כתבות בנושא כלכלנים - ייעוץ כלכלי ואסטרטגי - תמונת אווירה

ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק - יזמות חכמה

כל יזם שפועל בזירה העסקית שואף שהעסק שיקים יהיה מצליח, מניב הכנסות ויממש את הפוטנציאל העסקי-רווחי הגלום בו. אין-ספור משתנים משפיעים על היכולת להגשים את החלום, ולגרום לעסק להתרומם ולהצליח. משתנים רבים אינם תלויים ביזם, אחרים תלויים גם במזל, גם בנסיבות וגם בו וחלקם תלויים בו, בהתנהלותו, בניסיונו ובאופן שיפעל. אחד האמצעים לשיפור הסיכוי להצלחת העסק הוא קבלת ייעוץ כלכלי עוד קודם פתיחתו. מה זה ייעוץ כלכלי? מדוע צריך איש מקצוע כמייעץ? ומה הם הסיכונים המאיימים על יזם שמוותר על ייעוץ שכזה? כל התשובות לגבי ייעוץ כלכלי טרם פתיחת עסק, לפניכם.

בכתבה זו:
מה זה ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק? | ממי יש לקבל ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק? | מדוע חשוב לקבל ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק?

ייעוץ כלכלי מקצועי שיסייע ליזם להיות חכם ויודע, שיסייע לו להבין מה המצב בשוק, מה הן אופציות ההתפתחות של העסק, מה באמת נדרש ממנו, מה הם הסיכונים, מה ההון וההשקעה הנדרשים ויסייע לו באין-ספור פעולות נדרשות, הוא אמצעי שאסור לוותר עליו. לא רק שעצם קבלת הייעוץ היא חיונית והכרחית, אלא חשוב גם לקבל אותו מיועץ שהוא מומחה, בעל ידע,  בעל ניסיון ובעל כלים ומיומנויות בתחומי מסחר, כלכלה ויזמות, וכן שיהיה בעל ידע ספציפי בעסק מהסוג שאתה שואף להקים. גם לעתוי הייעוץ חשיבות רבה - חשוב שהוא יתקבל עוד בטרם הקמת העסק - עוד בשלבי ההגייה והתכנון, ובהמשך לאורך כל הדרך (בשלב ההקמה ולאחריו) בהתאם לצרכים. ייעוץ כלכלי יעזור לך כיזם להיות חכם, ולחלום במסגרת המציאות באופן שתוכל להגשים את החלום מבלי ליטול סיכונים מיותרים.

מה זה ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק?

ייעוץ כלכלי, המכונה גם ייעוץ כלכלי-אסטרטגי או ייעוץ כלכלי-עסקי, הוא ייעוץ המתמקד בפן הכלכלי של העסק, וכולל הדרכה, סיוע וביצוע פעולות הקשורות להקמת עסק ולפתיחת עסק חדש. בין השירותים הניתנים במסגרת זו, בולטים השירותים הבאים:

 1. בחינת כדאיות כלכלית, לרבות, בחינה וקביעה של הפוטנציאל הגלום בעסק; סימון וזיהוי של אמצעים שיתרמו לפיתוח העסק; זיהוי וקביעת אסטרטגיה בנוגע לסיכונים המאיימים על העסק; סיוע בגיוס משקיעים והון; ביצוע בדיקות רווחיות ובדיקות נאותות; בניית תחזית הכנסות ותחזית הוצאות; ביצוע ניתוחי רגישות וניתוחי סיכונים; ניהול תזרים מזומנים ועוד.
 2. סיוע בהכנת תכנית עסקית - מפת הדרכים של העסק שלך, ושלב מרכזי וחשוב בפתיחת כל עסק.
 3. התמקדות בפן הכלכלי של העסק משלבי התכנון והבירור, דרך שלבי ההקמה ועד שלבי התפעול. פן זה כולל אין-סוף פעולות, הדרכות ונקיטת צעדים, לרבות, סיוע בניהול משא ומתן מול הבנק; בחירת בנק; איתור מקורות מימון לעסק (אשראי מבנק, גיוס הון ממשקיעים, גיוס הון מקרנות וכדומה); פיתוח תכנית אסטרטגית לפיתוח עסקי; סיוע בניהול משא ומתן מול המשקיעים; גיוס הון; ייעוץ ניהולי; סיוע בקבלת החלטות; ליווי שוטף ויום יומי; מתן שירותי ניהול כספים במיקור חוץ; הכנת עבודת מחקר כלכליות ותכניות אב; ביצוע סקרי שוק וסקירות ענפיות; ביצוע פעולות חשביות;  הכנת חישובי ריבית ועוד.
 4. נקיטת פעולות כלכליות הקשורות לבחינת כדאיות העסק, לשלבי התכנון ולהקמה בפועל, לרבות, ביצוע בדיקות נאותות, ביצוע הערכות שווי, פיתוח מודלים כלכליים ועוד.
 5. ליווי ונקיטת פעולות כלכליות הנחוצות לשם בירור, בניית אסטרטגיה והקמה ממשית של העסק, לרבות, ליווי פעולות רכש, ניהול בקרה פיננסית ותפעולית ועוד.
 6. ניהול הצד הפיננסי של העסק משלבי התכנון, דרך ההקמה ועד לפעילות השוטפת של העסק, לרבות,  תמחור מוצרים ושירותים, ניהול תזרימי מזומנים, סיוע בניהול, התנהלות מול ספקים, עובדים ומשקיעים ועוד.
 7. הדרכה, סיוע ואפילו ביצוע של פעולות נחוצות מול הרשויות השונות לפני פתיחת עסק חדש. 

ממי יש לקבל ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק?

יש כלכלנים מומחים לייעוץ כלכלי-אסטרטגי-שיווקי שעובדים בחברות ובארגונים המעניקים שירותי ייעוץ עסקי. חשוב מאוד  לבחור ארגון בעל ותק וניסיון, שאנשי המקצוע שבו העניקו ייעוץ כלכלי בעבר לעסקים רבים. אל תהססו לדרוש הוכחות לניסיון,  ואף התייעצו עם לקוחות בעלי עסקים - הן כאלה שנכשלו, הן כאלה שהצליחו - כדי לקבל חוות דעת על אודות השירות. כמו כן, חשוב שתבחרו ביועצים עסקיים בעלי רקע במתן ייעוץ כלכלי בעסק דומה לשלכם מבחינת סדר הגודל והמהות. למשל, מי שרגיל לייעץ לחברות סטארט-אפ לא בהכרח ייתן ייעוץ כלכלי עסקי מיטבי לסוחר שרוצה לייבא ולמכור צעצועים המיובאים מסין בדוכן בשוק הכרמל. על כן חשוב לבחון את ההתאמה ואת מידת הידע והניסיון, לא רק במתן ייעוץ כלכלי אלא למתן ייעוץ ספציפי לעסק שלך. 

מדוע חשוב לקבל ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק?

 1. משום שסביב פתיחת עסק יש הרבה סימני שאלה, אין-סוף מושגים לא ברורים, והרבה מאוד משתנים מעולם הכלכלה שאמורים להילקח בחשבון בעת תכנון אסטרטגי של כל עסק. אדם ללא ידע כלכלי, וכזה שאיננו מומחה במתן ייעוץ כלכלי אסטרטגי לא יכול להתחשב בשיקולים החשובים הללו, ולהתנהל נכון. אין שום מקור שיוכל להכשיר באופן הנדרש אדם ללא ידע כלכלי, ובמילים אחרות - גם את תחרוש את האינטרנט, ותלמד את כל המושגים, לא יהיו בידיך  הכלים המספקים, הנובעים מניסיון וממומחיות רבת שנים, אשר נדרשים כדי להגשים חלום של פתיחת עסק מצליח,  ולכן אתה חייב מומחה שכזה, ואסור לך להסתפק בלמידה עצמית של העניין.
 2. כי ייעוץ כלכלי יכול להשפיע על שרידות העסק ועל הצלחתו, ועצם קיומו מגדיל את סיכוייו של העסק לא רק לשרוד,  אלא גם להצליח.
 3. כי לא ניתן להקים עסק מבלי לקבל את כל התוצרים של ייעוץ כלכלי - רק ייעוץ שכזה יאפשר לך לקבל תמונת מצב אמתית של העסק, של הפוטנציאל הגלום בו, של הסיכונים ושל סיכויי ההצלחה. רק ייעוץ כלכלי עסקי יאפשר הכנת תכנית עסקית מציאותית ומפתה שתסייע לך להבין את העסק, ולשכנע את האחרים להחליט להשקיע בו. רק פעולות מבוקרות וזהירות בתחום הכלכלי יסייעו לך לגייס הון ולהתנהל נכון, וימנעו ממך נפילות כואבות מדי.
 4. כי ללא ייעוץ כלכלי, היזם עלול לעשות טעויות קריטיות שימנעו את סיכויי העסק לשרוד. ייעוץ כלכלי לפני פתיחת עסק הוא חלק אינטגרלי ביזמות.
 5. כי ייעוץ כלכלי איננו יקר ביחס לתוצאה, וההשקעה בהחלט כדאית. ובכל מקרה, זה לא המקום הנכון לחסוך בו.
 6. כי הרבה מונח על הכף, ושווה בהחלט לא לקחת סיכונים מיותרים.

לסיכום, ייעוץ כלכלי הוא אמצעי ושירות הנחוצים לכל יזם עוד בטרם פתיחת העסק. ייעוץ כלכלי יעזור לך להגשים את החלום,  תוך מזעור הסיכונים, ויסייע לך להתנהל בזירה העסקית תוך כדי שאתה מביט למציאות בעיניים, ופועל מתוך ידע והבנה של כל ההיבטים הכלכליים של העסק. 

אנשים שחיפשו כלכלנים - ייעוץ כלכלי ואסטרטגי חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools