כתבות בנושא חוקרים פרטיים ומשרדי חקירות - תמונת אווירה

כשהולמס פגש את פוארו: מדריך להכרת עיסוקו של החוקר הפרטי

מה משותף לאדם החושד שאשתו בוגדת בו, נכד החושש ממתחרה על הירושה של סבתא, מוזיקאי שזכויות היוצרים שלו הופרו, חולה שזכה לטיפול רפואי רשלני ובעל עסק שהלקוח הכבד שלו נעלם מבלי לשלם? התשובה: פנייה לחוקר פרטי. אלמנטרי, ווטסון

בכתבה זו:
כיצד עבודת החוקר הפרטי מתיישבת עם החוק? | תחומי הפעילות של החוקר הפרטי: | חקירה לאיתור יורשים | הגנה על זכויות יוצרים | כשהרפואה חולה | חקירות פרטיות בחו"ל | שירות עקוב אחריי: ארגז הכלים של החוקר המיומן

ענן המסתורין המרחף מעל חוקרים פרטיים, המשווה למקצוע לא פעם הילה הרואית, מגובה בספרות בלשית מפוארת, בסיפורים אותנטיים מסמרי שיער וביצר מציצנות אנושי. בפועל, עבודתו של החוקר הפרטי, מרתקת ומאתגרת ככל שתהיה, סבוכה, לעתים מסוכנת ופולשנית, ועשויה להעלות תהיות מוסריות.
 
יש הטוענים כי לא נמצא האדם שלא יזדקק אי-פעם בחייו לשירותי חוקר פרטי, העוסק בהשגת מידע על הזולת לטובת הלקוח, ולו רק בגלל אינספור האינטראקציות המרכיבות את חיינו, שמזמנות לנו אינספור סכסוכים פוטנציאליים, ובעיקר משום שידע הוא כוח. גם מגבלות הפעילות המשטרתית הציבורית ממלאות את ידי החוקרים הפרטיים בעבודה. בעתות בהן תזדקקו לשירותי חקירה פרטית, אם לצורך מעקבים אחר בן או בת זוג, ואם לאיתור רכוש של חברה, לתיעוד זייפני זכויות יוצרים או להוכחת רשלנות רפואית, חשוב שתדעו שהמקצוע מעוגן בחוק. פנייתכם לחוקר פרטי מורשה ומקצועי עשויה לשפר פלאים את סיכוייכם להיות הצד המנצח של הסכסוך.

כיצד עבודת החוקר הפרטי מתיישבת עם החוק?

חוקר פרטי מוגדר לפי חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, תשל"ב - 1972, כמי שעוסק בהשגת ידיעות על הזולת או באיסופן, לצורכי אחרים ודרך שירות הפתוח לכל, כלומר מופנה לציבור הרחב ולכל לקוח החפץ בו - פרטי, עסקי או ציבורי. מתוקף תפקידו, פועל החוקר הפרטי מטעם הלקוח שלו לאיסוף ידיעות ונתונים, לביצוע מעקבים, לאיתור, לתיעוד ראיות ולחקירה, באמצעים שונים ובתחומים מגוונים ככל שמקנה לו החוק.
 
החוק מתנה את העיסוק בחקירות פרטיות בקבלת רישיון ייעודי, מוועדה מיוחדת במשרד המשפטים, רק לאזרח ותושב ישראל מגיל 23, שסיים 12 שנות לימוד במוסד חינוכי מוכר, התאמן בעריכת חקירות במסגרת משרד לחקירות פרטיות לפחות שלוש שנים רצופות במהלך שש השנים שקדמו לבקשת הרישיון, בפיקוח ובהדרכה של מנהל המשרד ובתנאים שהוכרו במשרד המשפטים, עבר בהצלחה את הבחינות הייעודיות ועמד בכללי האתיקה המקצועית בהתאם לקביעת שר המשפטים, ושאין מניעה להעניק לו רישיון מטעמי ביטחון או התנהגות. שירות של שלוש שנים במשטרה, במצ"ח או בשב"כ פוטר מתקופת האימון הנדרשת במשרד חקירות ומאפשר לגשת ישירות למבחן. רישיון לניהול משרד לחקירות פרטיות ניתן מטעם משרד המשפטים רק למי שעוסק בחקירות פרטיות ברישיון במשך שמונה שנים לפחות.
 
גם לאחר קבלת הרישיון הנכסף עשויים להיערם מכשולים בדרך לאיסוף המידע ותיעוד הראיות – לחם חוקו של החוקר הפרטי. דרישת הלקוח להציג בפניו, ולעתים בפני בית המשפט, את הראיות הרלוונטיות במלואן, עשויה לא פעם לסכן אותו בעבירה על החוק. הדילמות המוצבות לפתחו רבות וקשות, אך יש לזכור שהשגת ראיות בדרך שאינה חוקית, שפוגעת בפרטיות ובצנעת הפרט, אינה מצייתת לחוקי האזנות הסתר או כרוכה בהתחזות, בזיוף או במעשה מרמה אחר, ממילא מועדת לכישלון, שכן בית המשפט עתיד לשלול את קבילותה. כדרכן של מגבלות, דווקא האיסורים בחוק הביאו לשכלול האמצעים הטכניים להשגת ראיות קבילות מבלי להסתכן בעבירות.

תחומי הפעילות של החוקר הפרטי:

דמעות הנבגד, אוצרות החייב
מקובל לזהות את עיסוקו של החוקר הפרטי עם ביצוע מעקבים חשאיים אחר בני זוג הבוגדים זה בזו ולהפך. השגת ראיות מצולמות המתעדות בגידה עשויה להוות הוכחה בתביעות גירושין, בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני. ראיות מתועדות אחרות יכולות לשמש עילה לפתיחת חקירה משטרתית ולמתן צווי הרחקה. חקירות אישות, אמנם, נחשבות לתחום הפעילות הטעון ביותר עבור חוקרים פרטיים, ולעתים מערבות רגשות עזים ודורשות לגייס מיומנויות של מטפלים מתחום הנפש, אך לצדן נפרש מגוון רחב של תחומי חקירות נוספים
אחד מתחומי העיסוק הרווחים במשרדי חקירות הוא חקירות כלכליות. אלה כוללות, לרוב, איתור רכוש, מקורות הכנסה, חשבונות בנק, נכסים בארץ ונכסים מוברחים לחו"ל, של אדם או גוף החייב כספים ומתחמק מתשלום או מסתיר את הונו, וכן איתור זכויות בפוליסות ובקופות גמל והשגת פרטי תיקים, תביעות וחקירות שנפתחו נגדו. גם חקירה כלכלית בעניין סכסוך כספי יכולה להניב תוצאות מתועדות, שיאפשרו לגבות את החוב ולהגיש תביעה משפטית נגד החייב או לנקוט נגדו בהליכי הוצאה לפועל.
 
תת-תחום אחר של חקירות כלכליות מתמקד בהשגת מידע עסקי, שיווקי, מסחרי ופיננסי, על חברות מתחרות, מה שמכונה בפשטות ריגול תעשייתי.

חקירה לאיתור יורשים

גם אם נדמה לכם שהירושה של סבתא עתידה ליפול לידיכם בלבד, אתם עשויים להידרש להוכיח שאין קרובי משפחה נוספים שטוענים לכתר. באין צוואה מאושרת בידי עורך דין, יורשים פוטנציאליים יכולים להתגלות מכיוונים לא צפויים, בארץ או בחו"ל, ומבחינה משפטית תצטרכו להראות שהשתדלתם מאוד לאתרם בדרך לזכייה. לשם כך, ולהוצאה לפועל של צו ירושה, נדרשת חקירת איתור יורשים, תחום מורכב נוסף שחוקרים פרטיים אמונים עליו.

הגנה על זכויות יוצרים

חוקרים פרטיים יוכלו לסייע גם במקרה שתחשדו שמישהו הפר את זכויות היוצרים שלכם, גנב פטנט שהמצאתם, זייף יצירה שיצרתם או משתמש בסלוגן או בעיצוב שהגיתם, ללא רשותכם כבעלי זכויות היוצרים החוקיים. בעידן בו מוצרים ניתנים לזיוף בקלות יחסית וצפויים להימכר בזול, אתם עלולים להפסיד סכומים נכבדים בעל כורחכם אם יינטלו מכם זכויות הקניין הרוחני שלכם. כדי להגן על עצמכם, יש לערוך חקירה מקצועית לאיתור מפרי הזכויות, יצרני המוצרים המזויפים ומפיציהם, ולאיסוף ראיות המעידות על ההפרה והזיוף. תוצאות חקירה פרטית ממוקדת עשויות להיות פתרון יעיל ותקף משפטית, בעיקר על רקע המצוקה הגואה בתקציבים ובכוח אדם במשטרת ישראל.
 
תועלת מרובה אפשר להפיק מחקירה פרטית גם לשם הצגת ראיות משפטיות בתיקי גנבות והונאה אחרים.

כשהרפואה חולה

שירותיו של חוקר פרטי נדרשים גם כשמתעורר חשד לרשלנות רפואית. אנשים המגישים תביעות על רשלנות רפואית, הקשורה בטיפול רפואי שהסב נזקי גוף או באבחנה מוטעית שגרמה להחמרה במצב הבריאותי, עשויים להתקשות בהוכחת טענותיהם, בעיקר לנוכח ההימנעות משיתוף פעולה המאפיינת את הגורמים הרפואיים. לרוב, את הנזק שנעשה אין לתקן, אך בהינתן הוכחות משפטיות חותכות אפשר יהיה להתנחם בפיצוי כספי. תובעים ועורכי דין נוהגים להשתמש בחוקרים פרטיים וביכולתם לאסוף, לאתר ולתעד ראיות שיסייעו בקבלת הפיצויים.
 
תחום אחר של חקירות משרת את המוסד לביטוח לאומי: בעזרת ציוד מעקבים מתוחכם, יכולים חוקרים פרטיים לחשוף מתחזים שמביימים את פגיעתם ומחלתם לצורך קבלת כספי פיצויים מהמדינה.

חקירות פרטיות בחו"ל

חוקרים פרטיים יודעים גם לאתר אנשים, כתובות ומקום הימצאות, בהתבסס על טכנולוגיות איכון מתקדמות של טלפונים סלולריים ומאגרי מידע ממוחשבים. איתור אנשים בחו"ל נעשה במסגרת תת-תחום מורכב הנקרא חקירות בינלאומיות.חקירה בינלאומית היא כל חקירה המתבצעת מחוץ לשטח הטריטוריאלי של מדינת ישראל ומחוץ לתחומי השיפוטשלה, ובכלל זה: חקירות כלכליות לאיתור נכסים או רכוש, ביצוע מעקבים אחרי בני זוג בוגדים ועוד. עלות החקירות בחו"ל גבוהה יותר מאשר בארץ בשל ההוצאות הנלוות הכרוכות באופי ביצוען של חקירות מעבר לים (כרטיסי טיסה, שהייה, שכירת רכב והוצאות אחרות).

שירות עקוב אחריי: ארגז הכלים של החוקר המיומן

לאיסוף מידע מוצלח ולהשגת ראיות מתועדות נדרשים הלך מחשבה מתוחכם, כישורי ראיון, נכונות לעבודה מאומצת וארגז כלים משוכלל. כלי העבודה העיקריים של החוקר הפרטי הם מעקבים סמויים ותצפיות על התנהגות האדם שבו ממוקדת החקירה, ותחקור מודיעיני מקדים של מכרים רלוונטיים. חוקרים פרטיים נוהגים להיעזר בציוד האזנה, ציתות והקלטה, בטלסקופים ובמצלמות זעירות, ולהפעילם בכפוף לחוק המתיר האזנות סתר, שהעובר עליו צפוי לחמש שנות מאסר. כלי מקובל נוסף בחקירות פרטיות הוא הפוליגרף.
 
אף שרוב המשרדים מאובזרים בציוד הנדרש, ובשל ריבוי תחומי החקירות, לפני שתבחרו במשרד החקירות (המורשה, כמובן) רצוי שתוודאו שהוא מתמחה בתחום הספציפי שלו אתם נזקקים. רשימה מפורטת של מומחים בתחום תוכלו למצוא במערכת סינונים מתוחכמת לאיתור משרדים וחוקרים פרטיים תסייע לכם בכך. בהצלחה.

>>בואו לדבר על זה פורום חקירות פרטיות.
>>בואו להתעדכן במחירון משרדי חקירות וחוקרים פרטיים.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools