כתבות בנושא מועדוני ספורט - תמונת אווירה

ספורט פופולארי בישראל - אילו סוגי ספורט אנו עושים?

לכל אחד סיבות משלו להתחיל לעשות פעילות גופנית - יש הבוחרים בכך למטרות דיאטה וחיטוב הגוף; יש המחפשים מסגרת חברתית לפעילות משותפת; יש שבוחרים לעסוק בספורט מסיבות בריאותיות ויש שמתחילים בקטן, ונדבקים בחיידק עד לרמה של ספורט מקצועי. לכל אחד אהדה לסוג ספורט מסוים, וגם לכך יש סיבות לא מעטות. מהם הדברים שכדאי לדעת על סוגי הספורט הנפוצים בישראל, ומה מאפיין כל אחד מהם - המדריך לספורטאי המתחיל

בכתבה זו:
ריצות והליכות | משחקי כדור | אימונים בחדר כושר | חשיבותה של מסגרת | אז איך מתחילים?

לא צריך להיות מומחה לבריאות כדי להכיר את התמורות החיוביות של פעילות ספורטיבית, ורצוי כזו המבוצעת באופן תדיר ככל האפשר. אבל מה לגבי המצב של האוכלוסייה בישראל - מהי גישתה לגבי הספורט? בשאלה זו עסקו לא מעט מחקרים במהלך השנים, והם הצביעו על מגמות חשובות הראויות לאזכור. נקודת המוצא היא שאחוז העוסקים בספורט בישראל נחשב לנמוך באופן יחסי למדינות המערב, ולראיה, סקר שנערך לפני כמה חודשים, הראה שכמחצית מהישראלים לא מבצעים פעילות גופנית כלל וכלל, בעיקר בגילי 44-15.
 
ובכל זאת, דומה שאפשר להיות מעודדים. המודעות לחשיבות הספורט גוברת בשנים האחרונות, ומביאה לכך שיותר ויותר אנשים לוקחים בכך חלק, הן למטרות הנאה הן באופן תחרותי. באוגוסט 2012, למשל, נרשמה עלייה של כ-75% במספר הספורטאים הפעילים בישראל, ביחס לחמש שנים קודם לכן. אנחנו נתייחס כאן לסוגי הספורט האהובים ביותר בישראל, לשכיחות של כל אחד מהם באוכלוסייה ואף נעניק לכם דגשים מהותיים שיסייעו לכם להגביר את הפעילות הגופנית שאתם מבצעים.

ריצות והליכות

בישראל מזג אוויר נוח במרבית ימות השנה, ביחד עם כמות ראויה של שבילים ומסלולי הליכה, שאף נמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות. הדבר נותן את אותותיו, בין השאר, על מספר הולך וגובר של ישראלים אשר הפעילות הספורטיבית שהם מבצעים היא ריצה או הליכה. למעשה, כל מחקר שנערך בשנים האחרונות הראה שזהו סוג הפעילות הנפוץ בישראל, עם כ-30-45% מכלל הישראלים המקפידים ללכת, ואחוז הנע בין 10-15% מהישראלים שמעדיפים לרוץ. ואגב, מבחינה מדגמית, אפשר לראות שהליכה פופולארית יותר בקרב נשים ביחס לגברים, בעוד שבריצה תמונת המצב היא הפוכה.
 
אפשר לטעון בפה מלא כי העובדה שביצוע ריצה או הליכה הוא חינמי לחלוטין, ולא מצריך הכנה מקיפה יתר על המידה (למעט חימום הגוף), תורמים בוודאי לפופולאריות שלהם. אחוז ניכר מבין הישראלים מעדיפים לבצע פעילויות אלה באופן זוגי או קבוצתי. לגבי תדירות ההליכה, ברור שכל המרבה הרי זה משובח, אם כי קצב של שלוש עד חמש פעמים בשבוע הוא סביר בהחלט. כמו-כן, המועד הספציפי של הפעילות משתנה בהתאם למזג האוויר: בקיץ, למשל, הליכה בשעות הצהריים הלוהטות היא משימה קשה מאוד, וברור למדי שגם לא נעימה עבור אלה המבצעים אותה.

משחקי כדור

בין סוגי ספורט הנפוצים בישראל אפשר כמובן למנות את משחקי הכדור למיניהם. למרות שקשה לכמת את המספר המדויק של הישראלים העוסקים בהם באופן לא רשמי מדי שבוע, אחוז הספורטאים הפעילים יאפשר ללמוד על הפופולאריות שלהם. בדומה למדינות רבות אחרות בעולם, עיקר העיסוק הספורטיבי בישראל הוא בכדורגל, עם כ-30,000 שחקנים פעילים - מספר הגדול מפי שלושה בערך ביחס לשנת 2007. עם זאת, רק לאחוז מזערי מבין אלה משתייכות בנות המין היפה (כ-2.6%), מגמה שנדרש למצוא לה פתרון.
 
הכדורסל הוא ענף משחקי הכדור השני בפופולאריות בישראל, עם קרוב לכ-20,000 שחקנים ושחקניות. כאן, אפשר לראות שאחוז הנשים גדול פי כמה ביחס למספרן בכדורגל, כשהנתונים הרשמיים מצביעים על כ-20% מכלל השחקנים. את הרשימה משלימים ענפים שונים בהם עוסקים בין מאות לאלפי שחקנים, ובכלל זה כדוריד, טניס, כדורעף וטניס שולחן.

אימונים בחדר כושר

כעת, הגיע הרגע לסקור עיסוק ספורטיבי המצריך אמנם הוצאות בגובה של מאות שקלים בחודש, אך מכיל תמורות שלדעת רבים שוות את ההשקעה הכספית. חדר כושר, מעצם המהות שלו, מכיל שורה ארוכה של מתקני כושר, לביצוע תרגילים מגוונים, כאשר פעמים רבות הפעילות נעשית בהדרכה של מאמן כושר אישי. מכון כושר מהשורה הראשונה מאפשר לכל אדם לבנות תכנית אימונים אישית, על פי מצבו הגופני והבריאותי ברגע נתון, על פי מטרות האימון ועל פי התדירות שהאדם יכול להקדיש לכך. מכיוון שמדובר בפעילות אינטנסיבית עבור הגוף, הרי שאי אפשר לשקול להתאמן כמה פעמים ביום, וחשוב מאוד להעניק לגוף את המנוחה שלה הוא בוודאי מצפה. אחרת, מסתכנים בפציעות, בעיקר בגב או בכתפיים. אלה נפוצות למדי בהיעדר הדרכה ראויה, ועקב אי שמירה על כללי הבטיחות.
 
בסך הכול, מדובר כאן על מאות אלפי ישראלים שנרשמים לחדרי הכושר, ובעיקר למרכזי הכושר המוכרים והמרכזיים בתחום. בשנת 2011, לראיה, שלוש הרשתות המובילות בישראל - הולמס פלייס, גו אקטיב וגרייט שייפ החזיקו יחדיו בכ-128,000 מנויים. בנוסף על כך, אם בעבר חדרי כושר היו בעיקר נחלתם של הגברים, כיום אפשר למצוא מספר כמעט שווה של גברים ונשים בחדרי הכושר או במועדוני הכושר, כאשר מה שמשתנה בעיקר הוא חלוקת המכשירים ביניהם.
 
כדי שהביקור בחדרי הכושר יהיה המגוון ביותר שיש, בוחרים רבים, ובצדק גמור, להירשם גם לחוגים כאלה או אחרים. בכל הנוגע לחוגים, אפשר למצוא מגמות, אופנות וטרנדים המתחלפים חדשות לבקרים, ויחד עם זאת גם כאלה שנחשבים לנפוצים באופן כמעט מסורתי. אירובי (כולל אירובי דאנס), ספינינג, פילאטיס, יוגה, קיקבוקס, ריקודי בטן וזומבה הם רק חלק מהחוגים הפופולאריים ביותר בישראל.

חשיבותה של מסגרת

בין כל סוגי הספורט המקובלים בישראל, ומבלי להכניס לתמונה סוגים נוספים שבוודאי קיימים, אי אפשר להתעלם מדבר אחד: בחלק הארי של המקרים, כאשר מצטרפים למסגרת מוגדרת, קל הרבה יותר להתמיד בביצוע הפעילות הגופנית, החיונית עבור הגוף באינספור דרכים. מבחינת חדרי הכושר, דרך יעילה לעשות זאת, כאמור, היא באמצעות רישום לחוגים, כאשר מנויי חדרי הכושר נהנים מהם ללא תוספת תשלום. מרבית מועדוני הכושר מאפשרים גם לאנשים מן החוץ להצטרף לחוגים, על בסיס מקום פנוי, אלא שאז ההצטרפות כרוכה בתשלום. כמובן שמומלץ לברר את שעות החוג המדויקות, ולתזמן את הביקורים בחדר הכושר על פיהן.
 
אפשרות אחרת, מעניינת לא פחות, היא לקחת חלק במסגרת ספורט תחרותית יותר. במקרה הזה, ההרשמה נעשית דרך מועדון ספורט, המאפשר הרשמה, לעומדים בתנאים מסוימים, על פי קבוצת הגיל שלהם. במקרה הזה, ההעדפה של רבים היא להירשם למועדוני הספורט הנמצאים באזור המגורים שלהם, אם כי אחרים יעדיפו לעשות מאמץ גדול יותר, ויבחרו במועדון ספורט שאותו הם אוהדים, אפילו אם אינו ממוקם בעיר שבה הם מתגוררים. על כל פנים, אפשר לראות שמועדוני ספורט גדולים, דוגמת מכבי או הפועל תל אביב, בית''ר ירושלים, מכבי חיפה ואחרים מפגינים נוכחות מרשימה מבחינת מספר הנרשמים אליהם.

אז איך מתחילים?

מהסקירה המקיפה שהובאה להלן אפשר לראות שעבור הישראלי הממוצע, יש אינספור אפשרויות  לביצוע פעילות ספורטיבית. קשה להעניק תשובה חד-משמעית לגבי סוג הספורט אשר על אדם מסוים לבחור בו, כאשר בכל מקרה ומקרה נכנסות לתמונה ההעדפות האישיות שלו, מאפייניו הפיזיים או מטרות האימון. ובכל זאת, אנחנו ממליצים לתת לפעילות הספורטיבית את הזמן הראוי לה, ולהעניק לה בוודאי עדיפות על פני פעילויות פאסיביות יותר, המאפיינות את אורח החיים של המאה ה-21. כל אדם יכול למצוא את סוג הספורט המתאים לו ביותר, או את המסגרת הראויה לו. כל שנדרש הוא לקבל החלטה שבבסיסה לקיחת הגוף שלנו בידיים.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools