כתבות בנושא עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית - תמונת אווירה

על טעויות משלמים: פיצויים בגין רשלנות רפואית

בעל מקצוע שמבצע טעות במהלך עבודתו יכול לחזור ולתקן את הנזק. אבל כשמדובר בצוות רפואי שהתרשל וגרם לנזק גופני, הדבר משפיע על האדם שנפגע וזכותו לקבל פיצויים בהתאם. כיצד נקבע גובה הפיצוי, אילו משתנים לוקח בחשבון בית המשפט ומה חשיבות ליווי של עורך דין בכל התהליך?

בכתבה זו:
הנזק שהיה והנזק שיהיה | המפתח: "ראשי הנזק"

למרבה הצער, לא מעט אנשים נפגעים כתוצאה מרשלנות של צוות רפואי בעת הטיפול בהם. מצב זה, בו אחד מאנשי הצוות (או יותר) התרשל והזיק למטופל, יכול להיחשב כ"רשלנות רפואית" ולהוביל לתשלום פיצויים. בית המשפט הוא זה שיקבע האם אכן מדובר היה ברשלנות ומה גובה הפיצויים שישולמו לאדם שנגרם לו נזק, על פי קריטריונים הקבועים בחוק.

סכומי הפיצויים שנקבעים בגין רשלנות רפואית נעים בין אלפי שקלים, למאות אלפי שקלים ואפילו מיליונים במקרים קשים ומורכבים במיוחד. כל מקרה של רשלנות רפואית נבחן לגופו וכל ניזוק מקבל סכום פיצוי אחר בהתאם לנסיבות מצבו. קשה מאד לחזות מראש במדויק לכמה פיצוי תזכו, אם תגישו תביעה כזאת, אולם בהחלט ניתן להעריך, בהתחשב בנתונים שונים.

הנזק שהיה והנזק שיהיה

בבואו של בית המשפט לפסוק את גובה הפיצוי, הוא יבחן בעיקר את הנזק הרפואי שנגרם לתובע. את הנזק למעשה מכמתים באמצעות אחוזי נכות, אותם ניתן לחשב במדויק באמצעות הנחיות ברורות הקבועות בתקנות ובחוקים שונים. אחוזי נכות נקבעים בהתאם למוגבלויות - נפשיות ופיזיות - שמהן סובל הנפגע בעקבות הנזק שנוצר לו ואשר פוגעות בתפקודו. 
בנוסף מחשב בית המשפט ומעריך את הנזק באמצעות "ראשי נזק" - נסיבות מיוחדות ופירוט ההוצאות הכרוכות בהן. באופן כללי, ראשי הנזק מחולקים לנזק מיוחד ולנזק כללי, כאשר הסוג הראשון הוא בעיקרו הנזק שכבר נגרם, בעוד נזק כללי הוא זה שממנו עשוי התובע לסבול בעתיד. ראשי הנזק העיקריים שיחושבו, יכומתו ויילקחו בחשבון לשם הערכת הנזק והערכת הפיצויים הם: הפסד השתכרות ו/או אבדן כושר השתכרות, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעה, עזרת צד שלישי, הפסדים של תנאים סוציאליים, כאב וסבל. בנוסף לראשי נזק אלה ייתכנו ראשי נזק נוספים ייחודיים לכל מקרה.
אם תפנו לעורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית, הוא יתקשה לומר לכם מראש מהו סכום הפיצויים שסביר כי יפסוק בית המשפט. אבל, מהרגע שהוא יתחיל לטפל בעניינכם, לברר פרטים רלוונטיים ולבצע בדיקות נדרשות, יהיה לו קל יותר להעריך את העניין. חישובים אלה חיוניים עבור עורך הדין גם לשם הגשת כתב תביעה, בו הוא יציג את סכום הפיצויים המתבקש ויגיש אותו לבית המשפט המתאים (סמכות בית המשפט לדון בתביעה מסוימת תלויה גם בגובה הפיצוי המתבקש על ידי התובע). 

המפתח: "ראשי הנזק"

מה למעשה יבחן עורך הדין ומה ישמש לשיקול דעת בית המשפט בבואו לפסוק את גובה הפיצויים? במלים אחרות - מהם, למעשה, אותם ראשי נזק ואיך מכמתים אותם בפועל? 
ראשית, הפסד השתכרות ו/או אבדן כושר השתכרות נקבעים בהתאם לאחוזי הנכות שייקבעו על ידי רופאים מומחים שחוות דעתם תוגש לבית המשפט. ככל שאחוזי הנכות גבוהים יותר, הפיצוי יהיה גבוה יותר. לאחר מכן, כל הוצאה רפואית לשם אבחון, טיפול ושיפור מצב הנפגע בגין הנזק תוכר ותמומן על ידי הפיצויים. זהו בדרך כלל רכיב נכבד מאוד של סך כל הפיצויים.
 
"ראש נזק" נוסף הוא הוצאות הנסיעה - כל ההוצאות הקשורות להתניידות התובע לכל מקום ובוודאי לטיפולים רפואיים. עזרת צד שלישי נוגעת למצב שבו עצמאותו של התובע אבדה ואם הוא זקוק לעזרה של גורם אחר לשם תפקוד ו/או עבודה ו/או קיום ו/או עבודות הבית ו/או תחזוקה וכדומה, הסיוע לו יזדקק ומימונו יילקחו בחשבון בעת הערכת הפיצויים. ולבסוף - כאב וסבל: זהו "ראש נזק" שקשה לכמת והדבר נתון לשיקול דעת בית המשפט. המגמה בשנים האחרונות היא לפסוק פיצויים נכבדים בגין כאב וסבל.
על כל אלה משפיעים מאפייניו של התובע שניזוק: גילו - אדם צעיר יקבל יותר פיצוי; השכלתו ועיסוקו - אדם משכיל במשרה רמה עם אופציות התפתחות עתידיות יקבל פיצוי גבוה יותר; סוג הנכות ממנה הוא סובל ולא רק אחוזי הנכות; השפעת הנכות על התפקוד בפועל; השתכרותו טרם האירוע וההשתכרות שהייתה צפויה לו בעתיד אילולא הפגיעה ועוד.
לסיכום, סביר כי אחת השאלות שהכי מעניינות אתכם כשאתם ניגשים לעורך דין רשלנות רפואית לבירור סיכוייכם לקבל פיצויים בגין רשלנות רפואית כלפיכם היא "כמה פיצויים נקבל". גובה הפיצויים שתקבלו אם תוטל אחריות על גורם רפואי שגרם לכם נזק כתוצאה מהתרשלותו, קשה לחיזוי מראש. הפסיקות של בית המשפט בעניינים אלה רבות ומגוונות, ובית המשפט פוסק לגופו של כל עניין בהתאם לנסיבות משתנות.
עורך הדין יאסוף נתונים, ישאל, יברר ואז יוכל להעריך ולתבוע סכום פיצויים מציאותי הנובע ישירות מהנסיבות. לשם הערכת הפיצויים יעריך עורך הדין, ובהמשך התהליך גם בית המשפט, את מידת הנזק שנגרם לכם. הערכת הנזק מתמקדת בפרמטרים שונים ומגוונים ("ראשי נזק") הקשורים ליכולות שלכם, למצב שלכם לפני הפגיעה, למצבכם אחרי הפגיעה ועוד. חשוב להצטייד כבר מתחילת התהליך בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית, כדי להתנהל באופן הנכון ביותר מול בית המשפט ומול הגורמים השונים המעורבים. רשימה ממוקדת של עורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית תוכלו למצוא כאן - באמצעות שימוש במערכת סינונים מתוחכמת. בהצלחה
בואו לקבל מידע בפורום רשלנות רפואית באתר zap דפי זהב.
 

אנשים שחיפשו עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית חיפשו גם

מצא עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools