438,518 עסקים | 234,379 חוות דעת
כתבות בנושא טיפולי שורש - אנדודונטיה - תמונת אווירה

חבלות שיניים - לא נעים, ניתן לטפל

השיניים הן איבר רגיש למדי וכשהן נפגעות כתוצאה מחבלה, הנזק יכול להיות חמור יותר מפגיעה חיצונית בלבד. ד"ר נלי שטיינבוק, מומחית לאנדודונטיה (טיפולי שורש), חושפת את התמונה האמתית על חבלות שיניים ודרכי ההתמודדות

בכתבה זו:
נפילת שן בעקבות חבלה | חשיבות הפנייה לרופא מומחה במקרה של חבלות שיניים | אופי טיפול לפי סוג השן ומיקומה | השפעתה של שן שבורה בילדות על בריאות המטופל

כילדים וודאי זכורות לכם פעם או פעמיים בהן שובבות יתר הובילה לשן שבורה או סיטואציה בה נגיסה בעצם קשיח הובילה לשן שדרשה ביקור אצל הרופא. אם משהו מאלו נשמע לכם מוכר, גם אתם חוויתם חבלות שיניים וגם אתם תוכלו להעיד שמדובר בחוויה מאוד לא נעימה. חבלה בשן יכולה לגרום לכאבים עזים, לפגוע בתפקוד התקין של הפה ואף ליצור בעיות אסתטיות. לכן, מעל לכל כדאי כמובן להיזהר, אך בו זמנית להבין כיצד מתרחשת חבלה בשן ואיך להתנהג במקרה כזה. 
"ילדים, ספורטאים בענפים מסוימים ואנשים מבוגרים נחשבים מועדים יותר לחבלות בשיניים", מספרת ד"ר נלי שטיינבוק, מומחית בטיפולי שורש (אנדודונטיה), מדריכה קלינית בכירה במחלקה לאנדודונטיה ולטראומה דנטלית בבית החולים רמב"ם שבחיפה. "הסיבה ברורה: ילדים נוהגים לשחק, להשתולל ולהתרוצץ ללא הפסקה; ספורטאים בענפים המתאפיינים בפגיעות באזור הפנים (כדור או אגרוף למשל) מודעים לכך שזהו חלק מסכנות המקצוע וכך גם במקרה של אנשים מבוגרים, הנוטים ליפול לא מעט ועלולים לסבול מפגיעות באזור הלסתות והשיניים".
אך מה עושים במקרה בו מתרחשת פגיעה באזור הפה? ראשית, חשוב מאוד לפנות לרופא כדי שיבחן את אופי החבלה, את מהותה ואת מידת חומרתה. "גם אם לא רואים שבר חיצוני באחת השיניים, כדאי להיבדק אצל רופא מומחה", מציינת ד"ר שטיינבוק. "במקרים רבים הנזק הוא פנימי, לא נראה לעין ולא גורם לכאבים מיוחדים. הרופא יבדוק את איזור החבלה, יחטא אותו, יבצע צילום לראות שאין נזק פנימי לשן או ללסת ושלא נכנס גוף זר פנימה. הוא יעניק טיפול ראשוני ויקבע תור להמשך טיפול".
 
ילדה שנפלה ברחוב
אל תבכי קטנה, זה קורה לכולם.

נפילת שן בעקבות חבלה

"במקרה של נפילת שן, חשוב מאוד לשמר אותה בסביבה המתאפיינת ברטיבות (כך שהתאים הנמצאים על הצד החיצוני של השורש לא יתייבשו וימותו) ולהחזירה לפה כמה שיותר מהר. לכן, מיד אחרי נפילתה, שטפו את השן קלות, מבלי לשפשף, במים או בנוזל פיזיולוגי (סליין), והחזירו אותה מיד למקום. אם אתם מפחדים להחזירה לבד, יש לשמרה בסביבה נוזלית: להניח בתמיסה ייעודית (HBCC) או בחלב (רצוי עמיד), בתמיסה פיזיולוגית או במים. פתרון אחר הוא להניחה בפה, בין השפה ללסת (וכמובן להיזהר לא לבלוע אותה)".
לזמן שבו השן נותרת בסביבה לא רטובה יש חשיבות עצומה. "אם מצליחים להחזיר את השן תוך 20 דקות, היא בדרך כלל תיקלט בחזרה בפה בצורה טובה" מדגישה ד"ר שטיינבוק. "לעומת זאת, אם השן הייתה מחוץ לפה למשך יותר משעתיים ובתנאי יובש, הגוף לרוב ידחה אותה היות והיא תחשב כגוף זר". לאחר שביצעתם את פעולות 'העזרה הראשונה' לשן שנפלה, עליכם להגיע למרפאה במהירות מרבית. הרופא המטפל יקבע את השן לשיניים הסמוכות למשך מספר שבועות, כדי לאפשר לה להיקלט היטב. הוא ימליץ על טיפול תרופתי במידת הצורך, על שטיפות ועל כלכלה רכה. בהמשך, תזדקקו ברוב המקרים גם לטיפול שורש, אותו חשוב לבצע בהקדם.
"בעיקר במקרים בהם המכה הייתה חזקה או שאירע שבר גדול, ייגרם נזק גם לכלי הדם ולעצבים של השן ויידרש טיפול שורש. בכל מקרה של חבלה מורכבת, כזו שגרמה לתזוזה בשיניים או לנפילת שן שאחר כך הוחזרה לפה, מומלץ מאוד להגיע לבדיקה ולטיפול אצל מומחה לטיפולי שורש", מציינת ד"ר שטיינבוק.
 
צילום רנטגן של שיניים
רק צילום יגלה אם מדובר בחבלה עמוקה או שטחית.

חשיבות הפנייה לרופא מומחה במקרה של חבלות שיניים

כשמדובר בשבר קטן, יכול גם רופא שיניים כללי לטפל בו בעזרת סתימה לבנה. שבר משמעותי יותר מחייב בדיקה אצל רופא מומחה לטיפולי שורש, אך מאחר והמטופל לא תמיד יכול לדעת אם הוא סובל משבר משמעותי, מומלץ מאוד להגיע ישירות למומחה לצורך בדיקה, כזו שתאפשר לפחות לעמוד על היקף הפגיעה. כך לדוגמה, שבר בשורש השן ייראה רק בצילום רנטגן, שנעשה במהלך הבדיקה אצל הרופא המומחה.
רבים לא יודעים זאת, אך רופא מומחה לחבלות שיניים הוא רופא שלמד ארבע שנים נוספות והעמיק בתחום טיפולי השורש ולכן יציע את אפשרויות הטיפול הטובות ביותר, ביניהן סגירת קצה השן בצורה טובה ומהירה ביותר (בשיניים שלא סיימו התפתחותן) ובמקרים רבים אף החזרת החיות לשן הפגועה, גם אם סבלה מנמק (טיפול רווסקולריזציה –Revascularization ).
 
רופאה מסבירה לפציינטית על צילום
אם יש ספק - אין ספק. פנה למומחה

אופי טיפול לפי סוג השן ומיקומה

"פעמים רבות יחליט רופא השיניים שלא להחזיר שיניים חלביות ש'עפו' מהפה, מחשש לפגיעה בנבט השן הקבועה בתהליך ההחזרה. עם זאת, גם בשיניים חלביות מבצעים השלמות של החלק החסר ובמידת הצורך, גם טיפולי שורש. במקרים אלו עדיף שהטיפול יבוצע על ידי מומחה לרפואת שיניים לילדים או על ידי מומחה לטיפולי שורש".
"השיניים הנפגעות בשכיחות הגבוהה ביותר הן השיניים הקדמיות העליונות ואחריהן -  השיניים הקדמיות התחתונות. כאשר המכה היא מכיוון הסנטר, מתרחשת סגירה חזקה של הלסת והשברים הם דווקא בתלוליות של השיניים האחוריות, וכן במפרקי הלסת. במקרים כאלו, חובה כמובן ללכת ולהיבדק אצל רופא השיניים. אם הפגיעה מתרחשת בלילה – רצוי לפנות לתורן פה ולסת במיון (בבתי חולים בהם ישנן מחלקות פה ולסת). גם פתיחת בקבוקי בירה או דברים דומים שהשיניים לא יועדו להם, יכולים לגרום לשבירה במקומות שונים בפה שיידרשו טיפול". 

השפעתה של שן שבורה בילדות על בריאות המטופל

כאמור, רבות מחבלות השיניים קורות בילדות, שנים בהן יצר השובבות משתלט, אך האם יש לכך השלכה על החיים הבוגרים של אותו ילד? "בוודאי", מכריזה שטיינבוק, "שן קבועה שלא הוחזרה למקומה, בייחוד בילדים שגדלים ומתפתחים, תגרום לפגיעה אסתטית, לפגיעה פונטית (פגיעה בדיבור) ולפגיעה ביכולת הלעיסה. נוסף על כך, ילדים רבים עם שן חסרה לא רוצים להיות בחברה או ללכת לבית ספר, מכסים את הפה עם היד ומקפידים שלא לחייך, בשל המבוכה הנגרמת להם. במצבים כאלו, אנו מנסים להשלים את החסר על ידי התקנת שן מלאכותית המחוברת לשיניים סמוכות או לפלטה. בסיום תהליך הגדילה של הילד ניתן לבצע שתל ועליו מבנה וכתר, במקום השן החסרה".

ילד מחזיק את השן
תראה לנו איפה כואב לך.

*המאמר נכתב בייעוצה המקצועי של ד"ר נלי שטיינבוק, מומחית לאנדודונטיה (טיפולי שורש), מנהלת פורום רפואת שיניים - טיפולי שורש.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools