438,887 עסקים | 235,102 חוות דעת
כתבות בנושא עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית - תמונת אווירה

נכות - עם תוספת: תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי

אחד הנושאים המשמעותיים עבור נפגעי תאונות עבודה הוא דרגת הנכות, לפיה נקבע גובה תשלום הפיצוי מהביטוח הלאומי. תקנה 15 מאפשרת לוועדה הרפואית לפעול באופן שיגדיל את אחוזי הנכות במידת הצורך

בכתבה זו:
תאונת עבודה | סטייה עם מגבלות | מתי פועלת תקנה 15 לחוק ביטוח לאומי? | יש מקום לערעורים
כל אזרחי מדינת ישראל ותושביה מחויבים על פי החוק לשלם את דמי הביטוח הלאומי, כאשר בתמורה המדינה מעניקה להם - באמצעות המוסד לביטוח לאומי - מעין ביטוח והבטחת הכנסה במקרה של אירועים או מקרים המצדיקים תשלום. כך לדוגמה, אישה הנכנסת להריון מקבלת דמי לידה ומענק לידה, מי שמשרת במילואים מקבל גמלת מילואים ובהגיענו לגיל פרישה נקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבת זקנה.
 
חלק מן התשלומים וההטבות שמעביר לנו המוסד לביטוח לאומי קשורים בתאונות או בפגיעות שעברנו ומותנים ותלויים בדרגת הנכות שנקבעת אף היא על ידי גוף זה, ובכך עוסקת תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי.


מהי תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי?


רקע כללי לפני שנכנסים לעומקם של דברים:
תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי היא תקנה בעל אופי מיוחד מאחר והיא לא מחשבת אך ורק את הנזק שנגרם לנפגע – אלא שהיא כוללת בתוכה גם את ההשכלות של הנפגע מהנזק. ההיגיון שעומד מאחורי התקנה הוא שההשפעה של נכות מסויימת השונה בהשלכותיה בין אדם לאדם. למשל, אדם נפגע ברגלו – האם זה משנה מה עיסוקו? בוודאי שכן, ניתן להניח שרמת הפגיעה ברקדן או מלצר תהיה גבוהה יותר מאשר רואה חשבון למשל.
כתוצאה מכך, הועדה לביטוח לאומי תתחשב במקצוע של נפגע ובעיסוקו כאשר היא תדון בנכון שלו.
תקנה 15 לתקנות ביטוח לאומי: תמונה להמחשה

תאונת עבודה

לפני שנכנס לעומקם של דברים בנוגע לתקנה 15 האמורה, רצוי להבין מעט את הבסיס לנושא. ייתכנו מצבים בחיים שבהם נפגעתם במהלך עבודתכם, מה שעשוי להוות, הלכה למעשה, תאונת עבודה. אם התאונה הספציפית מוכרת על פי סעיף 188 לחוק הביטוח הלאומי כתאונת עבודה, הרי שיש לכך השלכות ומשמעויות, שכן כעת ייתכן שהנפגע יהיה זכאי להטבות ולזכויות שונות שמעניק המוסד לביטוח לאומי. כמו כן, הנפגע עשוי לסבול מנכות כתוצאה מהתאונה - דבר שיכול לפגוע בתפקודו היומיומי. דרגת הנכות, על פיה ייקבע גובה התשלום, נקבעת גם היא על ידי המוסד לביטוח לאומי וזאת באמצעות הוועדה הרפואית הפועלת מטעמו. 

איש מחליק על ריצפה רטובה
דירשו את זכויותיכם מהביטוח הלאומי.

סטייה עם מגבלות

הכותרת של תקנה 15 היא "סטיות" וכשמה כן היא - תקנה זו מאפשרת לוועדה הרפואית לסטות מן המבחנים המנחים אותה כאשר היא באה לקבוע את דרגת הנכות במקרה של נפגע עבודה, ולמעשה לקבוע בעניינו דרגת נכות הגבוהה מזו הקבועה במבחנים או בהוראות החוק בעניין זה.
הוועדה, כך קובע התקנון, רשאית לקבוע דרגת נכות גדולה עד מחצית מזו שנקבעה לצד המבחנים "בשים לב למקצועו ולגילו של הנפגע, ובלבד שדרגת הנכות היציבה כתוצאה משינוי זה לא תעלה על 19%, אם דרגת הנכות פחותה מ-20%, ובכל מקרה אחר לא תעלה על 100%. הוועדה גם תתחשב במקצועו של הנפגע כאשר, לדעתה, הוא אינו מסוגל לחזור לעבודתו או לעיסוקו והנכות הביאה לירידה ניכרת ולא לזמן מוגבל בהכנסותיו".
הוועדה הרפואית תקבע את דרגת הנכות לפי תקנה 15 לחוק ביטוח לאומי,  רק לגבי אותם פגמים הנובעים מהפגיעה בעבודה שבקשר אליה נקבעה דרגת הנכות, "ולאחר שניכו פגימות שאינן קשורות באותה פגיעה בעבודה".
לסיכום, לוועדה הרפואית יש סמכות לקבוע דרגת נכות גבוהה יותר אך במגבלות הבאות: אי אפשר להעלות דרגת נכות שנקבעה עד ל-20% ליותר מ-19% ואי אפשר להעלות דרגת נכות ליותר מ- 100% בכל מקרה אחר. במקרים בהם הוועדה מבקשת להגדיל את דרגת הנכות מעבר ל-20%, עליה לעשות זאת רק לאחר התייעצות עם ועדת הרשות, שזו ועדה מיוחדת של המוסד לביטוח לאומי. יחד עם זאת, הוועדה הרפואית איננה מחויבת להמלצת ועדת הרשות ובכל מקרה שיקול הדעת בקביעת דרגת הנכות נתון לה.
 

מתי פועלת תקנה 15 לחוק ביטוח לאומי?

הוועדה הרפואית משתמשת בתקנה 15 כאשר מדובר במצב של קביעת דרגת נכות כתוצאה מתאונת עבודה ובעקבות התאונה הנפגע לא יכול לחזור לעבודתו או לעיסוקו. מצב נוסף הוא כאשר חלה לגביו, בעקבות המקרה הספציפי, ירידה ניכרת בהכנסותיו שאיננה לזמן מוגבל. דוגמה לכך יכולה להיות כאשר זמר מאבד את קולו, שהרי אז ברור שאינו יכול לחזור לעסוק במקצוע זה בעתיד.

יש מקום לערעורים

חשוב להדגיש, כי גם אם נקבעה דרגת נכות מסוימת (בין אם באמצעות שימוש בתקנה 15 ובין אם לאו) ניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית לוועדה הרפואית לעררים. גם על החלטת ועדה זו ניתן לערער לבית הדין לעבודה. אך כמו תמיד, חשוב להכיר ולהבין את הדברים ויש לבחון כל מקרה לגופו, ובמידת הצורך להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום הביטוח הלאומי.
קביעת דרגת נכות כתוצאה מתאונת עבודה יכולה להיות משמעותית מאוד עבור המשך חיינו, שכן יש לה השלכות ניכרות על זכויותינו ועל האפשרות להמשיך ולהתקיים בכבוד. לכן, בכל מקרה בו נפגעתם כתוצאה מתאונת עבודה, פנו לעורך דין בקיא בתחום תאונות עבודה כדי שיסייע לכם למצות את כלל זכויותיכם.
 
לקוח לוחץ יד לעורכת דין
תתקשו להוציא לבד את זכויותיכם. פנו לעורך דין המתמחה בתאונות עבודה.

אנשים שחיפשו עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית חיפשו גם

מצא עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools