439,046 עסקים | 235,184 חוות דעת
כתבות בנושא עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית - תמונת אווירה

הכה את המומחה - עו"ד חיים קימלמן

עורך הדין חיים קימלמן, מנהל פורום דיני נזיקין/ תאונות דרכים/ רשלנות רפואית, עונה על השאלות הבוערות של החודש

בכתבה זו:
לאסוף את השברים | תאונה שיכלה להימנע | חשוב לדעת | על כלבים וחיות אחרות

לאסוף את השברים

יד נשברה בתנועת נוער
ש: הבת שלי שברה את היד בפעילות של התנועה אבל אני לא בטוחה שביקשו מאתנו כסף לביטוח. מה עושים?
ת: בהנחה שבתך תלמידה בבית ספר - קיים ביטוח תאונות אישיות לתלמידים המכסה 24 שעות ביממה, לרבות במהלך פעילות בתנועת נוער. בנוסף, במידה והשבר ביד נגרם עקב רשלנות מטעם התנועה, קיימת עילת תביעה נזיקית כנגד הביטוח של התנועה.

רגל שבורה
ש: שברתי את הרגל כשירדתי מהאוטובוס. הנהג לא חיכה שאסיים לרדת ואני נפלתי. האם חברת האוטובוסים צריכה לשלם לי?
ת: פגיעה שנגרמה תוך כדי ירידה מהאוטובוס מהווה "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק. הפיצוי בגין פגיעה זו אמור להיות משולם על ידי חברת הביטוח אשר ביטחה את האוטובוס בפוליסת ביטוח חובה. יש לוודא כי ברשותך פרטים רבים ככל שניתן בנוגע לאוטובוס ממנו ירדת (מס' קו, מס' רישוי, כרטיס נסיעה או כרטיס רב תו, מקום עליה ומקום ירידה מהאוטובוס וכו').
 
ילדה עם גבס
(כמעט) לכל שבר יש פתרון.

תאונה שיכלה להימנע

תאונה באוטובוס
ש: היום אני ובתי בת ה-4 נפלנו באוטובוס כתוצאה מבלימה פתאומית של הנהג. לטענתו מישהו חתך אותו. אני (האם) ניזוקתי בסנטר שמאז התנפח ונהיה כחול אדום וביד שהתנפחה ונוצר סימן כחול. הקטנה שלי קיבלה מכות בישבן ובגב ונשארו לה סימנים. תודה לאל שזה הסתיים רק בזה. יש בידי את פרטי הקו והנהג. האם יש סיכוי לקבל פיצוי כספי? אם כן, מה גובהו ?
ת: האירוע המתואר על ידך הינו "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק. הפיצוי הינו מחברת ביטוח החובה של האוטובוס בו נפלת. גובה הפיצוי נקבע, בין היתר, על פי המצוין במסמכים הרפואיים הנוגעים לפגיעה, משך הזמן בו תזדקקו להימצא בטיפול רפואי, החזר הפסדי השתכרות והוצאות שונות וכיו"ב. מציע שבתביעה זו תעזרי בעו"ד אשר ייצגך מול חברת הביטוח.
ש: נעדרתי מהעבודה רק באותו יום ומלבד טיפול מקומי ומעקב בעוד כשבועיים לא נאמר לנו כלום על המשך טיפול. האם יש מקום להגשת תביעה או שעדיף לוותר מראש?
ת: הנך זכאית לפיצוי גם אם נזק הגוף אינו משמעותי וגם אם לא תיוותר לך נכות בגינו. מדובר בפיצוי בגין "הכאב והסבל" שנגרם לך בתאונה. בנסיבות אלה חבל לוותר מראש על הזכות לפיצוי.
תאונת פגע וברח
ש: מישהו פגע בילד שלי לא מזמן וברח ממקום האירוע. יש לי חלק ממספר הרכב שלו ואני גם יודעת מה סוג וצבע הרכב. אני רוצה לאתר ולתבוע אותו, אלא שהתהליך נראה לי מאוד מורכב. למי עליי לפנות לצורך עזרה?
ת: תחילה עליך לפנות למשטרה עם הנתונים הידועים לך על מנת שינסו לאתר את הרכב הפוגע. במידה וזה לא יאותר, עדיין ניתן להגיש תביעה בגין פיצויים ל"קרנית" - קרן אשר הוקמה על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ואמורה לדאוג לפיצוי, בין היתר, במקרים של תאונות פגע וברח.
פגיעה נפשית עקב תאונת דרכים
ש: עברתי תאונת דרכים לפני 7 חודשים. למזלי לא נפגעתי קשה מבחינה פיזית, אך מאז אני סובלת מסיוטים בלילות, לא חזרתי לנהוג וקשה לי לתפקד. האם מגיעים לי אחוזי נכות או פיצויים?
ת: לפגיעה נפשית עקב תאונת הדרכים מתייחסים בדיוק כפי שמתייחסים לפגיעה פיזית. אחוזי הנכות בגין פגיעה שכזו נקבעים על ידי מומחה ניטרלי (מומחה מטעם בית המשפט, מומחה מוסכם או על ידי וועדה רפואית בביטוח הלאומי, במידה והתאונה אירעה במסגרת עבודתך(. כמובן שבהתאם, הנך זכאית לפיצוי.
 
תאונת דרכים
לא נעים. העיקר שכולם בסדר

חשוב לדעת

הפלה במקום העבודה
ש: שלום, אני עובדת בחנות בגדים. נפלתי בחנות בתחילת החודש השני להיריון בגלל שק סחורה שהונח בצורה רשלנית. הנפילה גרמה להפלה ולנקע ברגל (מה שכמובן פחות חשוב). האם אפשר לתבוע את מקום העבודה? אציין שהשק הונח בניגוד למה שנהוג בדרך כלל.
ת: במצב בו מקום העבודה התרשל כלפייך (למשל כשלא דאג כי המעברים בחנות יהיה ללא מכשולים), ניתן להגיש תביעה בנזיקין לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לך עקב הנפילה. כן תדרשי להוכיח כי ההפלה נגרמה בעקבות הנפילה (בד"כ באמצעות חוות דעת רפואית).
תביעה על רשלנות רפואית או תביעה ייצוגית 
ש: אני בהיריון ועברתי את כל הבדיקות הדרושות. בבדיקת השקיפות העורפית עלו תוצאות מדאיגות ולכן נשלחתי לבדיקת מי שפיר. עצם הבדיקה גרמה לסיבוך וכעת נשקפת סכנה להיריון. באשר לתוצאות הבדיקה - הן יצאו תקינות לחלוטין. התחלתי לבדוק באינטרנט האם זה קרה לבנות נוספות, וגיליתי שלא רק שזה קרה, אלא גם אם אותו רופא! האם יש מקום לתביעת רשלנות רפואית או אפילו תביעה ייצוגית?
ת: בדיקת מי שפיר ידועה ככזו המעלה את הסיכון להפלות או לסיבוך כלשהו בהריון. באשר למקרה שלך, יש לבחון את הסיבות לגרימת הסיבוך ובמידת הצורך לפנות למומחה רפואי בתחום הגניקולוגי לשם קבלת הערכה רפואית ואף חוות דעת. בשלב זה, יש מקום להמתין עד למועד הלידה ובהנחה שהיא תעבור בשלום (כך מקווים), נראה כי אין מקום להמשיך בהליכים משפטיים. 
אישה בהריון באולטרסאונד
בתקווה הכל יעבור בשלום.

נהיגה ללא ביטוח חובה
ש: שלשום בערב עשיתי תאונה בה היה מעורב רכב אחר (השתלבתי בנתיב שלו, ולאחר מס' שניות הרגשתי מכה מאחור). מיותר לציין שהוא העיף את הקטנוע שלי (נסעתי במהירות של 10 קמ"ש), כ- 30 מטרים קדימה וגם אותי. הגיע מד"א, לא הסכמתי להתפנות לבי"ח, הגיעה משטרה לקחה עדויות, פרטי תאונה, מספרי רכב והכל, החלפתי את הפרטים שיש לי עם הנהגת. השוטר במקום (שהוא שוטר תנועה, לא בוחן כלשהו) אמר שאני עשיתי את העבירה בגלל שהשתלבתי שלא כחוק לנתיב שלה. עברו יומיים, אני כבר מרגיש יותר טוב (קצת כואב הגב, אבל לא משהו רציני), מלבד העובדה שהקטנוע לא מניע וכל החלק האחורי שלו מרוסק- הכל בסדר אצלי. הרכב שלה נפגע בחלקו הקדמי, מעט מהפח התעקם והייתה לה דליפת שמן מהחלק הקדמי ימני של הרכב. היא עצמה כמובן, לא נפגעה (קצת המומה מכך שקמתי על רגליי לאחר שהייתה בטוחה שהרגה אותי). למיטב ידיעתי הביטוח שלה יתבע את מלא סכום תיקון הרכב שלה ממני. האם יש אפשרות לעשות משהו בנדון? אני לא ממש יודע מה אמור לקרות עכשיו, מה האלטרנטיבות שלי למזער את הנזק. האם יש משהו שאפשר לעשות בנדון?
ת: נהיגה בלא ביטוח חובה שוללת את הזכות לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לך (וזאת לאור תיאור נסיבות התאונה בה היית מעורב, לפיהן אתה האחראי לתאונה). באשר לנזקים לרכב הנוסף שהיה מעורב בתאונה - במידה ולא היה ברשותך ביטוח צד ג' אתה צפוי לקבל תביעה להחזר הכספים בגין תיקון הרכב. האפשרות למזער הנזקים הינה בפנייה לביטוח של הנהגת בניסיון לנהל מו"מ להפחתת הדרישה (אין לך כסף/ מוכן לשלם חלק וכיו"ב)
נכות במוסד לביטוח לאומי
ש: קיבלתי היום תשובה מהוועדה של הביטוח הלאומי לאחר שתבעתי נכות. קיבלתי 15 אחוזי נכות לצמיתות ועוד רבע לפי תקנה 15 שזה ביחד 18.75 אחוז. שאלתי – אני אמור לקבל מענק חד פעמי או גמלה חודשית? 
ת: הנכות שקיבלת מענף נפגעי עבודה מקנה לך זכות למענק חד פעמי. קצבה חודשית משולמת למי שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 20% ומעלה.
ש: התהליך נמשך כבר 3 שנים. ועדה דרג 1 נותנת נכות פחות מ 20%. אני פונה לוועדת עררים מקבל אחוזי נכות גבוהים (35%), אך לתקופה זמנית. חוזר לוועדת דרג 1. שוב 18.75. האם וועדת עררים אינה מסוגלת לתת צמיתה? ומה דעתך -  האם להמשיך?
ת: וודאי שוועדה לעררים יכולה לקבוע נכות צמיתה. במידה ואתה סבור כי הקביעה הרפואית איננה משקפת את המצב הרפואי שלך, קיימת בפניך האפשרות להגיש ערר על קביעת הוועדה מדרג ראשון.

על כלבים וחיות אחרות

פשפשים במלון
ש: התארחתי במלון 4 כוכבים במשך שבועיים. במהלך השהייה שם התחילו לי גירודים ופצעים בכל הגוף. מבדיקת רופא ועוד מקורות שונים התברר לי כי מדובר בפשפשי מיטה. עברו כבר כמה חודשים מאז וכולי עדיין מכוסה פצעים וסימנים על העור שלא מחלימים. כמו כן, כל ההתנהלות של המלון הייתה עגמת נפש של ממש, כולל איומים ושקרים מצד ההנהלה. מה ניתן לעשות במקרה כזה?
ת: האפשרות שנראית הכי פשוטה בעניינך היא הגשת תביעה כנגד המלון בבית משפט לתביעות קטנות. במצב שבו הפגיעה הגופנית הותירה נכות רפואית צמיתה, יש גם מקום לשקול הגשת תביעה בבית משפט. לתביעה זו תצטרכי לצרף חוות דעת רפואית של מומחה הקובעת שיעור הנכות הרפואית. כמובן שבכל תביעה שתוגש יהיה עליך להוכיח קשר סיבתי בין האירוח במלון ובין הנזק שנגרם לך.
תביעה נגד בעלי כלב
ש: אם הכלב של השכנים תקף את הכלב שלי, האם אני יכול לתבוע על הנזק והטיפולים הווטרינריים או שתביעות כאלו הם רק כאשר כלב תוקף אדם?
ת: ניתן להגיש תביעה בגין הנזקים שנגרמו לכלבך בעקבות תקיפת כלבו של השכן. הקושי בתביעה זו הוא להוכיח את הרשלנות/אחריות של בעל הכלב התוקף. קיימת חזקת רשלנות בפקודת הנזיקין, אולם כשעוסקים בנזק עקב "קרב" בין שני כלבים לדעתי קיים קושי לעשות שימוש בחזקה זו.
 
כלב נושך
תיזהר על היד...

אנשים שחיפשו עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית חיפשו גם

מצא עו"ד דיני נזיקין/תאונות דרכים/רשלנות רפואית באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools