438,639 עסקים | 235,411 חוות דעת
כתבות בנושא ייעוץ וטיפול - אישי, זוגי ומשפחתי - תמונת אווירה

המדריך לטיפול פסיכולוגי: אישי, זוגי או משפחתי

אתם מרגישים בלחץ או מועקה? האם זו בעיה אישית, משבר בזוגיות, מצוקה במשפחה? מהו הטיפול היעיל ביותר עבורכם? כל התשובות לשאלות החשובות של המטופל הפוטנציאלי <br /> מאת: ד"ר אירנה נתנאל

בכתבה זו:
סוגי הטיפולים | השוואה בין סוגי הטיפול | טיפול אישי או משולב?

אם אי פעם חשתם במצוקה, התמודדתם עם קשיים, עברתם משברים או נאלצתם לקבל החלטות תחת לחץ, קרוב לוודאי שהרגשתם גם בצורך להשיח את לבכם ולהתייעץ עם חבר או אדם קרוב. זה קורה כאשר אתם נתקלים בבעיה אישית, בקשיים בקשר עם בן או בת הזוג ובבעיות ביחסים בתוך המשפחה. אך לא פעם, הבעיות בפניהן אנו עומדים גדולות מדי, והתחושה היא שאין לקרובים לנו הידע והכלים הדרושים, ולבטח לא היכולת לנקוט עמדה אובייקטיבית. במצבים אלו ייתכן שתזדקקו להתערבות של גורם מקצועי, בעל ידע והתמחות.
המדריך שלפניכם מתייחס לשאלות המתעוררות בעתות מצוקה נפשית: איזה טיפול נדרש כדי להתמודד עם הקושי הניצב בפניכם ומהו סוג הטיפול היעיל ביותר? עוד לפני כן, נמליץ בפניכם להשתמש ברשימה מפורטת של מומחים בתחום אותה תוכלו למצוא במערכת סינונים מתוחכמת לאיתור ייעוץ זוגי בהתאם לסוג הטיפול הנכון לכם.

סוגי הטיפולים

טיפול אישי - טיפול אישי נועד לאפשר לכם להתמודד באופן יעיל במצבי לחץ, משברים, מצוקה או בהפרעות כגון דיכאון, חרדה וטראומות. אנשים פונים לייעוץ אישי במצבים בהם נדרש שינוי בדרכי ההתמודדות, בהתנהגות, בתפיסות שגויות ובדרכי חשיבה. הייעוץ האישי מקנה לכם כלים להתגבר על המצוקה בה אתם מצויים בצורה טובה יותר. אתם תרכשו מיומנויות חדשות שתאפשרנה לכם להסתגל למצב, לשלוט בו ולהתגבר עליו, לטפח דימוי עצמי חיובי ולחזק את ביטחונכם העצמי.
טיפול זוגי - טיפול זוגי נועד לסייע לזוגות להתמודד עם משברים, בעיות בחיי הנישואין וקשיים המתעוררים בינם לבין עצמם או בינם לבין סביבתם. רוב הזוגות ינסו לרוב לפתור את בעיותיהם בעצמם, ויגיעו לטיפול זוגי אחרי שכשלו לפתור אותן בכוחות עצמם. לרוב, טיפול זוגי ממוקד סביב בעיה מוגדרת, כגון הרגשת ריחוק וקרירות ביחסים, ולכן במהלך הטיפול מתמקדים בהשגת מטרות קונקרטיות, דבר שהופך את הטיפול לקצר וממוקד, ומאפשר להגיע לתוצאות ברורות ומוגדרות. מטרת הטיפול היא להשיג שינוי בדרך החשיבה, בתגובות וברגשות. במהלך הטיפול הזוגי רוכשים שני בני הזוג כלים ומפתחים מיומנויות ליצירת תקשורת פתוחה וישירה תוך הערכה וכבוד הדדיים.
טיפול משפחתי - טיפול משפחתי נועד לסייע לכם בפתרון בעיות הקשורות למסגרת המשפחה, או להשגת שינוי במערכת היחסים או בדפוסי התנהגות בתוך המשפחה. הפנייה לטיפול משפחתי תיעשה בדרך כלל על רקע משבר בחיי המשפחה, כגון: קשיים בחינוך ובגידול הילדים, פיטורין, גירושין, מחלה, מוות. במהלך הטיפול בני משפחה לומדים להבין ולקבל זה את זה, להתמודד ולהתגבר ביחד על הקשיים או המצוקות שחולל המשבר.

השוואה בין סוגי הטיפול

שלושת סוגי הטיפול - אישי, זוגי ומשפחתי - ממוקדים סביב מטרות מוגדרות. הטיפולים הם קצרי מועד, ומטרתם לתת מענה לבעיות המעיבות על המהלך התקין של החיים. הטיפולים נועדו ליצור שינוי בתגובות של המטופל, בהתנהגותו ובהתייחסותו למשבר עמו הוא מתמודד. כל סוג של טיפול דורש מצד המטופלים התמסרות ומחויבות לתהליך, השקעה של אנרגיות ועבודה עצמית עקבית ושיטתית.
חשוב להדגיש את הקשר וההשפעה ההדדית בין שלושת סוגי הטיפולים, שאף תיתכן חפיפה ביניהם. כך לדוגמה, טיפול במשפחה יכול להיות חופף לטיפול זוגי ולטיפול אישי, וטיפול אישי עשוי להתקיים במקביל לטיפול זוגי. כאשר קיימת חפיפה, ייתכן כי שיפור שהושג בטיפול האישי, לדוגמה, יחולל שינוי חיובי במערכת היחסים הזוגית שלכם, ואף ישפיע לטובה על המערכת המשפחתית.
בטיפול במחלות פסיכיאטריות, כגון מניה דפרסיה, סכיזופרניה והתמכרויות, הטיפול הטוב ביותר הוא טיפול המשלב טיפול אישי, זוגי ומשפחתי, כי למשפחה יש השפעה מכרעת על מהלך המחלה ועל תהליך השיקום והריפוי. כך למשל, הטיפול באדם שסובל מדיכאון יתמקד לא רק באדם עצמו, אלא בבן או בבת הזוג ובמשפחה כולה, ובאופן בו הם על משפיעים על המטופל.
בשונה מהטיפול האישי, במהלך טיפול משפחתי אנו מתבוננים על האדם המושפע והמשפיע בתוך המערכת המשפחתית הרחבה, הכוללת אינטראקציה של האדם עם הדמויות המשמעותיות עבורו.

טיפול אישי או משולב?

הגישה הטיפולית צריכה להיות מותאמת לאופיו של הפונה ולקשייו הספציפיים. אנשי מקצוע אינם נוקטים בגישה טיפולית אחת ויחידה, אלא משלבים בין גישות שונות ומשתמשים במגוון רחב של טכניקות ואמצעים. לאחרונה מקובלת הגישה המערכתית, הרואה את האדם ואת קשייו על רקע האינטראקציה עם סביבתו, לכן הטיפול יתפרש על פני המערכת הסובבת את המטופל ולא יתמקד רק בו ובסימפטום הספציפי בגינו פנה לסיוע.
כשמדובר בקשיים הקשורים ביחסים בין אישיים או ביחסי הגומלין בין האדם לסביבתו, ובחוסר יכולת לקיים קשר תקין עם הזולת, כגון בעיות בחיי הנישואין, יש צורך בטיפול זוגי. בדרך כלל הטיפול נעשה בשיתוף שני בני הזוג, ומתמקד בשיפור או בשינוי מערכת היחסים ביניהם. למרות שלעיתים קרובות כל אחד מהצדדים מטיל את האחריות על בן זוגו, ידוע כי טיפול באחד מבני הזוג אינו יעיל. כמעט תמיד נדרשים שני הצדדים לשנות את תגובותיהם ויחסם אחד כלפי השני.
עם זאת, ייתכן מאוד שבמסגרת של טיפול זוגי ימליץ המטפל גם על טיפולים אישיים נפרדים לכל אחד מבני הזוג. יש מקרים בהם חרדה או דיכאון של אחד מבני הזוג יכולים להיגרם בגלל מערכת יחסים טעונה ביניהם, שגם משפיעה לרעה על ילדיהם ופוגעת בתפקודה התקין של המשפחה. לכן, פתרון של בעיות בזוגיות יביא לשיפור בהתנהגות הילדים ובמערכת היחסים במשפחה כולה.
לא פעם, הבעיה שאתם סובלים ממנה היא תסמין של בעיה משפחתית או זוגית רחבה יותר. למשל, הפרעות בהתנהגות של ילד או מריבות בין אחים עלולות לשקף בעיה פתולוגית בתא המשפחתי, כגון תפקוד בלתי תקין של הוריו. במקרה כזה כל בני המשפחה ולא רק הילד "הבעייתי" צריכים להיות מעורבים בטיפול.

לסיכום, קשה לקבוע מראש איזה סוג טיפול הוא המתאים לכם ביותר. בחירתה של המסגרת הטיפולית נעשית בהתאם לאופי הקשיים הספציפיים שהביאו לפנייה לטיפול. בפגישה הראשונה עם המטפל יערך אבחון מקיף בו ינסה המטפל להבין את הבעיה, ובהתאם לכך להמליץ על סוג הטיפול: אישי, זוגי או משפחתי.

 ד''ר אירנה נתנאל היא פסיכותרפיסטית מוסמכת לטיפול התנהגותי – קוגניטיבי ומנהלת פורום דיכאון - אבחון וטיפול באתר doctors.


>>בואו להתעדכן במחירון ייעוץ וטיפול - אישי, זוגי ומשפחתי.

אנשים שחיפשו ייעוץ וטיפול - אישי, זוגי ומשפחתי חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools