כתבות ומידע בנושא פסיכולוגים קליניים

מאת: שרון בן דוד
דיכאון קליני
דיכאון קליני נחשב לאחת המחלות החמורות בעולם, והשלכותיו משפיעות באופן ישיר על איכות חייהם של החולה ושל הסובבים אותו. במקרים קשים עשוי דיכאון חריף להוביל אפילו למעשים קיצוניים עד כדי לקיחת חיים. האם כל תחושת עצב עמוק או דכדוך פירושה דיכאון? כיצד ניתן לזהות מאפיינים של מישהו ששרוי בדיכאון קליני, ומה הן הדרכים שבאמצעותן אפשר לסייע?
 
 
 
מאת: שרון בן דוד
סכיזופרניה
מתוך משפחת ההפרעות הנפשיות, לסכיזופרניה היה לאורך כל השנים מעמד מיוחד. מיתוסים של פיצול אישיות נקשרו בשמה, וסרטים תיארו גיבורים בסגנון דוקטור ג'קיל ומיסטר הייד, המחליפים זהויות כהרף עין. המציאות כמובן שונה לגמרי וסכיזופרניה, על אף הקושי, היא הפרעה שניתן לחיות איתה בכפוף לטיפול בחולה ובמשפחתו.
 
 
 
מאת: שרון בן דוד
הפרעות אכילה
אולי על פני השטח זה לא נראה כך, אך כל אחד מאיתנו מכיר מישהו או מישהי עם הפרעות אכילה. אלה לא חייבים להיות מקרים קיצוניים של רזון או השמנה. השורשים בדרך כלל שם כבר שנים רבות ומספיק טריגר פשוט כמו ג'ינס שלא נסגר אחרי החגים או מוכרת בחנות שמסננת "אנחנו לא מחזיקים מידות כאלו" כדי לפתח הפרעה, במיוחד בגיל ההתבגרות הרגיש.
 
 
 
מאת: נגוהה שפרלינג
פסיכולוגיה קלינית
אחד מכל עשרים ישראלים נעזר בטיפול פסיכולוגי, אולם לא כולם מטופלים אצל פסיכולוג קליני. לצדו פועלים במרחב הטיפול בנפש גם מטפלים באמנויות, עובדים סוציאליים קליניים ופסיכיאטרים. גם בתוך הפסיכולוגיה הקלינית יש מגוון פסיכולוגים ושיטות טיפול. עובדות אלה מקשות על הבחירה במסלול טיפולי מתאים. מהי, בעצם, פסיכולוגיה קלינית? מה ההבדל בין טיפול פסיכו-דינמי ובין טיפול התנהגותי-קוגניטיבי ויתר שיטות הטיפול? מי הולך לפסיכולוג קליני? איפה הוא מעניק טיפול, ומה ההבדל בין פסיכולוג קליני לפסיכותרפיסטים אחרים? המדריך לפסיכולוגיה קלינית.
 
 
 
מאת: נגוהה שפרלינג
בוחרים פסיכולוג
כל אדם עשוי להפיק תועלת מרובה מטיפול אצל פסיכולוג. קשיים נפשיים, חרדות, בעיות בזוגיות, בעיות אישיות - לא חסרות סיבות שבגינן אתם עשויים להרגיש צורך ביד מסייעת, שתאפשר לכם לעשות סדר במחשבות וברגשות; שתחשוף רבדים עמוקים ונסתרים ותעזור לכם לקבל את הכלים הדרושים לכם כדי להתגבר על הקשיים ועל הפרעת בתפקוד. לא כל פסיכולוג מתאים לכל אחד, וחשוב לדעת לבחור את הפסיכולוג או את הפסיכולוגית שיתאימו לכם ולאישיותכם. כל השלבים בדרך לבחירת פסיכולוג.
 
 
 
מאת: נגוהה שפרלינג
פסיכולוגיה קלינית
כשאדם שוקל להתחיל בטיפול נפשי, הוא מתלבט בין כמה אפשרויות טיפוליות העומדות לבחירתו, ולרוב הוא יפנה לטיפול אצל פסיכולוג קליני. גם לאחר שהחליט שזה מה שמתאים לו, ייאלץ להתלבט באיזה פסיכולוג קליני לבחור. פסיכולוגיה קלינית היא ענף בפסיכולוגיה שמהותו טיפול רגשי נפשי באמצעים שונים. פסיכולוגים קליניים, שסיימו תואר שני בפסיכולוגיה והתמחו בפסיכולוגיה קלינית, מוסמכים להעניק לאנשים טיפול נפשי-רגשי המכונה פסיכו-תרפיה. כל פסיכולוג קליני יתמקד בדרך כלל בשיטת טיפול המועדפת עליו מבין מגוון השיטות המקובלות. אילו שיטות טיפול נפוצות בקרב פסיכולוגים קליניים בישראל? מה ההבדל בין השיטות השונות? אילו אמצעים טיפוליים כוללת כל שיטה? למי היא מתאימה ומה הם היתרונות והחסרונות שלה?