438,446 עסקים | 234,394 חוות דעת
כתבות בנושא כלכלנים - ייעוץ כלכלי ואסטרטגי - תמונת אווירה

ייעוץ אסטרטגי - לתכנן בתבונה, ולבנות אסטרטגיה עסקית נכונה

כל ארגון הפועל בזירה העסקית-מסחרית, המקומית ובוודאי הגלובלית, שואף לגדול, להתפתח, להתפרס, לשרוד ולהרוויח. אחד הכלים לעשות את כל אלה הוא באמצעות ליווי של יועצים אסטרטגיים, וקבלת שירותים שונים ומגוונים על ידם. ייעוץ אסטרטגי הוא כלי חזק שכל ארגון חייב כדי לשרוד ולממש חזון ומטרות. מה זה בכלל ייעוץ אסטרטגי? אילו שירותים מעניקים יועצים אסטרטגיים? מי זקוק לייעוץ אסטרטגי ולמה צריך את זה בכלל? כל התשובות לכל השאלות שיאפשרו לעסק שלכם לקרום עור וגידים וגם להצליח.

בכתבה זו:
מה זה ייעוץ אסטרטגי? | למה צריך ייעוץ אסטרטגי? | מי צריך ייעוץ אסטרטגי? | ייעוץ אסטרטגי הלכה למעשה

הקמת עסק, מתחילה ברעיון כלשהו, ומבשילה לכדי הקמת עסק ממשי בעל יכולת תפעולית להוציא לפועל את התכנית העסקית. אלא, שאין די בכך כדי לוודא שהעסק אכן יגשים את החזון, ירשום נתוני הצלחה ויגרוף רווחים. לשם כך דרושה תכנית אסטרטגית שמביאה בחשבון את כל ההיבטים החשובים של העסק. 

מה זה ייעוץ אסטרטגי?

ייעוץ אסטרטגי המכונה גם ייעוץ עסקי, הוא שם לסל כולל של שירותים הניתנים לעסק לשם הקמתו, ו/או ניהולו, ו/או קידומו ו/או הישרדותו ו/או הצלחתו של עסק. פעמים רבות שירותים אלה הם חבל ההצלה של העסק, ובלעדיהם לא רק שלא ניתן להצליח בג'ונגל העסקי של המאה ה-21, אלא אף לא ניתן לשרוד.
ייעוץ אסטרטגי נחוץ בכל שלבי חייו של העסק, מלידתו (לידת הרעיון), הקמתו, תפקודו השוטף ופעילותו היום יומית וכמובן בעת ובהקשר של פרויקטים גדולים (עסקאות של מיזוג, רכישות, הנפקות, השקת מוצר ועוד). ייעוץ אסטרטגי נוגע לכל היבטי חייו של העסק לרבות: 

1. הקמת העסק: בניית תכנית עסקית, גיוס הון, בניית תכנית כלכלית, בדיקת כדאיות כלכלית, חוזי התקשרות, מבנה ארגוני, התנהלות מול רשויות ומוסדות ועוד.
2. ניהול: ניהול שוטף של הארגון, ופיתוח מנגנונים יעילים לניהול ובקרה של העסק.
3. פעילות כלכלית: בחינת כדאיות כלכלית; ביצוע בדיקות רווחיות ובדיקות נאותות; בניית תחזית הכנסות ותחזית הוצאות; ניהול בקרה פיננסית; ביצוע ניתוחי רגישות וניתוחי סיכונים; פיתוח מודלים כלכליים; ליווי פעולות רכש; תמחור מוצרים ושירותים; ניהול תזרים מזומנים; הכנת עבודת מחקר כלכליות ותכניות אב; ביצוע פעולות חשבות ועוד.
4. פעילות עסקית: ייעוץ בנוגע למיזוגים ורכישות; ביצוע סקרי שוק וסקירות ענפיות; פיתוח מודלים כלכליים; ביצוע הערכות שווי; גיוס הון ומשאבים; הנפקת ניירות ערך; מסחר וכדומה.
5. התנהלות שיווקית: בניית אסטרטגיה שיווקית ויישומה. פיתוח אסטרטגיית מכירות ויישומה. פיתוח ויישום של אסטרטגיית שירות וחוויית לקוחות ועוד. 
6. ניהול כוח אדם: טיפול בפן של יחסי עבודה - ניהול וארגון באמצעות ייזום, פיתוח ויישום של  אסטרטגיית משאבי אנוש.
7. הערכת ביצועים של הארגון בשלל תחומים, וביצוע בקרה וניטור.

למה צריך ייעוץ אסטרטגי?

יועצים אסטרטגיים, הודות לכלים מתאימים, לידע עיוני ומעשי, למיומנויות וליכולות מגוונות, מצליחים להגשים מספר מטרות:
 
1. מימוש יוזמה, והקמת עסק איכותי, רווחי ומניב.
2. תפקוד יעיל של החברה.
3. שיפור תחומים מגוונים בחברה כדי להפכה לתחרותית ומובילה.
4. הצלחה עסקית על ידי: צמצום הוצאות; תעסוקת עובדים יעילה; התנהלות נכונה; ניהול ראוי; ערך מוסף ללקוחות; בידול המוצר או השירות והבלטתו מעל מוצרים מתחרים; זיהוי וניצול הזדמנויות עסקיות; הגדלת והרחבת בסיס הלקוחות; הגדלת המכירות; הגדלת הרווחיות; מימוש תשואה מרבית להשקעה (ROI), ערך מרבי לבעלי המניות וכיוצא באלה.

מי צריך ייעוץ אסטרטגי?

1. מי שמקים עסק חדש.
2. מי שרוצה לשקם עסק לא מצליח.
3. מי שרוצה לקדם או לשפר עסק קיים ומתפקד, ולהפכו רווחי יותר, גדול יותר ומצליח יותר. במילים אחרות, מי שרוצה להתרחב ולממש את הפוטנציאל העסקי. 

ייעוץ אסטרטגי הלכה למעשה

אז אחרי שהבנתם מה זה ייעוץ אסטרטגי, מי צריך את זה, לשם מה ואיך זה בכלל עוזר, בוודאי הסקתם כי נחוצים לכם יועצים אסטרטגיים מומחים. אתרו אחד כזה, והתחילו ביישום של אסטרטגיות ניהול ומינוף של העסק. מה צפוי לכם לאחר שאיתרתם חברה הנותנת שירותי ייעוץ אסטרטגי? איך זה עובד, ומה יקרה בפועל? כל התשובות שלב אחר שלב - הדרך לייעוץ אסטרטגי מוצלח:
שלב ראשון - בחירת חברה לייעוץ אסטרטגי: לא מעט ארגונים, חברות וגופים מעניקים ייעוץ אסטרטגי עסקי. חשוב מאוד לבחור בארגון מוכר, בעל ניסיון שמתמחה במתן ייעוץ אסטרטגי בתחום העסק שלך. מומלץ גם לשוחח עם בעלי עסקים שעבדו עם החברה שאתה שוקל לשכור את שירותיה, כדי להתרשם מיעילותה והתאמתה.
שלב שני - ניתוח נתונים וגיבוש תכנית: לאחר שבחרת בחברה למתן שירותי ייעוץ אסטרטגי, נציגיה יתחילו בעבודה צמודה אתך. אתם תשלבו זרועות, תערכו סיעור מוחות ויחד תגיעו לתוצאות, מסקנות ותכניות, שאותן תגבשו ותוציאו לפועל. מיד עם כניסתו של היועץ האסטרטגי לשיתוף פעולה עמך, הוא יתחיל בביצוע ניטור, בקרה ומחקר על הארגון, על המוצר ו/או השירות, ובהערכתם. פעולות אלה מתאפשרות באמצעות כלים רבים ומגוונים, והם נחוצים מאוד בשביל לגבש אסטרטגיות שיובילו את העסק שלך לכיוון של הצלחה. 
 
שלב שלישי - ביצוע בקרה וסקירה של השוק: לא רק נתונים על המתרחש בתוך הארגון שלך נחוצים; לא רק פרטים על אודות החברה, המוצר, השירות, הרווחים והעובדים משפיעים על בניית אסטרטגיה, אלא גם כל אלה בקרב השוק והמתחרים. הזירה העסקית שבה הארגון שלך פועל, איננה אי בודד, והתנהלות הארגון איננה נטולת הקשר. העובדה שההתנהלות של הארגון שלך היא בתוך זירה עסקית כחלק ממכלול מאוד משפיעה על בניית אסטרטגיה. על כן השלב הבא בבניית אסטרטגיות להצלחה עסקית יתמקד במבט לצדדים, בבחינת השוק, בבחינת קהל הצרכנים ובבחינתם של המתחרים. תמונת השוק, מאפייניהם של המתחרים, המגמות בעולם ועוד ייבחנו, והמסקנות יירתמו למינוף עסקי, ולבניית אסטרטגיות יעילות.
 
שלב רביעי - מפת הדרכים של העסק: קביעת אסטרטגיות מגוונות, ביניהן אסטרטגיה כלכלית, אסטרטגיה שיווקית, אסטרטגיה ניהולית, אסטרטגיית משאבי אנוש, אסטרטגיית שירות וחוויית לקוח ועוד. שלב זה הוא החשוב ביותר, והוא נקרא פעמים רבות שלב המפה האסטרטגית או מפת הדרכים. 
 
שלב חמישי - יישום האסטרטגיות: חברה המספקת שירותי ייעוץ אסטרטגי איננה עוצרת את התהליך ואת מתן השירותים לאחר הייעוץ, אלא שירותיה ממשיכים גם בשלבי יישום האסטרטגיה. כאמור, היועצים האסטרטגיים יציגו בפניכם אסטרטגיות יעילות התפורות למידותיכם, ומשאתם תסכימו ותבחרו באסטרטגיה הנכונה עבורכם, יתחיל השלב של יישומה. גם בשלב הזה יש ליועצים האסטרטגיים תפקיד מרכזי וחשוב במיוחד.

התאמה של התרבות הארגונית לאסטרטגיה העסקית. הם יסייעו בבניית תרבות ארגונית תומכת חזון ואסטרטגיה עסקית, ינהלו את כל השינויים הנגזרים מיישום האסטרטגיות הנבחרות, יעצבו תהליכים ארגוניים ברוח האסטרטגיה, ישנו את המבנה הארגוני כך שיתאים ליישום האסטרטגיות הנבחרות, יפקחו על ביצוע התאמות נדרשות במהלך היישום ועוד. שלב זה גם כולל תהליך מדידת ביצועים. הכוונה היא לבקרה וניטור של תהליכי האסטרטגיה ואופן יישומם ברחבי הארגון על ידי איסוף וניתוח של מדדי ביצוע בתהליך. כל זאת באמצעות תהליכי משוב ובקרה מתוחכמים. 
 

לסיכום, ייעוץ אסטרטגי נחוץ לעסק טרם הקמתו, לעסק בתחילת הדרך ולכל עסק - קטן כגדול, ותיק כחדש - לשם הצלחה ולעתים אף להישרדות. יועצים אסטרטגיים משתמשים בכלים מגוונים כדי לבנות מפת אסטרטגיות שתשנה את פני החברה שלך ותתרום להצלחתה, תוך פעילות רחבה בהיבטים וברבדים שונים של הארגון. ייעוץ אסטרטגי איכותי המיושם בשלבים ומותאם לצורכי החברה, יניב תוצאות רבות ויוביל לרווחיות, למיצוי פוטנציאל ולהצלחה. 

אנשים שחיפשו כלכלנים - ייעוץ כלכלי ואסטרטגי חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools