438,911 עסקים | 235,142 חוות דעת
כתבות בנושא רפואה משלימה - ייעוץ, אבחון וטיפול - תמונת אווירה

רפואה משלימה - מילון מונחים

רפואה אלטרנטיבית היא תחום רחב, מקיף ובדרך כלל לא לגמרי מובן. אז הנה הזדמנות לעשות קצת סדר בעשרות המונחים המרכיבים אותה

 1. אוסטאופתיה -  שיטת טיפול וריפוי שפותחה בארה"ב, ומטרתה לאבחן ולטפל בחוסר איזון מכני בגוף הכולל את מבנה השלד, הפרקים, השרירים והרקמות, ולטפל בבעיות בגידים, במפרקים ובשרירים. לפי השיטה, כדי להשיג את האיזון המבוקש יש לשפר את גמישות הפרקים, להגביר את אספקת הדם לרקמות ולבצע מתיחות. 
 2. אוריקולותרפיה - דיקור סיני באזור אפרכסת האוזן לצורך אבחון וטיפול בבעיות בכל חלקי הגוף.
 3. איורוודה (ידע החיים הארוכים) - שיטת ריפוי הודית עתיקה שמבוססת על הרמוניית גוף-נפש ורוח האדם, ומתבססת על האמונה כי הקפדה על אורח חיים נכון תמנע סבל עתידי. האיורוודה מתייחסת לנפש, לגוף ולרוח האדם כמכלול, ומעודדת אורח חיים בריא, תוך שימוש בידע מועיל לגוף ולנפש, הקפדה על תזונה בריאה, פעילות גופנית, שימוש בצמחי מרפא, יוגה ועוד.
 4. אירידיולוגיה - אבחון מערכתי המבוסס על הסתכלות ברשתית העין. יסודה של שיטה זו באמונה כי העין היא מראת הגוף וניתן לאתר דרכה מחלות, כוח ריפוי, הזדקנות איברים ועוד. הרשתית נחלקת לאזורים מייצגים בגוף וכך ניתן לאתר כל קושי, מחלה או חוסר תיפקוד של כל איבר בגוף.
 5. אסקלפיוס - שמו של אל הרפואה היווני שטיפל בחולים בעזרת תובנות שהגיעו אליו בחלום. יוחסו לו גם יכולות של הקמת מתים לתחייה.
 6. אקופונקטורה - שיטה שנחשבת לחלק מהרפואה הסינית. היא עושה שימוש בדיקור במחטים באזורי הגוף השונים במטרה למנוע מחלות, לטפל בכאבים, לשפר את זרימת הדם והמערכת החיסונית ועוד.
 7. ביופידבק - שיטה המבוססת על היזון חוזר שמקבל המטופל באמצעות מכשור טכנולוגי שמנטר מדדים פיזיולוגיים שונים בגוף, במצבי חרדה, פוביות, לחץ דם, הזעת יתר, פחד, היפראקטיביות וכו'. המטופל לומד לזהות את התופעות הגופניות ובתהליך של למידה לווסת אותן ולשלוט בהן. 
 8. ביו רזוננס - ביו תהודה. שיטה המודדת תנודות אלקטרומגנטיות בגוף האדם לצורך אבחון, מניעה וטיפול. בשיטה זו ניתן לבחון את השפעתם של גורמים שונים על הגוף – מוצרי מזון, מוצרי קוסמטיקה, תרופות, מחוללי אלרגיות ומחלות ועוד – ולאזן את  גלי האנרגיה בגופו של המטופל לצורך שיפור יכולת הריפוי העצמי של הגוף.
 9. בייבי יוגה - שיטת יוגה שמטרתה לשפר את תקשורת ההורה עם התינוק, לפתח תקשורת מילולית ולהעמיק את הבנת צרכי העולל. התרגילים מתבססים על עיסוי, יציבה, שיפור גמישות ועוד.
 10. ג'הארה - טכניקת טיפול במים חמים שמטרתה תרפיה לגוף ולנפש. הטיפול נעשה בעזרת תרגילים הפעלתיים ותרגילים פסיביים בבריכה טיפולית ובטמפרטורה חמימה.
 11. גוף ונפש - ביטוי שפירושו השפעה דו-כיוונית בכל תהליך שמתרחש בגופו או בנפשו של אדם. המשמעות היא שחוסר איזון רגשי משפיע על חוסר איזון גופני, כך שהביטוי הגופני הוא רק סימפטום ויש לטפל במקור הבעיה, הנפש, עד ליצירת איזון בין השניים.
 12. ג'ין שין - שיטה סינית שמתבססת על לחיצות והעברת אנרגיות מהמטפל למטופל לשם פתיחת חסימות אנרגטיות בגוף.
 13. גלי אלפא - חלק מגלי התדר במוח. הטיפול נעשה על ידי השמעת גלי התדר ושידורם למוח, כך שהמוח מחקה ומשכפל את גלי המוח הרצויים שמושמעים לו. לגלי תדר אלו מיוחסת תחושת של רגיעה והם נעים בין 8-12 הרץ.
 14. גרפולוגיה - על פי תורת הגרפולוגיה משקף כתב היד את מבנה האישיות ואת מצבו הפיזיולוגי והנפשי של בעליו. הגרפולוגיה היא שיטת פענוח נפוצה ומקובלת לצורך  אבחון רפואי, תעסוקתי, אבחון אישיות וכו'. מתוך ניתוח כתב היד מסיק הגרפולוג מידע באשר למצב בריאותו, הלך רוחו ונטיות ליבו של המאובחן.
 15. דאו (בסינית 'נתיב' או 'מסלול') - על פי אמונה זו יש לאפשר לעולם להתנהל כדרכו על ידי מינימום הפרעות והתערבות כדי שההרמוניה תשלוט. על האדם לבצע הסתכלות פנימית ובמקביל ללמוד ממקור ידע מנוסה וחכם איך לא להתערב. הדרך המקובלת ביותר למימוש האמונה היא בעזרת מדיטציות.
 16. דיאטנית קלינית - אשת מקצוע המתמחה בתחום התזונה ובעלת רישיון עבודה מטעם משרד הבריאות. ההכשרה כוללת ידע נרחב בתחום פתולוגיית המחלות, ביולוגיה, גנטיקה, פרמקולוגיה ועוד. כל זאת במטרה להקנות ידע טיפולי באמצעות תזונה ובניית תפריט שמותאם למצבו הבריאותי של כל מטופל.
 17. דיקור סיני - שיטת טיפול באמצעות מחטי דיקור דקים וייחודיים. מטרת הטיפול היא פתיחת חסימות אנרגטיות, מניעת מחלות, טיפול בכאבים, שיפור המערכת החיסונית ועוד. כל זאת נעשה לאחר אבחון ואיתור נקודות הצ'י, המשפיעה על איזון הזרימה בגוף. (רשימת מדקרים סינים
 18. דיקור קוסמטי - חלק מהרפואה הסינית אשר מתמקד בהצערה ובהבראה של גוף האדם, כולל אזור הפנים. ההתייחסות למצב העור, לפיגמנטציה, לטונוס השרירים, לראייה ועוד, היא כאל השתקפות של האיברים הפנימיים בגוף. לפיכך הטיפול אינו קוסמטי בלבד אלא טיפול מערכתי, שבסיסו באספקת חמצן ואנרגיה על ידי דיקור.
 19. הומאופתיה - שיטת ריפוי הוליסטית שבבסיסה עומד העיקרון לפיו "דומה בדומה ירפא". תרופות הומאופתיות מורכבות ע"י דילול סדרתי של חומרים שעלולים לגרום לאדם בריא לפתח סימפטומים של מחלה, אך שימור תכונותיהם של חומרים אלה בנטרול הרעלים הקיימים בהם יסייע לאדם חולה להתגבר על המחלה. האמונה הרווחת היא כי כל מחלה משקפת תסמינים של חוסר איזון פנימי ומטרת התרופות ההומאופתיות היא לסייע לאדם לטפל בעצמו בעזרת העצמת כוחות הריפוי הקיימים בו. (מטפלים לטיפולי הומאופתיה
 20. הומוטוקסיקולוגיה - שיטת טיפול שמתמקדת בנטרול ובניקוי רעלנים הנמצאים בגוף. השימוש בשיטה זו נפוץ גם לצורך הקלה על תופעות לוואי ותחושות רפיון בעת טיפולים כימותרפיים.
 21. הילה - גוף אנרגטי, בלתי נראה, שמזין כל גוף חי ומתקיים מהאנרגיה המצויה באוויר. ההילה מופיעה בשלל צבעים, כאשר כל צבע מייצג הלך רוח או תכונת אופי שונה אצל האדם. ראיית ההילה מיוחסת לבעלי חושים מחודדים ומאפשרת גם איתור מחלות עתידיות.
 22. הילינג - תחום העוסק בגישור בין העולם הפיזי לעולם האנרגטי. ההילר מעודד את גוף המטופל להחלים באופן עצמאי על ידי יצירת איזון אנרגטי והרמוניה פנימית. 
 23. הרבליסט קליני - מטפל מומחה ברפואת צמחי מרפא שמאזנים, מחזקים, משקמים ומונעים מחלות. 
 24. וואטסו - טיפול שנעשה במים חמים על ידי מטפל ובליווי תנועות לחיצה, מתיחות, שחרור, ערסול עוברי ועוד. המטופל נמצא במצב פאסיבי לגמרי ומונע בידי המטפל. הטיפול הזה נחשב כמחזק ביטחון ומשחרר מתחים.
 25. ויטמין k2 - אחראי על ניתוב הסידן ופועל בשיתוף פעולה הרמוני עם ויטמין A  ו-D.
 26. ויניאסה - שיטת טיפול המתבססת על עיקרון החיבור והסנכרון בין תנועות לנשימות. הטיפול נעשה בעזרת רצף תנוחות שמותאמות לכל מטופל באופן פרטני.
 27. ויפאסנה (תובנה) - מושג מקובל לתיאור מצב שבו אדם מגיע להבנה פנימית משמעותית ויוצר שינוי בחייו מתוך מקום של חוסר סיפוק והיעדר מהות. הוויפאסנה מושגת לרוב בעזרת מדיטציית שתיקה.
 28. זן  (או 'דרך הזן') - מקור הביטוי יפני והוא מתייחס להשגת הארה/נקודת מבט נכונה בעזרת מדיטציה בישיבה וביצוע תרגילים, ולא מלמידה אינטלקטואלית. הזן מכיל תורה שלמה של אמונות, פילוסופיה ודת.
 29. זן בודהיזם - אחד מזרמי הזן אשר מאמינים במדיטציה, תרגול, דת, פילוסופיה ואמונות ייחודיות. מטרת הזן לאפשר למאמיניו למצוא הארה או את מהות הווייתם בעזרת תרגול ומדיטציה, והוא אינו מאמין בצבירת ידע אינטלקטואלי.
 30. זן שיאצו - זרם בשיאצו שפותח ביפן ומדגיש יסוד הוליסטי ומכיל למטפל. זרם זה נחשב כמערבי והומני יותר משיטת השיאצו המקורית-בסיסית.
 31. חוכמת הקבלה - שיטה לגילוי וחשיפת הכוח העליון בבריאה על ידי האדם. בעזרת למידה והעמקה בלימודי הקבלה, יגלה האדם את מטרת קיומו בעולם, ישפר את דרך חייו, וימצא את כוח הבריאה העליון.
 32. חוש שישי - יכולת המיוחסת לאדם המסוגל לקלוט ולעבד גירוי חיצוני שנמצא מעבר לחמשת החושים הסטנדרטיים של כל אדם.
 33. טארוט אושו - קלפים שעוסקים בהווה המטופל ולא בעתידו, ומטרתם לאתר מגבלות ולהגיע להבנה שהכוח האמיתי נמצא בהווה שמעצב וקובע את העתיד המבוקש. קלפים אלו נקראים גם 'העין השלישית'.
 34. טווינא - שיטת טיפול המבוססת על 'מניפולציות' בגוף המטופל בעזרת לחיצות טבעיות, רכות, קשות, קבועות ומותאמות. הטיפול משלב לחיצות, דיקור, כוסות רוח ושמנים.
 35. טיפול אנרגטי - טיפול פיזי שנעשה באמצעות הנחת ידיים ומגע עדין של המטפל בגוף המטופל. המטפל מעביר אנרגיה מאזנת, מרגיעה ומחזקת שמאפשרת למטופל לשחרר חסימות אנרגטיות שמשפיעות עליו באופן שלילי.
 36. טיפול במגנטים - שיטה אלטרנטיבית שחושפת חלקים מסוימים בגוף המטופל לשדה מגנטוסטטי כדי לשפר מצב בריאותי קיים.
 37. טיפול במגע - טיפול בעזרת מגע בעור שמטפל בכאב נקודתי ובכאבים כרוניים בעזרת שחרור חסימות אנרגטיות ושחרור אנדורפינים לגוף.
 38. טיפול הוליסטי - טיפול 'שלם' הרמוני בגוף-נפש-רוח האדם. מטרתו יצירת איזון, רוגע, אהבה וקבלה עצמית, בעזרת חידוד מודעות עצמית ושיחות מטפל-מטופל.
 39. יוגה - פילוסופיה הינדית שמאמינה בתרגול גופני ורוחני לשם השגת ריכוז וחידוד התודעה. בעזרת תרגילים שונים חושי המתאמן מתכנסים פנימה ונוצרת תודעה שלווה ורגועה, שמקלה על התמודדות עם קשיים פיזיים ורגשיים.
 40. יוגה צחוק - שחרור טבעי של רפלקס הצחוק בעזרת גירוי במטרה להפיג מתחים. השיטה מתורגלת בקבוצות כדי שיוכלו להדביק האחד את השני ולצחוק בשחרור רב. (השיטה משלבת נשימה סרעפתית ותרגילי צחוק.)
 41. יין יאנג - ייצוגים של כוחות מנוגדים בפילוסופיה הסינית, אשר משלימים האחד את השני ופועלים בהרמוניה בטבע. יין (החשוך) מייצג את החלק המרוחק מהשמש ומסמל אופי 'קר' ודפוסי טבע נשיים. היאנג (המואר) מייצג את החלק הקרוב לשמש, הפעיל ו'החם', ודפוסי טבע גבריים.
 42. ילנג ילנג - 'פרח הפרחים', פרח צהוב וגדול בעל ניחוח אקזוטי, ממנו מפיקים שמן עשיר לצרכי קוסמטיקה וריפוי. יעיל למערכת העיכול, ליתר לחץ דם, לעוררות מינית, לנדודי שינה, לחיטוי, להרגעת חרדה ולהרגעת העור.
 43. כירולוגיה -  אבחון דרך קריאה בכף יד. הכירולוגיה מגדירה את יד האדם כמראת הנפש. בעת האבחון בודקים את גודל כף היד, יציבותה, עובייה, צבעה, אורך האצבעות, קווי כף היד ועוד. כל אלה מעידים על תכונות, אופי, התנהגות, דפוסים, כישורים וחולשות.
 44. כירופרקטיקה - שיטת טיפול מערבית עם פילוסופיה הוליסטית, שעיקרה טיפול 'בידיים' ללא התערבות תרופתית. השיטה יעילה לבעיות שלד ושריר, מרפקים, כאבי גב, כאבי ראש, כאבי צוואר, עקמת, יציבות, פריצת דיסק וכד'.
 45. לגעת בטנטרה - 'טנטרה' היא פילוסופיה עתיקה שמשמעה השקפת עולם המתבטאת בחופש ושחרור מכללי מוסר ומסגרות. לפי עקרון היסוד של הטנטרה אין הפרדה בין בורא עולם לעולם עצמו (כלומר אין 'טוב ורע'), והיא עוסקת בהגשמה עצמית בכל תחומי החיים, כולל מיניות. לגעת בטנטרה זה להגיע להגשמה עצמית ולהשתחרר מכבלים דמיוניים.
 46. לובן העין (לחמית) - אבחון מצב בריאותי על פי פענוח צבעים וסימנים בלובן העין. האבחון משקף מצב פיזי, נפשי ורוחני וכן נטיות תורשתיות, וכולל בין היתר: לחץ באזורי הגוף השונים, חילוף חומרים, התפתחות גידולים, סכרת, שינויים רקמתיים ועוד.
 47. לומי לומי - עיסוי גופני קצבי שנעשה בתנועות זורמות ומהירות, באמצעות מפרקי האצבעות, האגרופים והאגודלים, ובתנועות מעגליות. לסוג עיסוי זה, שמקורו בהוואי, מייחסים חיבור מחודש בין הגוף לנפש. הוא יעיל במיוחד לשחרור חרדות, לחץ וחוסר אנרגיה.
 48. לייף אנרג'י - שיטת טיפול באמצעות תמציות ותדרי מרפא טבעיים לאיזון זרימת אנרגיית החיים ולשיפור כוחות הריפוי העצמיים של האדם. הטיפול מאבחן ומחזק את המערכות האנרגטיות והאיברים החלשים בגוף.
 49. מדיטציה - אמצעי להגיע למצב תודעתי עמוק המקנה שלווה, מודעות עצמית והעצמה נפשית. יש טכניקות תרגול רבות לביצוע מדיטציה, כאשר המשותף לכולן היא העובדה שהפעולה נעשית באופן עצמאי על ידי המתרגל.
 50. מדיטציה טרנסנדנטלית - התבוננות פנימית מחשבתית שנעשית בישיבה ובריכוז עצמי, פעמיים ביום למשך 20 דקות, עד להגעה למצב נפשי רגוע ושלו. 
 51. מודעות עצמית - תשומת לב מירבית של האדם לתחושותיו, לרגשותיו, לצרכיו ועוד. מודעות עצמית מאופיינת בריכוז ובמצב הכרתי גבוה של האדם. יכולת זו מאפשרת לאדם תחושת חופש, ביטחון עצמי וכלים להגיע להישגים. יש שיטות טיפול רבות אשר מתיימרות להביא את האדם למצב זה.
 52. נוירופידבק - שיטת טיפול המבוססת על ויסות גלי המוח בעזרת מכשור אלקטרוני מתקדם. הנחת היסוד של השיטה היא כי ניתן ליצור גלי מוח רצוניים ולחזק את גלי המוח האחראים על תחושת רוגע וריכוז. תרגול ולימוד המטופל להפעיל גלי מוח 'חלשים' נעשים אחרי למידה ובדיקה של פעילות הגלים בעזרת המכשור.
 53. נטורופתיה - שיטת ריפוי טבעית שמעודדת את גוף האדם להבריא ועוזרת לו לאמץ אורח חיים בריא בעזרת תזונה טבעית, פעילות גופנית, שימוש בצמחי מרפא וכדומה. הרעיון המנחה של עולם הנטורופתיה הוא שגוף האדם מסוגל להתגבר על מחלות לבדו ויש לסייע לו בעזרת טיפול רגשי, טכניקות מגע והקניית אורח חיים נכון. (מומחים בטיפול נטורופתי)
 54. ניקוז לימפטי - עיסוי שמגביר וממריץ את הלימפה הנמצאת ברקמות ובאיברי הגוף. טיפול נעים, לא מכאיב ויעיל לבצקת לימפתית, לסילוק רעלים, למניעת עוויתות, לספיגת שומנים ועוד.
 55. סדנת צחוק - התנסות קבוצתית שמוגדרת כחוויה מהנה ומשחררת הנעשית בעזרת תרגילי צחוק. התרגילים מעוררים את רפלקס הצחוק במטרה לשחרר מתחים וליצור איזון נפשי גופני אצל המשתתפים.
 56. סו ג'וק - שיטת טיפול קוריאנית שמתמקדת באזורי כפות הרגליים וכפות הידיים ומשפיעה על הגוף כולו. השיטה מתבססת על האמונה כי כל אזורי הגוף משתקפים בכפות הרגליים והידיים. המטופל הוא הרופא של עצמו, לאחר שלמד את מיקום האיברים על פני הרגליים והידיים. למשל, אגודל מייצג את הראש, כף היד את האיברים הפנימיים וכו'.
 57. עוצמת הרכות - שיטה הוליסטית ישראלית שמבוססת על העצמת רגש השמחה כאמצעי לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות. הטיפול נעשה באמצעות נענוע מהיר, אך עדין, של חלקי הגוף.
 58. עיסוי שבדי - עיסוי נפוץ ודומיננטי המשפר את זרימת הדם והחמצן ומגביר את הפרשת האנדורפינים בגוף. השיטה מתמקדת ברקמות הרכות וכוללת טכניקות עיסוי מגוונות ומהנות.
 59. עיסוי אבנים חמות - שיטת עיסוי אינדיאנית עתיקה, לפיה האבנים החמות יוצרות שינוי טמפרטורה של חום וקור בגוף האדם, מה שמוביל לניקוי רעלים, לחילוף חומרים, להרגעה, לשחרור והנאה. לכל אבן תכונות שונות ומטרות טיפול נבדלות ויש להתאים כל אחת מהן למטרה הספציפית.
 60. פאלם תראפי - שיטת טיפול בכאב פיזי או נפשי, באמצעות לחיצות בנקודות ספציפיות בכפות הידיים. על פי השיטה, כל נקודה בכף היד מייצגת תכונה נפשית או גופנית אחרת והלחיצות במקומות הרלוונטיים מטפלות בפחדים, בחרדות, בטראומות, בדיכאון ועוד.
 61. פלדנקרייז - שיטת אימון יכולת תנועת הגוף, אשר מגלה ומתרגלת קשרים תנועתיים במטרה להעלות את דימויו העצמי של האדם ולשפר את התנועה שלו.
 62. פלצבו - תרופה או טיפול דמה הניתנים לאדם מבלי שיידע כי הם לא כוללים את המרכיב החיוני והפעיל לטיפול במצבו. על פי אפקט פלצבו האדם מגיב פסיכולוגית לטיפול, ומצבו הפיזי/נפשי משתפר.
 63. פרחי באך - שיטה אלטרנטיבית המתבססת על טיפול באמצעות 38 תמציות פרחים, במטרה לסייע לאדם לעודד ריפוי עצמי. התמציות הנרקחות הן מחומרים טבעיים בלבד ויעילות למצבי חרדה, לחץ, כעס, דיכאון וכו'. הצמחים מאזנים תכונות ספציפיות בנפש האדם שגורמות לאי יציבות פיזית ונפשית. (רשימת מומחי פרחי באך)
 64. צ'אנדרה יוגה - שיטת המתבססת על מעגליות ומחזוריות. הירח (צ'אנדרה) מציין את פנימיות האדם, את שפת האלים ואת האנרגיה הנשית.
 65. צ'אקרה (מעגל) - מושג המשמש אמונות הוליסטיות שונות, לפיהן בגוף האדם יש מרכזים האחראיים על תודעתו. כל 'מרכז' מהווה צ'אקרה, כך שיש אלפי צ'אקרות בגוף, אבל ההתייחסות היא לשבע הצ'אקרות החשובות והעיקריות שנמצאות לאורך עמוד השדרה. הצ'אקרות סופגות את כוחן מהיקום ולכל אחת תכונות אחרות, מרכז שונה ותדר אחר. 
 66. צ'י גונג - תרגילים פסיכו-פיזיים השייכים לאמונה סינית עתיקה. המשמעות המילולית של המושג היא שליטה באנרגיית העבודה בגוף. מתרגלי השיטה מבצעים מגוון תנועות, עיסויים, מתיחות, תרגילי נשימה וריכוז במטרה להגיע לאיזון הרגשות: עצבות, דאגה, כעס, פחד ולהיטות. וגם בכדי להביא לרגיעה, לשיפור זרימת הדם וחילוף החומרים בגוף ולשיפור הנשימה.
 67. צמחי מרפא - צמחים מזנים בוטניים שונים שנחשבים כבעלי סגולות לריפוי ולמניעת מחלות. מצמחי המרפא מפיקים ההרבליסטים תמציות, משחות ואבקות לטיפול במכאובים ובבעיות מגוונות.
 68. קארמה - מושג הודי שמכיל את כל מעשיו של אדם בשלושת הזמנים: עבר, הווה ועתיד. תוצאות המעשים הללו מצביעים על המציאות בה נמצא האדם בזמן מסוים.  יחס הסיבה/תוצאה מוסבר הן כאחריות אישית והן כתוצאה של גלגול נשמות.
 69. קלפי אושו - קלפי ה'הווה' משקפים את יכולת ה'עין השלישית' (האינטואיציה) לצפות בתמונה הכוללת, ולהגיע להבנה עמוקה ומשמעותית ביחס לסיטואציות מסוימות בזמן הווה. קלפים אלה מתמקדים בכוחו של ההווה להשפיע על העתיד.
 70. קלפי טארוט - מערכת קלפים אשר משמשת מאמינים לנבא את העתיד או להבין ולנתח את מרכיבי אישיות האדם, את התפתחותו, את צמיחתו ואת דרכו להגשמה עצמית. קלפי הטארוט מגיעים בשלל גרסאות, כאשר המשותף לכולם הוא ייצוג נושא דרך תמונה ו/או מספר.
 71. קריסטלים - אבנים מיוחדות שבהן עושים שימוש בטיפולים אנרגטיים והוליסטיים. לכל קריסטל השפעה ייחודית ושידור תדר מסוים, ומכאן גם הצבעים השונים שמיוחסים וממוינים לפי צבעי הצ'אקרות (אדום, כתום, צהוב, ירוק, ורוד, כחול, סגול ולבן) לאזורים שונים בגוף ובנפש.
 72. רולפינג - אינטגרציה מבנית. זוהי שיטת טיפול מהמאה הקודמת, לפיה בגוף האדם ישנו ציר מרכזי שפועל בהרמוניה עם הגרביטציה. כאשר מתעורר מכאוב או קושי מופר האיזון ונוצרים מתחים וכאבים בגוף. מטרת השיטה היא לייצב את הגוף בחזרה על ידי שחרור בתנועה של הרקמות והחזרתן למקומן.
 73. רייקי - שיטה טבעית להעברת אנרגיית חיים אוניברסלית בעזרת מגע עדין של כפות הידיים באיברי גוף המטופל. הטיפול ברייקי נעשה בדרך כלל בשכיבה ובלבוש מלא, והמטופל חש חום ותחושת רוגע.
 74. ריפוי עצמי - תהליך עצמי מתמשך של ריפוי בעזרת לקיחת אחריות על הבריאות ועל מיצוי הפוטנציאל האישי.
 75. ריפוי עצמי בתנועה - תהליך אישי של מיצוי משאבים פנימיים על ידי האדם בעזרת תנועה. השיטה מיועדת לעזור למטופל להתגבר על קשיים ומכשולים פיזיים ומנטאליים כמו נכות, כאבים ומחלות כרוניות.
 76. רפואה משלימה - שם כולל לרפואה אלטרנטיבית המורכבת ממגוון טיפולים שאינם משתייכים לרפואה המערבית, ומגיעים בעיקר מהודו וסין. טיפולים אלו משלימים את הרפואה הקונבנציונאלית. 
 77. רפואה סינית - ענף רחב של רפואה עתיקה הכוללת שיטות טיפול מגוונות שהמשותף להן הוא התבססות על אנרגיית צ'י. בין השיטות המוכרות: דיקור, צמחי מרפא, תזונה סינית, טיפול במגע ועוד. (רשימה של מומחים לרפואה סינית)
 78. רפלקסולוגיה - שיטת טיפול הרואה את השתקפות איברי הגוף בכפות הרגליים. זוהי שיטה הוליסטית המאמינה כי ניתן ליצור איזון והרמוניה מחודשים בין הגוף לנפש, שהופרו בגלל סגנון החיים המערבי. הטיפול נעשה בעזרת לחיצות ומגע בנקודות מסוימות בכפות הרגליים. כאשר כל נקודה/אזור בכף הרגל מייצגים איבר אחר בגוף.
 79. שיאצו - שיטת טיפול סינית המתבססת על מגע/עיסוי. על פי השיטה קיימים 12 מסלולי זרימת ארגיה (צ'י) בגוף האדם שאחראים על תפקודים שונים. המטפל מאתר את מסלולי האנרגיה (מרידיאנים) שאינם נמצאים באיזון ומטפל בהם.
 80. שיטת בואן - שיטה שמתבססת על תנועה ייחודית של שני האגודלים לרוחב שריר/גיד. תנועה זו מרגיעה את גוף האדם ומעודדת תהליך ריפוי עצמי והפגת מתחים וחרדות.
 81. שיטת בייטס - שיטה לטיפול בבעיות ראייה שהומצאה על ידי רופא עיניים אמריקאי. הטיפול משחרר את הלחץ הנפשי שמשפיע על טיב הראייה ובמקביל מתקן את הרגלי הראייה הלקויים של המטופל. דרך הטיפול היא על ידי תרגול נכון של פונקציות הראייה.
 82. שיטת קיי - אימון לשם הרפיה נפשית וגופנית עמוקה. השיטה מלמדת כיצד לשלוט בגוף בעזרת אימון מוחי ומתבססת על דמיון מודרך כדי להתגבר על כאבים, פחדים, חששות, מתחים ומחלות.
 83. שיטת קינגסטון קליניק (שיטת שטראוס) - שיטה הוליסטית לריפוי ומניעת מחלות בעזרת אימוץ אורח חיים טבעי, ללא שימוש בתרופות וכימיקלים. לפי שיטה זו המחלות והמכאובים הם תוצאה של הרגלי חיים שגויים ויש לסלק ולשחרר את הפסולת שנצברה בגוף כדי להשיג חיים בריאים.
 84. תזונה סינית - אחת משיטות הטיפול של הרפואה הסינית. התזונה הסינית מתייחסת לאנרגיית החיים (הצ'י) ומאמינה שהיא מתבססת בעיקר מתזונה. כדי להשפיע על איכות וזרימת אנרגיית החיים, יש לצרוך מזון על פי עקרונות ברורים. בין העקרונות: אין לאכול אחרי שקיעת השמש, להקפיד על אכילה איטית ומועטה, תפריט מגוון, הימנעות מקמחים וסוכרים, הימנעות ממאכלים מתובלים/חריפים ועוד.
 85. תרפיה באומנות - שיטה בתחום הפסיכותרפיה, בה נעשה שימוש ביצירה ובאמנויות כמו ציור, פיסול, איור, צילום וכו' כדרך להבעת והבנת קשיים, מכאובים וטראומות בנפש האדם.
 86. תרפיה בתנועה - טיפול רגשי המשלב יחסים בין גוף ונפש דרך תנועה ומחול. ביטויי היציבה, ביטויי הגוף ודפוסים שונים מתבטאים בתנועה בלבד, כשהמטפל מתייחס  לאיכות התנועה, יציבותה, מהותה ועוד. התנועה משקפת תכנים ואישיות ומהווה שיקוף לנפש האדם.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools