438,889 עסקים | 235,192 חוות דעת
כתבות בנושא ייעוץ והדרכות מחשוב - תמונת אווירה

הדרכת מחשב - הדרך להכרת ההמצאה ששינתה את עולמנו

הדור הצעיר, שמיום לידתו גדל לתוך עולם טכנולוגי וממוחשב, מתקשה להבין כיצד ייתכן שיש מי שאינם שולטים ברזי תוכנות המחשב הבסיסיות כמי ששולטים בשפת אמם, אך עבור רבים מאתנו שעדיין זוכרים את החיים מחוץ לממד הווירטואלי, מדובר במהפכה שמחייבת הסתגלות ולמידת השפה החדשה. הדרכת מחשב מאפשרת הכרות והתנסות עם תוכנות חשובות ועם יישומים בסיסיים, ומצליחה להסיר חרדות מיותרות מפני העולם הטכנולוגי. קורס מחשבים או לימוד מחשבים עם מורה פרטי עשויים לפתוח בפניכם שער לעולם החדש שאינו שייך רק לצעירים

בכתבה זו:
קווים לדמותה של הדרכת מחשבים | קורס מחשבים בהתאמה לקהל היעד | Windows, Office ועוד | דגשים בדרך ללימוד המושכל

תיאוריית הפער הדיגיטלי, שנוסחה לקראת סוף המאה ה-20, היא אחת המרכזיות בחקר התקשורת. ברמה הכללית מאוד, התיאוריה מתייחסת לפערים הקיימים בין אנשים שלהם  גישה למערכות טכנולוגיות ובין מי שאינם מחזיקים בגישה זו, ולהשלכות החברתיות המרובות של כך. אלא שבשנים שחלפו, השתנו חוקי המשחק במידה רבה. כיום, בכל בית ממוצע תמצאו יותר מאשר מחשב אחד, כך שהגישה למערכת הטכנולוגיה החשובה ביותר של העת הנוכחית נראית כמעט מובנת מאליה. מה שחשוב להדגיש, הוא שגם היום יש  פערים ביכולת השימוש במערכת הטכנולוגית המופלאה הזו ("פער דיגיטלי מדרגה שנייה",  למעוניינים בהקשר התיאורטי). הדרכת מחשבים יכולה לסייע בנקודה הזו בדיוק, ואולי אפילו להעלים את הפערים.

עסקים מומלצים בתחום המחשבים>>>

  • עדן סיסטמס, מחשבת ותקשורת צייטלין 5 ראשון לציון 0737825289

  • איזי בורד, המאבק 43 גבעתיים 0737835763

  • G&T אבטחת מידע, מדבר סיני 40, ירושלים 0737832183

לעוד מעבדות מחשבים>>>>

במהלך השנים, יחד עם השתלטות המחשב על אינספור תחומים בחיינו, עלה גם הביקוש ללימודים בתחום. בין אם המדובר הוא באנשים שרוצים לנצל את כל יתרונות המערכות הממוחשבות; בין אם מדובר בכאלה המעוניינים לנכס שימוש מסוים של המחשב לצרכים האישיים שלהם ובין אם מדובר באנשים שפשוט יודעים שללא הכרת המחשב הם נשארים הרחק מאחור, אפשר להבחין, מדי שנה, במספר מרשים של אנשים שלומדים את כל מה שחשוב לדעת על המחשב ועל תפעולו. הנה כל מה שחשוב לדעת על הדרכות מחשבים, על  תכני הלימוד ועל העלויות של כך.

קווים לדמותה של הדרכת מחשבים

לימודי מחשבים, בדומה לתוכניות לימודים אחרות, מוצעים במגוון וריאציות. האפשרות הראשונה שאפשר לבחור בה היא הרשמה לקורס בתחום. ברוב המקרים המדובר הוא בקורסים הנערכים בקבוצות קטנות יחסית, של עד כ-20 אנשים, וזאת מתוך מטרה לאפשר ללוקחים בהם חלק הדרכה אישית, הנחשבת לחיונית במיוחד בתחום זה. דגש לא מבוטל בלימודים מושם כמובן על התנסות מעשית, כך שכל אדם הלוקח חלק בקורס יישב במהלכו  אל מול מחשב משלו. משכו של קורס במחשבים משתנה בהתאם לסוג הקורס, אם כי פרק זמן של כמה חודשים, במתכונת של לימודי בוקר או ערב, הוא המסלול המקובל ביותר. שימו לב שיש מוסדות המאפשרים לתלמידים גם הדרכות פרטיות מחוץ לשעות הלימוד המוגדרות של הקורס, מה שבוודאי תורם להם.
אפשרות אחרת היא לעבור הדרכה אישית על ידי מורה פרטים למחשבים, או לחילופין על ידי  טכנאי מחשבים הפועל בתחום (ברור שלא כל טכנאי יכול להעביר הדרכה בצורה נאותה).  היתרון המשמעותי ביותר של הדרכה מהסוג הזה נוגע לכך שהיא מתבצעת על המחשב של האדם שעובר אותה, ולכן מתאימה באופן מלא למערכת ההפעלה שבה הוא משתמש,  לתוכנות הנמצאות במחשב או אפילו לצרכים הספציפיים שלו. כמו-כן, במסגרת ההדרכה אפשר לבצע את ההתאמות החיוניות במחשב עצמו - התאמות שיקלו מאוד על השימוש העתידי במחשב ועל התחזוקה השוטפת שלו. הקורסים הפרטיים נוטים להיות בקצב האישי  של האדם הלומד, להבדיל מקורסים "פרונטאליים" המועברים בצורה כללית יותר, אך הם עלולים להיות יקרים יותר, ומסודרים פחות. 

קורס מחשבים בהתאמה לקהל היעד

בנקודה הזו, חשוב להדגיש כי חלק ממוסדות הלימוד וחלק מהמדריכים בתחום מעבירים  מראש את ההדרכות שלהם לקהל יעד מוגדר שאליו מותאמים התכנים. דוגמה נפוצה לכך  היא הכשרות המיועדות לבני גיל הזהב, שלא נולדו לתוך העידן הממוחשב, ולכן זקוקים ל"השלמת פערים". מנגד, קורסים המיועדים לילדים יתמקדו בהיבטים אחרים של המחשב,  ובכלל זה רתימת המחשב לשימושים האישיים שלהם (למשל בבית הספר), או אפילו סוגיות של אבטחת מידע או זהירות בגלישה באינטרנט.
הדרכות מחשבים אינן מיועדות רק למגזר הפרטי, והדרכות המיועדות לאנשי עסקים או לצוותי עובדים במשרדים נחשבות אף הן למקובלות במיוחד, והן כוללות בתוכן הכרת תוכנות  חיוניות לניהול העסק, התאמת מאפייני המחשב לפעילות העסק ועוד. וכאן בדיוק אנחנו נכנסים לעובי הקורה ומתחילים לדבר על כמה מהנושאים החשובים ביותר שבהם עוסקות הדרכות המחשבים למיניהן.

Windows, Office ועוד

כשמדברים על הדרכה, מכל סוג, יש לברר מה היא כוללת. תכליתה של הדרכת מחשבים,  מעצם ההגדרה הדי בסיסית שלה, היא להעניק ללוקחים בה חלק את כל הכלים המעשיים  שיאפשרו להם לתפעל מחשב הלכה למעשה. אלא, שאת ההגדרה הזו אפשר לחלק  לאינספור נושאים, המרכיבים יחדיו את משוואת הכרת המחשב. הם ייכללו כמעט בכל  תוכניות הלימודים המקיפות יותר, אם כי בחלק מהמוסדות או אצל מורים מסוימים תוכלו ללמוד רק נושא ספציפי בנפרד. חשוב להדגיש שאין הכוונה כאן לתוכניות לימודים  מתקדמות המיועדות להשגת מומחיות בתחומים שונים בעולם המחשבים (תכנות, עריכת וידאו, בניית אתרי אינטרנט, קידום אתרים וכיוצא בזה), אלא לכאלה המיועדות לבעלי ידע  מינימלי בתחום, או אפילו לאנשים שמעולם לא נתקלו במחשב.
הלימוד הבסיסי מתחיל, איך לא, עם מערכת ההפעלה הפופולארית חלונות (Windows),  ועם האפשרות להכיר את השימוש בה לעומק במסגרת ההדרכה: פתיחת תיקיות וניהול תיקיות, שימוש בעזרים, התקנת תוכנות וכן הלאה. נושא חיוני אחר, שדומה שאי אפשר  אפילו לחשוב על תפעול מחשב בלעדיו, נוגע לרשת האינטרנט - הזירה המרכזית שבה כולם  פועלים כיום. הלימודים וההכשרות בתחום זה יכללו את כל מה שחשוב לדעת על גלישה באינטרנט, ובכלל זה ניווט בין אתרים, שימוש במנועי חיפוש, שמירת אתרים במועדפים,  שינוי הגדרות הגלישה וכן הלאה. כיאה לעת הנוכחית, דגש ניכר בתוכניות לימוד מחשבים  רבות מושם על הרשתות החברתיות, כולל פתיחה של פרופיל אישי.
השלב הבא הן תוכנות ה-Office השונות, המיועדות למגוון רחב מאוד של שימושים. לימוד וורד (Word) יאפשר להכיר עד תום את מאפייני מעבד התמלילים הנפוץ ביותר בעולם, וכן להתוודע לתורת הכנת המצגות באמצעות ההיכרות עם תוכנת Power Point. לימוד אקסל  (Excel), תוכנת גיליון הנתונים, נחשב לחיוני וחשוב ביותר, וכולל בתוכו כלים דוגמת  חישובים מסוגים שונים, יצירת גרפים, סטטיסטיקות וכיוצא בזה. מכיוון שתוכנות האופיס הן חיוניות עבור בעלי מקצוע רבים. רבים בוחרים בלימודים מהסוג הזה כדי להגדיל את  סיכוייהם להתקבל למשרות מסוימות, או לחילופין כחלק ממסלול ההסבה או הקידום שלהם לתפקידים אחרים בחברה שבה הם מועסקים.
ומה באשר לרכיבי המחשב עצמו? ובכן, לימודי מחשבים בהחלט נוטים לכלול בתוכם גם את כלל הסוגיות הנוגעות לתחזוקת המחשב השוטפת, לעתים עד לרמת ההיכרות עם אותם רכיבים ספציפיים המרכיבים את המארג כולו. הנחת היסוד היא שבאמצעות לימודים אלה אפשר למקסם את יעילות השימוש במחשב, להתמודד עם תקלות שעלולות בהחלט להופיע אצל חסרי הניסיון, ובכלל - לשמור על המחשב לאורך זמן.
מעבדות מחשבים: תמונה שאטרסטוק

דגשים בדרך ללימוד המושכל

אם החלטתם להירשם לאחת המסגרות המאפשרות הדרכת מחשבים, עליכם לתת את הדעת על כמה היבטים. ראשית, כמובן, סקרו את תכני הלימוד, וראו אם הם מתאימים לתכלית הספציפית של הלימודים שבה אתם מעוניינים. גם אם אין לכם ידע בסיסי שיאפשר את זה, ייעוץ של בעל מקצוע, או אפילו של אדם הבקיא מעל הממוצע בתחום המחשבים,  יוכל לכוון אתכם לעבר הקורס האידיאלי עבורכם.
השלב המרכזי הבא הוא לבחון את הניסיון המקצועי של מי שעתיד להעביר את הקורס, בין אם נבחרת מרצים ובין אם אדם פרטי. שימו לב שגם איש המחשבים המקצועי ביותר צריך להיות בעל ניסיון בהדרכה, שיאפשר לו להעביר את הנושאים בבהירות, לדעת לחלק את זמן השיעור בין הנושאים השונים ועוד. מבחינה כלכלית, המחיר של שיעור בודד עומד לרוב על 100-200 ש''ח, בעוד שקורסים מקיפים כרוכים בתשלום של אלפי שקלים או של עשרות אלפי שקלים: אתם בהחלט יכולים לבצע השוואת מחירים טרם תחילת הלימודים. אם אתם מעוניינים לרתום את הקורס לרזומה המקצועי שלכם, רצוי שתוודאו שאתם מקבלים, בסופה של הדרכה, תעודה מקצועית מטעם הגורם שהעביר לכם אותה.
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools