כתבות בנושא כירופרקטיקה - תמונת אווירה

מדריך לכאבי גב ודרכי טיפול - מגב תפוס ועד פריצת דיסק

כאבי גב תחתון, כאבי גב בהריון, פריצת דיסק, גב תפוס וכדומה - כולם מבטאים כאבים חדים ובלתי נסבלים לאורך הגב. במקרים מסוימים אפשר להסתפק בטיפול כירופרקטי או בדיקור סיני, ולעתים יש צורך בזריקה או אפילו בניתוח. הגורמים לכאבי גב נובעים מסיבות שונות, ובהתאם לכך גם הטיפולים השונים. כדי לטפל נכון, ולהיפטר מהכאב, חשוב לאבחן את הסיבה ולקבל מושג על אפשרויות הטיפול הרלוונטיות עבורכם

בכתבה זו:
פריצת דיסק | תסמינים לפריצת דיסק | דיקור סיני וכאבי גב | מה עושה הכירופרקט? | כאבי גב תחתון בהריון | כאבי גב חזקים - כל הסיבות | טיפול בכאבי גב - השיטות הידועות

כאבי גב הם כאבים שיכולים לשבש את חייכם כך שתחושו מוגבלים בפעילותכם. הכאב החודר לפעמים משתק, וכמעט ואי אפשר למצוא תנוחה למנוחה. פריצת דיסק היא אחת הסיבות העיקריות לכאבי גב. מה זו בדיוק פריצת דיסק, ואיך מתמודדים איתה?

פריצת דיסק

פריצת דיסק נגרמת בעיקר כתוצאה מיציאת החומר התוך-דיסקי אל תוך התעלה השדרתית, או עקב יציאת החומר התוך דיסקי אל תוך תעלות העצבים הצדיים. סיבות נוספות, אך פחות נפוצות, הן גידולים ודלקות. איך מזהים פריצת דיסק?

אי אפשר להתבלבל בכאב החד שמקרין מהגב התחתון אל הגפיים, לאו דווקא במהלך מאמץ. כאבי גב תחתון חזקים מקרינים לאזורים שלמים, ולעתים הכאב מלווה גם בתחושת נימול. 
 
פריצת דיסק עלולה להיגרם מסיבות שונות כגון: תנועות לא נכונות בעמוד השדרה, מאמץ עודף, חוסר פעילות גופנית, עודף משקל, הרמת משקל כבד, ספורט מסוים שכולל קפיצות וכדומה. פריצת דיסק נפוצה יותר אצל גברים, ובעיקר בגילי 30-60.

תסמינים לפריצת דיסק

כירופרקטיקה נחשבת כפתרון יעיל לבעיה זו. בטיפול, הכירופרקט מפעיל לחץ עדין, ומבצע מתיחות באזור. כך הוא מוריד את הלחץ התוך דיסקי.
אם הכאבים ממשיכים להיות בלתי נסבלים, אחרי הטיפול האנטי דלקתי ואחרי הטיפול הכירופרקטי, מפנים את המטופל לקבלת זריקה אפידוראלית. במקרים שבהם הרופא המומחה החליט שיש לבצע ניתוח דיסקקטומיה, המטופל מנותח, ומוציאים לו חלק מהדיסק אשר לוחץ ישירות על העצב.

דיקור סיני וכאבי גב

טיפול בפריצת דיסק באמצעות דיקור סיני, אשר מטפל בסוגים שונים של כאבי גב על ידי החדרת מחט דיקור עדינה לנקודת דיקור, גם הוא אפשרי.

מטרת הדיקור היא לגרות את סיבי העצב, אשר שולחים אותות חשמליים לאזור עמוד השדרה, ומשחררים אנדורפינים שמקלים בכאב ומפחיתים אותו, וכן את הורמון הקורטיזול שהוא חומר נוגד דלקת. בדרך כלל, כבר אחרי הטיפול השני מדווחים מטופלים על שיפור בכאב.

מה עושה הכירופרקט?

כירופרקט הוא האדם הנכון כדי לטפל בכאבים ובבעיות מסוגים שונים כגון: כאבי גב תחתון חזקים, כאב בעצם הזנב, כאבים בחוליות הצוואר, כאבים בגב העליון, כאב כרוני, חיזוק שרירי הגב, בעיות גב, פריצת דיסק גב תחתון, כאב גב תחתון צד ימין, כאב צוואר, כאבי גב אמצעי, גב תחתון ועוד.

אצל הכירופרקט תקבלו מגוון תרגילים המיועדים לטיפול בכאבי גב תחתון, לתרגול בזמנכם החופשי. בביקור הראשון הכירופרקט רק יאבחן את הבעיה ואת גורמיה. הוא ישאל אתכם שאלות, יבדוק אתכם ויתרשם משלל תוצאות הבדיקות שערכתם עד שהגעתם אליו. בפגישות שלאחר מכן, ישחרר הכירופרקט את החוליות, עד לחזרתן לתפקוד המלא.

הטיפול נעשה בנוחות על מיטה, תוך הפעלת לחץ מבוקר ומהיר על חוליות הגב, ואיזון המערכת השרירית. הטיפול נמשך 20-30 דקות בלבד. כאמור, בסיום הטיפול יצייד הכירופרקט את המטופל בסדרת תרגילים שיש להקפיד לבצע בבית. 

כאבי גב תחתון בהריון

מרבית הנשים סובלות מכאבי גב תחתון במהלך ההריון. אצל חלקן הכאב קל, אצל אחרות הוא מציק  אבל אצל כ-15% מהנשים מדובר בכאב בלתי נסבל שמגביל אותן מאוד. כאבי גב תחתון יכולים להופיע בכל שלב בהריון, אבל אצל מרבית הנשים הם מופיעים בין החודש הרביעי לחודש השביעי, כנראה כתוצאה מהשתנות מרכז הכובד ומשינוי היציבה. גם השינויים ההורמונליים 'תורמים' את שלהם.
 
אז מה אפשר לעשות כאשר יש כאבי גב בהריון, מלבד לחכות ללידה? לקבל עיסוי מותאם לנשים  בהריון (אצל אנשי מקצוע שמתמחים בעיסוי בהריון); לוותר על נעלי העקב ולנעול נעליים נוחות (עדיף נעלי ספורט); לבצע דיקור סיני או שיאצו (שוב, רק אצל מומחים לטיפול בהריון) ולבקר אצל  כירופרקט, שאף יכול להמליץ על תרגילי גב שיקלו על הלחץ וירגיעו את הכאב באזור.

כמו-כן, מומלץ  לשכב ולנוח, ואף לחמם את השרירים (אפשר בעזרת כרית חימום). אם הכאב הוא בלתי נסבל  ומתמשך, כדאי לבקר אצל האורתופד, ולקבל את חוות דעתו בנושא.

כאבי גב חזקים - כל הסיבות

גב תפוס, כאבים בגב התחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בגב תחתון, פריצת דיסק בגב, כאבי פרקים וכו' - כולם כאבי גב שנובעים מסיבות שונות.

הסיבה הראשונה היא חבלה, מכה או חלילה תאונה שגורמת לנזק ולכאב מקומי. סיבה אחרת היא מחלת האוסטיאופורוזיס, אשר גורמת לשברים בעצם עמוד השדרה, ומובילה לכאבי גב חזקים. פריצת דיסק (תזוזת הדיסק ממקומו) היא עוד סיבה ידועה של כאבי גב חזקים מאוד.

כמו-כן יכולות להיות מחלות ניווניות שונות, מחלות פרקים, או מחלות מולדות אשר משפיעות על עמוד השדרה ואשר גורמות לכאבי גב.

טיפול בכאבי גב - השיטות הידועות

לא כל כאב גב מחייב ריצה לרופא. יש כאבי גב מציקים אך קלים, שאפשר להקל בהם בעזרת עזרים ושיטות ידועות כגון: חגורת גב (או חגורה ליישור הגב), משחה לכאבי גב או מדבקות ייחודיות לכאב מקומי. אם אתם רוצים לדעת איך משחררים צוואר תפוס או איך לשחרר גב תפוס, ללא צורך להיעזר ברופא (או בבן/ת זוג), אז לפניכם המרשם המהיר:
 
קחו כדור טניס, הצמידו לקיר והישענו על האזור הכואב (מקמו את הכדור בהתאם). כעת, הניעו את הגוף בתנועות סיבוב/עיסוי בעדינות סביב האזור הכואב. 
 
עיסוי עצמי עדין. תוך כדי ישיבה, עסו בעזרת כפות הידיים את העורף, ורדו לכיוון הגב, עד לאן שגמישותכם מאפשרת לכם. חשוב: לא ללחוץ על עמוד השדרה.
 
תרגיל לצוואר: שבו זקוף, שלבו את כפות ידיכם והניחו לראש להישען בעדינות עליהן. מתחו את העורף בעזרת הידיים עד שתחושו את שרירי הצוואר נמתחים. הישארו דקתיים בתנוחה זו, ושחררו לאט.
 
תרגיל לגב: עמדו ברגליים פשוקות ברוחב האגן, כופפו מעט את הברכיים והטו את הגוף מעט קדימה. כעת 'התנדנדו' והניעו את כפות הרגלים קדימה ואחור, ללא ניתוקן מן הרצפה.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools