438,763 עסקים | 234,334 חוות דעת
כתבות בנושא תיקון וכוונון כלי נגינה - תמונת אווירה

תיקון גיטרות - המנגינה חייבת להימשך

כל מי שהתנסה בנגינה בגיטרה, יוכל להסכים שמדובר בכלי נגינה קסום, אשר מאפשר להפיק אינספור צלילים ומנגינות. רכישה של גיטרה, בהמשך לכך, אמורה לשמש אותנו שנים על גבי שנים - עד הרגע שבו התפקוד שלה נפגע, או אפילו נפסק לחלוטין. גיטרה היא כלי נגינה רגיש ביותר, אשר פוטנציאל הנזק שלו רחב בכל קנה מידה. בתנאים האלה, תיקון גיטרות נדרש יותר מפעם אחת, ופעמים רבות הוא חייב להתבצע באמצעות בעלי מקצוע. אז מהן התקלות הנפוצות בגיטרות? כיצד מתבצע התיקון שלהן? וכמה זה עולה?

בכתבה זו:
תיקון וכיוון גיטרות | טיפול רחב היקף | החלפת מיתרים בגיטרה (ורכיבים אחרים) | שברים, רבותיי. שברים | כך מוצאים מומחים לתיקון גיטרות

גיטריסטים חובבים או גיטריסטים מקצועניים יודעים כי כלי הנגינה שלהם הוא כלי רגיש שדורש ביקור אצל "רופא גיטרות" אחת לזמן מה. כדי לוודא שהגיטרה מפיקה את הצלילים המוצלחים ביותר, חשוב להפקידה בידי מומחה בתחום שדואג לכך שכל רכיביה יהיו במצב הטוב ביותר האפשרי עבורם.

תיקון וכיוון גיטרות

כשמדברים על תיקון גיטרות, מתכוונים, פעמים רבות, לטיפול שמטרתו להביא לכך שכיוונה של הגיטרה יהיה אידיאלי, בעיקר בכל הנוגע לצרכים של מי שעתיד לנגן בה. המונח המקצועי המשמש לצורך זה הוא "סטאפ" (או "סט-אפ", תלוי את מי שואלים), והוא כולל כמה שלבים עיקריים, לרבות:
  1. בדיקת גובה המיתרים - הן בצוואר הן באוכפי של הגיטרה.
  2. בדיקת גשר הצוואר של הגיטרה - יש לכך השפעה על גובה המיתרים, ועקב כך גם על הצליל שהם יפיקו.
  3. בדיקת גובה הפיק-אפים של הגיטרה.
את הכיוון מבצעים בעלי מקצוע, אשר מנוסים דים כדי להבין מתי הצלילים המופקים אכן אידיאליים. מבחינה כלכלית, מחיר הסטאפ משתנה בהתאם לסוג הגיטרה: במקרה של גיטרה קלאסית הוא נע בין 80 לכ-150 ש''ח, בעוד שבגיטרה אקוסטית הוא עשוי להגיע עד לכ-200 ש''ח. גיטרה חשמלית וגיטרה בס ידרשו תג מחיר גבוה מעט יותר, הנע בדרך כלל בין כ-130 לכ-230 ש''ח. אם הבדיקה מצביעה על צורך בהחלפת מיתרים, בליטוש סריגי הגיטרה או לחילופין על בעיות אלקטרוניות אחרות (בעיות במפסקי המצבים או במערכת ההגברה, למשל), מחיר התיקון יעלה, כמובן.
את טיפול הסטאפ רצוי לעשות, אם לא מעוניינים לקחת סיכונים, אחת לכחצי שנה לערך, אם כי יש אנשים אשר הגיטרה שלהם מחזיקה מעמד היטב גם בלי הטיפול הזה למשך תקופה ארוכה הרבה יותר. מצד שני, כאשר ניכר כי דבר מה בגיטרה אינו כשורה (למשל, הצלילים שהיא מפיקה אינם מדויקים), אפשר בהחלט להקדים את הביקור אצל הגורמים המתקנים.  יש שימליצו, בייחוד כאשר רוכשים גיטרה שאיכותה מוטלת בספק או כשרוכשים גיטרה משומשת, לבצע את טיפול הסטאפ כצעד ראשון לשימוש בה.

טיפול רחב היקף

הטיפול הבא הוא טיפול מקיף, שרבים ממליצים לבצע יחד עם טיפול הסטאפ שהוזכר מעלה. ברמת העיקרון, המדובר הוא בטיפול שתכליתו לאפשר את התחזוקה הבסיסית של הגיטרה, כלומר, הבסיס שעליו יושתתו טיפולי הכיוון המקיפים האחרים. אלו הן פעולות הכנה  שנמשכות בין כמה שעות לכמה ימים, ואשר כוללות בתוכן, בין השאר, ניקיון רכיבים שונים במערכת, חידוש רכיבים אחרים, פוליש ופתרון בעיות טכניות ספציפיות וקטנות יותר בגיטרה. אפשר להתבונן על טיפול זה כמעין "טסט" לגיטרה, כזה שביכולתו לאתר כל גורם שעלול לפגוע בתפקודה של הגיטרה, בהווה או בעתיד הנראה לעין.
 
אם בוחרים בטיפול המקיף יותר, בצמוד לטיפול הסטאפ או כהכנה אליו, יש להתכונן להוצאה של כמה מאות שקלים. עם זאת, רבים ימליצו לעשות זאת בפה מלא, ולו עקב התפיסה שללא פעולות אלה, כיוון הגיטרה הופך, למעשה, לחסר תועלת.

החלפת מיתרים בגיטרה (ורכיבים אחרים)

את הסקירה של תיקון גיטרות אנחנו ממשיכים עם בעיה קטנה, לכאורה, אך כזו שעלולה לשבש את הצליל המופק באמצעותה בצורה משמעותית. החלפת מיתרים. היא נדרשת כאשר המיתרים נקרעים, כאשר הם הופכים לקשים או כאשר הגמישות שלהם נפגעת. מכאן, שלא מדובר רק בפגיעות ספציפיות, אלא גם ב"בלאי", אשר עלול להיווצר גם לאחר כמה  חודשים של שימוש אינטנסיבי בה, כמו גם במקרה של תחזוקה שאינה הולמת.
החדשות הטובות הן שגם אם מבצעים החלפת מיתרים באמצעות בעלי מקצוע, לא צפויות עלויות משמעותיות יתר על המידה: מחיר סטנדרטי של פעולת החלפת המיתרים, לא כולל המיתרים עצמם, אינו עולה כמעט לעולם על 50 ש''ח. באינטרנט אפשר למצוא מדריכים אלה או אחרים המסבירים כיצד לבצע את ההחלפה באופן עצמאי, משימה שאינה המורכבת ביותר שאפשר להעלות על הדעת. מבלי להיכנס באופן פרטני לפעולות שיש לבצע, אפשר להזכיר שהן מבוססות, איך לא, על השחלת קצה המיתרים בחור הייעודי בגיטרה, העברה ופיתול שלהם (בצורת הספרה "8") ומתיחה להידוקו של הקשר.
רכיבים אחרים שאף הם חלק ממארג הגיטרה, ואשר ניזוקים בצורה זו או אחרת, מוחלפים לרוב באמצעות גורמים מקצועיים בתחום. גם כאן אין המדובר בהוצאה כלכלית משמעותית יתר על המידה: החלפת מפתח לגיטרה קלאסית או חשמלית תעלה לרוב עד 100 ש''ח, וכך גם במקרה של החלפת הסריגים (שימו לב שבמקרה הזה, המחיר כולל בתוכו לרוב גם את הסריגים עצמם).

שברים, רבותיי. שברים

גיטרה היא כלי נגינה מתוחכם מאד, אך כזה שלא חסין בפני פגיעות פיזיות מסוגים שונים. ואלו הם לא רק המיתרים או הרכיבים הקטנים האחרים, כפי שהוזכרו מעלה, אלא גם ה"שלד" או הבסיס של הגיטרה כולה. אחד האזורים מועדי הפורענות הוא צוואר הגיטרה,  שאין לשכוח - עשוי מעץ. 
תיקון צוואר גיטרה שבור, כמו גם חלקים אחרים במעטפת שלה, מתבצע תוך כמה שעות או כמה ימים, והוא נחשב למורכב ביחס לתיקונים אחרים. תג המחיר גבוה בהתאם, שעה שעל  החלפה שכזו תצטרכו לשלם סכום המתחיל מכ-200 ש''ח, אך עלול להגיע גם לכ-500 ש''ח,  במקרה של שבר מורכב, של גיטרה איכותית או של שניהם גם יחד.

כך מוצאים מומחים לתיקון גיטרות

אם החלטתם להיעזר בשירותיהם של בעלי מקצוע לצורך תיקון גיטרות, ברור שעליכם להשקיע מאמצים ראויים בבחירה שלהם. מבחינה מעשית, מדובר כאן על חברות המתמחות בתחום של תיקון כלי נגינה כמכלול, כלומר, כאלה שסל השירותים שלהן עשוי לכלול בתוכו שירותים נוספים דוגמת כיוון פסנתרים, למשל, או תיקון כלי נשיפה. כמובן שגם חברות המתמחות באופן בלעדי בגיטרות - למשל, כאלה המייצרות או משווקות אותן - יכולות להציע את השירותים האלה באופן מקצועי לא פחות.
בעת בחירת הגורם שייקח על עצמו את מלאכת התיקון, חשוב לבדוק מהו בדיוק הניסיון שלו בתחום, ועבור איזה סוג של כלי נגינה הוא מציע את שירותיו: יש גורמים המתמחים בתיקון  כלי נגינה של חברות מסוימות, או אפילו של דגמים מסוימים, ולכן אפשר לתת להם עדיפות. כמובן שמומלץ לבחור בגורמים המעניקים אחריות בת כמה חודשים או כמה שנים עבור התיקון (בהתאם לסוג הטיפול), מה שיעניק שקט נפשי וימנע הוצאות מיותרות על תיקונים חוזרים, אם אלה יידרשו.
הקפדה על כל הדגשים האלה תאפשר למוזיקה המופקת מהגיטרה להמשיך להתנגן, ולהיות האיכותית והנעימה ביותר לאוזן.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools