438,805 עסקים | 235,202 חוות דעת
כתבות בנושא בניית אתרים - תמונת אווירה

עיצוב אתרים - כללי יסוד לעיצוב אתר אינטרנט מקצועי

כשאתה בונה בית, אתה יכול להשקיע בחומרים האיכותיים והמשובחים ביותר, ולאבזר את הבית בציוד הכי מתקדם, אבל אם לא תשקיע בעיצוב ובנגישות נוחה, תמצא את עצמך מתוסכל משהייה בבית חסר חן, וסובל מאי נוחות בכל הקשור לשימושיות בחלליו השונים. כך גם באתר אינטרנט, מלבד השקעה בפן הטכני ובאלמנטים ואפליקציות מתקדמות, חשוב לעצב את האתר כך שימשוך את הגולשים להישאר בו, ויספק להם זירה נוחה ונעימה לגלוש בה ולהתמצא בתכניה וביישומיה.

בכתבה זו:
מה זה עיצוב אתרים? | על מה משפיע עיצוב אתרים? | אז איך כדאי לעצב אתר? | ליישם בזהירות את הכללים

היום לכל עסק - קטן או גדול - יש אתר אינטרנט. אתר אינטרנט חדש הוא כמו דוכן שכוח אל בפינה נסתרת בשוק הכי הומה בעולם, כשלצדו מיליוני דוכנים וחנויות, מתחרים ובעלי עסקים דומים שכולם מייחלים למשוך את תשומת לבם של מיליוני קונים פוטנציאליים. אכן, המרחב הווירטואלי המהווה זירה מסחרית בינלאומית עצומה בגודלה ובממדיה זהו למעשה השוק הכי גדול שבו אתר הוא חנות, דוכן, סניף, חנות דגל או סופרמרקט שמנסה למכור רעיון, מוצר או שירות. החנויות הכי רווחיות, הכי בולטות,

הכי איניות והכי נחשבות שוכנות במדרחוב הראשי שהוא, ללא ספק, העמוד הראשון של מנוע החיפוש בגוגל. אם אתה לא שם אתה לא באמת קיים. ואם האתר שלך לא מספיק טוב, אין לך סיכוי להגיע לשם או לשרוד שם, ואין סיכוי שגולשים יבלו בו ויבצעו את מה שאתה רוצה שיבצעו (השארת פרטים, רכישה, התקשרות וכן הלאה). עיצוב נכון של האתר שלך יסייע לך לבלוט במרחב הווירטואלי, ולעבור למיקום אידיאלי בשוק הגדול בעולם. בעזרת עיצוב נכון של האתר שלך תוכל להגשים לא מעט מטרות. זהו הרקע להתפתחות התחום של עיצוב אתרים.

מה זה עיצוב אתרים?

עיצוב אתרים הוא עיצוב חזותי של האתר שלך - כיצד הוא ייראה, מה הגולש יראה כשייכנס לדף הבית, לדף הנחיתה או לדף באתר. מאפייני העיצוב כוללים גודל וסוג גופן, צבעים, צורה וגודל של כותרות, מיקום תמונות וגודלן, סוג תמונות, חלוקה לסעיפים, עץ האתר, מבנה העמוד, סרגלי הכלים, קטגוריות ותת קטגוריות, עמודי טקסט, עמודי תקצירים, גלריית תמונות, גלריית וידאו ועוד-ועוד.

על מה משפיע עיצוב אתרים?

עיצוב אתר אינטרנט הוא חלק אינטגראלי, מרכזי וחשוב ביותר בבניית אתרים. חזות האתר והאופן שבו עוצב משפיע מאוד על הרבה מאוד פרמטרים חשובים באתר שלך, ביניהם:
 
1. מיקום בגוגל - עיצוב האתר משפיע מאוד על מיקום האתר שלך במנועי החיפוש, ובעיקרם גוגל, בעת חיפוש ביטויי מפתח מרכזיים.
 
2. נוכחות של גולשים - גולשים המחפשים מוצר או שירות מסוים ויגיעו לאתר שלך, לא יישארו בו הרבה זמן, ולא ינברו בו, אם לא ימצאו מיד מה שחיפשו ואם האתר לא ינעם להם לעין. כך למשל, צבעים לא תואמים, מידע חשוב וחיוני נסתר, עומס רב מדי בעיניים, צבעים לא נעימים ועוד עלולים להבריח את הגולשים מהאתר. גולש ממוצע משקיע 9 שניות בחיפוש באתר אינטרנט, לכן לעיצוב חלק משמעותי במשיכתו להישאר ולא להמשיך לגלוש הלאה, בתחושה שבאתר שלך מצא את מבוקשו. גולשים שנשארים הרבה זמן באתר תורמים גם לקידומו בגוגל שמאוד אוהב אתרים שהגולשים שוהים בהם זמן רב. זה מעיד על יעילות, על אקטואליות ועל איכות, כל מה שגוגל אוהב לקדם.
 
3. רכישת לקוחות פוטנציאליים והנעת גולשים לפעולה - אתר המעוצב בצורה נכונה יניע גולשים לפעולה. הוא יגרום להם למצוא בקלות מה שהם מחפשים- מידע ליצירת קשר, שעות פתיחה, מוצרים קיימים, מבצעים, אופן רכישה וכן הלאה. הוא יניע אותם להפוך ללקוחות ו/או למסור פרטים שלהם. הוא יניע אותם להזמין ניוזלטר, לרכוש מוצר או לזכור את האתר שלכם כמשהו טוב ששווה לבקר בו בחיפוש הבא, או להמליץ עליו לחברים.
 
4. יצירת רושם על לקוחות קיימים - אתר שמעוצב טוב גם ישפיע על לקוחות קיימים שייהנו לחזור ולקבל מכם שירות, לברר לגביכם מידע או לרכוש מכם מוצר.
 
5. קידום רעיון - אם האג'נדה שלכם מובעת באתר ואתם רוצים לקדם אותה או את עצמכם ואת שמכם, אין כמו אתר שמעוצב טוב כדי לעשות את כל אלה.
 
6. השפעה על תדמית - עיצוב האתר יותר מכל משפיע על התדמית שלכם. אתר מעוצב יכול להפוך אתכם ליוקרתיים או עממיים, חברמנים או סנובים, זולים או יקרים, איכותיים יותר או פחות ועוד. אופן עיצוב האתר משפיע על איך שיתפסו אתכם, מה יצפו מכם, מה יסיקו לגביכם ומה יאמינו עליכם. אין כמו רושם ראשוני - האתר הוא הבית שלכם, כרטיס הביקור והפנים של העסק, ולכן עיצובו בצורה ראויה והולמת חשוב לאין שיעור, והוא משפיע מאוד על מיתוג העסק.

אז איך כדאי לעצב אתר?

יש להקפיד על מספר כללי יסוד בנוגע לעיצוב אתרים:
1. להימנע מעומס - לא יותר מדי מלל, לא יותר מדי צבעים, לא יותר מדי מידע ולא יותר מדי כותרות, לינקים והפניות. העיצוב צריך להיות נקי ברוח LESS IS MORE, ובתכל'ס זה אומר - רקע אחיד, רגוע, לא צעקני; להימנע מתמונות 
רקע לטקסט ומיותר מדי קווים, מסגרות ותבליטים. חשוב גם לא לפוצץ את האתר באנימציות, בטח לא מוגזמות וצעקניות,  וגם להקפיד על מעט אלמנטים גרפיים - יש להשתמש רק באלמנטים נחוצים. 
 
2. מבנה ברור ומסודר - דפי האתר צריכים לכלול תפריטים ברורים ומסודרים, לרוב מומלץ על תפריט עליון, ועל תפריט בצד הדף (עדיף ימין) שיכללו קטגוריות ותתי קטגוריות. מנגנוני הניווט צריכים להיות יעילים וברורים כך שניתן  להשתמש בהם בקלות, ולא נדרש ללמוד כדי להתמצא ולהשתמש בהם.
 
3. מנגנוני החיפוש, המיקום בדפי האתר ומנגנוני הניווט חייבים להיות מיושמים על היררכיית מידע - יש לדרג את המידע לפי חשיבותו, להבליט ולהנגיש נושאים ראשיים על חשבון נושאים משניים. בהקשר זה רצוי מאוד שרוב המידע החשוב יופיע באופן מרוכז בדף הבית של האתר. המטרה המרכזית היא שהגולש לא יצטרך לגלול או ללחוץ על לינק כדי לקבל את המידע הנחוץ לו. מכיוון שאין לדעת מי מחפש מה, יש לרכז באופן האמור את המידע הכי מרכזי וחשוב,  שחיפוש שלו מאוד פופולארי. את כל יתר המידעים החשובים יש להפוך לנגישים, ולהקפיד שיהיו קלים לאיתור. 
 
4. לא מומלץ שהתפריטים יהיו עמוסים, ואם יש מידע רב, יש להשתמש בדרופדאון של כל תיבה כדי לאפשר לגולש לאתר בקלות מה שהוא מחפש.  
 
5. רצוי מאוד שהאתר יהיה קל לניווט ונוח לשימוש.
 
6. מומלץ להבליט טקסט קישור.
 
7. על העיצוב להיות אטרקטיבי.
 
8. יש להקפיד על אחידות עיצובית בכל דפי האתר. לשם כך יש לנסח שפה גרפית מתאימה למטרות ולרוח האתר,  ולהקפיד לשמור עליה בדפי האתר השונים.
 
9. שימוש זהיר בצבעים - השפעת הצבעים על הגולש רבה יותר ממה שניתן לדמיין. צבעים לא נעימים, לא מתאימים או צורמים עלולים להבריח גולשים. על רקע זה התפתח כלי המשמש מומחים לעיצוב אתרים אשר מכונה web safe colors. זהו כלי המכיל צבעים בטוחים לרשת - צבעים שאינם עלולים לצרום לעיני הגולשים, ולכן מומלץ להשתמש רק בהם.
 
10. חלק חשוב בכל בניית אתר הוא עיצוב האתר, וחלק מרכזי בכל עיצוב אתר הוא מיקום התמונות בדפי האתר. בעלי עסק רבים המחפשים בניית אתרים בחינם, מניחים שזהו החלק הקל, אך לא כך הדבר. בניית אתר אינטרנט ובוודאי כשמדובר בבניית אתרי אינטרנט לעסקים, היא מלאכה מורכבת הכוללת בחירת תמונות ומיקומן באופן מיטבי ואידיאלי כך שיתכתב עם המלל באתר, שישתלב עם העיצוב הכולל של האתר ושיסייע להעביר את האווירה הרצויה וליצור את התדמית הנכונה. התמונות שתבחרו חייבות להיות באיכות גבוהה. 
 
מי שהלך על אופציה של בניית אתרים בחינם, ולא שכר מומחה לבניית אתרים או מומחה לעיצוב אתרים, צריך להכיר בעצמו את הכלי החשוב הבא - תמונות STOCK. הכוונה למאגרי תמונות עצומי ממדים הכוללים אין סוף תמונות אשר ניתן להשתמש בהן. על כן, אם אין לך יכולת לצלם ולהפיק תמונות משל עצמך, תמונות מקוריות, חטט במאגרים הללו, ואתר תמונות המעבירות את המסר הרצוי ואשר יסייעו לך ליצור את המיתוג הנכון.

תמונות אלה משמשות בחינם בעלי מקצוע רבים,  ומעטרות את דפיהן של עיתונים מגוונים ואתרי אינטרנט רבים, ועל כן יסייעו גם לך, בין אם תקים חנות וירטואלית, בין אם תעסוק בבניית אתרים לעסקים או בניית אתר אינטרנט עצמאי משלך. דוגמא למאגר כזה מצוי בכתובת http://www.sxc.hu/.
בטרם השימוש בתמונה ממאגר זה או אחר ודאו כי אין בעיה לעשות שימוש בתמונה.

עליכם מוטלת האחריות לוודא מהם ההסדרים לגבי זכויות יוצרים ותנאי השימוש בתמונה, משום שהפרתם של אלה ושימוש לא חוקי בתמונה עלולים לגרור קנס גדול ביותר (למרבה הצער יש מי שעשה מהעניין עסק, ומפרסם תמונות בלעדיות עם אותיות קטנות שאף אחד לא טורח לקרוא בתקווה שמישהו ייפול ברשת, ויעשה בהן שימוש שלאחריו ניתן יהיה לתבוע אותו ו"לעשות קופה").
 
מיקום התמונות באתר גם הוא חשוב - הוא חייב להיות מקצועי ומדויק - לא רק במיקום המתאים אלא גם במסגרת המתאימה.  חשוב לשים לב שהתמונה לא יוצאת מהפרופורציה המקורית שלה.
 
11. לשמור על יושר - ואין הכוונה ליושר מקצועי (למרות שזה תמיד מומלץ) אלא יותר לקווים ישרים. מלאכת עיצוב אתרים כוללת מיקום טקסטים, כותרות ותמונות בחללים מותאמים (תיבות טקסט וכדומה). עליכם למקם את האלמנטים השונים במקום המתאים, ולשים לב שכל הקווים ישרים, שתיבות הטקסט מיושרות אחת עם השנייה, שהתמונות מיושרות ושהמרווחים בין הקוביות שווים בגודלם ובמרחק ביניהם.
 
12. חשוב מאד לוודא שהאתר נתמך על ידי כל הדפדפנים, ונפתח היטב בכל אחד מהם. העיצוב צריך להיות מותאם גם לרזולוציות צפייה שונות.
 
13. אם תתקדמו לשלב הבא של בניית אתרים תופתעו לגלות תחום חדש - אתרי מובייל. בניית אתרי אינטרנט ועיצוב אתרים מתמקדים היום הרבה פעמים בעיצוב אתר שיתאים ויהיה נוח לגלישה ממכשיר סלולרי. בעל עסק שמעוניין שגולשי הסלולר יוכלו בקלות לשהות באתר, לקבל מידע, ליצור קשר, להשאיר פרטים, לבצע רכישה, להירשם לרשימת תפוצה ועוד, צריך להשקיע בפיתוח אפליקציה למובייל או בפיתוח אתר מותאם לאינטרנט. אם זו אחת המטרות שלך יש לחשוב על זה בעת בניית אתר אינטרנט, ובוודאי בעת העיצוב שלו. 
 
14. יש להתחשב באופי האתר - חשוב מאוד לעצב אתר בהתאם לאופי שלו. אם מדובר בפורטל אינפורמטיבי, חנות וירטואלית או אתר מכירות, עיצובם של אלה יהיה שונה זה מזה ובוודאי שונה מהעיצוב שייבחר בעת בניית אתרים לעסקים. לכל סוג אתר עיצוב משלו - בניית אתר אינטרנט שהוא חנות וירטואלית תכלול עיצוב אתר שונה מעיצוב במסגרת בניית אתר שהוא אתר תדמית. מיני סייט (דף נחיתה) מעוצב אחרת מאתר תדמיתי וכן הלאה. 

ליישם בזהירות את הכללים

רבים מבעלי העסקים התרים אחר כללים לעיצוב אתרים עושים זאת משום שהם בחרו ללכת על בניית אתרים עצמאית. יש היום לא מעט אופציות של בניית אתרים בחינם, והן חוסכות כסף רב, אבל יניבו את התוצאות הרצויות - אתר טוב ואיכותי הממוקם גבוה במנועי חיפוש - רק אם יתמלא מכלול של דרישות לא פשוטות. רבות מהדרישות נוגעות לעיצוב האתר. הכללים שהבאנו יכולים לסייע לכם בהקשר זה, אם תשתמשו בהם בזהירות. קראו אותם היטב; למדו עוד על העולם של בניית אתרים;  למדו במה כרוכה מלאכת בניית אתר אינטרנט, ורק אחרי שתצברו הרבה-הרבה ידע, פנו למלאכת היישום. 
דרך אגב, אם כבר הקמתם אתר ועיצבתם אותו, ואתם רק רוצים לשפר את עיצובו ולהיטיב את מראהו, תוכלו במחיר הרבה יותר נמוך לקבל שירות של עיצוב אתרים מחברות המתמחות בתחום. זה פתרון טוב - חשבו על כך: אתם בונים אתר בחינם, מעצבים אותו, כותבים את התוכן, מעלים תמונות ובסוף משלמים לא הרבה על מקצה שיפורים, ויכולים לקבל תוצאה מושלמת.  בהצלחה. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools