כתבות בנושא אבחון ומיון כח אדם - תמונת אווירה

סקירה - ההבדלים בין חברות כוח אדם לבין חברות השמה

הן חברת כוח אדם הן חברת השמה, מתווכות בין מחפשי עבודה לבין מעסיקים פוטנציאליים. זהו המכנה המשותף העיקרי בין שני הגופים הללו. מלבד זאת, יש בין שני הגופים הללו לא מעט הבדלים, אך ספק אם רבים מבין מחפשי העבודה מבינים את ההבדל בין חברות אלה, ומבינים למי עליהם לפנות, כדי לקבל את השירותים המתאימים ביותר לצורכיהם ולמטרותיהם. כדי לעשות מעט סדר בתחום, מומלץ להיכנס לעובי הקורה, ולעמוד על ההבדלים ועל היתרונות והחסרונות שיש לחברות כוח אדם בהשוואה לחברות השמה

בכתבה זו:
אז מה עדיף - חברת כוח אדם או חברת השמה? | אז מהם היתרונות של חברות ההשמה? | ומהם היתרונות של חברות כוח האדם?

אם אתם נמנים על ציבור מחפשי העבודה, סביר להניח שאחת התחנות הראשונות שלכם תהיה חברת כוח אדם או חברת השמה. חברות אלה, המתמחות בניהול משאבי אנוש, מיישמות ידע הנוגע למשאב היקר ביותר במשק - הון אנושי, קרי, עובדים. ההבדל המרכזי והמהותי בין שני הגופים הללו, הוא שמערכת היחסים שלכם עם חברת ההשמה, מתחילה עם פנייתכם אליה, ומסתיימת עם שכירת שירותיכם על ידי המעסיק שבחר לקבל אתכם לעבודה. לעומת זאת, מול חברת כוח אדם מדובר ביחסים ארוכים ומורכבים יותר, שכוללים יחסי עובד-מעביד. הדברים עובדים באופן הבא - מועמד המחפש עבודה, פונה לחברת השמה. נציגי החברה בודקים את כישוריו, מאפיינים אותו ומתחילים לאתר משרות שבהן יוכל להשתלב. הם מפנים אותו למשרות הללו, ומתווכים בינו לבין מקומות התעסוקה. עיקר הפעילות של חברת ההשמה היא איתור של עובדים מתאימים, והפנייתם לארגונים המתאימים. המועמד מגיע לארגון, ועובר תהליכי קבלה שהארגון מקיים על פי שיקול דעתו ועל פי מדיניותו. לאחר מכן, אם המועמד מתקבל לעבודה, ההתקשרות שלו עם חברת ההשמה מסתיימת. העובד הופך להיות עובד מן המניין, מפתח יחסי עובד-מעביד עם הארגון שקיבל אותו לשירותיו וממנו זוכה לקבלת שכר וזכויות. גם היחסים בין מקום העבודה לבין חברת ההשמה הקשורים לאותו עובד, מסתיימים בשלב זה. על פי רוב, מקום העבודה ישלם לחברת ההשמה עבור מועמד שהתקבל לעבודה, ואשר נשלח על ידי חברת ההשמה, בחלוף תקופה מסוימת שבה העובד שרד במקום עבודתו החדש. עם חברת כוח אדם הדברים עובדים מעט אחרת. חברות כוח אדם מציעות למועמדים לעבודה משרות בארגונים מסוימים. הן שולחות את המועמד אל מקומות עבודה רלוונטיים, ושם, בסיום תהליך מיון וסינון, עשוי העובד להתקבל לעבודה. אם העובד זוכה במשרה המיוחלת, הוא משתלב כעובד בארגון, אולם המעסיקה שלו היא חברת כוח האדם. כלומר, אין יחסי עובד-מעביד בין הארגון שאליו התקבל לעבודה, ובין העובד. מערכת יחסים זו, מתקיימת בין חברת כוח האדם לבין העובד. העובד יעבוד בארגון תקופת זמן מסוימת, שבמהלכה יקבל שכר וזכויות עובדים מחברת כוח האדם ולא מהארגון. הארגון שבו משתלב העובד, מעביר את השכר לחברת כוח האדם. זו גוזרת "קופון" לעצמה, ומעבירה את היתרה לעובד. לרוב, תקופות ההעסקה של העובד בארגון מוגבלות וקצובות מראש, ובסיומן העובד נקלט בארגון באופן עצמאי, או נפלט שוב לשוק העבודה כשהוא יכול להיות מושם בארגון אחר על ידי חברת כוח האדם.

אז מה עדיף - חברת כוח אדם או חברת השמה?

באופן כללי וגס, אפשר לומר שהכי כדאי לעובד להתקבל לעבודה דרך חברת השמה. היתרונות של מסלול זה ברורים, אולם  יש מקרים מסוימים שבהם דווקא ההסתייעות בחברת כוח אדם מרובת יתרונות, ואלה הופכים אותה עדיפה בנסיבות מסוימות  לעובד ספציפי.
לפני שנמנה את יתרונות ההסתייעות בגופים אלה, חשוב לציין כי חברת כוח אדם יכולה לשמש גם כחברת השמה, אז אל תמהרו לפסול את האופצייה להשתמש בשירותיהן. בררו מראש מול חברת כוח האדם אילו שירותים היא מציעה. כיום, רוב  החברות העוסקות במשאבי אנוש, מתפקדות הן כחברות השמה הן כחברות כוח אדם, מה שחוסך לכם את הצורך 'לשבור את הראש'. 

אז מהם היתרונות של חברות ההשמה?

1. מרגע הקבלה לעבודה, העובד הופך לעובד מן המניין, בעל מעמד של עובד, על כל הזכויות הנלוות למעמד זה.
2. פעמים רבות, המשרות המוצעות בחברת כוח אדם הן משרות פחות נחשבות, המתמקדות בתפקידים זוטרים ובדרגות נמוכות, אולם יש לציין שזה לא תמיד כך. 
3. רוב המשרות המוצעות על ידי חברת כוח אדם, הן זמניות בלבד. בתום תקופת ההעסקה, העובד נפלט שוב לשוק העבודה. הוא לא יכול להתפתח בארגון, וזה לא משקיע בו כפי שהוא משקיע בעובדים מן המניין. יש קושי גדול לעבוד  בתנאי אי-ודאות שכאלה, ללא יכולת של ממש להתפתח במקום העבודה. לכן, רוב המועסקים הבוחרים לעבוד עם  חברת כוח אדם, עושים זאת מחוסר ברירה, בשל הצורך או בשל החובה שלהם להתפשר על עבודה זמנית, ו/או בשל חוסר התמקצעות שלהם. 
4. קבלה לעבודה בסיוע חברת השמה, מאפשרת ביטחון תעסוקתי, יציבות כלכלית ואפשרויות להתפתח בארגון שלרוב משקיע בעובדיו. 
5. כאשר עובד מתקבל לעבודה, זה אומר שהוא בדיוק מה שהמעסיק חיפש, ולהתאמה המקסימלית הזו בין העובד למעביד אין תחליף. התאמה זו כמובן לא ממש קיימת, כאשר העובד נשלח למקום העבודה על ידי חברת כוח האדם,  וכשלארגון יש פחות "אמירה" בנושא. 

ומהם היתרונות של חברות כוח האדם?

1. חלקן מתפקדות גם כחברות השמה, וכך מתאפשר ליהנות משני העולמות - גם מהיתרונות של חברות ההשמה, וגם מהיתרונות של חברות כוח האדם.
2. יש משרות חשובות, למשל של ארגונים ציבוריים, הפתוחות רק בפני עובדים מטעם חברות כוח אדם. במקרים אלה,  למרות שלא אידיאלי להיכנס לארגון כלשהו במעמד של עובד חברת כוח אדם, אם זו הדרך היחידה לזכות במשרה  בגוף נחשב, אז זו הברירה העדיפה.
3. קבלה למשרה חשובה מטעם חברת כוח אדם, מאפשרת לעובד דריסת רגל בארגון נחשב, ונותנת לו הזדמנות להוכיח את עצמו. לא מעט ארגונים שקשה מאוד להשתלב בשורותיהם, ושנחשבים מאוד מבוקשים, עובדים רק עם חברות  כוח אדם, וההסתייעות בחברות אלה היא הדרך היחידה להשיג בהם דריסת רגל ולהיכנס בדלתותיהם. לא מן הנמנע  - וזה בהחלט קורה לא מעט - שהעובד ישתלב בארגון כעובד חברת כוח אדם, יבלוט ויככב, ובזכות זה ישתנה מעמדו  ויוצע לו להפוך לעובד מן המניין. 
4. בחלק מהארגונים משווים את תנאי ההעסקה של עובדי חברת כוח האדם לתנאי ההעסקה של העובדים - במיוחד  כשמדובר במשרות בדרגים גבוהים - לכן לא תמיד משרה דרך חברת כוח אדם, משמעה הפסד של תנאים. 

לסיכום, עדיף לעובד להתקבל לעבודה דרך חברת השמה. בפועל רוב החברות העוסקות בתחום משאבי אנוש משמשות הן כחברות השמה הן כחברות כוח אדם, ומספקות את שני השירותים גם יחד. על כן, על מחפש העבודה להתקשר עם חברות שיכולות להציע לו קשת של שירותים, וכך ליהנות מהיתרונות של כל המסלולים למציאת עבודה.
 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools