כתבות בנושא פסיכולוגים - תמונת אווירה

בריאות הנפש - המדריך לבחירת פסיכולוג

לא כל פסיכולוג מתאים לטפל בכם. בפסיכולוגיה יש כמה תחומי התמחויות: קלינית, חינוכית, התפתחותית, רפואית, שיקומית וחברתית-תעסוקתית. על המטופל לבחור את הפסיכולוג המתאים לטפל בבעייתו <br /> מאת: ד"ר אודי בונשטיין

בכתבה זו:
מיהו פסיכולוג? | הכשרה והתמחויות בפסיכולוגיה | מי רשאי לטפל? | תחומי ההתמחות בפסיכולוגיה

מה משותף לאדם רדוף חרדות, לאדם הסובל מלחצים נפשיים, להורה שמתלבט בחינוך ילדיו ולמנהל המבקש לייעל את הארגון שבו הוא עובד? ברוב המקרים, שום דבר. ובכל זאת, כל האנשים האלה עשויים לפנות לפסיכולוג.

מיהו פסיכולוג?

חוק הפסיכולוגים בישראל מתיר לשאת בתואר "פסיכולוג" רק למי שהוא בעל תואר "מוסמך" (MA) ומעלה בפסיכולוגיה, ממוסד אקדמי מוכר והרשום בפנקס הפסיכולוגים שמנהל משרד הבריאות, או שהוא בעל היתר זמני לעסוק בפסיכולוגיה. אבל זה, כמובן, עדיין אינו פותר את הבעיה כיצד לבחור בפסיכולוג המתאים לטפל בבעייתכם.
ההבחנה ראשונה שיכולה לסייע לכם היא בין פסיכולוג "מוסמך" (כלומר, בעל תואר שני) לבין פסיכולוג "מומחה" (כלומר, פסיכולוג אשר סיים את התמחותו באחד ממסלולי ההתמחות המוכרים). על מנת להבין זאת, עליכם להכיר את מסלולי ההכשרה בפסיכולוגיה.

הכשרה והתמחויות בפסיכולוגיה

כדי להיות זכאי לשאת בתואר ולעסוק במקצוע, על הפסיכולוג לסיים שלושה שלבי הכשרה: לימודי תואר ראשון (BA) בפסיכולוגיה, לימודי תואר שני (MA) בפסיכולוגיה, והתמחות מעשית. את שני השלבים הראשונים עוברים באקדמיה ואילו השלב השלישי, שלב ההתמחות, הוא שלב של עבודה מעשית המתבצעת תחת הדרכה ופיקוח.
תואר בוגר בפסיכולוגיה כמוהו ככל תואר אחר במדעי החברה. בתום לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה נדרש הבוגר, המבקש להמשיך ולהתקדם, ללמוד לקראת תואר שני באחד המסלולים המוכרים, בו הוא מעמיק את ידיעותיו בתחום הספציפי של ההתמחות בה בחר. לאחר שסיים את לימודיו בהצלחה, יהיה זכאי להירשם בפנקס הפסיכולוגים המנוהל על-ידי משרד הבריאות. עצם הרישום אינו מקנה לו עדיין כל זכות לאבחן ולטפל באופן עצמאי, אלא רק את הזכות להמשיך במסלול התמחות.
בשלב ההתמחות הנמשך כארבע שנים מתמקד המתמחה בשיפור מיומנויותיו המקצועיות בתחומי הטיפול והאבחון, במוסד מוכר תחת הדרכה ופיקוח של פסיכולוג בעל הסמכת מדריך. בסוף תהליך ההתמחות נדרש החניך לעמוד בבחינת מומחיות, שלאחריה יהיה זכאי לשאת בתואר פסיכולוג מומחה, הרשאי לטפל ולאבחן באופן עצמאי בתחום התמחותו.

מי רשאי לטפל?

בפסיכולוגיה יש כמה שטחי התמחויות: קלינית, חינוכית, התפתחותית, רפואית, שיקומית וחברתית-תעסוקתית (ראו פירוט בהמשך). בנוסף לתחומי מומחיות אלו ניתן להצביע על קטגוריות מחקריות, אשר אינן דורשות התמחות, וממילא הפסיכולוגים שבחרו באחת מהן אינם עוסקים בטיפול אלא במחקר.
עד לאחרונה התיר חוק הפסיכולוגים רק למומחים בפסיכולוגיה קלינית לעסוק בטיפול נפשי, לאבחן התנהגויות פסיכופתולוגיות ולהעניק טיפול באמצעות פסיכותרפיה. סעיף זה שונה בחוק הפסיכולוגים ונקבע בו כי "לא ייתן פסיכולוג טיפול פסיכותרפויטי אלא אם הוא פסיכולוג מומחה". נוסח זה קובע למעשה שכל פסיכולוג מומחה רשאי עתה לתת טיפול נפשי בתחום התמחותו.

תחומי ההתמחות בפסיכולוגיה

הפסיכולוג הקליני מתמחה בפסיכופתולוגיה, אבחון פסיכולוגי וייעוץ למטופלים במגוון בעיות, החל בבעיות של יומיום, כגון מצבי לחץ, חרדה ודיכאון; המשך בהפרעות אישיות, טראומות והפרעות הסתגלות; וכלה בטיפול באנשים בעלי מחלות נפשיות כגון סכיזופרניה, הפרעות דלוזיוניות ואחרות. עבודתו של הפסיכולוג הקליני כוללת אבחון פסיכודיאגנוסטי המתמקד בהערכה אישיותית (קוגניטיבית ורגשית) וטיפול במגוון שיטות פסיכותרפויטיות.

הפסיכולוג הרפואי מתמחה בהבנת יחסי הגומלין בין תהליכים גופניים, נפשיים וחברתיים בהתייחס להתפתחות ומהלך מחלות והפרעות גופניות. הוא עוסק בייעוץ וטיפול בחולים ובבני משפחותיהם לקראת ניתוחים וטיפולים רפואיים, ולאחריהם בתקופת ההחלמה. כמו כן, הוא משמש כמנחה ומייעץ לצוות הרפואי.

הפסיכולוג ההתפתחותי מתמחה באבחון, ייעוץ וטיפול בבעיות הנוגעות להתפתחות הילד, החל מגיל הינקות ועד גילאי שנות בית הספר הראשונות, ובתמיכה והכוונה של הוריו. הוא בעל ידיעה מעמיקה והבנה של יחסי הגומלין בין תהליכים גופניים, נפשיים וחברתיים והקשר ביניהם להפרעות התפתחותיות.

הפסיכולוג החינוכי מתמחה בייעוץ לתלמידים, הורים ומורים במערכת החינוך מהגיל הרך ועד לגיל התיכון בכל מסגרות הלימוד. הפסיכולוג החינוכי מעריך את בשלות התלמיד, בדגש על בקיאות באבחון ליקויי למידה, ואת הצרכים מיוחדים של ילדי חינוך מיוחד. הפסיכולוג החינוכי עוסק גם בליווי והערכת קבוצות תהליכים,מייעץ למנהלו לצוותים חינוכיים ומשתתף בצוותים רב מקצועיים.התערבויותיו הטיפוליות כוללות שימוש בטכניקות להתערבות פסיכולוגית פרטנית ומערכתית בשעת חירום אישית,משפחתית,מקומית או לאומית.

הפסיכולוג החברתי-תעסוקתי-ארגוני מתמחה בייעוץ לעסקים וארגונים בנוגע להשתלבות הפרט בארגון והתייעלות ארגונית. בכלל זה ייעוץ בנושאי קידום ההתפתחות המקצועית של הפרט, תוך שימוש בכלים אבחוניים לצורך הכוונה זו. שיטות וכלים פסיכולוגיים שונים משמשים להערכת היכולות, דפוסי ההתמודדות והנטיות התעסוקתיות של הפרט, מתוך היכרות עם מאפייניהם של עיסוקים, מקצועות ומסגרות הכשרה ולימוד שונות.

הפסיכולוג השיקומי (מכונה לעתים גם "נוירופסיכולוג שיקומי") מתמחה בטיפול באנשים שנפגעו ממחלות או תאונות. הוא משתמש בכלי הערכה ואבחון פסיכולוגיים לקביעת פוטנציאל שיקומי והתוויות שיטות טיפוליות, וכן מייעץ ומטפל בהכוונה למסגרות השיקום והתעסוקה המתאימים.

לסיכום: בבואכם לבחור פסיכולוג עליכם לוודא כי הוא רשום בפנקס הפסיכולוגים הנמצא באתר משרד הבריאות באינטרנט; לאחר מכן, יש לבחור את סוג המומחיות הנדרשת לכם, המפורטת גם היא בפנקס; ולבסוף, עליכם לבחור את המטפל הספציפי: סוגיה בפני עצמה אשר יוקדש לה מדריך נפרד.
 
ד"ר אודי בונשטיין, פסיכולוג קליני בכיר; פסיכולוג ראשי בביה"ח לגליל המערבי, נהריה; ראש התכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה, צפת; ומנהל פורום פסיכולוגיה קלינית באתר doctors.

הקליקו על מערכת סינונים מתוחכמת המציגה רשימה ממוקדת של פסיכולוגים, על פי תחום הטיפול שלהם.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussiness דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools