438,608 עסקים | 234,274 חוות דעת
כתבות בנושא רופאי עיניים - תמונת אווירה

הדור הבא של עדשות קטרקט

עדשות תוך עיניות מיוחדות לניתוחי קטרקט שאף מתקנות ליקויים קודמים בעין. נשמע חלומי? מסתבר שלא. ביקשנו מד"ר משה מלכין לסקור את החידושים.

בכתבה זו:
סימני הזיהוי של קטרקט | החידוש המהפכני בתחום הניתוחים | כמה זה עולה לנו? | על מורכבות הניתוח

המונח קטרקט מתאר מצב בו נוצרת עכירות בעדשה הפנימית של העין הפוגעת בראייה ואף עלולה להביא לעיוורון. לא מעט סיבות עלולות לגרום לאותה עכירות להופיע, אך המומחים עדיין לא יודעים להצביע על הגורמים הספציפיים לכל מקרה ומקרה. הדעה הרווחת היא שגילו של האדם הוא הפרמטר העיקרי להופעת הקטרקט ועד לפני כמה עשורים אפיין הקטרקט בעיקר אנשים בגילאי 70-80. אלא שבשנים האחרונות אנחנו רואים ירידה בגיל הממוצע בו מופיעה המחלה והיום ניתן למצוא רבים בגילאי 60 ואפילו 50 הנכללים בסטטיסטיקה. גורמי סיכון אחרים הקשורים להיווצרות הקטרקט הם תורשה, טראומה לעין, מחלות עיניים ואפילו השמנת יתר.

סימני הזיהוי של קטרקט

אבחון קטרקט אינו דבר פשוט. "הירידה ביכולת הראייה היא לעיתים איטית, כך שהאדם לא מרגיש בשינוי עד שהבעיה כבר משמעותית", מספר ד"ר משה מלכין, מנהל פורום רפואת עיניים ובעל ותק של 25 שנה בתחום. "יש אנשים שיוכלו להבחין בירידה בראייה באחת העיניים אם יסגרו אותן וזה בהחלט סימן שיש לשים אליו לב". נורה אדומה נוספת צריכה להידלק אצל אדם, בעיקר בגיל מבוגר, שנדרש להחליף עדשות אחת למספר חודשים עקב הידרדרות בראייה שלו. "היות וירידה שכזו לא אמורה להתרחש בשלב זה של חייו, יש סבירות לא מבוטלת שמדובר בקטרקט" מזהיר מלכין. סימן מחשיד נוסף הוא רגישות לאור, המתגלה למשל בעת נהיגת לילה. 

מומלץ שלא לחכות להופעת תסמינים אלה ולהיבדק אצל רופא מומחה אחת לשנה לפחות (בעיקר מגילאי ארבעים ומעלה) וכאשר מתגלה בעיה - לטפל בה בהקדם האפשרי. "קטרקט שלא טופל בזמן עלול להגיע למצב של עיוורון, מקרים הנפוצים יותר במדינות עולם שלישי. פעם אחת הגיעה אליי עולה חדשה בגיל מתקדם יחסית שהתעוורה עקב מקרה חמור של קטרקט שלא טופל", מספר ד"ר מלכין. "לאחר הניתוח, הצלחנו להשיב לה את ראייתה, כך שהיא יכלה לפגוש בפעם הראשונה את נכדתה." ולא חסרים סיפורים מרגשים נוספים, לדוגמא ילדים שסובלים מקטרקט (שיכול גם להיות מולד), כאשר חוסר טיפול בזמן עלול להביא למצב של עין עצלה. "ככל שמטפלים בבעיה מוקדם יותר, כך הניתוח הופך לפחות מורכב". כאן בדיוק נכנסת הבשורה אודות ניתוח הקטרקט החדש.  
 
בדיקת קטרקט
אל תזניחו ובדקו את הראייה.

החידוש המהפכני בתחום הניתוחים

העיקרון הבסיסי של ניתוח קטרקט פשוט להבנה, אבל מורכב מאד לביצוע: הרופא המנתח מוציא את עדשת העין העכורה ומשתיל במקומה עדשה מלאכותית קבועה, בדיוק באותו מקום פיזיולוגי. העדשה הקלאסית שנעשה בה שימוש בניתוחים מהסוג הזה כוללת מוקד אחד, שמאפשר לראות טוב למרחק מסוים, בעוד שלראייה טובה לשאר המרחקים יש צורך משקפיים.

בשנים האחרונות פותחו עדשות מיוחדות, עדשות Premium, שמשנות את חוקי המשחק בתחום. "הן לא רק מחליפות את עדשת העין העכורה" מסביר ד"ר מלכין, "אלא מאפשרות לתקן את הראייה מעבר לכך. כלומר לתקן ליקויים אחרים בראייה שלא בהכרח קשורים לקטרקט, אם מדובר בקוצר ראייה, רוחק ראייה או אסטיגמטיזם (צילינדר)." בעיות אלה נפוצות באוכלוסייה, ולכן הצורך של פיתוח כזה עולה פלאים. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שכשלושה מתוך עשרה אנשים סובלים מאסטיגמטיזם, כאשר בקרב מרכיבי המשקפיים למרחק, האחוז אף עשוי להגיע לכ-50%.

"עדשות טוריות לטיפול באסטיגמטיזם (Toric Intraocular Lens) כוללות צילינדר מובנה שמתקן את הראייה וגם את הליקוי שהאדם סבל ממנו כל חייו" מסביר ד"ר מלכין. "אפשרות אחרת היא השתלת עדשות תוך עיניות מולטיפוקלית, שלמעשה מעניקות את היכולת לראות הן מקרוב והן מרחוק". יש להדגיש שלמרות שהשימוש בעדשות המיוחדות קיים כבר למעלה מעשור, רמת הדיוק והיעילות שלהן ממשיכה לעלות עם השנים. הן עדיין לא ברמת שלמות, אך בהחלט מתקרבות לכך. בשילוב עם רופא מומחה, אחוזי ההצלחה של ניתוח כזה צפויים להיות גבוהים מאוד.  
 
אדם מאושר לאחר ניתוח
ניתוח מוצלח יביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

כמה זה עולה לנו?

השימוש בעדשות המיוחדות בניתוחי קטרקט נמצא במגמת עלייה, כאשר הקושי העיקרי עבור אלה המעוניינים לשלב אותן בניתוח שלהם - ניחשתם נכון - הוא המחיר. "מכיוון שעדשות אלו מצריכות כמעט תמיד הזמנה מיוחדת, בהתאמה לעין שעוברת את הניתוח, הן יהיו יקרות יותר", מסביר ד"ר מלכין. "הממוצע נע בין כ-3,000-7,000 ש''ח לעדשה, סכום אותו יש להוסיף לעלויות הניתוח עצמו." בנוסף, עדשות אלו כמובן אינן חלק מסל הבריאות והכיסוי שניתן להן במסגרת הביטוחים הפרטיים הוא מוגבל. מצד שני, מעודד ד"ר מלכין את המטופלים, " מדובר על השקעה חד פעמית שיכולה לפתור את כל בעיות הראייה בניתוח אחד ובכך, לשפר את איכות החיים של המנותחים בצורה דרסטית."

"הניתוח עצמו חייב להתבצע ברמות הדיוק הגבוהות ביותר, עם תכנון מוקפד של כל אחד מפרטיו ועם סימון מדויק של הקרנית", מבהיר ד"ר מלכין. הדבר שונה מהשתלת עדשה תוך עינית רגילה, בה אין בהכרח חשיבות לאופן בו היא מונחת בתוך העין. יתר התהליך דומה פחות או יותר לניתוחי הקטרקט הרגילים, כשבכל מקרה ההליך אינו כלול בכאבים.
 
עלות ניתוח קטרקט
העלות זניחה ביחס לתועלת.

על מורכבות הניתוח

באופן לא מפתיע, ניתוחי הקטרקט המבוססים על העדשות המיוחדות הם מורכבים יותר לביצוע מההליכים ה"רגילים" ומצריכים בדיקות מקיפות לבחינת ההתאמה של האדם לניתוח. "לפני הניתוח מבצעים בדיקת ביומטריה, במטרה לקחת מדידות שונות של העין ושל הקרנית. נקודת המוצא היא שלא כל עין מתאימה לעדשות הללו אך בעזרת נוסחאות שונות ניתן להזמין עדשה שתתאים במדויק לאדם המועמד לניתוח, שאף תתקן את הפגיעה בראייה כתוצאה מהקטרקט, יחד עם הליקוי הנוסף בראייה."

צורת ההתאמה של עדשה ייחודית שכזו שונה ומורכבת לעומת התאמת משקפיים או עדשות מגע לדוגמא. כידוע, במצב של התאמת משקפיים או עדשות מגע, אדם יכול לגשת לחנות האופטיקה הקרובה, לנסות על עצמו סוגים שונים של עדשות ועל פי מה שהוא רואה מותאם עבורו הפתרון. בפועל, מידת העדשה שמביאה לראייה מקסימלית. "במקרה של ניתוח קטרקט עם עדשת premium, יש לחזות מראש איזו עדשה תושתל בעין מבלי שניתן לוודא זאת עם המטופל. יש צורך בנוסחאות מורכבות של חיזוי", מסביר ד"ר מלכין, "הנעשות תוך התחשבות ממשית באורח החיים של האדם ואפילו המקצוע שלו או התחביבים שלו. כלל האצבע כאן הוא שככל שמספר ליקוי הראייה שלו גדול יותר, כך יכולת החיזוי יורדת." זאת ועוד, יש לקחת בחשבון שהאדם אמור להיות עם העדשות הללו כל חייו, בניגוד למשקפיים או עדשות מגע שניתן לחליף אחת לכמה חודשים. "בכל מקרה, כאשר הניתוח מצליח נהנים הפציינטים מראייה משופרת פי כמה, ראייה טובה יותר מזו שאפיינה אותם בטווח של שנים אחורנית", מסכם ד"ר מלכין. לכן, לא מפתיע שמדברים על השינוי הזה במונחים של מהפכה של ממש.
 
ניתוח קטרקט
כאן עושים מהפכה. המומחים ברגע אמת

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools