל הפעילויות מועברות על ידי מדריכים מקצועיים, כאשר משך שיעור נע לרוב בין חצי שעה לשעה. חוג ממוצע יימשך לאורך שנה שלמה, בדרך כלל במתכונת חד-שבועית.  הבחירה המקובלת היא לקיים אותו בשעות אחר הצהריים או בשעות הערב, האידיאליות ללוח הזמנים העמוס של מרבית ההורים בישראל.
 
חשוב להדגיש שההתקדמות בשיעורי השחייה נעשית בצורה הדרגתית, בהתאם לגילו של התינוק. בהתחלה, הדגש הוא על המגע עם המים, או על פעולות בסיסיות דוגמת הכנסת הראש למים. בגילים המתקדמים יותר - גיל שלוש ומעלה - מושם הדגש על שחייה עצמאית של התינוק, על כל המשתמע מכך. בגיל ארבע בערך, בחוג שמתנהל היטב, עשוי התינוק ללמוד גם שחייה במגוון סגנונות, תאמינו או לא.

שורה ארוכה של מיומנויות

אם תשאלו הורים רבים לגבי הסיבה העיקרית שהביאה אותם להירשם עם ילדיהם לחוג שחייה לתינוקות, סביר להניח שחלקם הגדול יציין את המעלות ההתפתחותיות שבכך. ואכן,  אפשר לראות לא מעט יתרונות בשחייה מהסוג הזה: היא מביאה לשיפור מאסיבי במיומנות המוטורית של התינוק, שגם כך מתרחשת - גם אם בקצב אטי יותר - בשנים מוקדמות אלה של חייו. הפעילות מאפשרת לשפר, באופן ניכר, את היציבה ואת שיווי המשקל של התינוק, את הקואורדינציה שלו ושאר היבטים חיוניים. בהקשר הזה, אפשר לטעון כי חוגי שחיית תינוקות יהיו יעילים במיוחד בשנה הראשונה של חיי התינוק, אם כי ניתן לבצע אותם, כמובן, גם בשלב מאוחר יותר.
 
שורה ארוכה של מחקרים, שנערכו בעולם כולו במרוצת השנים, הצביעו על כך שהפעילות במים כוללת בתוכה שיפור של ממש בהיבטים דוגמת אינטיליגנציה, כושר ריכוז, עירנות, יכולת חזותית, עוררות ועוד. כמו-כן, הפעילות מחזקת את מערכת הנשימה של התינוק ואת השרירים שלו. כאשר תינוק לומד את מיומנויות הצלילה או ההסתגלות למים, משתפר פלאים גם הביטחון העצמי שלו, או אפילו דימויו העצמי. אלו הן סוגיות חיוביות ביותר, שילווו אותו גם בשנים שלאחר מכן.
 
בנוסף על כך, אין להתעלם מהעובדה שחוגי השחייה משמשים גם מסגרת חברתית לכל דבר ועניין עבור הילד. הוא לומד להכיר את הסביבה שמקיפה אותו, והחל מגיל שנתיים לערך, גם מפתח עמה אינטראקציה של ממש. חברויות רבות של ילדים מתחילות במסגרת הזו בדיוק, ותורמות להתפתחות שלהם גם מהבחינה הזו.

חוויה גם להורים

כפי שנכתב מעלה, חוגים לשחיית תינוקות מבוצעים, בכל המקרים, בנוכחות ההורים שלהם. מכאן, שהם מציעים יתרון משמעותי אחר הנוגע לחיזוק הקשר שבין ההורה לילד. זהו זמן איכות שלהם יחדיו, אולי הזמן האיכותי ביותר שאפשר להעלות על הדעת. ההורה והתינוק שלו לוקחים יחדיו חלק ב"משימות" שונות, כאשר התינוק לומד לסמוך על ההורה שלו עוד יותר, ומשפר את תחושת הביטחון שלו בו.
 
חוגים אלה נועדו להעניק גם כלים של ממש עבור ההורים, בעיקר בכל הנוגע לתחום המדובר: הם יוכלו ללמוד כיצד להבין את הצרכים של הילד שלהם, לדעת מהי המסוגלות העצמית שלו וכיוצא בזה. ההורים, בהמשך לכך, יכולים ללמוד על השלבים הבאים שבלימוד הילד, בעיקר בכל הנוגע להתנסות בתוך המים, אך גם מחוצה להם. 
 
ואגב, חלק מהחוגים מאפשרים לרשום ילדים בני אותה משפחה לפעילות משותפת, אפילו אם הם בגילים שונים. יש בכך יתרון של ממש בכל הנוגע לפיתוח הקשר ביניהם.

כך עושים זאת נכון

החלטתם להירשם יחד עם התינוק שלכם לחוג שחייה ייעודי? יפה מאוד. כעת, עליכם להקפיד על כמה דגשים כדי לבצע את הבחירה המוצלחת ביותר של חוג ספציפי. כצעד ראשון, יש לבדוק את המאפיינים הכלליים של החוג, למשל בכל הנוגע לגילים שאליהם הוא מיועד, למספר התינוקות בחוג, למספר המדריכים וכיוצא בזה. עקב חשיבות ההדרכה האישית, אך גם תוך הכרה ביתרונותיה של המסגרת הקבוצתית, אפשר לטעון כי עשרה תינוקות בחוג הוא מספר סביר של משתתפים.
 
גם ניסיונם המקצועי של המדריכים הוא משתנה חשוב, שחייב להיכנס לתוך משוואת הבחירה. חשוב לוודא שהם עברו את ההכשרות הרלוונטיות בלימוד שחייה, עם דגש על לימוד שחייה לתינוקות. פעמים רבות, כולל בתוכו הצוות גם בעלי מקצוע מסוגים אחרים  המשתלבים בתהליך: הידרותרפיסטים, פיזיותרפיסטים או אפילו רופאים. מומלץ לבחור במקום שמספק את המענה הרחב ביותר, בהתאם לצרכים של התינוק.
חשוב מאוד שלא לוותר על הגעה למקום עצמו, טרם הבחירה, ועל התרשמות מהתנאים השוררים בו. המקום, כיאה למפגש שלו עם ילדים, חייב להיות ההיגייני ביותר האפשרי, ולא לכלול בתוכו מפגעים בטיחותיים מכל סוג. המקום צריך להציע מלתחות, פינות הנקה, פינות החתלה, פינות הלבשה וכיוצא בזה - ראוי לוודא זאת, ולהתרשם ממצבם של אלה. בנוגע לטמפרטורת המים, בריכות רבות המיועדות עבור שחיית תינוקות מחוממות לטמפרטורה של כ-33-34 מעלות צלזיוס, טמפרטורה אידיאלית לתינוק, אשר מבטיחה שיהיה לו נעים במים  בכל ימות השנה. כמובן שחשוב להעדיף בריכות מהסוג הזה, ולא בריכות "רגילות", בטמפרטורה של כ-28 מעלות.
 
סוגיה משמעותית אחרת נוגעת לשיעורי הניסיון, שמציעים לא מעט חוגי שחיית תינוקות. מומלץ לעבור שיעור מהסוג הזה, לראות כיצד החוג מתנהל, מהו היחס המוענק להורים ולתינוקות, ובכלל - מהי האווירה המאפיינת את השיעורים. אין לשכוח שיחד עם היתרונות הברורים של החוגים, מדובר בחוויה שצריכה להיות, ויש שיגידו אף מעל הכול, מהנה בכל קנה מידה.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools