כתבות בנושא עו"ד דיני משפחה וירושה - תמונת אווירה

רכוש לא נטוש: ניהול עיזבון לאחר פטירה

אנשים רבים מותירים לאחר מותם רכוש ונכסים ששווים כסף רב, ושבהוראתם עוברים ליורשיהם. הטיפול בנכסים אלו - המוגדרים כעיזבון - יכול לעורר שאלות רבות בנוגע לאופן שבו מתחלק הרכוש בין היורשים, מה קורה כאשר המנוח הותיר חובות וכמובן - מתי וכיצד מקבלים את הכסף ואת הנכסים. מנהל העיזבון הוא זה שיעשה עבורכם את כל הנדרש

בכתבה זו:
עיזבון עם מנהל | בשליחות הנפטר

הנכסים, הזכויות והחובות של כל אדם לאחר פטירתו מוגדרים כעיזבון. סעיפי חוק הירושה חלים על עיזבונו של אדם והם מסייעים להגדיר מה נחשב כעיזבון. מרבית הרכוש, הכסף, הנכסים, הזכויות והחובות ייכללו בהגדרה זו, אולם במקרים חריגים ייתכן כי רכוש מסוים שהיה רשום על שמו של המנוח לא ייחשב לחלק מעיזבונו. כך, למשל, נכסים הרשומים על שמו כגון קופות גמל ותגמולי ביטוח שלא הוגדרו כעוברים לעיזבון, פיצויי פיטורין ואף קרקעות שאת חלקן לא ניתן להוריש.

עיזבון עם מנהל

כאשר העיזבון מורכב, מגוון, מפוזר ועתיר נכסים, זכויות או חובות, לעתים קם הצורך למנות אחראי שיטפל באופן מסודר בנושא, וזהו מנהל העיזבון. הצורך בכך מתעורר גם כאשר אחד היורשים או יותר הוא קטין או פסול דין. בכל מקרה, בית המשפט יכול למנות מנהל עיזבון על דעת עצמו, אך לרוב תהליך זה ראשיתו בבקשה למינוי. כל אדם המעוניין בכך ושיש לו נגיעה כלשהי לעיזבון יכול לפנות לבית משפט בבקשה למינוי מנהל עיזבון, אולם במידה שכל היורשים מסכימים לגבי זהותו, ניתן לבקש את מינויו מהרשם לענייני ירושה מבלי לפנות לבית משפט. 
מנהל עיזבון יכול להיות כל אדם שהביע הסכמתו לכך וכן תאגיד או האפוטרופוס הכללי. בפועל, אחד היורשים או כל היורשים גם יחד יוכלו לשמש כמנהלי עיזבון. המינוי יכול להיות זמני - בדרך כלל מיד עם מתן צו הירושה או צו קיום הצוואה - או מנהל עיזבון קבוע. מינוי קבוע הוא במרבית המקרים ל-24 חודשים וכאשר יש צורך בכך תצוין בכתב המינוי תקופה ארוכה יותר. בית המשפט יכול להסכים להאריך את תקופת המינוי מעל לשנתיים מטעמים מיוחדים ובנסיבות מיוחדות או יוצאות דופן. 
תפקידו של מנהל העיזבון הוא לנהלו, במטרה לממש את הצוואות ו/או הירושות הנוגעות אליו. בפועל משמעות של ניהול עיזבון היא ריכוז, כינוס ואיסוף של כל הנכסים, תשלום חובות באמצעות כספי העיזבון וכספים ממכירת נכסי עיזבון, חלוקת הנכסים הנותרים לפי כללי הירושה או בהתאם לצוואה ונקיטת כל הפעולות הנדרשות לשם ביצוע כל הנ"ל.
לשם ביצוע תפקידו וניהול העיזבון יש לבעל התפקיד סמכות ורשות לעשות את כל הנדרש לשם עבודתו. עם זאת, החוק מסייג עובדה זו כשהוא מגדיר מספר פעולות שלשם ביצוען על מנהל העיזבון לקבל אישור מבית המשפט והן מופיעות בסעיף 97 לחוק הירושה: העברה ו/או שעבוד ו/או חלוקה ו/או חיסול של דירה או של יחידה משקית בחקלאות, בתעשייה, במלאכה או במסחר; כל פעולה שתוקפה תלוי ברישום בפנקס המתנהל על פי חוק; השכרת דירה שחוקי הגנת הדייר חלים עליה; מתן ערובה; וכן כל פעולה אחרת שנכתבה בצו מינוי מנהל העיזבון ואשר הוגדרה על ידי בית המשפט כפעולה המצריכה את אישורו. בנוסף לכך, בכל מקום בו יש ספק לגבי יכולתו או זכותו של מנהל העיזבון לפעול ועם כל שאלה שמתעוררת, הוא אמור לפנות בבקשה למתן הוראות מבית המשפט. 

בשליחות הנפטר

בראשית דרכו פותח מנהל העיזבון חשבון בנק לעיזבון, דרכו ינהל את כל הפעילות הקשורה בכך. הוא למעשה מבצע פעולות בשמו של הנפטר ונחשב לכאורה ל"ידו הארוכה" לאחר מותו. כך, למשל, מנהל העיזבון יכול לתבוע כספים שהגיעו למנוח מחייבים שונים ולפתוח בהליכים משפטיים הנחוצים לשם כך, להמשיך בהליכים משפטיים בשם המצווה אם יש כאלה שהחלו לפני מותו, הוא גם זה שתובע בשם העיזבון או משיב לתביעה אם תוגש נגדו. מנהל העיזבון מגן על האינטרסים של המנוח ושל כל המעורבים בעניין. על מנהל העיזבון להשלים את פעולותיו תוך זמן סביר בנסיבות העניין ולהבטיח כי יתרת העיזבון לאחר כל הפעולות הכרוכות בניהולו יחולקו בהקדם בין היורשים. למנהל העיזבון משולם שכר טרחה מכספי העיזבון. 
לסיכום, כל אדם יכול לבקש מבית המשפט למנות מנהל עיזבון. אם הבקשה וזהותו מוסכמות על הצדדים המעורבים ניתן לבקש את מינוי מנהל העיזבון גם מהרשם לענייני הירושות. מנהל עיזבון שהביע הסכמתו לכך מוסמך לעשות את כל הפעולות הנדרשות לניהול העיזבון וחלוקת הנכסים ליורשים על פי צוואה או על פי דין. 
באמצעות שימוש במערכת סינונים מתוחכמת תוכלו למצוא כאן - רשימה ממוקדת של עורכי דין בתחום עזבונות. בהצלחה
>> בואו לדבר על זה בפורום עיזבונות.
>> בואו להתעניין במחירים במחירון דיני משפחה וירושה.
 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools