438,943 עסקים | 234,587 חוות דעת
כתבות בנושא עו"ד דיני משפחה וירושה - תמונת אווירה

גירושין בעת קורונה: אתגרים ופתרונות

החודשים האחרונים לאחר התפרצות מגפת הקורונה יצרו עבור כולנו אתגרים חדשים, והביאו עמם גם אתגרים לא פשוטים לחיי המשפחה. הגבלות התנועה, הסגר והבידוד, כמו גם אובדן מקומות עבודה, או המעבר לעבודה מהבית, יצרו מצב חדש לגמרי, העמידו לא מעט משפחות בסימן הגירושין. כיצד מנהלים הליך גירושים נכון בכלל, בתקופת הקורונה בפרט?

אצל חלק מאיתנו, שינוי המצב גורם להתחזקות התא המשפחתי. אנחנו מוצאים סוף סוף את הזמן שכל כך רצינו לבלות יחד עם בן או בת הזוג ועם הילדים, ואנחנו מהווים מקור לתמיכה נפשית, בריאותית וכלכלית אלה לאלה. אך אצל אחרים, שינוי המצב רק חושף ומגביר מתחים שכבר היו שם בחיי הנישואין. ניכר כי השגרה, שאפשרה לבני הזוג לכסות עליהם, נעלמת. המתחים הכלכליים, הנפשיים והבריאותיים מחריפים ובני זוג רבים חשים ש"הגיעו מים עד נפש", ומחליטים להיפרד.

שוחחנו עם עו"ד ורד לוי, המתמחה בדיני משפחה וניהול הליכי גירושין, על מנת להבין את אופיים של האתגרים הייחודיים שמציבה הקורונה למי שמבקשים להתגרש, ולקבל מספר עצות מעשיות כיצד להתמודד עימם.

עו"ד לוי, מהם האתגרים שעומדים בפני מי שעומדים להתגרש?

"תראה, גם בימים רגילים, תקופת גירושין היא תקופה לא פשוטה, שחוסר הוודאות בה הוא רב.

כאשר אחד מבני הזוג מחליט שברצונו להתגרש ומודיע זאת לבן או בת הזוג, שניהם יעדיפו בדרך כלל "להפריד כוחות". אחד הם, או שניהם, יעזוב את דירת המגורים המשותפת ויעבור לדירה חדשה. או שהוא יעבור להתגורר באופן זמני אצל הוריו או אצל חברים עד שיצליח להתארגן וימצא דירה חדשה. לא אחת, בני הזוג גם קובעים זמני שהות זמניים של הילדים אצל כל אחד מהם, עד להשלמת הסכם הגירושין הסופי".

עוד מוסיפה עו"ד לוי, כי להערכות כזו מחדש כזו משמעויות כלכליות לא מעטות. "ראשית, כל אחד מבני הזוג צריך לשאת בהוצאות משק הבית שלו לבדו, אך עם הכנסה אחת בלבד במקום שתיים. מעבר לכך, אחד מהם או שניהם יצטרך להוציא כסף רב על הוצאות מעבר הדירה, ורכישת ריהוט וציוד חשמלי ואחר לדירה החדשה. לאלה יש להוסיף את הוצאות הליך הגירושין". המציאות שנוצרה בעקבות מגיפת הקורונה רק מגבירה את הבלבול, חוסר היציבות וחוסר הוודאות הכלכלית, ומציבה גם אתגרים חדשים לגמרי".

רוצים ליצור עם עו"ד ורד לוי קשר? הכנסו לקישור>>>

מהם האתגרים שמציבה הקורונה לגירושין?

"בתקופת הקורונה, לא תמיד יש לבן הזוג שעוזב את הבית לאן ללכת. ייתכן שלא ירצה ללכת להוריו המבוגרים, שנמצאים בקבוצת סיכון, ובתקופה כזו, שבה בכל יום הממשלה עשויה להכריז על סגר או הגבלות תנועה שונות, יכול להיות מאוד בעייתי למצוא דירה חדשה ולתכנן את המעבר אליה".

לדבריה של עו"ד לוי, נוספת לכך גם חוסר הוודאות הכלכלית שמאפיינת את התקופה. האמצעים הכלכליים העומדים לרשות בני זוג המבקשים להתגרש, שגם כך מצטמצמים עקב הפרידה, מצטמצמים עוד יותר. לא רק שייתכן שלא יהיה להם כסף לעבור לדירה חדשה, אלא שייתכן שיצטרכו למצוא עצמם מצמצמים הוצאות אחרות כדי לקיים את עצמם ואת ילדיהם.  "ייתכן גם שעקב סגר כזה או אחר, בתי המשפט ישתהו בטיפול בתיקי גירושין שאינם דחופים, ורק יאריכו את תקופת חוסר הוודאות שישנה גם כך".

גירושין בעת קורונה: תמונה שאטרסטוק

כיצד ניתן להיערך לאתגרים שמציבה הקורונה בפני מי שמבקשים להתגרש?

"העצה הראשונה שאתן למי שמחליט להתגרש בתקופה כזו, היא לא להודיע על רצונו לבן או בת הזוג לפני שייפגש עם עורך דין בתחום דיני משפחה, ויחשוב אתו ביחד כיצד לפעול. למי שמגיעים אליי אני אומרת, 'קחו את הזמן הדרוש לכם כדי להערך למצב החדש – כלכלית ורגשית – והכינו תוכנית פעולה לפני שתודיעו על כך לאחר'".

לדבריה של עו"ד לוי, לבן הזוג שרוצה להיפרד כדאי מאוד לאסוף מידע מדויק על מצבו הכלכלי לפני שיודיע על כך לבן או בת הזוג. למשל, לחשב את ההוצאות הצפויות לו או לה עם המעבר למשק בית יחיד ולהכנסה בודדת. לאור חוסר היציבות הכלכלית שהקורונה מביאה עמה, כדאי גם לבדוק היכן ניתן להצטמצם בהוצאות, מבלי לפגוע יותר מדי באיכות חייהם של הילדים. אולי דירה קטנה יותר באותו אזור מגורים, או דווקא דירה גדולה ומרווחת, אך זולה יותר, באזור אחר.

על פי המלצה של עו"ד לוי, כדאי לאסוף את כל המידע על הרכוש המשותף ועל הכנסותיו של בן הזוג – תלושי משכורת, מכתבים מקרנות פנסיה והשתלמות וביטוחים שונים. "כך יוכל בן הזוג שרוצה להתגרש לחשב בצורה ברורה יותר מה ההכנסות שיעמדו לרשותו לאחר הגירושין, כולל דמי מזונות (בין אם הוא יהיה הצד המקבל ובין אם הצד המשלם). רק אז, אמליץ להודיע על הרצון להתגרש לבן או בת הזוג".

מדוע מומלץ לחכות עם זה?

"תראה, ברור שמדובר במצב לא קל. להמשיך לחיות אם אותו אדם, באותו בית, ולהסתיר ממנו כזו החלטה זה לא פשוט בכלל. אך תחשוב מה יכול לקרות אם לא מתכוננים לפרידה. הדבר עשוי להוביל לריב חריף, ולפעולה אימפולסיבית. למשל, בעל או אשה שעוזבים את הדירה מיד באותו רגע, מבלי שיש להם באמת לאן לעבור, או ביטחון תעסוקתי."

"זה לא רק אותו אדם ימצא עצמו ללא מקום מגורים כי הוריו בקבוצת סיכון, חבריו גם ככה עסוקים עם משפחתם, או שזו תקופת סגר. הוא עלול למצוא עצמו מאבד בהמשך זכויות שונות ברכוש המשותף."

נראה כי ייעוץ משפטי מקדים ימנע כל זאת ויאפשר להודיע על הפרידה בצורה הטובה ביותר שאפשר.

מה עושים מי שלא יכולים להפריד מגורים בשל הקורונה?

"בתקופת הקורונה, עם חוסר הוודאות הכלכלית שלה, יחד עם מגבלות התנועה המשתנות תדיר, אמליץ לבני זוג שכבר החליטו להתגרש, ודיברו על כך ביניהם, לשקול להימנע מהפרדת מגורים. לפחות בשלב הראשון, עד להשלמת הגירושין, ההתייצבות במצב הכלכלי, או המעבר לדירה חדשה."

כלומר, שבני זוג ימשיכו לחיות ביחד גם אחרי ההחלטה להיפרד?

"כן! זאת אומרת, שבני הזוג יצטרכו ללמוד לחיות בהפרדה מסוימת בתוך אותו בית, ולצמצם את המגעים ביניהם ככל שניתן. למשל, לייצר סביבה פיזית נפרדת לכל אחד מהם, כדי למנוע את המתחים שהשהות באותו חלל יוצרת".

מדבריה של עו"ד לוי עולה כי כדאי ליצור הפרדת אחריות בכל הקשור לילדים ולהתייחס לתקופה הזו כמו אל חזרה גנרלית לחיים שאחרי הגירושין. למשל, לקבוע חלוקת זמני שהות  עם הילדים, שבהם לאותו הורה אחריות מלאה עליהם - להיות איתם, להעיר אותם, להכין להם אוכל, לקחת אותם לכל מקום, וכדומה.

עוד היא מוסיפה כי זוהי הזדמנות פז לשתף את הילדים בגירושין בצורה הדרגתית. להראות להם שהם לא צריכים 'לבחור צד' וכי גם אמא וגם אבא ימשיכו להיות ההורים שלהם, רק שכל אחד יעשה זאת בזמנים שלו, ובעתיד, גם בביתו שלו. "פעולות כאלו יאפשרו לבני הזוג להתמודד עם הגירושין עצמם, ועם הקושי הכלכלי והבריאותי שהם מביאים עמם בימי הקורונה".

לסיכום, גירושין מציבים אתגרים אישיים, משפחתיים וכלכליים בכל תקופה. תקופת הקורונה לא רק מעצימה אתגרים אלה, אלא אף מייצרת אתגרים חדשים לגמרי. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools