439,032 עסקים | 234,253 חוות דעת
כתבות בנושא פסיכולוגים חברתיים, תעסוקתיים וארגוניים - תמונת אווירה

ההצלחה מתחילה בראש: המדריך המלא לפסיכולוגים ארגוניים/תעסוקתיים

פסיכולוג ארגוני/תעסוקתי מוצלח יכול לעשות את ההבדל בין ארגון מוצלח שחבריו מאושרים, לארגון כושל שחבריו אומללים. הנה כל מה שצריך לדעת על התחום החשוב והלא מספיק מוכר הזה

בכתבה זו:
1. מיהו הפסיכולוג הארגוני-תעסוקתי? | 2. מה הוא עושה ולמי הוא מתאים? | 3. אז איך בוחרים פסיכולוג ארגוני/תעסוקתי?

כנרמז משמו, כולל תחום הפסיכולוגיה הארגונית-תעסוקתית-חברתית מספר "מקצועות" שונים: פסיכולוגיה חברתית (המתמקדת בעיקר במחקר ובהנדסת אנוש), פסיכולוגיה תעסוקתית (המתמקדת בייעוץ תעסוקתי כדוגמת בחירת מקצוע) ופסיכולוגיה ארגונית (המתמקדת בייעוץ לארגונים, למשל, במיון ובקליטה של כוח אדם ובניודו האופטימלי בארגון).

ככלל, עוסקת פסיכולוגיה ארגונית/תעסוקתית בממשק שבין אישיות האדם, יכולותיו, כישוריו ותכונותיו לבין השתלבותו בקבוצות שונות (בעיקר במערכת התעסוקתית). תחום הפסיכולוגיה הארגונית ממוקד בהתאמת האדם לתחום תעסוקתו, התקדמותו בעולם הקריירה והתנהגותו במסגרות תעסוקתיות, ארגוניות וחברתיות. כמו כן, עוסק התחום במנהיגות, קידום והנעת עובדים, התנהגות ושינויים ארגוניים, שייכותו והזדהותו של העובד עם מקום עבודתו וכן הלאה. מתוך הבנה וחקירה של היבטים אלו ואחרים, מתמקדת הפסיכולוגיה הארגונית בשיפור יעילותו ותפקודו של הארגון, תוך שמירה מירבית על בריאותם הפיזית והנפשית ושביעות רצונם של העובדים בו. בהתאם, עוסקים פסיכולוגים ארגוניים בפיתוח ויישום שיטות מיון, אבחון, ייעוץ והתערבות הנוגעים להיבטים שונים בתחום התעסוקתי- ארגוני.

1. מיהו הפסיכולוג הארגוני-תעסוקתי?

 פסיכולוג ארגוני/תעסוקתי הוא איש מקצוע אשר סיים לפחות תואר שני בפסיכולוגיה באחד המסלולים הרלוונטיים (פסיכולוגיה ארגונית, תעשייתית, תעסוקתית או חברתית), התמחה בתחום התעסוקתי-ארגוני, ועבר בחינת מומחיות. המומחיות הארגונית-תעסוקתית היא אחת משישה תחומי המומחיות המוכרים על ידי משרד הבריאות (לצד המומחיות הקלינית, החינוכית, ההתפתחותית, הרפואית והשיקומית), וכוללת שלוש רמות מומחיות (בדומה לכל תחומי המומחיות בפסיכולוגיה): מתמחה, מומחה ומומחה-מדריך. לפירוט נוסף בנושא זה ניתן לעיין במדריך לבחירת פסיכולוג.

2. מה הוא עושה ולמי הוא מתאים?

* ייעוץ תעסוקתי: מתמקד בניסיון להתאים בצורה הטובה ביותר בין יכולותיו ואישיותו של האדם לבין בחירותיו המקצועיות, הן בתחומי העבודה והקריירה והן בתחומי הלימודים. מאחר שחלק ניכר מזהותנו מתבסס על עיסוקינו, הרי שלבחירות אלו חשיבות רבה בהגדרתנו העצמית, ובחירת כיוון מקצועי קשורה קשר הדוק לאישיותנו. תפקידו של הפסיכולוג התעסוקתי, אם כן, הוא להעריך את הפוטנציאל התעסוקתי של האדם ולסייע לו בבחירת מקצוע, מסלול לימודים או מסלול קריירה. תהליך ההערכה מתבסס על שאלונים, מבחנים פסיכולוגים רלוונטיים וראיון אישי, בעזרתם הוא לומד על נתוניו האישים של הפונה ועל ציפיותיו מתהליך הייעוץ. תהליך הייעוץ יכול עשוי להתבצע באופן פרטני או קבוצתי.
תחום זה מתאים לכל מי שמתלבט בבחירת מסלול מקצועי או אקדמי ומעוניין בייעוץ המתבסס על ידע ומחקר פסיכולוגיים.

* ייעוץ ארגוני: מתמקד בהבנת תהליכים בארגון ובהבנת התנהגותו של האדם במסגרת הארגון (במקום העבודה או ביחידה צבאית למשל), במטרה לשפר את יעילות הארגון ואת רווחת העובדים בו. הדבר מתאפשר בשל יכולתו של הפסיכולוג לזהות, לאבחן ולהגדיר את צרכי הארגון, ובהתאם לתוצאות ההערכה לסייע בשיפור מה שזוהה כמשפיע על יעילות הארגון. כך, ניתן לסייע בשיפור יכולות הניהול, דאגה לרווחתו של העובד, פתרון בעיות וקונפליקטים במסגרת העבודה (יחסי הנהלה ועובדים, ירידה ביעילות העבודה וכד'). שירותי היועץ הארגוני עשויים להינתן במסגרת ייעוץ אישי, סדנאות, פיתוח מנהלים, ליווי צוותים ועוד.
מתאים לארגונים המעוניינים בשיפור יעילותם בהתבסס על ידע (תיאוריות ומחקר) מתחום הפסיכולוגיה.
 
* מיון והערכה: תחום זה מתרכז בהערכת ובחירת התאמתם של בעלי המקצוע לתפקידים מסוימים לאור יכולותיהם, כישוריהם ודרישות התפקיד המסוימות. הערכה זו נעשית על סמך ראיונות ומבחנים פסיכוטכניים, פסיכולוגיים, אישיים וקבוצתיים. לעתים יש צורך לבנות את מערכת המיון, והדבר נעשה על פי השלבים הבאים: אבחון הצורך בביצוע מיון, ניתוח העיסוק, בניית המערכת האבחונית, הפעלתה על קבוצת מועמדים.
מתאים למי שמעוניינים לגייס מועמדים בעלי כישורים ספציפיים למסגרת הארגון.
 
* פסיכולוגיה של הנדסת אנוש: תחום זה עוסק בהתאמת מערכות טכנולוגיות לאדם המשתמש בה (התאמה הן ברמה הפסיכולוגית והן ברמה הפיזיולוגית). הדבר מצריך ניתוח המערכת הטכנולוגית אל מול הבנת המגבלות האנושיות (כגון: ראיה, שמיעה, הבנה וזכירה), והתאמת המערכת בהתאם. צוותי הנדסת אנוש כוללים כמובן גם אנשי מקצוע נוספים (מהנדסים, מעצבים רופאים וכדומה). בדרך כלל מורכבים צוותי הפסיכולוגיה של הנדסת האנוש גם מרופאים, מהנדסים, מעצבים וכן הלאה. לאחר ניתוח "הגורם האנושי" שיתפעל את המערכת, ניתנות המלצות המיושמות על ידי אנשי המחקר והפיתוח.
מתאים לכל מי שעוסק בפיתוח ועיצוב מערכות טכנולוגיות המופעלות על ידי אדם.

3. אז איך בוחרים פסיכולוג ארגוני/תעסוקתי?

          א.         מומלץ לעיין תחילה במדריך לבחירת פסיכולוג.
          ב.         יש להגדיר הגדרה ראשונית מהו הצורך. הגדרה מדויקת יותר תיעשה בהמשך, ביחד עם הפסיכולוג.
          ג.          ניתן להיעזר במנוע החיפוש של הסתדרות הפסיכולוגים (הפ"י) המאפשר לאתר פסיכולוגים החברים בארגון על פי מספר קריטריונים (כולל מומחיות, שפת טיפול ומיקום), ולוודא את רישומם ומומחיותם בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות.
          ד.         במקרה של פסיכולוג העובד עם ארגונים, בקשו רשימת ממליצים, שוחחו עימם והתרשמו מניסיונם בעבודה איתו. תמיד מומלץ להיעזר בגוגל על מנת לדלות מידע רלוונטי הקשור לפסיכולוג (כפרסומים מקצועיים או תחומי עניין) או למכון אליו אתם פונים.
 
 

***

ד"ר אודי בונשטיין, פסיכולוג קליני מומחה-מדריך ופסיכולוג רפואי מומחה; פסיכולוג ראשי של ביה"ח לגליל המערבי, נהריה; ראש התכנית לפסיכותרפיה, בצפת.
 
הקליקו על מערכת סינונים מתוחכמת המציגה רשימה ממוקדת של פסיכולוגים ארגוניים/תעסוקתיים, על פי תחום הטיפול שלהם.
 
הערה: מטעמי נוחות נכתבו הדברים בלשון זכר. בכל מקום שמופיעים הדברים בלשון זכר, הכוונה היא לגברים ולנשים כאחת.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

אנשים שחיפשו פסיכולוגים חברתיים, תעסוקתיים וארגוניים חיפשו גם

מצא פסיכולוגים חברתיים, תעסוקתיים וארגוניים באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools