כתבות בנושא אילוף כלבים - תמונת אווירה

אילוף כלבים - איך מתמודדים עם חינוך של כלבים, ומתי דרוש מאלף?

אילוף כלב הוא מקצוע שדורש הרבה ידע וניסיון. למאלף ותיק יש התנסות עם מגוון התנהגויות בעייתיות, וביכולתו להשתמש בשיטות וב'טריקים' שונים כדי ללמד את הכלב מה מותר לו ומה אסור לו בבית בעליו. תשובות מקצועיות שנתן יוסי סמואל, מאלף כלבים מקצועי, לשאלות בנושא אילוף כלבים, עשויות לסייע לבעלי כלבים רבים ללמוד מניסיונם של אחרים

בכתבה זו:
סירוס כלבים | הכלב שורט את דלת הכניסה לבית | מאלף טוב | הכנת הכלב ללידה קרובה | כלב לא מחונך

כדי לחנך כלב להתנהג בדיוק כמו שאתם רוצים, סביר להניח שתזדקקו לעזרתו של מאלף כלבים מקצועי. אפשר כמובן ללמד את הכלב את הדברים הבסיסיים בעצמכם, בעזרת הדרכה והכוונה נכונה, אך בשביל להגיע לתוצאות טובות במצבים מורכבים יותר, מומלץ להיעזר באיש מקצוע. אילוף הכלב באופן המתאים לכם, יהפוך את החיים לצד הכלב למהנים ומספקים הרבה יותר. להלן שאלות שנשאלו בפורום אילוף כלבים, ותשובותיו של יוסי סמואל, מאלף כלבים מקצועי.

סירוס כלבים

שאלה: האם סירוס הכלב עוזר באילוף  שלו והופך את הכלב לנוח ולרגוע יותר?
 
תשובה: בהחלט כן. הסירוס מפסיק ייצור של ההורמון הזכרי, דבר שבהחלט מרגיע את הכלב הזכר  בשונה מנקבות ששם אין השפעה כזו לעיקור. בכל מקרה, מומלץ לסרס כלב לא לפני גיל 9 עד 10  חודשים, ולא אחרי 12 חודשים. למרות זאת, גם בגיל בוגר יותר תיווצר רגיעה משמעותית אצל הכלב, למעט אצל כלבים תוקפנים שיש צורך לשלב את הסירוס באילוף למשמעת, וללמד את הכלב להתעלם מזכרים אחרים. הקושי העיקרי יהיה עם כלבים שיש להם היסטוריה של מריבות, אבל גם סוגיה זו אפשר לפתור באמצעות אילוף.

הכלב שורט את דלת הכניסה לבית

שאלה: הכלב שלנו חי בבית, אבל הוא יוצא לגינה מדי פעם. במהלך היום, כשהוא רוצה להיכנס הביתה, הוא שורט את הדלת, והספיק לגרום לה לנזקים קשים. איך מונעים ממנו לעשות זאת?  
חשוב לציין שהכלב הקודם שלנו נהג לנבוח כאשר הוא רצה להיכנס, מה שהכלב הנוכחי לא עושה.
 
תשובה: כל כלב מתקשר בדרכו המיוחדת, ויוצר אתנו קשר בלתי אמצעי. זה שהכלב הקודם נבח, לא  מעיד דבר על כלבכם הנוכחי. יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות:
א. אפשר ליצור עבור הכלב דלת מניפה בחלק התחתון של הדלת שלכם, שנסגרת באופן הרמטי  כאשר אין אף אחד בבית. אפשר בקלות ללמד את הכלב לדחוף את המניפה החוצה ומבחוץ פנימה,  ולהיכנס או לצאת מהבית באופן עצמאי.
ב. אפשר לצאת עם הכלב לחצר, ולא להגיע לשלב שהכלב לחוץ כל כך שהוא שורט את הדלת בעוצמה. כדאי להשאיר לו את הדלת פתוחה מעט, כדי שיוכל להיכנס באופן חופשי לתקופה. בהמשך יש לסגור את הדלת באופן מבוקר, ולהיות מוכנים לפתוח את הדלת ברגע שהכלב מגיע אל הדלת. יש לעשות כך למשך תקופה מסוימת. אחר כך אפשר להתחיל לגרום לו להמתין 5 שניות לפני שפותחים  את הדלת, ולהתקדם בהמשך ל- 7 שניות, 10 שניות, 12 שניות, 15 שניות, 20 שניות וכן הלאה.  בכל מקרה, לא ליצור מצב שבו הכלב נכנס להיסטריה, והוא מנסה להיכנס הביתה בטירוף.
בכל פעם שהוא שקט (מהתחלת התהליך) לתת לו צ'ופר על כך שהוא שקט, ולעודד את רגיעתו  באמצעות הצ'ופרים שיעזרו ללמד אותו להמתין בסבלנות.

מאלף טוב

שאלה: אני מחפשת מאלף לכלבה שלי - כלבה מעורבת בת כשמונה חודשים. איך אוכל למצוא מאלף טוב?
 
תשובה: בדרך כלל צפוי כי כל אדם יכול להעיד על עצמו, כמאמר רחל המשוררת בשירה "רק על עצמי לספר ידעתי", ובכל זאת, כדאי לבדוק כמה דברים כאשר באים לבחור מאלף:
א. המלצה - לבקש מהמאלף 2-3 לקוחות ממליצים.
ב. להיפגש עם המאלף לפגישת היכרות, ולבחון איך הכלב/ה שלנו מגיב/ה למאלף ובעיקר איך המאלף יוצר את הקשר הראשוני עם הכלב.
ג. ניסיון, ניסיון, ניסיון - כל כך חשוב הניסיון שיש למאלף, כי ניסיון אומר שהמאלף פגש, טיפל, אימן/אילף מספר רב של כלבים ושיש לו גישה.
ד. לבדוק אם המאלף נעול על שיטה אחת שאליה הוא מנסה להתאים כל כלב/ה, או שהוא מאלף  מגוון שמתאים את השיטה אל הכלב/ה.

הכנת הכלב ללידה קרובה

שאלה: שלום אנחנו מגדלים טרייר ב-3 השנים האחרונות, והוא היה הבייבי שלנו. הוא כלב שרגיל שכל תשומת הלב היא אליו. אשתי בהיריון ובעוד חודשיים בערך היא אמורה ללדת. אנחנו פוחדים שהכלב יקנא, וחלילה יפגע בתינוק. מה אנחנו יכולים עכשיו לעשות כדי להכין אותו לתינוק? 

תשובה: מזל טוב לקראת הולדת התינוק.
יש כמה דברים מקדימים שצריך לבדוק לפני שמתחילים:
-  האם הכלב רכושן ביחס לאוכל, צעצועים או כל חפץ אחר שמגיע אליו?
-  האם הכלב מראה סימני לחץ וחשש כשהוא נתקל בילדים, פעוטות, תינוקות?
-  האם הכלב מראה סימני קנאה המשולבים בתוקפנות (בכל רמה שהיא, אפילו אם זה רק נהמה קטנה או גרגור) כלפי כלבים אחרים, אם וכאשר אתם מעניקים להם תשומת לב כלשהי לידו?
כמו-כן, צריך להכין את הבית לקבל את התינוק, ולהשתדל מאוד, אם אפשר, שלא להזיז את הכלב מהמקום הקבוע שנחשב לפינה האינטימית שלו.
צריך כבר כעת לבנות סדר יום לכלב, כך שיכלול זמנים שעליו להתרגל להתעסק עם עצמו.
יש לאפשר לכלב להיכנס לחדר שהוקצה לתינוק, אם יש כזה.
במקביל, רצוי לחשוף אותו לכמה שיותר ילדים, פעוטות ותינוקות, ולאפשר לו לרחרח וללקק (אם הוא לא תוקפן או חושש מהם(. בזמן שהיית אשתך בביה"ח, כדאי להביא הביתה טיטול עם צרכיו של התינוק, ולאפשר לו להריח ולהכיר את הריח החדש הזה.
דבר חשוב נוסף הוא לעבור לכבס את הבגדים שלכם באבקת הכביסה המיועדת לבגדי התינוק ולמצעיו, כדי שהכלב יתרגל לריח הזה. מומלץ גם להרגיל את הכלב לצביטות קלות, למשיכה בזנבו  (אם יש לו), לגעת לו באף ובהמשך גם להיכנס קלות לנחיר האף. כל אלה תמורת צ'ופרים מאוד-מאוד טעימים, שיהיה לו "שווה" לקבל את ההצקות האלה באהבה. לכשיגיע התינוק לגיל 8 חודשים  או 10 חודשים, ויתחיל לזחול בבית ולנסות להתרומם, הוא עלול גם להישען על הכלב וגם לצבוט  אותו בזמן ההתרוממות, כיוון שלתינוקות ולפעוטות אין קואורדינציה טובה, ואין להם רגישות לתחושת  הכאב שהם עלולים לגרום. על הכלב ללמוד לקבל זאת באהבה.

כלב לא מחונך

שאלה: הכלב שלי מאוד לא ממושמע. הוא עושה מה שהוא רוצה, הולך לאן שהוא רוצה כשהוא משוחרר ולא מקשיב לנו כשאנחנו אומרים לו לבוא אחרינו או אלינו. מדובר בכלב בן 5. איך לגרום לו  להיות קשוב ומחונך?
 
תשובה: הדבר היחידי המידי הוא להפסיק לשחרר אותו, ולצאת אתו לטיולים ארוכים כשהוא קשור ברצועה.
כמו-כן, מומלץ בחום להזמין מאלף שיעזור לכם לחנך את הכלב, וללמד אותו את כל פקודות המשמעת, כולל לחזור אליכם לכל קריאה.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools