438,446 עסקים | 234,394 חוות דעת
כתבות בנושא גיבויים, אחזור נתונים ואבטחת מידע - תמונת אווירה

שחזור מידע - מומחיות חיונית בעידן הטכנולוגי

האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשותנו כיום מאפשרים אגירת מידע רב וחשוב הכולל קבצים מסוגים שונים בנפחים עצומים ובמינימום מקום. אך מה עושים כאשר האמצעי הטכנולוגי שבו נשמר המידע קורס מסיבה כלשהי? כיצד ניתן להציל את המידע שנשמר בו? לשם כך דרושים מומחים של ממש.

בכתבה זו:
מהחברה הגדולה ועד ללקוח הפרטי | משחזור דיסק קשיח ועד שחזור סמארטפונים וטאבלטים | כיצד שחזור מידע נעשה בפועל? | מה הן העלויות המקובלות? | מהצרכים האישיים והעסקיים ועד למערכת המשפט

אחד מהאוצרות הגדולים ביותר של האנושות - אוצר תרבותי, אינטלקטואלי, חברתי ואף פוליטי ומדיני - הוא המידע. מאז התפתחותו של האדם התבוני, האנושות צוברת מידע, לומדת אותו ומשתמשת בו לצרכים שונים. כיום, קל הרבה יותר לצבור, לאגור ולשמור מידע, הודות לאמצעים הטכנולוגיים הרבים שעומדים לרשותנו.
 
הדרך שבה אנו אוגרים את המידע העצום (וכיום לכל אחד מאיתנו יש מאגר מידע מכובד למדי) טומנת בחובה גם בעייתיות מסוימת: אצל הרוב המכריע של האנשים, כל המידע נמצא במקום אחד בלבד. אם המידע יימחק או ייפגע, הנזק יהיה גדול. נזק שכזה ניתן לתקן אך ורק בעזרת כלי שנחשב כיום לאחד החשובים ביותר בעידן הטכנולוגי: שחזור מידע.

מהחברה הגדולה ועד ללקוח הפרטי

כל אחד אוגר היום באמצעות הטכנולוגיה מידע רב: החל בטקסטים, דרך טבלאות ומצגות, דו"חות וסיכומים, מסמכים וחוזים ועד לתמונות, קטעי אודיו ווידאו - כל אלו הם סוגים של מידע שאותו אנו צוברים לאורך השנים.
אם נפשט את התמונה, נוכל לקבוע כי ברגע שבו המידע אשר אנו שומרים על המחשב הפך להיות בעל חשיבות ומשמעות גדולה, הפכו שירותי שחזור המידע לנדרשים ונחוצים עד מאד.  ככל שאנו מתקדמים מבחינה טכנולוגית, וככל שהאמצעים הדיגיטליים תופסים נפח גדול יותר בחיינו, כך שחזור מידע הופך לשירות נפוץ וחשוב יותר. 
 
כיום, השירות ניתן במגוון מקרים ועבור סוגים שונים של אמצעים המשמשים לאחסון מידע,  כפי שמסביר יואב זילברשטיין, מנכ"ל חברת טיק טק שחזור מידע - חברה אשר פועלת בתחום שחזור המידע כמעט 19 שנה והייתה מהחלוצות בתחום בישראל. "שחזור מידע הוא תהליך שמטפל בהוצאת המידע מתוך רכיבי מדיה דיגיטלית, ובהם: דיסקים קשיחים, כונני SSD /  FLASH, החסנים חיצוניים וטלפונים סלולריים. 
התהליך מתבצע באמצעות מעבדה מקצועית לשחזור מידע, אשר לה יכולות הן בהיבט הפיזי של אמצעי האחסון הן בהיבט הלוגי (מידע שנמחק או שובש)".
עד כמה שחזור מידע הוא שירות יעיל ואפקטיבי, אשר יכול באמת ובתמים להשיב את המידע שאבד? לדבריו של זילברשטיין, מדובר בשיעור הצלחה גבוה מאוד: "ברוב המכריע של המקרים ניתן לבצע שחזור של מידע שאבד או ניזוק, כאשר הסטטיסטיקה עומדת כיום על יותר מ-90% הצלחה.
 
ישנם, כמובן, מקרים של פגיעה בלתי הפיכה: פגיעה במכלולים קריטיים בדיסק הקשיח, כמו באזור היצרן בדיסק שבו החברה המייצרת 'שותלת' מעין מערכת הפעלה פנימית של הדיסק עצמו, עשויה להיות כזו שלא תאפשר לשחזר את המידע שאבד. עם זאת, גם במקרים כאלו חברות לשחזור מידע יודעות כיצד לגשת לאזורים אלו ולנסות לתקן את הנזק במלואו".

משחזור דיסק קשיח ועד שחזור סמארטפונים וטאבלטים

הדיסקים הקשיחים, כאמצעי אחסון מהשכיחים ביותר שקיימים היום, הם גם מסוגי המדיה העיקריים אשר זוכים לפעולות שחזור מידע. "שחזור דיסק קשיח, חיצוני או פנימי, הוא תהליך שבו מתגברים על תקלות אלקטרוניות ומכאניות שנמצאות בתוך הדיסק", מסביר זילברשטיין. "חברות שחזור מידע מסוגה של טיק טק מסוגלות לטפל בשלל סוגי תקלות ממקורות שונים: החל בבלאי טבעי, דרך נחשולי מתח או הפסקות חשמל ונפילות פיזיות ועד סיטואציות קיצוניות כמו שריפה, שבר, טביעה, פיצוץ או התרסקות כלי טיס.
 
המעבדה הלוגית, אשר מהווה חלק ממעבדת השחזור כולה, דואגת לפענוח המידע ולבנייה מחדש של הקבצים והתיקיות. כך, אנו יכולים להתגבר על מקרים של מחיקת מידע בכוונה או בזדון, לבצע תיקון של מסדי נתונים, לשחזר מיילים, לתקן קבצי וידאו ועוד".
טכניקת שחזור שהופכת בשנים האחרונות באופן טבעי לנפוצה יותר ויותר, היא זו אשר מציעה שחזור מידע ממכשירים חכמים - סמארטפונים וטאבלטים. "שחזור מידע ממכשירים חכמים דומה מאוד לשחזור ממחשבים ומדיסקים קשיחים 'רגילים'", מציין זילברשטיין, "אך ההבדל הגדול הוא בקושי שבהתאמת טכניקת השחזור לסוגי המכשירים השונים - כיום ישנם סוגים רבים של מכשירים שכל אחד מהם מציע פתרונות שונים ויכולות שונות, מה שמקשה בצורה דרמטית על השחזור. שחזור אייפון, למשל, נחשב לאחת המשימות המורכבות, בשל רמת האבטחה הגבוהה שבה מתאפיינים מכשירים אלו. זהו תחום שהתפתח מאוד בשנים האחרונות וצפוי להתפתח עוד בשנים הקרובות".

כיצד שחזור מידע נעשה בפועל?

"תהליך שחזור המידע נפתח בשלב הראשון בבירור לגבי סוג הנזק ומה הם התהליכים הדרושים כדי לתקנו (בהתאם לפרוטוקול מסודר). שלב זה נחשב קריטי, משום שהוא זה שיבטיח אבחון מדויק של הבעיה. 
לאחר הבדיקה מתחיל השחזור הפיזי והלוגי, בהתאם לסוג התקלה, במהלכו מוצא המידע מאמצעי האחסון ומועתק למדיה חדשה. התהליך לוקח בממוצע מספר ימי עבודה, ובמקרים נדירים מספר שבועות, תלוי בסוג אמצעי האחסון. זהו תהליך אשר דומה למציאת ה-DNA המתאים להשתלה - בכל מעבדת שחזור ישנם עשרות אלפי חלקים שמהם המומחים אמורים 'לדוג' את החלקים המתאימים שיאפשרו שחזור".

מה הן העלויות המקובלות?

"בעולם המחשבים רוב השחזורים יהיו בטווח של 500-2,000 ? לפני מע"מ, בעוד מחיר התיקון של תקלות פיזיות קשות יכול להגיע עד אלפי שקלים. בתחום הסמארטפונים המחירים נעים בין 500 ל-1,500 ?, כאשר תקלות קשות יעלו כמובן הרבה יותר מזה".

מהצרכים האישיים והעסקיים ועד למערכת המשפט

הצורך הגדל והולך בשחזור מידע, בייחוד בשנים האחרונות, בא לידי ביטוי אף  בפיתוח כישוריהם ויכולותיהם של המומחים בתחום גם בהליכים משפטיים, עד כדי סיוע באיסוף ראיות ממשיות כנגד חשוד, הוכחת אשמתו או חפותו של אדם ועוד. עניין זה אף זכה להגדרה משפטית - שחזור חקירתי - אשר כולל מספר פעולות שיש בהן כדי לשפוך אור ולחשוף פעולות כאלו ואחרות שבוצעו על גבי מחשב.
 
"השחזור החקירתי כולל שימוש בטכנולוגיות שחזור מידע בעלות גוון חקירתי", מספר זילברשטיין, "שמטרתן לא רק שחזור המידע אלא גם בירור הנסיבות שבעטיין נמחק אותו מידע: מי השתמש במחשב, מי מחק את המידע, מתי ועוד. התחום החקירתי הביא את טיק טק לטפל במאות מקרים שטופלו בבית המשפט, חלקם חסויים, כשהמוכר שבהם הוא פרשת דניאל מעוז - אשר הורשע ברצח זוג הוריו ב-2011. בפרשה זו הביא השחזור החקירתי  לחשיפת ראיות משמעותיות בנושא".
במסגרת הליכי שחזור חקירתי, מתבקשים לא אחת מומחי שחזור מידע לספק את חוות דעתם המקצועית לטובת המשפט עצמו ולגבי מקרה מסוים, במסגרת מה שנקרא גם חוות דעת מומחה מחשבים. בחוות דעת כזו יש כדי לבאר ולהסביר דברים שונים, מהותיים להמשך המשפט, שאותם לעתים בלתי אפשרי להבין ללא ידע מוקדם ועשיר בתחום. "בית המשפט עושה תדיר שימוש בחוות דעת אלו, לצורך הבאת הראיות", אומר זילברשטיין. 
 

המאמר נכתב בסיועו של מנכ"ל חברת טיק טק טכנולוגיות שחזור מידע ושירותי שחזור קבצים, אשר התראיין לכתבה וסיפק מידע מקצועי, לאתר טיק טק www.tictac.co.il

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools