438,637 עסקים | 235,337 חוות דעת
כתבות בנושא עו"ד דיני משפחה וירושה - תמונת אווירה

שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה

עו"ד ליאור יניר, עו"ד חיים אוחיון ועו"ד מירב לוי, מנהלי פורום דיני משפחה וירושה, עונים על השאלות הבוערות של החודש

גבר ואישה לפני גירושין

שאלות ותשובות

אם בעל תפס את אשתו בוגדת בו, יש הוכחות לבגידה והאישה לא מכחישה ואף רוצה להתגרש, האם מגיע לה חצי מהרכוש שהשיגו יחד? והאם היא איבדה את הזכות למזונות?

ראשית, יש לציין כי על פי חוק יחסי ממון בגידה אינה פוגעת בזכויות רכוש. החוק אינו מייחס חשיבות לשאלה מי הגורם לפירוק הנישואין ולכן לא פוגע בזכויות הרכוש של אותו צד. עם זאת, בבתי הדין הרבניים אשר פוסקים על פי הדין העברי, ניתן לנשל אישה מחלקה ברכוש במידה והבעל מוכיח שאשתו בגדה בו. במקרה כזה תקבל האישה את מה שנותר מהנדוניה. בבתי המשפט לענייני משפחה אין כל חשיבות לשאלת הבגידה, אלא אם מדובר בחובות שנוצרו בשל הבגידה. חובות אלו אינם נחשבים כחובות משותפים והם חלים על הצד שיצר אותם בלבד. בבית הדין הרבני, א

יש לי דירה משלי. בת הזוג שלי ישנה אצלי רוב ימי השבוע ובסוף השבוע אנחנו תמיד אצלי. אנחנו כמעט ולא ישנים בדירה שהיא שוכרת עם עוד 2 שותפים. האם היא יכולה בשלב מסוים לקבוע סוג של בעלות על הדירה שלי כידועה בציבור, גם אם לא עברנו לגור ביחד באופן רשמי ואין כרגע כוונה להתחתן?

כאשר מדובר בדירת המגורים של בני הזוג הידועים בציבור, צוין בפסיקה כי דירת המגורים הינה "נכס משפחתי מובהק" ועל כן, בעת חלוקת הרכוש מכוח הלכת השיתוף, הרי שמדובר בנכס השייך באופן שווה לשני הצדדים. כלומר, נטל ההוכחה המונח על כתפיו של הטוען לשיתוף בדירת המגורים, במידה והנושא יגיע לבית המשפט, קל ודי בכמות ראיות קטנה בכדי להוכיח את השיתוף האמור. עם זאת, קיים משקל רב להתנהלות שלכם בהמשך חייכם המשותפים ועל כן מומלץ ביותר כי תערכו הסכם יחסי ממון אשר בו יובהר מה גורל הרכוש במידה וחלילה תגיעו לפרוד.

אני ובעלי נשואים נישואים אזרחיים. לפני כשנתיים רכשנו יחד דירה. נכון לעכשיו אנו חושבים להיפרד. הוא דורש שנמכור את הדירה ונתחלק באחוזים שווים אך אני לא מוכנה למכור את הדירה. האם בית משפט יכול להכריח אותי למכור את הדירה?

בעלך זכאי להגיש תביעה לפירוק שיתוף בדירה. לתביעה כזו סיכוי גבוה מאוד להתקבל וטענות ההגנה כנגדה מאוד מצומצמות אם בכלל. יחד עם זאת, אם את מעוניינת בכך, תהיה לך עדיפות לרכוש את חלקו בדירה על פני צד שלישי. בנוסף, אם יש לכם ילדים, את זכאית לתבוע עבורם דמי מדור פרט למזונות.

אחי רוצה להסדיר שבמקרה ומשהו קורה לו ולאשתו אני אקבל את 2 האחיינים שלי למשמורת (כמו "סנדק" שנהוג בחו"ל). האם צריך להסדיר זאת פורמלית?

סוגיית משמורת הילדים הינה סוגיה אשר בית המשפט בוחן באופן מעמיק בהתאם לכל מקרה, כאשר העיקרון העומד לנגד עיניו הינו עקרון טובת הילד. עיקרון זה הוא שיקול מוביל בסוגיית המשמורת, במסגרתו מתחקה בית המשפט אחר יכולתם של הצדדים להעניק לילדים חינוך וערכים. יכולת זו כוללת הענקת מענה עבור צורכיהם הפיזיים, הנפשיים והחומריים של הילדים. כך יעשה בית המשפט בכל מקרה, גם חלילה במקרה פטירת הורים. יש לציין כי במידה ושני ההורים מעוניינים, ניתן לכתוב צוואות ובהן למנות אדם מסוים להיות אפוטרופוס לילדים במקרה של מוות. אי

אני גרוש מאם בתי כבר 4 שנים. בתי בת 17 היום והיא רוצה לעבור לגור איתי ועם אשתי ובני בן השנתיים. גרושתי פגועה מאוד ולא מעוניינת לוותר בנושא הזה. האם לאם בתי יכולה להיות השפעה על המעבר של בתי אליי למרות גילה של הבת?

לגרושתך אין יכולת למנוע בדין את מעברה של בתך אל ביתך החדש. בתך גדולה מספיק ע"מ לקבוע היכן יהיו מגוריה. בנוסף , במידה ובתך תעבור לגור עמך באופן קבוע, אתה תהיה רשאי לפנות לבית המשפט בתביעה לביטול המזונות. גרושתך יכולה למנוע מבתך לעבור להתגורר עמך רק בדרך של מניפולציות רגשיות ולא בדרך החוק.

שלום בני חי אצל דוד שלו מזה חודש. הוא עבר לשם בהסכמה בגלל משהו שהוא עובר ורוצה להתנתק מעט מהמשפחה הקרובה. שאלתי היא – האם תשלום בית הספר לו הוא נדרש בזמן שהוא לא גר בבית אמור להתחלק בין המשפחה המטפלת לאם? ואיך ניתן לדעת שגם האם נושאת בהוצאות הנדרשות?

עליך לסכם בכתב עם האם כי אתה משלם לה את מזונות הקטין והיא אחראית לשלם עבור ביה"ס. במידה והיא לא תשלם, תוכל לטעון כי שילמת את חלקך דרך האם. דרך נוספת היא לשלם ישירות לביה"ס ולקזז את חלקך מהמזונות, אך זה לשם כך צריך לקבל את הסכמתה של האם. כלומר לא ניתן להחליט על שינוי באופן התשלום בדרך חד צדדית. במידה והאם לא מסכימה, אתה יכול לפנות לבית המשפט למתן החלטה בנושא.

אני ואשתי התחלנו בהליך גירושין. יש לנו תאומים בני 11, הם עברו לגור איתי ואני רוצה לקבל עליהם משמורת מלאה. במידה ואקבל את המשמורת האם אשתי תצטרך לשלם לי מזונות?

בכל הקשור לדיני מזונות ההלכה קובעת כי החובה לתשלום דמי המזונות חלה על האב. עם זאת, לאור השינויים וההתפתחויות החברתיות והכלכליות, הרחיבו בתי המשפט את חובת תשלום המזונות גם לאפשרות בה האישה היא זו שתחויב לשלם אותם וזאת כמובן לפי יכולת השתכרותה. לפיכך, במקרה שהאב הוא ההורה המשמורן הוא עדיין אחראי לתשלום מזונות לצרכים הכרחיים והאם לא מחויבת, אך אם משכורתה של האם הינה גבוהה באופן משמעותי ומצליחים להוכיח שהיא אכן אמידה, ניתן לחלק את הנטל בין שני ההורים והאישה תחויב בהשתתפות בדמי מזונות לצורך תשלום עבו

אני ואשתי היינו נשואים שנה ו-8 חודשים. כרגע פרודים. האם אני אצטרך לשלם לה את הכתובה גם אחרי תקופת נישואים קצרה כ"כ? מתי אני נדרש לשלם את הכתובה?

חובת מתן כתובה לאשה איננה נגזרת של אורך תקופת הנישואין של בני הזוג. אישה יכולה לתבוע כתובה גם אחרי חודש ופחות של נישואין. במידה ותגיעו לבית דין רבני עם הסכם הפוטר אותך מתשלום הכתובה אזי לא תצטרך לשלם לה את כתובתה. כמובן שחובת תשלום הכתובה מותנת בסיבת הגירושין שלכם, כגון מי רוצה את הפירוד, מי הגורם לפירוד, האם הייתה אלימות פיזית וכו' וכל מקרה נבחן לגופו. המלצתי אליך כי תגיעו עם הסכם חתום מראש שבו מופיע סעיף הקובע כי האישה מוחלת על כתובתה.

אימא שלי נפטרה ואבא שלי לא מוכן להראות לנו, הילדים, את הצוואה. אנחנו יכולים לבקש לראות את הצוואה שלה? למי אנחנו צריכים לפנות?

אתם רשאים להגיש בקשה לצו ירושה ברשם הירושה במחוז מגוריכם. אם אביכם מחזיק בצוואה הוא ייאלץ להוציא אותה לאור בעת שיגיע צו הירושה. בצו הירושה אתם תהיו זכאים למחצית מזכויותיה של אמכם. אתם רשאים לפנות לעו"ד בתחום המשפחה על מנת שזה יסייע בידכם לפעול .

יש לי דוד שמצבו לא טוב והוא גוסס. המשפחה היחידה שיש לו זאת אימא שלי, אחותו. הוא לא כתב צוואה. מה קורה במקרה כזה? האם זה אומר שבאופן אוטומטי כל הרכוש שלו, העיזבון, יעבור לאימא שלי? יש לי בני דודים, שהם אחיינים שלו אבל אין להם הורים, האם גם הם יהיו זכאים לעיזבון כבנים ובנות של אחיו?

במקרה שלמנוח אין ילדים, העיזבון מתחלק באופן שווה בין האחים ואם חלק מהאחים נפטרו מן העולם, אזי החלקים של האחים שנפטרו עוברים אל ילדיהם כיורשים טבעיים . כל ילד נכנס בנעלי מורישו.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools