כתבות בנושא מפלגות - תמונת אווירה

בחירות במדינה דמוקרטית - למה חשוב ללכת להצביע?

לא יודעים למי להצביע? לא מאמינים לאף אחד? אתם כל כך מיואשים שאין לכם כוונה להשתתף בבחירות? אתם לא לבד. לא מעט ישראלים בוחרים שלא להצביע. רגע לפני שתשליכו לפח את הזכות הכי חשובה שבידיכם, שנייה לפני שתוותרו על הכוח שניתן לכם, ותחסמו את הדרך היחידה שלכם לעזור לעצמכם, חשבו עוד פעם, ואל תמהרו לטעות. דווקא בגלל הייאוש וחוסר התקווה, דווקא בגלל אבדן האמון והאמונה ודווקא בגלל שירדנו כל כך נמוך, אסור לוותר על זכות ההצבעה. מדוע? תקראו, תבינו ורוצו להצביע

בכתבה זו:
אז למה כל כך חשוב בעצם ללכת להצביע?

בחירות במדינה דמוקרטית הן החגיגה הגדולה ביותר של הדמוקרטיה, אבל בישראל מערכת בחירות רחוקה מלהיות ומלהרגיש כמו חגיגה. הזכות לבחור ולהיבחר, שנחשבת אחת מהזכויות החשובות ביותר, שרבים איבדו את חייהם במלחמה עליה, הפכה  מזכות המסמלת חירות, צדק ושוויון, לפעולה שרבים מדי מסתייגים ממנה. מערכת הבחירות בישראל הפכה בעיני רבים לביטוי לסיאוב, לשחיתות ולסחי, עד כי לא מעט אזרחים מוותרים מרצון על הזכות הכי חשובה בזכויות הפרט בשל תחושות של ייאוש וגועל או פשוט בגלל שהם אדישים ולא מבינים את חשיבות הזכות (או שמא מדובר בכלל בחובה?). 
ומה הפלא שאלה הם פני הדברים כאשר ממשלות לא מצליחות להשלים את כהונתן, ובכל 'שני וחמישי' יש בארץ מערכת בחירות? כאשר חקירות שחיתות שלטונית נפתחות חדשות לבקרים? כאשר כל פעם קם המושיע הטרנדי התורן, שמבטיח הרים וגבעות ולא מקיים, וביום יום אנחנו ממשיכים להיאבק כדי לגמור את החודש? כל כך הרבה צרות וכל כך מעט פתרונות.  המילקי, הקוטג', הדיור, יוקר המחיה, השחיתות, הביטחון, האבטלה, החינוך, הבריאות - הכול קורס, ואין אף מבוגר אחראי  שיושיע. והמועמדים לבחירות? מתקוטטים כמו ילדים חסרי אחריות. 'בעל הבית השתגע', ולנו אין כוח, רצון וחשק לקחת חלק במופע האימים. אבל אנחנו - וגם אתם - חייבים.

אז למה כל כך חשוב בעצם ללכת להצביע?

1. הזכות לבחור היא נשמת אפה של הדמוקרטיה: רובנו נולדנו למציאות של מדינה חופשית, שבה מותר להגיד, לעשות ולהביע כמעט הכול. אולי זו לא שיטת שלטון מושלמת, אבל היסטוריה עקובה מדם הבהירה לנו שהיא ברירת המחדל הטובה ביותר, כי מי בכלל יכול להעז לחשוב על האלטרנטיבות? חשוב להבין ולהפנים עד כמה עדין ושברירי המרקם הדמוקרטי. זה לא המקום לציניות, דברי הימים צריכים ללמד אותנו את הלקח המתאים. כוחה של הדמוקרטיה חלש מכפי שנוטים לחשוב, וירידה עקבית והדרגתית באחוזי ההצבעה - כפי שמתרחשת כאן - מסכנת את הישרדותו של השלטון הדמוקרטי. אזרח שבוחר לא לבחור פוגע למעשה בלגיטימציה של קיום הבחירות ותוצאותיהן, ותורם להחלשת הדמוקרטיה ולערעור עליה. בבחירות לכנסת בשנת 2013 לא הצביעו 1.8 מיליון בעלי זכות בחירה, ומספר זה כנראה יגדל בבחירות 2015. המכון הישראלי לדמוקרטיה מתריע מפני ההשלכות של המשבר בשיעור ההשתתפות בבחירות לכנסת. למרות הירידה בעניין שכולנו מגלים בפוליטיקה; למרות האדישות; למרות שכבר איננו מאמינים במוסדות הפוליטיים וסולדים מהפוליטיקה, אסור לנו לוותר על השתתפות בבחירות. הבחירות הן סממן הכרחי של דמוקרטיה; הן מבטאות את הערכים החשובים ביותר הגלומים כולם בזכות שהאנושות נאבקה על השגתה, ואסור לוותר עליה ולסכן את מעמדה בקלות.  
2. כי רע לנו, כי אנחנו רוצים לשנות וכי בחירות זו הדרך היחידה לפעול בנושא: לצקצק בלשון מול הכותרות באתרי החדשות; לעקם את האף כשעולים נושאי שיחה פוליטיים או אקטואליים; לקטר ולסבול מהעול של יוקר המחיה; לפחד מהיום שבו נשכב במסדרון בית החולים ואפילו לדפוק על השולחן בשיחות סלון - כל זה לא יספיק ולא יעזור לכם לשנות את המצב. אם אתם לא מרוצים ממה שקורה פה במהלך כהונה שלטונית, אין לכם מה לעשות, אתם יכולים להיות מתוסכלים וגם מיואשים. אבל אם הגיעה עת בחירות, אז נפתח בפניכם מנגנון הפעולה היחיד שקיים. לשלשל פתק בקלפי זו הדרך היחידה שלכם לפעול ולהשפיע, לשנות ולהביע עמדה. גם אם אתם מניחים שהקול שלכם לא כל כך חשוב, אתם טועים! המחשבות על הבחירות והמסקנות שלפיהן אין טעם להצביע כי "מה זה יעזור?", "כולם אותו דבר" ו"אין במי לבחור" שגויות. בכך שתוותרו על זכות ההצבעה, בעצם תאמרו לעצמכם ולכולם שטוב לכם פה,  ושהמצב לא דורש שינוי. מישהו מוכן להזדהות עם עמדה שכזו? 
 
3. כי הקול שלכם שלא ייספר, יחזק דווקא את המועמדים שאתם לא רוצים שיתחזקו: כשאדם לא מצביע, הוא טועה לחשוב שפעולתו לא משנה ושהקול שלו לא נספר. זוהי טעות חמורה. אי הצבעה, כמו גם בחירה בפתק לבן, נספרת ומשפיעה על תוצאות הבחירות. אותו קול שלא ניתן, נספר ומגדיל את החלקים של המפלגות באופן יחסי לגודלן. זה אומר בעצם שהקול שלך ילך למפלגה מסוימת, ורוב הסיכויים שילך לזו שפחות ראויה בעיניך. גם אם אתם מאוכזבים מהמועמדים שלכם, הם עדיין עדיפים מאלה שממש מפחידים אתכם, ושמשנתם רחוקה שנות אור מהשקפת העולם שלכם. אם תעמידו מועמד אחד מול האחר, ותאמרו כי זה רע והשני גרוע, עדיין תעדיפו את הרע במיעוטו. בהקשר זה, חשוב לדעת כי אחוזי הצבעה גבוהים במיוחד נספרים בקרב קבוצות סגורות, כגון מעמד חברתי גבוה, חרדים ותושבי התנחלויות, ודווקא אתכם - הקולות הצפים, המתלבטים, המיואשים, האנשים שלא "סגורים על עצמם", שלא סומכים על אף אחד, שמאמינים שדבר כבר לא ישתנה וממילא עוד שנתיים יהיו שוב בחירות - אין מי שייצג. קולכם לא נשמע, ואין מי שיתחשב בדעתכם בשל אחוזי הצבעה נמוכים. אתם לא מוחים ככה; לא מלמדים אף אחד לקח; לא משפיעים ולא משנים את המצב. הבחירה שלכם שלא לבחור, היא בחירה גרועה. אולי אתם לא בטוחים למי להצביע, אבל אתם בהחלט בטוחים את מי לא תרצו לראות בכנסת השנה. לכן, זכרו שבאי בחירה אתם למעשה מחזקים מפלגות שאתם מתנגדים להן, וזה כשלעצמו הופך את עצם הבחירה לדבר חשוב. 
 
4. השתתפות בבחירות היא לא רק זכות, זוהי גם חובה. ליום אחד צאו מהאדישות...אולי פוליטיקה ואקטואליה הם נושאים פחות מעניינים מקולנוע, ספרות, אופנה, רכילות או ספורט, אבל הם משפיעים על כל החיים שלכם, גם בנושאי תרבות, אופנה, ספורט וכו'.  

5. כי זה ממש לא כזה סיפור: כמה דקות הליכה ברגל, עשרים דקות של השלמת משימה ועשיתם את הדבר הנכון.

6. למען עתיד ילדיכם: אולי זה נשמע כמו עוד סיסמת בחירות מאוסה ונבובה, אבל יש בה אמת. אנחנו אולי כבר מרימים ידיים, אבל הילדים שלנו חיים פה, ואולי הם יצליחו לעשות את השינוי. הרוח הצעירה והחדשה חייבת להבין את  העוצמה שבזכות הבחירה, ואת הכוח שבמילוי החובה האזרחית הזו. אם תשדרו לילדיכם ייאוש וחוסר יכולת להשפיע,  תגזלו מהם את המתנה היפה ביותר שמקבל כל אזרח - יכולת להשפיע ולקבוע. נצלו את האירוע ליצירת חוויה חינוכית ודמוקרטית, וספקו להם דוגמה חיה לאזרחות אחראית ונכונה. קחו אותם אתכם אל הקלפי, הסבירו להם את חשיבות העניין, הסבירו והמחישו להם מהו שלטון דמוקרטי, איך מתבטא עיקרון שלטון העם, כיצד עובד כל העניין, מהם יתרונותיו של הליך הבחירות, מהם מוגבלויותיו וחסרונותיו ולמה בעצם חשוב להצביע. עכשיו אתם בטוח מבינים את התשובה. השאירו לילדיכם את הסיכוי הקלוש שיהיה פה ממש טוב ורגוע ביום מן הימים. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools