כתבות בנושא חברות השקעות - תמונת אווירה

איפה להשקיע בבורסה - בחירה בין אפיקי השקעה

בבורסה לניירות ערך יש מכשירים פיננסיים רבים שיכולים לגרום לך להרוויח, אבל גם יכולים לגרום לך להפסיד. לכל אמצעי יתרונות משלו וגם לא מעט חסרונות. אז איך תדע מה עדיף - קרן נאמנות או מניה? איגרת חוב או תעודת סל? אולי בכלל עדיף קרן גידור, או לכל הפחות קרן הון סיכון? אם אתה רוצה לדעת מהו אפיק ההשקעה המתאים לך ביותר, ומהם החסרונות והיתרונות של כל אחד מהם, הכתבה הזו היא בשבילך

בכתבה זו:
מאפיינים של אפיקי השקעה: איגרות חוב | מאפיינים של אפיקי השקעה: מניה | מאפיינים של אפיקי השקעה: קרן נאמנות | מאפיינים של אפיקי השקעה: קרן גידור | מאפיינים של אפיקי השקעה: תעודת סל | ולפני סיום, מהן המסקנות?

יש לך כסף ואתה מחפש להשקיע, בתקווה כמובן גם להרוויח. אתה שם פעמיך לבית ההשקעות או לפקיד הבנק, ורוצה לקבל תשובות, אך שב מהפגישה עמם כשבאמתחתך הרבה יותר שאלות. אתה מבין שיש הרבה אפיקי השקעה בשוק ההון; הרבה ניירות ערך בבורסה; הרבה אפשרויות לתשואה ואין סוף סיכונים שצריך לנהל. אופציה אחת שלך היא לוותר, ולתת ליועץ ההשקעות או למנהל תיק ההשקעות להחליט בשבילך. האופציה השנייה והעדיפה היא לערוך תחקיר קטן לגבי יתרונותיו של כל אפיק השקעה, ולהחליט אילו נכסים לרכוש, באילו אפיקי השקעה להשקיע ומתי והאם בכלל לממשם ועוד. אתה יכול לקנות מניות, לקנות יחידות השתתפות בקרן נאמנות או בקרנות השקעה נוספות אחרות (קרן הון סיכון, קרן גידור) או לרכוש תעודות סל. האפשרויות רבות ומגוונות ולכל אחת יתרונות וחסרונות. 
השאלה באילו אפיקי השקעה לבחור, תלויה במשתנים רבים וחשובים, ביניהם: הונך ההתחלתי, מצב השוק בזמן ההשקעה,  מגמות עתידיות, הצרכים שלך, המטרות והשאיפות שלך, התשואה שתרצה להפיק, הסיכונים שתהיה מוכן לקחת, הצורך שלך  בנזילות ומשך ההשקעה. אנחנו נסייע לך לשקלל את כל השיקולים הללו לכדי מסקנה. 
לשם כך, עליך ראשית לקבוע את כל המשתנים הללו, ואז להפנות מבטך להיכרות עם אפיקי ההשקעה השונים ולבחינת  מאפייניהם, כדי לבצע התאמה בין הנתונים לבין ההשקעה המתאימה לצרכיך. 

מאפיינים של אפיקי השקעה: איגרות חוב

הון התחלתי נחוץ - מינימאלי
סיכוי לתשואה - התשואה איננה גבוהה במיוחד, אם כי בטוחה. 
סיכון כרוך ברכישה - איגרות חוב נחשבות לאפיק השקעה סולידי ובטוח, בעיקר כשמדובר באיגרות חוב ממשלתיות. לגבי  איגרות חוב קונצרטיות, הסיכון משתנה בהתאם לחברה המנפיקה. 
אפשרות לכסף נזיל - תשלומי ריבית וקרן מועברים אל בעל איגרות החוב במועדים נקובים במשך כל תקופת תוקף האיגרות,  מה  שאומר נזילות גבוהה. 
משך ההשקעה - יש איגרות חוב התקפות לכמה שנים, וכאלה שתקפות לעשרות שנים. בכל עת אפשר למכור את איגרת החוב, ולהעביר את הבעלות עליה ועל הזכויות הנגזרות ממנה לאדם אחר. 
יתרונות וחסרונות בולטים -  היתרון הברור הוא סיכוי בטוח לתשואה; החיסרון הבולט הוא תשואה נמוכה. 
שורה תחתונה: השקעה באג"ח מומלצת לאנשים שמרנים, שחוששים מסיכונים ושאין להם הון רב מדי לסכן. לפני ההשקעה באג"חים, יש לבחון את דירוג האיגרות ואת מצב השוק ולהשקיע בזהירות ובאופן מושכל. 

מאפיינים של אפיקי השקעה: מניה

הון התחלתי נחוץ - אפשר לרכוש מניות ששיעורן נמוך, ולכן אין מניעה להתחיל להשקיע גם שבידיכם סכום כסף קטן. 
סיכוי לתשואה - תלוי ביציבות החברה ובמידת הצלחתה. השקעה במניות איננה נחשבת לבטוחה במיוחד, משום ששערי  המניות יכולים לנוע, והן מושפעות בקלות מתנודתיות השוק. מצד שני הסיכוי לתשואה בחלקן גבוה, ובשנים מסוימות האפיק  המנייתי נחשב לאפיק השקעה בטוח במיוחד. אם תבחרו להשקיע במניות, בחרו בענפים יציבים כגון: טכנולוגיה, גז ונפט,  והשקיעו במניות בחברות יציבות ומובילות. 
סיכון כרוך ברכישה - שונה בין המניות השונות. 
אפשרות לכסף נזיל - יש. מפעם לפעם מחלקות חברות דיבידנדים - חלק יחסי מרווחי החברה - לבעלי המניות, בהתאם לחלק היחסי של אחזקתם בחברה. 
יתרונות וחסרונות בולטים - היתרון הוא סיכוי סביר לתשואה גבוהה ולמעורבות בחברה; החיסרון הוא שהתשואה תלויה ברווחי החברה ובהצלחתה הכלכלית (מה שלא קורה למשל כשמדובר באג"ח, שמהותו קניית חוב וקבלת התשואה הנובעת מריבית בטוחה שאיננה תלויה בשאלה אם החברה הפסידה או הרוויחה). חסרונות נוספים הם דמי ניהול שעלולים להיות גבוהים (מומלץ לבדוק), ופרמיית רכישה (הפרש בין מחיר הרכישה למחיר הפדיון) גבוה. 
שורה תחתונה: השקעה במניות היא "טריקית", ויכולה להיות מצוינת או גרועה להפליא. קשה לקבוע גזר דין אחיד לגבי כדאיות ההצלחה של השקעה במניות, בשל ריבוי אפשרויות הרכישה ובשל ריבוי הגורמים שעשויים להשפיע על גורל ההשקעה. לכן,  נמליץ למי שרוצה לרכוש מניות, לעשות זאת בכובד ראש, מבלי למהר, לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע ובאופן זהיר. כמו-כן,  בעת הרכישה יש להגביל את מספר המניות, לפזר את הסיכון על ידי רכישת מניות של כמה חברות ולנסות שלפחות חלק מההשקעה תהיה בחברות יציבות. 

מאפיינים של אפיקי השקעה: קרן נאמנות

הון התחלתי נחוץ - מומלץ למשקיעים עם הון גבוה. לכל קרן יש מחיר מינימאלי אחר.
סיכוי לתשואה - גבוה יותר מחלק מהמניות, ובוודאי גבוה יותר מאג"חים. 
סיכון כרוך ברכישה - תלוי בקרן הנאמנות. לכל קרן יש מדיניות השקעה קבועה. יש קרנות נאמנות המתנהלות בזהירות ומבטיחות תשואה נמוכה יותר, אך  גם בטוחה יותר, ואחרות הנוטלות סיכון. יש מגוון רחב של קרנות נאמנות, וכל משקיע יכול לאתר את זו המתאימה לו, בהתחשב באופי ההשקעה של הקרן וברמת הסיכון - אותם אפשר ללמוד ממדיניות ההשקעה המוגדרת בתשקיף וקבועה בהסכם הנאמנות.  
יתרונות וחסרונות בולטים - היתרון הבולט של קרנות הנאמנות, מלבד הסיכוי לתשואה גבוהה, הוא עובדת היות חלק מהן  פטורות ממס. אם תבחרו להשקיע בקרנות נאמנות פטורות ממס, תוכלו לחסוך כסף רב. החיסרון בחלק מהן הוא סיכון גבוה,  וברובן נגבים דמי ניהול גבוהים ועמלות לעתים רצחניות. 
שורה תחתונה: קרן נאמנות היא בהחלט אפיק השקעה מומלץ, אך יש לבחור בקפידה בקרן הרצויה והמתאימה לצרכים, למטרות ולאופיו של המשקיע ושל תיק השקעותיו. חשוב לקחת בחשבון כי דמי הניהול של הקרן יורדים מהתשואה, ויש לתת  את הדעת לגובהם, וכך גם לבחון אם יש עמלות ומהו שיעורן. כמו-כן, יש להתחשב בגודל הקרן, מתוך הבנה שלעתים לקרנות הגדולות יש יתרון על פני קרנות נאמנות קטנות, וההפך. 

מאפיינים של אפיקי השקעה: קרן גידור

הון התחלתי נחוץ - לרוב נחוצה השקעה גדולה, משום שסכום ההשקעה המינימאלי הנדרש איננו נמוך. 
סיכוי לתשואה - התשואה האפשרית גבוהה, אך השגתה מוטלת בספק. למרות שקרנות גידור בהגדרתן אמורות להניב תשואה בכל מצב שוק בזכות שימוש באמצעי גידור פיננסיים, בפועל, אלה לא עומדות בכל הסערות, ויש בהחלט סכנה להשקעה.
סיכון כרוך ברכישה - גבוה. 
משך ההשקעה - יש תקופה מינימאלית להשקעה, שלרוב עומדת על תשעה חודשים. 
יתרונות וחסרונות בולטים - קרן גידור היא ההגדרה האולטימטיבית לסיכון גבוה לתשואה גבוהה. חסרונותיה הבולטים הם סכום השקעה גבוה, דמי ניהול גבוהים, סיכון משמעותי. יתרונותיה הבולטים הם סיכוי לרווח גדול ולתשואה יפה, ובעיקר,   יכולתה להניב רווח גם בזמני ירידה ומשבר בשוק. 
שורה תחתונה: השקעה בקרנות גידור מומלצת לבעלי לב חזק ולאוהבי סיכונים

מאפיינים של אפיקי השקעה: תעודת סל

הון התחלתי נחוץ - לא חייב הון גבוה.
סיכוי לתשואה - גבוה
סיכון כרוך ברכישה - נמוך
אפשרות לכסף נזיל - בכל רגע נתון אפשר להמיר את ההשקעה בתעודת סל לכסף נזיל, וכן אפשר למכרה למישהו אחר. 
משך ההשקעה - כדי לזכות ברווח, יש להתאזר בסבלנות. 
יתרונות וחסרונות בולטים - היתרונות הם דמי ניהול נמוכים ואף אפסיים; האפשרות למכרה במהלך יום המסחר (חוסך כסף במקרה של משבר); האפשרות להמירה למניות או לכסף בכל רגע נתון; נזילות; חשיפה שנקבעת מראש, ויכולת להתאים את ההשקעה לצרכי המשקיע. החיסרון הבולט של תעודת הסל נעוץ בעובדה שאיננה מתאימה לחיסכון לטווח הקצר, משום שהתשואה מושגת רק לאחר תקופה ארוכה. לכן, היא מתאימה להשקעה על ידי מי שיכול "להיפרד" מסכום ההשקעה לזמן ארוך. 

ולפני סיום, מהן המסקנות?

  1. קשה לחזות מראש איזה אפיק השקעה מועדף. בכל שנה משתנות המלצותיהם של המומחים. בעוד שבשנה מסוימת האפיק המנייתי הוכרז כמועדף, בשנה אחרת האג"חים הממשלתיים כיכבו. לכן, חשוב בכל שנה לבדוק את המתרחש בשוק בטרם מקבלים החלטות.
  2. אין לוותר על ייעוץ מקצועי, ואין תחליף לייעוץ השקעות מיודעי דבר. יש מודלים המסייעים להחלטה כיצד לחלק את ההשקעה בתיק ההשקעות, ויש מידעים ונתונים (המשתנים מדי תקופה) שרק יודעי דבר יודעים לנתח ולשקלל. 
  3. יש להשקיע בתבונה, וכמעט תמיד מומלץ לפזר סיכונים, ולבנות תיק השקעות מגוון הכולל השקעות בטוחות יותר ופחות, פשוט כדי לא לשים את כל הביצים בסל אחד. 
  4. השאירו מזומן בתיק ההשקעות. מומלץ להשאיר סכום כסף נזיל להשקעה בגובה רב יותר ממוצע ההשקעות בתיק.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools