כתבות בנושא הדמיה ממוחשבת - תמונת אווירה

שירותי הדמיה ממוחשבת - מה זה, ולמה זה טוב?

אין צורך להכביר מילים על שימושיו האינסופיים של המחשב בימינו. אחד התחומים שזוכים להתפתחות עצומה בזכות הטכנולוגיה הוא תחום ההדמיה הממוחשבת. תכליתה של ההדמיה היא ליצור תמונות או דגמים תלת ממדיים של אובייקטים, ובזכות פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים מתאפשרת הדמיה המשקפת את המציאות באופן מדויק ומוחשי לחלוטין. הדמיה תלת מימדית משמשת אותנו בתחומים שונים ומגוונים. על סוגי הדמיות ממוחשבות ועל בחירת נותני השירות בתחום

בכתבה זו:
הדמיות אדריכליות | הדמיות בתחום הבנייה | הדמיות רפואיות | הדמיות חיוניות אחרות | הדרך להדמיה הממוחשבת האידיאלית

הדמיות אדריכליות

את הסקירה נפתח עם תחום האדריכלות, שבו ההדמיות, עושה רושם, הפכו לכמעט מובנות מאליהן בעבודתם של בעלי המקצוע השונים. הדמיות אדריכליות מיועדות, ברמה הכללית, ליצור המחשה של הקונספט העיצובי של בעל המקצוע, כלומר, לאפשר ללקוחות להסיק, בצורה מדויקת כמעט לחלוטין, כיצד ייראה מבנה או חלל מסוים בסופו של תהליך הבנייה  והעיצוב. המטרה אינה רק התרשמות כי אם הענקת אפשרות ללקוחות לקבוע שינויים שונים במבנה, לדעת לאילו פעולות זקוק החלל, ובכלל - להבין לקראת מה הולכים כבר בשלב התחלתי מאוד של התהליך. בדרך זו אפשר למנוע פעולות מיותרות, או כאלה שאינן מתאימות לתנאים בחלל מסוים, ולחסוך בהוצאות כספיות מיותרות ובעגמת נפש. 
מבחינה טכנית, כדי ליצור את התמונה הריאליסטית, החיונית כל כך בהדמיה, מושם דגש  מהותי על יצירת אמצעי תאורה להארת ה"סצינה", ולו מכיוון שידועה ההשפעה המשמעותית  של התאורה על המראה המתקבל של החלל. זאת ועוד, הדמיות פנים מבוססות על הגדרת  חומרי הגלם - מה שמשפיע על היבטים דוגמת ברק, שקיפות, כניסת קרני האור וכיוצא בזה.  התוצאה היא, כאמור, מראה הקרוב למציאות בצורה כמעט חסרת תקדים.

הדמיות בתחום הבנייה

הדמיות תלת מימדיות בתחום הבנייה ממש אינן נחלתן של האדריכלים בלבד. גם מעצבי פנים יכולים להיעזר באותן הדמיות פנים כדי לתכנן באופן מיטבי את עיצובו של פנים המבנה או הדירה, ורבים מהם אכן עושים זאת. 
אם יוצאים מתוך הבניין לסביבה החיצונית, נכנסים לתחום של הדמיות חוץ, שבכוחן לתאר בדיוק מירבי בניינים, או אפילו שכונות מגורים שלמות. הדבר חיוני לעבודתם של קבלנים או יזמי בנייה המעוניינים לשווק פרויקט מסוים לקהל הלקוחות הרחב. בעשור האחרון, עם תחילתה של תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידת אדמה, תמ''א 38,  החלו הגורמים המבצעים להשתמש בהדמיות כדי ליצור תמונת "לפני" ו"אחרי" של המבנה.  המראה המוצג הוא תמיד מרשים, ובכוחו להגדיל את רצון דיירי הבניין לפרויקט מהסוג הזה  במבנה שבו הם מתגוררים.

הדמיות רפואיות

תחום הרפואה הוא תחום נוסף שמנכס לצרכיו הדמיה בתלת מימד, כאשר לרוב המטרה העיקרית של כך היא אבחון או בדיקה של חלקים או של איברים פנימיים בגוף האדם. כאן,  לא יוצרים תמונה יש מאין, אלא משקפים את מערכות הגוף הקיימות. היתרון המשמעותי של ההדמיה נוגע לכך שהיא נעשית בצורה בלתי פולשנית, ולכן אינה כוללת בתוכה אי אילו סיכונים עבור האדם הנבדק. כמו-כן, ברור שהליך ההדמיה נחשב לפשוט הרבה יותר לביצוע מאשר הליכים כירורגיים - זאת כאשר יש בנמצא את אמצעי ההדמיה המשוכללים, כמובן. 
אפשר למצוא כיום כמה צורות של הדמיה תלת מימדית בשירות הרפואה. הבחנה עיקרית  היא בין דימוי מבני לתפקודי. דימוי מבני המעניק תמונה מפורטת של צורת המבנים בגוף,  ואשר בין ההדמיות הספציפיות שלו אפשר למנות צילומי רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת (CT),  דימות תהודה מגנטית (MRI) ובדיקות אולטרה סאונד רפואיות. הדימוי התפקודי, הסוג השני, נחשב למעט נפוץ פחות, והשימוש העיקרי שלו הוא ברפואה הגרעינית. במקרה הזה,  מדובר על חומרים רדיואקטיביים אשר נקלטים בתוך רקמות בגוף, בוחנים תהליכים בתוך  האיברים (למשל, מטבוליזם) ומעניקים תמונה כללית של כך.

הדמיות חיוניות אחרות

התחומים שהוזכרו מעלה הם אמנם הנפוצים ביותר שבהם נהוג לבצע הדמיה תלת מימדית,  אך בוודאי שלא היחידים. בכל תחום, מיותר אולי לציין, חוקי משחק שונים, בהתאם למטרות המוגדרות של אותה הדמיה בתלת מימד. אם לוקחים בתור דוגמה את תעשיית כלי הרכב,  הרי שהדמיות בה נערכות לא רק לצרכים מובנים מאליהם דוגמת עיצובו הסופי של הדגם,  אלא גם לביצוע בדיקות חיוניות הנוגעות לתפקודו - דימוי מעבר שלו במנהרת רוח, למשל.  בתחום האופנה, תוכנות ההדמיה הן חלק בלתי נפרד בעבודתם של לא מעט מעצבי אופנה,  כשגם כאן יכול בעל המקצוע לתכנן לפרטי פרטים את הבגד החדש שהוא מעצב. במקרה  הזה, השימוש בתוכנה מאפשר לחסוך מאמצים (וכספים) רבים בביצוע שינויים שונים על גבי הבגד, ובכך לתרגם את החזון של המעצב לכדי אובייקט מוחשי, שיאפשר התאמות אלה או אחרות.
בעולם השיווקי, הדמיות נחשבות לאחד הכלים היעילים ביותר שיש עבור מוצרים עתידיים או עבור מוצרים קיימים, ולו מכיוון שידוע הרי שתמונה אחת שווה הרבה יותר מאלף מילים.  תפקיד חיוני אחר של ההדמיה, בהקשר הזה, מיועד להדגים כיצד ייראה חלל מסוים, או  אפילו אדם מסוים, אם יתווסף אליו אותו פריט המוצע למכירה על ידי הגורם המבצע את ההדמיה. אפשר להדגים זאת באמצעות חברות רהיטים, המבצעות הדמיה מלאה של חדר  מסוים, מוסיפות אליו בצורה גרפית פריטים דוגמת ארונות או מיטות, ומאפשרות ללקוח לצפות במראה הצפוי של החדר שלו עם הרכישה המיועדת. בתחום התכשיטים מבוצעות  הדמיות במטרה לעצב באופן סופי את התכשיטים, הכוללים פעמים רבות מימד לא מבוטל של התאמה אישית ללקוחות, או אפילו לראות כיצד ייראו על גבי האדם שאמור להשתמש בהם.

הדרך להדמיה הממוחשבת האידיאלית

לא צריך להיות מומחה לתחום כדי להסיק שביצוע הדמיה תלת מימדית מצריך שימוש במיטב הטכנולוגיה הידועה כיום בעולם לצרכים אלה. מלבד במערכות הרפואיות שהוזכרו מעלה, מדובר כאן על תוכנות ממוחשבות מתקדמות שבהן נעשה שימוש בשלב זה או אחר של התהליך, לרבות Maya, Rhino או Studio Max  D3. מכאן, שרק בעלי ידע מקצועי בכל רזי התוכנות האלה, אך גם הבנה בתחום שבו מבוצעת ההדמיה, יכולים לסייע. 
המשמעות הישירה של כך עבורכם היא שעליכם להשקיע מאמצים כדי למצוא את הגורם שלו  אתם מעניקים את מפתחות ההדמיה. חשוב, בהקשר הזה, לראות שאותו גורם אכן מחזיק  בניסיון רב שנים בביצוע הדמיות בתחום שבו אתם זקוקים להן. כמובן שאפשר, ואף מומלץ,  לבחון דוגמאות של הדמיות קודמות, אפילו אל מול התוצר הסופי, ולראות אם הן אכן מבצעות את עבודתן נאמנה. רצוי לתאם מראש מול בעל המקצוע באילו שלבים תתבצע ההדמיה, מה העלות שלה ואילו שינויים, אם בכלל, אפשר לבצע על סמך התוצאות שלה.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools