438,433 עסקים | 234,375 חוות דעת
כתבות בנושא חוקרים פרטיים ומשרדי חקירות - תמונת אווירה

הכה את המומחה

אלירן חפץ ואסף פוגל, מנהלי פורום חקירות פרטיות, עונים על השאלות הבוערות של החודש

בכתבה זו:
האזנת סתר | סוס טרויאני | ריגול עסקי - מודיעין עסקי | בדיקת האזנה | חישוב עלויות חקירה | איתור מכשיר האזנה או מצלמה בדירה | איתור כתובת דואר אלקטרוני | רמת המהימנות של פוליגרף | סכסוך שכנים | שיחות מטרידות מחסום

האזנת סתר

ש: האזנה לשיחת טלפון בלי שהמדברים יודעים על ההאזנה היא חוקית?
ת: האזנה לשיחות טלפון אינה חוקית כל עוד אף אחד מהצדדים אינו מודע לקיום ההאזנה. חוק האזנות סתר, התשל"ט - 1979 מגדיר "האזנת סתר - האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה". כלומר, מדובר בהאזנה לשיחת הזולת, קליטה או העתקה של שיחת הזולת באמצעות מכשיר, ללא הסכמת אף אחד מבעלי השיחה, ודינה מאסר של עד 5 שנים.

סוס טרויאני

ש: שלום, האם אפשר להחדיר סוס טרויאני למחשב של המתחרה העסקי שלי?
ת: מודיעין עסקי הינו נושא רגיש ומורכב. בעבודות החקירה אנו נותנים מענה גם ללקוחות עסקיים, לחברות ועסקים הרוצים לדעת מה עושים המתחרים ואיך הם פועלים. חשוב להדגיש כי כל פעולות אלו נעשות באופן חוקי ולגיטימי מבלי לסכן את הלקוח בעבירות פליליות. עם זאת, אסור להחדיר סוס טרויאני או כל תוכנה זדונית למחשב שאינו שלך. כן ניתן להשיג מידע בצורה נכונה ויצירתית.

ריגול עסקי - מודיעין עסקי

ש: ברצוני לדעת האם ריגול עסקי הוא מותר על פי חוק?
ת: ראשית, המונח הנכון להשתמש בו הוא מודיעין עסקי, וכן, ניתן לבצע חקירות ולהביא מיידעים גם בתחום העסקי בצורה חוקית. חשוב לציין שהמון עסקים היום מודעים לכוח הרב שיש למידע, הן בתוך הארגון והן מחוץ לארגון בעסקים מתחרים, ולכן כל פעולה חייבת להתבצע בצורה נכונה ועפ"י מגבלות החוק. ניתן ואפילו רצוי שכל עסק המבקש לשמור על חוזקו ובטחונו ישתמש בשרותי מידע, הן בצורה של מעקבים וחקירות אחרי עובדים, בקליטת עובדים חדשים וכן בפיטורי עובדים או פרוק שותפויות / שותפים. אני חושב שמידעים טובים יכולים לסייע לכל אדם בקבלת החלטות נכונות בחיים בכלל ובקבלת החלטות מושכלות בעסקים בפרט, בעיקר אם מדובר בהפסדים כספיים.
 
איש עסקים בסנפלינג מבניין
השגת מידע עסקי היא לגיטימית. חשוב לבצע אותה במסגרת החוק.

בדיקת האזנה

ש: אם אני חושדת שמצוטטים לי, איך אני יכולה להשיג ציוד שיכול לגלות את זה? יש מכשיר אחד שמגלה את כל סוגי הציטוט, או שצריך מכשירים נפרדים?
ת: אם את חושדת שמאזינים לך, צריך קודם כל להבין מדוע את חושדת ובמי את חושדת. אני מניח שתוכלי למצוא מכשירים מסוגים שונים בשוק החופשי בחנויות לציוד ריגול, חלקם מקצועיים יותר או פחות. עם זאת, על מנת לבצע בדיקת האזנה רצינית ומקצועית מומלץ להיעזר בבעל מקצוע שלרשותו ציוד טכני ברמות הגבוהות ושזה תחום עיסוקו העיקרי, על מנת שתקבלי בדיקה מקיפה לחששות שלך.
חשוב לציין כי הטכנולוגיות משתנות ומשתכללות בכל רגע, כך שמי שלא שוחה בחומר יתקשה למצוא פתרון אמיתי. 
ש: אני ובעלי נמצאים בהליכי גירושין. הוא עזב את הבית, אבל אני חושדת שהוא דאג להתקין מכשירי ציטוט, כדי לנסות לאסוף עליי דברים שישמשו אותו. אני לא חושבת שהוא שכר מישהו בשביל לעשות את זה, כי הוא תמיד היה טוב עם הידיים ואולי עשה משהו בעצמו.
ת: גם אם את חוששת שמדובר בהאזנה חובבנית שנעשתה ע"י בעלך, לא הייתי מתפשר ומזמין בעל מקצוע שיאתר את מקור האזנה.

חישוב עלויות חקירה

ש: שלום רב, אפשר לקבל בבקשה מידע כללי בנוגע לדרך שבה מחשבים עלויות חקירה?
ת: עלות חקירה נגזרת משלושה פרמטרים: מורכבות תיק החקירה, כוח האדם הנדרש לפעולה ונכונות כספית של המזמין להשקיע בתיק החקירה. חשוב לציין כי ברוב המקרים "מה שתשלם זה מה שתקבל", כלומר עלות מעקב, לדוגמא, נגזרת משעות פעילות ומקצועיות העוסקים בתחום. כמו ברוב התחומים, וותק, ניסיון ומיומנות הם אלמנטים חשובים, ולכן כדאי לשלם קצת יותר כדי לעבוד עם מקצוענים בתחום שלטווח הארוך יוכלו לחסוך לך כסף וזמן.

איתור מכשיר האזנה או מצלמה בדירה

ש: איך אפשר לדעת אם מישהו התקין בדירה שלי מכשיר האזנה או מצלמה? יש גלאים מיוחדים לזה? אני גרה בדירה שכורה. 
ת: חשוב לי להקדים ולציין כי ביצוע האזנת סתר הינה עבירה פלילית ואסורה על פי חוק, ועונשה מאסר של עד 5 שנים. לשאלתך, הייתי מתחיל במניע – מדוע שמישהו ירצה לשתול האזנה או מצלמה נסתרת. משם הייתי מעריך אם החשש מספיק ממשי על מנת להזמין בעל מקצוע בתחום שיעזור לך לאתר את מקורות המעקב, במידה ויש כאלו. 
מצלמה בדירה
להרגיש תחת מעקב מצלמות זו תחושה קשה. בעל מקצוע יוכל לפתור את הנושא.

איתור כתובת דואר אלקטרוני

ש: קיבלתי אימייל מוזר מכתובת לא מוכרת. לא קיים שם בכתובת המייל אלא צירוף של אותיות ומספרים. לרוב לא היית מתייחס לזה, אבל המייל היה מיועד אליי ספציפית וכלל מידע אישי עליי שלא הרבה אנשים יודעים. יש אפשרות לאתר את שולח המייל?
ת: בעיקרון הטכנולוגיה היום מאפשרת לגלות את מקור השולח ע"י כתובת בשרתים הממוחשבים. אני מבין כי הבעיה היא בדליפת מידע, כלומר חשיפת פרטים אישיים עליך. אציין כי כתובת מייל הינה כתובת לכל דבר ועניין למרות שהיא ווירטואלית ולא פיזית, ולכן ניתן לאתרה בכפוף לחוק ולנסות להבין את מניעי השולח. לגבי צורת הפעולה, אני מציע לפנות לאיש מקצוע בתחום, כלומר משרד חקירות שעוסק בתחום הסייבר ומתמחה במתן מענה לבעיות ברשת האינטרנט.  

רמת המהימנות של פוליגרף

ש: האם משתמשים בפוליגרף ככלי חקירות או שיש יותר מדי דרכים לרמות את המכונה, ולכן היא לא מהווה מרכיב משמעותי או גורם להסתמך עליו?
ת: כעיקרון פוליגרף הינו כלי בדיקה מהימן מאוד בשיעור של כ-80 עד 90 אחוז, ולא אחת משמש לחקר האמת בתחום החקירות. עם זאת, הבדיקה צריכה להתבצע ע"י בודק מורשה ובתנאים המוגדרים כדי שהבדיקה תשמש כראייה. כן אציין כי בבתי המשפט קבילות הבדיקה הינה בעייתית. באשר לאפשרות לעבוד על המכשיר - קיימת טענה כי אנשים מיומנים שהוכשרו לכך יכולים, בתנאים מסוימים, "לעבוד" על המכשיר.

סכסוך שכנים

ש: יש לנו שכנים שממררים לנו ולשכנים האחרים את החיים בהתנהגות גסה ובוטה הכוללת מטרדי רעש ולכלוך. שכנים אלו מתגוררים בדיור ציבורי, ועם זאת, נראה שהם מרשים לעצמם אורח חיים שלא בהכרח תואם לכך (כמו רכב חדיש צמוד, שיפוצים בדירה באלפי שקלים ורכישת מוצרים יקרי ערך). ברצוני לדעת אם ניתן לערוך חקירה לגבי מקורות ההכנסה שלהם על מנת לספק את המידע לחברת הדיור הציבורי כדי שיפנו אותם מהדירה, וכמה חקירה כזו אמורה לעלות? ובנושא אחר, ישנה אישה שמגיעה כל ערב להאכיל חתולים בבניין בניגוד להחלטת הועד. אני רוצה לאתר את כתובתה ועוד פרטים עליה כדי להגיש עליה תלונה. כמה חקירה כזו אמורה לעלות?
ת: לשאלתך הראשונה: ניתן לבצע חקירת שכנים במטרה לאתר מקורות הכנסה ואו נכסים בבעלותם או גם נכסים שאינם רשומים בבעלותם, אבל בשימושם. לגבי שאלתך השנייה ניתן לבצע חקירה לאיתור כתובת ופרטים נוספים אודות הנבדקת. כמה עולה חקירה? מאוד תלוי מי האדם הנבדק ומה עומק החקירה אליה אנו נדרשים להגיע. חקירה אינה מוצר מדף עם מחיר קבוע מראש, ולכן נקבע עפ"י כל מקרה לגופו.

שיחות מטרידות מחסום

ש: מה אפשר לעשות כדי להפסיק שיחות מטרידות בנייד מטלפון חסום בשעות הלילה ולפנות בוקר?
ת: היום ניתן לבצע חסימה פשוטה דרך הרשתות הסלולאריות, ואפילו דרך המכשירים עצמם, ע"י ביטול קבלת שיחות ממספרים חסומים או מספרים מוכרים שאינך מעוניין לענות להם. אפשרות נוספת היא לאתר את מספר הטלפון החסוי וכמובן להגיש תלונה על הטרדה במשטרה.
 
אישה מחזיקה טלפון סלולרי
שיחות ממספר חסום זה עסק מסקרן. אם זה בא בשעות הלילה ופעמים רבות - זה כבר עסק מעייף.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools