כתבות בנושא רפואה משלימה - ייעוץ, אבחון וטיפול - תמונת אווירה

רפואה משלימה לטיפולי פוריות - אין יותר טבעי מזה

בעיות פוריות מושפעות כמעט תמיד גם ממצב הגוף והנפש, וככל שאלה נמצאים במצב לא מאוזן, פוחתים הסיכויים להרות ללא קושי. מטופלים רבים כבר הבינו שכדי לשפר את סיכוייהם להרות, מומלץ להסתייע בדרכי הטיפול שמציע עולם הרפואה המשלימה, ולתמוך בצורה הטבעית ביותר בכל התהליך. נועה קרן, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית מסורתית, מומחית בתחום הפריון, משיבה לשאלות בתחום

בכתבה זו:
שילוב טיפולים אלטרנטיביים בזמן הזרעות | דיקור בסמוך להחזרת עוברים | שיפור איכות הזרע | תזונה במהלך טיפולי פוריות | רפואה סינית לעידוד היריון | טיפול בדיקור בשחלות פובליציסטיות | טיפול לפוריות הגבר | דיקור במהלך IVF | גלולות ופוריות | חוסר ביוץ

יש הבוחרים להסתייע ברפואה משלימה בלבד כדי לשפר את הפריון, וכדי לנסות ולהיכנס להיריון בדרך טבעית, וללא כל התערבות רפואית קונבנציונאלית, ויש הנעזרים ברפואה משלימה כדי לתמוך בתהליך הרפואי, ולהגיע אליו כשהגוף והנפש במצב מיטבי. כך או כך, לרפואה המשלימה תפקיד חשוב בתחום הפריון, וכדאי להכיר את האפשרויות השונות להסתייע בטיפולים אלטרנטיביים. להלן תשובות לשאלות שנתנה נועה קרן, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית מסורתית, מומחית בתחום הפריון:

שילוב טיפולים אלטרנטיביים בזמן הזרעות

שאלה: באיזה מינון אפשר לשלב טיפולי IUI עם רפואה אלטרנטיבית, ואיזה סוג של טיפול הכי מומלץ?
 
תשובה: אפשר ורצוי לשלב טיפולים אלטרנטיביים בזמן הזרעות. בין הטיפולים המומלצים: דיקור, תטא-הילינג, קינסולוגיה ועוד. כדאי להכניס תנועה לאגן (שיאצו, טווינא, יוגה). ממליצה לפנות למטפל אלטרנטיבי שמומחה לתחום הפוריות.

דיקור בסמוך להחזרת עוברים

שאלה: האם יש חשיבות לזמינות של הדיקור אחרי החזרת עוברים? מטפל אחד אומר שחשוב לעשות דיקור כמה שיותר קרוב להחזרה, ומטפל אחר אומר שאין חשיבות ושאפשר גם אחרי יומיים. מה התשובה?

תשובה: אני מצטרפת לדעה שכדאי לבצע את הדיקור בסמוך להחזרת העוברים. כמובן שכל מקרה ייבחן לגופו. יש מטופלות שקריטי עבורן לבצע טיפולים לפני ההחזרה ולאחריה, ואחרות שפחות עקרוני עבורן. (למשל מצבים של קשיי ביוץ מסוימים שלא מערבים בעיה של השתרשות וקליטה).

שיפור איכות הזרע

שאלה: שלום רב, ביצעתי בדיקת זרע, ובבדיקה נמצא ריכוז זרע נמוך מאוד. אני מחפש דרכים לטפל בבעיה. אני ואשתי מנסים להיכנס להיריון זמן רב. כל עזרה מבורכת.

תשובה: תנועת זרע היא חלק מההתפתחות ומהאיכות הכוללת של הזרע, כך שאפשר לעודד ולשפר אותה בטיפולים של רפואה משלימה. ממליצה בחום על דיקור. גם תזונה נכונה חשובה.
חשוב להימנע ממטוגנים, מפחמימות וסוכרים ומלבישת בגדים צמודים.
יש מזונות שנחשבים למייצרים יותר ליחה בגוף, וזו פוגעת בזרימה תקינה. כדאי להימנע ממזון שומני, ממזון מעובד, מחלב ומוצריו (או לצרוך אותם רק בשעות הבוקר).
 
אבץ פיקולינט - כדור אחד ביום לפני השינה.
קו-אנזים Q10 - כדור אחד ביום עם האוכל.
כדאי גם לבדוק (בבדיקות דם שגרתיות) שלא חסר B12.
מצרפת מתכון מקרוביוטי לחיזוק זרע: לקלות אצת הישיקי, שעה בתנור בחום של 100 מעלות, ולטחון במטחנת קפה. לצרוך מהאבקה שהופקה כ- 1/4 כפית פעמיים ביום למשך חודש לפחות. חשוב להתמיד. אפשר לשתות את האבקה עם מים חמים, או להכניס לאוכל (האבקה יוצאת דביקה).

תזונה במהלך טיפולי פוריות

שאלה: האם מותרת אכילה ושתייה של מוצרי סויה בזמן טיפולי פוריות? היית ממליצה על כך?

תשובה: תזונה נכונה חשובה במהלך טיפולי פוריות ויכולה להועיל.
כל המלצה דורשת אבחון אינדיבידואלי. יש כאלה שהסויה מתאימה להם ואחרים שלא. תלוי אם הגוף שלך והרחם סובלים מ"חום" / "קור" / "לחות", וזאת צריך לאבחן במפגש עמך.
הסויה נחשבת למזינה מאוד ולמקור מועדף לחלבון מן הצומח. בשנים האחרונות נאמר שאין חשש לצריכתה בנטילה של הורמונים (עדיין רצוי להימנע אם יש היסטוריה רפואית של סרטן על רקע הורמונלי, אישי או במשפחה).
מן הראוי לזכור כי הסויה היא רכיב מזון מרכזי בתפריטן של מדינות המזרח מזה אלפי שנים, ואין שם כול בעיות הורמונליות או התפתחות מואצת. מחקרים שנעשו על אוכלוסיות אלו, לא הראו כל הבדל בין אוכלוסייה הצורכת סויה ובין אוכלוסייה שאינה צורכת סויה, בהקשר של גובה, משקל, התבגרות, ילודה או תפקוד בלוטת התריס.
לסויה צורות עיבוד שונות: המיסו - שופע בוויטמינים, מינרלים וסידן. נחשב למחמם, ועדיף באופן כללי על הטופו שהוא מעובד יותר, ונחשב למזון בעל אנרגייה מקררת. (בהיריון מומלץ לשמור על  אנרגייה חמימה ונעימה בגוף). 
לאור ריבוי מוצרי הסויה, כדאי תמיד לבחור באפשרות הבריאה יותר, והיא הסויה הפחות מעובדת, ששומרת על כל הערכים התזונתיים שלה (פולי אדממה, פולי סויה יבשים, חלב סויה, טופו וטמפה).
והכלל הכי חשוב הוא: כל דבר במידה. אפשר לצרוך 3 מנות סויה בשבוע.
טיפ קטן לסיום: אפשר להכין טחינה עם ממרח מיסו. מערבבים כוס של טחינה גולמית עם 2 כפות מיסו, מיץ מלימון אחד וחצי כוס מים או בהתאם לצורך. (רצוי מיסו של חברת MUSO שהמיסו שלה אינו מפוסטר, ומבטיח הימצאות החיידקים הידידותיים).

רפואה סינית לעידוד היריון

שאלה: שמעתי שדיקור עוזר להרבה נשים שמתקשות להיכנס להיריון. איזה עוד אפשרויות יש ברפואה הסינית לנשים שבכל זאת לא מצליחות להיכנס להיריון?
 
תשובה: דיקור מאוד יעיל בקליטת היריון. במצבים שבהם יש חולשה גדולה של הגוף, יש להכין את הגוף לפחות 3 חודשים קודם לניסיון להרות. פרט לדיקור, המטפל הסיני יכול לרקוח צמחי-מרפא סיניים בהתאם לאבחנה של הבעיה (צמחים שמאוד מחזקים את הדם, מעודדים את תנועתו, מעודדים את הפעילות ההורמונלית ועוד - תלוי בצמחים שנבחרים). טווינא או שיאצו גם הם מועילים לפתיחת חסימות והנעת הדם בגניטליה.
אני תמיד ממליצה גם על תזונה מתאימה ועל פעילות גופנית שעוזרות לגוף להגיע למצב אופטימלי. 
חשובה גם המסגרת שבה את מטופלת. כדאי לעבור דיקור אצל מדקר שהתמחה בפריון.

טיפול בדיקור בשחלות פובליציסטיות

שאלה: האם לאחר טיפול בדיקור בשחלה פוליציסטית, השיפור נשאר קבוע, או שיהיה צורך לחזור על הטיפול מדי זמן מה?

תשובה: יש רמות שונות לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. מדובר במצב של חוסר איזון הורמונאלי. אפשר להגיע לאיזון באמצעות טיפול בדיקור וטיפול בצמחי מרפא. לרוב נשים מגיעות לטיפול כדי להסדיר את הווסת (כשזו לא מגיעה משך תקופה ארוכה) או כדי להסדיר ביוץ ופריון. בכל מקרה לא מדובר בטיפולים בודדים אלא בטיפול ממושך יותר. יכולה בשמחה לספר שיש תוצאות יפות והיריונות טבעיים.  (:

טיפול לפוריות הגבר

שאלה: אילו שיטות נפוצות יש ברפואה משלימה, כדי לטפל בבעיית פוריות של הגבר?
 
תשובה: אפשר לטפל בפוריות הגבר בכמה דרכים: נטילה של תוספי-מזון, נטילה של צמחים סיניים (לרוב באבקה) ודיקור-סיני. לרוב משלבים ביניהם. היווצרות הזרע היא קצרה יחסית, ועל-כן אפשר לשפר אותה בקלות רבה, ורואים תוצאות יפות (יחסית לפריון בנשים). ממליצה לפנות למטפל מומחה בתחום.

דיקור במהלך IVF

שאלה: אני בת 32, ללא ילדים, עוברת הפריות (2 עד עכשיו ללא הצלחה). אי פריון לא מוסבר. פרופיל הורמונלי תקין, וכך גם הזרע. המליצו לי לשלב דיקור בזמן זה. כיצד ואיך זה אמור לעזור? 

תשובה: הדיקור מעלה את הסיכויים להצלחת הטיפול, ומועיל בכמה דרכים: הוא מאפשר זרימה טובה בגניטליה, עם דגש על זרימת דם לרחם לבנייה של רירית חזקה ומזינה התורמת להשתרשות העובר; הדיקור משפר את תפקוד המערך ההורמונלי שאחראי על הבשלת הביציות.  
במקביל לתמיכה בהליך ההפריה, אפשר לטפל בדיקור בתופעות לוואי שונות השכיחות בטיפולים (כגון כאבי-ראש, עצבנות, אי-שקט, תחושת חום, אי-נוחות באזור הבטן, כאבים אחרי שאיבה ועוד). לסיום, אין להתעלם מהעובדה שהתהליך עצמו מלווה בקושי נפשי ובמתח, שלא רק שמקשים על התפקוד היומיומי אלא גם יכולים לפגוע בהצלחת התהליך. הטיפול מביא לאיזון ברמת הגוף והנפש כאחד.

גלולות ופוריות

שאלה: אני בת 26 נשואה 7 חודשים ומנסה להיכנס להיריון מהחתונה. הפסקתי גלולות מהיום שהתחתנתי. הגוף כבר אמור להיות נקי מהגלולות, לא? 
אני הפסקתי לעשן לפני כמעט שנה. לפני שהפסקתי, עישנתי 10 שנים. האם השילוב של הגלולות והעישון שיבשו לי את הפוריות? גם בעלי מעשן. האם זה קשור? אני לא יודעת מה לחשוב. אני  לחוצה מאוד, ורוצה מאוד להיכנס להיריון. 
 
תשובה: ההשפעה של הגלולות שונה מאחת לשנייה. תלוי כמה זמן סה"כ נטלת גלולות, וכמה זמן אחרי וסת ראשונה התחלת. כשנוטלים גלולות, הגוף מפסיק את ההפרשה הטבעית של ההורמונים (מכיוון שהוא מקבל אותם דרך הגלולות). המערכת למעשה רדומה במידה מסוימת. אם הווסת שלך הייתה סדירה קודם לגלולות, גם לאחר שהפסקת סביר להניח שהמערכת הגינקולוגית חזרה לתפקוד רגיל. 
חשוב לערוך את הבדיקות השגרתיות: בדיקות דם, בדיקות הורמונים ואולטראסאונד. חשוב שתדעי מתי הביוץ שלך כדי לתזמן את יחסי המין לימים המתאימים. 
פרט לכך דרושה סבלנות.  :)
יכולה לפנות לדיקור סיני כדי לעודד את הזרימה של הדם לרחם, ולעזור לשפר הפוריות.

חוסר ביוץ

שאלה: איזה תחום ברפואה המשלימה הכי עוזר לטיפול בבעיה של חוסר ביוץ?

תשובה: אני מקווה שערכת מעקב אולטרסאונד יותר מחודש אחד לפני שהגיעו לקביעה שאינך מבייצת, ושנבדקת בתקופה ארוכה מספיק לאורך המחזור (במיוחד אם המחזור שלך ארוך יחסית). 
אני ממליצה לפנות לרפואה סינית (דיקור ו/או צמחי-מרפא) לטיפול בחוסר ביוץ. 
אם אבחנו מבנה פוליציסטי בשחלה(PCO), מומלץ לשלב תזונה מתאימה.
הרפואה המשלימה מבחינה בין כמה מצבים שיכולים לגרום לחוסר ביוץ, וההנחיות שתקבלי יהיו בהתאם.
יש שטוענים שאפשר לעודד ביוץ, אם בימי הביוץ ישנים לאור מנורה שמדמה אור אמיתי (פועל על המערכת ההורמונאלית שלנו).

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools