438,911 עסקים | 235,142 חוות דעת
כתבות בנושא עורכי דין לדיני ביטוח לאומי - תמונת אווירה

בחירת עורך דין לייצוג משפטי מול ביטוח לאומי

אמנם לימודי משפטים אינם כוללים התמחות בביטוח לאומי, אבל למרות זאת עורך דין ביטוח לאומי הוא מקצוע מבוקש שנחשב בעיני רבים להתמחות בפני עצמה. בפועל, עורך דין ביטוח לאומי מעניק שירותים לאזרחי ישראל המנסים למצות זכויות המגיעות להם על פי חוק ביטוח לאומי. עורך דין זה למעשה התמחה בדיני נזיקין ו/או בדיני עבודה. בין אם הוא עורך דין דיני עבודה, ובין אם הוא עורך דין דיני נזיקין, אתם יכולים להמשיך ולכנותו עורך דין ביטוח לאומי. וזאת בעיקר על שום כך שהוא יודע לגבש אסטרטגיה משפטית מנצחת שתסייע לכם לפעול אל מול המוסד לביטוח לאומי, ולקבל את שמגיע לכם. אז מה זה בעצם עורך דין ביטוח לאומי? אילו שירותים הוא מעניק? ואיך תדעו לבחור עו"ד ביטוח לאומי שימלא את צורכיכם? כל התשובות במדריך הבא.

בכתבה זו:
אילו שירותים מעניק עורך דין שמתמחה בביטוח לאומי? | בין השירותים שמעניק עורך דין ביטוח לאומי לנמנים על הקבוצות הללו, בולטים השירותים המשפטיים הבאים: | למה צריך ייצוג משפטי מול המוסד לביטוח לאומי? | איך בוחרים עורך דין ביטוח לאומי? | ומה לגבי המחיר?

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי על הענקת זכויות חברתיות לאזרחי מדינת ישראל, ועל מימושן. ההליכים, הזכויות ואופן מימושן מצוינים ומוסדרים בחוק הביטוח הלאומי. מאות אלפי אזרחים בישראל יפעלו מול הביטוח הלאומי בישראל בשלב זה או אחר של חייהם, בהקשר זה או אחר. השאלה מה לך ולביטוח לאומי מזמנת תשובה פשוטה - אתה משלם דמי ביטוח לאומי כל חייך, וכעת בשל נסיבות מסוימות מגיע לך לקבל קצבה, גמלה, מענק או זכות כלשהי. לעתים מימושן של אלה קלים,  אך לרוב הם מורכבים וסבוכים. כאן נכנס לתמונה עורך דין ביטוח לאומי.

אילו שירותים מעניק עורך דין שמתמחה בביטוח לאומי?

עורך דין ביטוח לאומי הוא עורך דין מומחה לנזיקין ו/או דיני עבודה ו/או משפט אזרחי, שהתמחה, בין היתר, בהתנהלות אל מול המוסד לביטוח לאומי שמטרתה מימוש זכויות. עורכי דין ביטוח לאומי פועלים בתחומים הבאים:
 
1. מימוש זכויות של אנשים חולים או בעלי מוגבלויות (נכות כללית): מחלות, מוגבלויות וליקויים בריאותיים אשר פוגעים ביכולת ההשתכרות, מזכים את הסובלים מהן בשלל זכויות, לרבות סיוע ותמיכה מהמוסד לביטוח לאומי. קיומו של הסיוע, מאפייניו והסכום לתשלום תלויים במשתנים מגוונים כגון: כושר השתכרות, השתכרות בפועל, אחוזי נכות ועוד. סיוע משפטי בתחום זה מגדיל את הסיכוי לקבלת סיוע משמעותי.
 
2. מימוש של אנשים שנפצעו בתאונות עבודה (נכות עבודה): המעבידים בישראל מחויבים על פי חוק בתשלום דמי ביטוח לאומי. תשלומים אלה הם פרמיות ביטוחיות שייפרעו כדי לסייע לעובד אם נפגע בתאונת עבודה. למי שמוכר כנפגע עבודה, מוענק סל זכויות הכולל תשלום גמלה, קבלת טיפול רפואי חינם, תמיכה בשל אובדן כושר עבודה, מימון סיוע צד ג' ועוד. סיוע משפטי נחוץ ביותר להשלמת כל תהליכי מימוש זכויותיהם של נפגעי עבודה.

3. מימוש זכויות של חולים במחלות מקצוע (נכות עבודה): מחלות מקצוע הן מחלות שבהן חלה אדם בעקבות עבודתו או בקשר אליה. אנשים אלה חייבים סיוע משפטי כדי להוכיח את הקשר בין התחלואה שלהם לבין העבודה. רק במידה שיוכח קשר זה, יקבלו זכויות של נפגעי עבודה. 

4. מימוש זכויות של נפגעי פעולות איבה: נפגעי פעולות איבה ובני משפחותיהם זכאים, על פי חוק הביטוח הלאומי, למגוון זכויות, לרבות: תגמולים כספיים, הטבות, שיקום ומענקים. הזכאות נקבעת על פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה התש"ל- 1970 ועל פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי"ט-1959, והם מחושבים בדרכים שונות. לשם מיצוי הזכויות ומימושן יש צורך בסיוע משפטי. 

בין השירותים שמעניק עורך דין ביטוח לאומי לנמנים על הקבוצות הללו, בולטים השירותים המשפטיים הבאים:

1. איתור הזכויות המגיעות ללקוח על פי חוק הביטוח הלאומי ועל פי חוקים אחרים נוספים.
 
2. בירור אפיקי הפעולה המשפטיים המומלצים, וגיבוש אסטרטגיה משפטית אידיאלית בנסיבות העניין.

3. פעולות למימוש הזכויות המגיעות, תוך סיוע, ליווי וייעוץ בעת הפנייה למוסד לביטוח לאומי, ונקיטת ההליך המתאים בנסיבות העניין.

4. איסוף החומר הרפואי הנחוץ להשלמת ההליך.

5. מילוי הטפסים הנחוצים להשלמת ההליך.

6. הכוונה בתחומי בריאות ורפואה, לרבות הפניה למומחים רפואיים מתאימים, הפניה לבדיקות ולטיפולים, הפניה לקבלת חוות דעת רפואית.

7. ליווי, סיוע וייצוג מול הגופים השונים בביטוח לאומי ובערכאות משפטיות, לרבות ייצוג משפטי בוועדות הרפואיות, הגשה, הכנה וייצוג בערעורים על החלטות של ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי, ייצוג בבית הדין לעבודה והרשימה עוד ארוכה.

למה צריך ייצוג משפטי מול המוסד לביטוח לאומי?

אנשים רבים מאמינים שיוכלו להתנהל לבד מול המוסד לביטוח לאומי, ושיצליחו למצות ולממש את זכויותיהם ללא סיוע משפטי. לדעתנו מי שחושב כך, פשוט טועה. מדוע? מכמה סיבות:
 
1. ראשית מדובר בעניין מהותי וחשוב. השאלה אם תקבלו סיוע במימון טיפולים רפואיים, קצבה או גמלה או כל זכות אחרת, תשפיע על חייכם, ולכן אין להקל בכך ראש, ויש לנקוט בכל האמצעים הקיימים כדי להיטיב את הסיכויים להצלחה.

2. התהליכים הפרוצדוראליים מול ביטוח לאומי הם תהליכים מורכבים ומייגעים - ריצות, בירורים, איסוף חומרים, הגשת בקשות, הופעה מול ועדות. למי יש זמן לזה? לכם לא. בטח אם אתם חולים ומוגבלים. למי שאין מספיק זמן ויכולת להתמודד עם ביטוח לאומי, מומלץ שלא לוותר על שירותיו של עורך דין.

3. בנוסף לכך, התהליכים למימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי הם סבוכים ומורכבים. מדובר בפרוצדורות משפטיות לא פשוטות כלל, והשביל המוביל אל מימוש הזכויות הוא ארוך, מתפתל ומלא מהמורות ובורות. ברוב המקרים קשה לממש את הזכויות הללו, ונדרשים ידע ובקיאות נרחבים בתחום כדי לבחור וליישם אסטרטגיה מתאימה, לנקוט הליכים אידיאליים ולהימנע מנפילה לבורות ועלייה על מוקשים שנכונים למי שאינו מתמצא בנפתולי הפרוצדורה ובנבכי  מערכת מורכבת זו.

4. עם כמה שזה עצוב, אין ברירה אלא להודות ולהכיר באמת הכאובה: המוסד לביטוח לאומי לא ממהר ולא שש להעניק לאנשים את זכויותיהם. ברוב המקרים הנחות הבסיס כוללות חוסר אמון, פקפוק וניסיון לצמצמם כמה שיותר את הסיוע לתובעים. הדברים באים לידי ביטוי בחשד ובחוסר אמונה כלפי התובעים, בטרטור שלהם ויש המדווחים גם על השפלות ועל יחס לא נעים. פעמים רבות המערכת אטומה, נוקשה ואטית. כמו כן, פעמים רבות אנשים שתובעים את המוסד לביטוח לאומי, מרגישים שהם חשודים במרמה ומואשמים ברמאות. במקרים אחרים התובעים נופלים בין הכיסאות ובגלל סיבות כאלה ואחרות שרובן נעוצות בחוסר ידע, תמימות או אמונה עיוורת במערכת, הם לא מקבלים את שמגיע להם, ומסתבכים בשל טעויות של טירונים. צריך להכיר בכך שפעמים רבות התמודדות מול הביטוח הלאומי  כוללת מלחמה, ומדובר במלחמה לא פשוטה שכדי לנצח בה יש צורך בצבא חזק שמצויד בתותחים כבדים.

5. סיוע משפטי בייצוג מול ביטוח לאומי יגדיל את סיכוייך לקבל זכויות רבות ומקיפות יותר, ויש רבים הטוענים כי תובעים שמגיעים עם עורכי דין, זוכים מלכתחילה ליחס הוגן וראוי.

6. פעמים רבות כולל הליך מימוש הזכויות על פי חוק ביטוח לאומי, הליכים מורכבים שאדם שאיננו מתמצא בתחום ואשר נעדר ידע משפטי, לא יידע לנהל, כגון ערעורים. במקרים כאלה, מאוד מומלץ שלא לוותר על סיוע וייצוג משפטיים.

איך בוחרים עורך דין ביטוח לאומי?

ועכשיו אחרי שהסקנו שחייב עו"ד ביטוח לאומי, נפנה מבטנו לשאלה איך בוחרים אותו?
ובכן, כפי שבוחרים כל עורך דין אחר - לא מתפשרים על איכות, מוודאים בקיאות והתמחות, מבררים אצל לקוחות, מחכים לשמוע המלצות חמות ולא מחפשים הנחות והוזלות. ועכשיו נפרט: בעת בחירת עורך דין ביטוח לאומי, יש לוודא קיומם של כל הפרמטרים הבאים:
 
1. מומחיות: לא כל עורך דין שעוסק במשפט אזרחי, מומחה גם לענייני ביטוח לאומי. כשאתם בוחרים מבין מאות עורכי הדין בישראל שיודעים להתנהל מול המוסד הזה, ודאו כי אתם מעדיפים את אלה שמכירים את כל רזי המקצוע. עורך דין ביטוח לאומי משובח, הוא כזה שמכיר על בוריים את כל תהליכי הביטוח הלאומי, את כל הפרוצדורות, הטפסים, הביורוקרטיה, הנפתולים, הסיבוכים והפרצות. כזה ששוחה במושגים, שמכיר את כל הטריקים ושיודע איפה לשחרר ואיפה ללחוץ. רק עורכי דין ביטוח לאומי שמתמחים בייצוג מול המוסד, ייחשבו כמומחים. ושימו לב, לא מספיקה התמחות סתם, אלא התמחות ספציפית במקרה. כך, למשל, אם אתה סובל מנכות כללית - מחלה או ליקוי - עורך דין תאונות עבודה לא בהכרח יידע איך עדיף להתנהל בעניינך.

2. הוכחות להצלחה: בחרו עורך דין שלגביו קבלתם המלצות חמות, ואל תלכו על "חתול בשק". אין כמו המלצה אישית של לקוח שחווה על בשרו את איכותו ואת מקצועיותו של עורך הדין, כדי לסייע לכם בבחירתכם. עבור עורך דין ביטוח לאומי העניין שלכם יכול להיות סתם עוד תיק, כשעבורכם הוא עניין מרכזי ומורכב, עולם ומלואו שמשפיע על כל תחומי חייכם. על כן, אל תקלו ראש במה שאומרים לקוחותיו המנוסים של העורך דין המועמד. נסו להגיע לכמה שיותר לקוחות, ולשמוע מהם עד כמה הם מרוצים וממה בדיוק.

3. ותק: עורכי דין צעירים אולי יילחמו עבורכם עם אש בעיניים ויהיו נחמדים וסופר זמינים, אבל לוותק, בעיקר בתחום של מימוש זכויות מול ביטוח לאומי, יש חשיבות רבה. עורכי דין ביטוח לאומי הפועלים כבר שנים בתחום, יידעו בדיוק כיצד ראוי לפעול בעניינכם, וגם אם הם לא סופר נחמדים, הם יספקו את התוצאות האידיאליות, ואין חשש שייקחו פנייה לא נכונה, או ייפלו בבור שיתגלה כמוקש.

ומה לגבי המחיר?

אל תתנו למחיר שתצטרכו לשלם כשכר טרחה, להשפיע על בחירתכם. התשלום שיועבר לעורך הדין יילקח כאחוזים מתוך הסכום שתקבלו מהמוסד לביטוח לאומי, ושלו תמצאו זכאים. אם תבחרו עורך דין מנוסה וותיק, שלרוב גם יעלה לכם יותר, תצליחו לקבל יותר זכויות. אם בכל זאת שכר הטרחה אימתני מדי עבורכם, נסו לברר על אופציות של קבלת ייעוץ משפטי חינם, אשר ניתן במסגרות שונות לזכאים מיעוטי יכולת. למשל, יש סיוע שניתן באגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים, למי שעומד בקריטריונים. יש גם את פרויקט שכר מצווה של לשכת עורכי הדין, אשר במסגרתו מעניקים עורכי דין מתנדבים את שירותיהם בחינם - פרו בונו - לנזקקים. 

לסיכום, אם אתם פועלים למימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, אל תוותרו על ייעוץ משפטי, ובחרו רק עורך דין מומחה לביטוח לאומי אשר הוא בעל ידע וניסיון בטיפול בעניינים דומים לעניינכם. אל תחששו לבקש חוות דעת מלקוחות אחרים,  והשתדלו לא להתעכב על עניין המחיר. כך תגדילו את סיכוייכם לקבל את שמגיע לכם ממוסד שלא ממהר להאמין לאזרחים,  ומערים לא מעט קשיים בדרך למיצוי הזכויות שלהם, גם כשאלה מגיעות להם על פי חוק.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools