כתבות בנושא אילוף כלבים - תמונת אווירה

אימוץ כלבים - איך מתמודדים עם התנהגויות ומאפיינים של כלב חדש בבית?

אימוץ כלב מביא עמו אושר גדול והנאה מרובה. יחד עם זאת, יש לזכור שלכל כלב יש אופי משלו ו"מבנה אישיות" המבוסס על חוויות שחווה בעבר ועל תכונות ייחודיות לו. הן הכלב עצמו הן בעליו החדשים צריכים ללמוד להכיר זה את זה, ולהסתגל זה לזה באופן שיאפשר להם לבנות מערכת יחסים טובה ומהנה לשני הצדדים. תשובות לשאלות שנשאלו בפורום אילוף כלבים עשויות לשפוך אור על סיטואציות בעייתיות ועל הדרכים להתמודד אתן

בכתבה זו:
צרכים של גור | גור חדש בבית | מאיזה גיל אפשר להתחיל באילוף? | כלב לא מסתדר עם חתולים | חשיפת שיניים - כלב בוגר

הנכונות והרצון לאמץ כלב דומים במידה רבה לאימוץ של בן משפחה. אין מדובר באידיליה השוררת מן הרגע הראשון של ההחלטה אלא נדרשים זמן הסתגלות, יכולת להכיל התנהגויות לא רצויות והכוונה נכונה לחינוך ראוי ומספק. רבים מבין מאמצי הכלבים נתקלים בקשיים ראשוניים, ואינם יודעים כיצד נכון לנהוג עם הכלב החדש. דוגמאות למקרים כאלה, עלו בפורום אילוף כלבים, ועליהן השיב יוסי סמואל, מאלף כלבים מקצועי.

צרכים של גור

שאלה: יש לי גור מלטז בן 4 חודשים שעושה את צרכיו בכל פינה אפשרית בבית. אנחנו יורדים אתו  שלוש פעמים ביום. באמצע השבוע אין לנו יותר זמן. איך ללמד אותו לעשות את צרכיו רק מחוץ לבית?
 
תשובה: מאוד חשוב לדעת כמה זמן הוא נמצא אצלכם. האם הוא משוחרר ברחבי הבית, או שיצרתם  עבורו פינה נוחה שתאפשר שליטה באזור שבו הוא יעשה את צרכיו?
מאוד חשוב לדעת כמה שעות ברציפות אתם נעדרים מהבית? האם הגור נקי בשעות הלילה? כמה  שעות בלילה הוא בבית ברצף, מאיזו שעה ועד איזו  שעה בבוקר? חשוב מאוד לדעת האם הוא רק  משתין בשלב זה ברחבי הבית, או שמא גם עושה קקי בכל מקום?
פרטים אלה דרושים כדי לייעץ באופן מפורט יותר. ובכל זאת, גור בגיל 4 חודשים שמעולם לא הורגל להתאפק, לא לומד להתאפק באופן טבעי, ויש לכוון אותו לכך. בדרך כלל גורים בגיל 4 חודשים  מסוגלים ללמוד די מהר להתאפק בשעות הלילה כ-6 עד 7 שעות, ובשעות היום בערך 5-4 שעות רצוף. מעבר לכך, ללא תהליך מכוון של למידה, לא יוכל הגור ללמוד ולפתח את יכולת ההתאפקות שלו.
אם אתם נעדרים מהבית למשך יותר מ-5-4 שעות, סביר להניח שהגור לא יצליח להתאפק, ולכן  מומלץ לתחום אותו באזור שיוקצה עבורו. כך לפחות תמנעו בשלב הראשון את פיזור הצרכים ברחבי הבית, עד שיימצא פתרון.

גור חדש בבית

שאלה: לפני כמה ימים קיבלנו בשעה טובה גור חדש הביתה. הוא בן שבעה שבועות, פודל ננסי חמוד ושמח מאוד, אך נתקלתי אצלו בתופעה מוזרה. מכיוון שהוא עדיין עושה את הצרכים בבית על עיתון, עד שיקבל את החיסון השני, בכל פעם שהוא עושה את הצרכים שלו על העיתון, הוא אף פעם לא מפספס, עד שאני מגיעה לאסוף אותם, הם כבר בפה שלו. מה לעשות? האם זה נורמלי? האם  אפשר לחנך אותו בשלב הזה שזה אסור?. 
ותופעה שנייה - שבכל משחק אתנו ובכל ליטוף הוא מנסה לנשוך. הנשיכות אמנם עדינות כי יש לו שיניים קטנות, אך הוא כל הזמן נושך ונושך ומשחק עם נעליים שלנו. כמובן שהוא לא מצליח לעשות  נזק, אבל הוא יגדל ואז הוא באמת יאכל את הנעליים. האם אפשר לחנך אותו, או שהוא קטן מדי?  מה עושים?
 
תשובה
א. זה אופייני מאוד לגורים רבים לאכול את הצואה שלהם. יש להוציא את הצואה מפיו של הגור,  ולהשתדל מאוד לאסוף עוד לפניו, למרות שברור למדי שהוא זריז בעניין זה.
ב. נשיכות גם הן אופייניות לגורים, וגם אצל כלבים כאשר הם משחקים ביניהם. מכיוון שהגור עדיין  לא למד מה הן ההתנהגויות הנכונות אצלכם בבית, הוא מתנהג באופן טבעי כפי שהטבע חנן אותו.  זה המקום להתחיל ללמד אותו סט התנהגויות שמתאימות לכם, ולכוון את הגידול שלו בנתיב מתוכנן וברור של מותר ואסור.
הרבה אנשים משתמשים בעזרה של מאלף מקצועי, ואין זמן מתאים יותר מאשר כבר עכשיו, למרות שחסר לו החיסון השני, כיוון שהרבה מאוד דברים צריך ללמד אותו בתוך הבית פנימה, ורק אחר כך להכליל גם על החוץ.

מאיזה גיל אפשר להתחיל באילוף?

שאלה: מאיזה גיל אפשר להתחיל באילוף? מדובר בבוקסר.
 
תשובה: לא רק שאפשר אלא אף מומלץ להתחיל לאלף גור, כמו גם כלב חדש שמגיע לבית חדש,  ממש מתחילת דרכו, כדי למנוע מהגור או הכלב לעשות טעויות בהתנהגויות מטרידות.
אצל גורים באילוף מוקדם (החל מגיל 8 שבועות) נחסוך את תהליכי הלמידה העצמאיים של התנהגויות שלא תואמות את הציפיות שלנו.
אצל כלבים, למרות שהם באים עם היסטוריה מחייהם הקודמים, עדיין כאשר הם מגיעים לבית חדש הם בבחינת "טבולה ראסה" כלומר, אין להם בביתם החדש שום הרגלים, וזה חלון הזדמנויות מצוין למנוע מהכלב להתחיל התנהגויות מטרידות שהביאו לפליטתו מביתו הקודם. את זאת עושים על ידי  הכוונה מאוד ברורה של מותר ואסור מתחילת השותפות החדשה הזאת.

כלב לא מסתדר עם חתולים

שאלה: אימצתי כלב גדול בן שנה וחצי, ויש לי שלושה חתולים בחצר. הכלב פשוט רץ בטירוף, ולא  מצליחה לעצור אותו. החתולים נורא מבוהלים. מה לעשות?
 
תשובה: כדי להרגיל כלב לחתולים, צריך ללמד אותו להכיר אותם בזמן שהוא קשור ברצועה ואחוז בידייך, כך שתוכלי לשלוט בכל תנועה שלו. אם יש לך חתולים בחצר הבית, והם שלך, הכלב חייב  ללמוד שחתולים אלה הם מחוץ לתחום. אנחנו מלמדים את הכלב לקבל את נוכחות החתולים לפחות  באדישות, גם אם אין חיברות ביניהם, כדי שלא יסכן אותם. אנחנו עושים זאת באמצעות הרבה מאוד  עבודה ותרגול של משמעת בחצר ובתוך הבית, היכן שהחתולים רשאים להסתובב. כך, במשך כמה  שבועות טובים, כשהוא קשור ואחוז ברצועה. לאחר שילמד היטב להיות ממושמע עם רצועה, יהיה  צורך גם ללמד אותו להישמע לכם ממרחק, ללא רצועה ביד.
למיטב הבנתי הנושא די מורכב, וכדאי להיעזר בליווי מקצועי.

חשיפת שיניים - כלב בוגר

שאלה: אימצנו לפני שבוע כלבה שועלית בוגרת, ומסתבר שיש תנועות בין בני הבית שנראות לה  כמו אלימות, אבל הן לא - אפילו הנפת יד באוויר, או צחוק בקול רם גורמים לה לחשוף שיניים. היא  עושה זאת גם לכל זר שנכנס הביתה. האם אפשר לאלף ?
 
תשובה: מאוד חשוב להבחין בין חשיפת שיניים (מה שנראה כחיוך כביכול) 'כניעתית', לבין חשיפת שיניים תוקפנית.
ברוב גורף של המקרים אפשר לטפל בבעיות כאלה, אבל חשוב מאוד לראות את הכלבה כדי להבין את אופייה, את הרקע שלה (אם אפשר) ולהתרשם ממכלול ההתנהגויות שלה בביתכם.
העובדה שהכלבה אצלכם רק שבוע, בהחלט יכולה להקל על הקניית התנהגויות חלופיות שמתאימות לכלב ביתי.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools