438,982 עסקים | 235,124 חוות דעת
כתבות בנושא עו"ד דיני משפחה וירושה - תמונת אווירה

המדריך לבחירת עורך דין גירושין - לדעת לבחור את מי שילחם עבורך

בישראל יש 585 עורכי דין על כל מאה אלף איש - שיא שאין שני לו בכל העולם. רבים מעורכי הדין הללו הם עורכי דין מומחים לגירושין. את/ה עומד/ת בפני קרב חייך וזקוק לעזרה, לליווי ולסיוע משפטיים. יש כל כך הרבה עו"ד גירושין ואין לך מושג איך ובמי לבחור. לשם כך אנו כאן - ריכזנו כמה טיפים שיסייעו לך בבחירה של עורך דין גירושין שיעזור לך למצות את זכויותיך ולהגן על האינטרסים שלך, ואולי אפילו למצוא עורך דין גירושין שיעזור לך בחינם. המדריך הבא כתוב אמנם בלשון זכר, אך מופנה כמובן גם אלייך. איך לבחור עו"ד גירושין - כל התשובות שלב אחר שלב.

בכתבה זו:
שלב ראשון - להירגע | שלב שני - מבינים את חשיבות הבחירה | שלב שלישי - מומחיות וניסיון | שלב רביעי - סקר שוק | שלב חמישי - אינטואיציה וחיבור אישי | שלב שישי - המחיר

פירוק התא המשפחתי הוא משבר לא פשוט בכלל המציף רגשות לא נעימים. תחושת הכישלון, הפחד מהעתיד, הדאגה לילדים, הבדידות והגעגוע מציבים אתכם על סף תהום. בעוד אתם ניצבים בפתחה של מלחמה על שלמותם הנפשית של כל בני הבית, אתם זקוקים לכל החיזוקים והסיוע שקיימים. מאיפה מתחילים את ההתמודדות? איך שורדים את התהליך הקשה שאתם ניצבים בפתחו? ובכן, זה לא יהיה קל, אבל כל תמיכה וסיוע שתקבלו יקלו עליכם לשמור על האיזון שלכם ושל ילדיכם ככל שאפשר.

שלב ראשון - להירגע

למרות כל הקשיים, החששות, הכעס והעלבון, אל תוותרו על אופטימיות. בשלב הראשון של איתור עורך דין לגירושין צריך פשוט לנשום עמוק ולהירגע. לתת לאור לחדור בין חריצים קטנים, ולהבין שהתקופה הקשה תחלוף ועוד נכונו לכם ימים של אושר. רק אם תהיו רגועים, תוכלו לחשוב בשיקול דעת על שכירת שירותיו של עורך דין גירושין טוב ומתאים עבורכם. מה שיסייע לכם להירגע זה ודאי הידיעה שאתם לא לבד. בשוק יש היצע עצום של עורכי דין גירושין עם ידע, ניסיון וכלים שיסייעו לכם לצלוח את פירוק התא המשפחתי, ולצאת מהסערה בשלום.

שלב שני - מבינים את חשיבות הבחירה

פעמים רבות בני זוג המצויים בתהליך פרידה, ודאי אם הם מצליחים לשמור על יחסים טובים, שוקלים לבחור באופצייה של גירושין ללא עורך דין. ברוב הגדול של המקרים, למרות הכוונות הטובות, זוהי טעות. עו"ד גירושין טוב אינו מחרחר מלחמות בין בני הזוג, אך יש להכיר בחשיבותו ובנחיצותו, ולפעול לאיתור עורך דין מתאים. אתם בוודאי תוהים ביניכם לבין עצמכם למה לא לעשות את זה לבד? למה צריך לשלם לעורך דין לגירושין? ובכן, לא תמיד חייבים את שירותיו בכל שלבי ההליך, אך בוודאי שליווי, ייעוץ והדרכה מקצועית נחוצים בשלבים המרכזיים של תהליך הפירוד. וכל זאת בשל כמה סיבות:

1. עלות מול תועלת: הבחירה להתגרש ללא עורך דין אולי תחסוך לכם כסף בטווח הקצר, אך בטווח הארוך עלולה לגבות מכם מחיר יקר. גירושים כוללים לרוב סוגיות משמעותיות ומורכבות רבות שחשיבותן כה קריטית שאסור להקל בהן ראש. אם אתם ללא ילדים, בעלי רכוש לא רב ושומרים על רוח טובה, אולי תצליחו לעשות זאת ולצאת בשלום, אבל בגדול, כשיש ילדים ורכוש בתמונה, עדיף להצטייד בשירותיו של עו"ד גירושין שיגבש עבורכם אסטרטגיה משפטית מנצחת.

2. חשש מעתיד לא ידוע: קרב גירושים הוא פעמים רבות קרב על החיים, או לפחות על דברים מהותיים בחיים. גם אם אתם מצליחים להסתדר ביניכם עכשיו, ולהגיע להידברות מעל כל הרי השנאה, הכעס והטינה, גירושים טובים לא תמיד נמשכים לנצח. פעמים רבות כשבני זוג חדשים נכנסים לתמונה, האידיליה נסדקת. הזמן עושה את שלו ולא לטובה. חשבו מה יקרה אם בן הזוג ירצה לעבור למקום יישוב מרוחק עם הילדים? מה יקרה אם אחד מכם יחזור בעתיד בתשובה? מה יקרה אם הילד יזכה בלוטו? יש כל כך הרבה סוגיות לא צפויות, דקויות וניואנסים, שרק עו"ד גירושין מנוסה יוכל לכסות ולגעת בכולם. גם אם ההווה ברור, העתיד לוט בערפל, ואתם חייבים לבטח את עצמכם מפני העתיד כשהדרך לעשות זאת היא על ידי הצטיידות בעורך דין.

3. עניין של מומחיות: תהליך גירושין לרוב איננו פשוט, וכמובן שלשם טיפול בו נחוץ הרבה מאוד ידע ומומחיות. כבר כשתתחילו לרחרח לגבי גירושין, תיתקלו במושגים לא ברורים, במורכבות משפטית ובסיבוכים ופיתולים שרק איש מקצוע יידע להתיר. כשחושבים על הדברים לעומק, מבינים שיש כל כך הרבה משתנים שמקשים על בני הזוג להשלים פרידה בצורה נכונה ויעילה, מוסרית והוגנת, כזו שלא תקפח אף אחד מהצדדים, ותבטיח את האינטרסים של כל המעורבים. יכול להיות גם שהקיפוח והפגיעה יתרחשו בתום לב ושלא במודע בשל חוסר מומחיותם של בני הזוג. בעזרתו של עורך דין גירושין שמנצח על הליך הפרידה, יזוהו מראש עניינים שיש להתעכב עליהם, יסומנו עניינים שיש לתת עליהם את הדעת, מוקשים ינוטרלו, יפותחו מנגנוני פתרון חוזים פני עתיד, יטופלו מראש תרחישים שעלולים בעתיד ליצור מחלוקת, יינתן מענה מראש לאתגרים פוטנציאליים, יימנע צורך בפנייה מחודשת לערכאות משפטיות ויטופלו כל העניינים שהם בעלי חשיבות משפטית. אל תוותרו על עין מקצועית ועל ייעוץ של מומחה.

4. עניין של רגישות: בגירושים מעורבים הילדים שהם יקרים לכם מכול, והעובדה הזו הופכת את העניין הרגיש ממילא, לרגיש עוד יותר. אנשי מקצוע לרוב מגנים על שלומם של הילדים בכל הכאוס. פסיכולוג בהקשר זה נחוץ יותר, אבל גם עורך דין שיחשוב על כל הזויות, יאפשר השלמת הפרידה בצורה יעילה, מהירה וחלקה, ויבטיח את האינטרסים גם של הילדים, הוא בעל מקצוע נחוץ לא פחות.

5. עניין של יעילות: עורך דין טוב לרוב יזרז עניינים, יסייע בניהול משא ומתן בין הצדדים, ינסח הסכם גירושין מקיף ואף ישלים את הליך אישורו. פעמים רבות גירושין ללא עורך דין נגררים ומסתבכים, מה שיכול להימנע מראש על ידי סיוע של עו"ד מנוסה. לאחר שהבנתם את חשיבות הבחירה, חשוב שתדעו גם שבעת הבחירה יש לפעול בזהירות ובכובד ראש, ולהפעיל לא מעט שיקולים. אין שום טעם למהר ולחפש עורך דין גירושין זול, או עורך דין גירושין שמככב ברשת, מבלי לדעת מי הוא ומה הוא שווה באמת. אל תתפשרו ואל תשכרו את שירותיו של הבן של השכן שעושה הנחה, וגם לא את אלה של הבן דוד השלישי מצד האבא של חמותך, רק כי הוא קרוב רחוק שלכם.

שלב שלישי - מומחיות וניסיון

כאשר אתם בוחרים עו"ד גירושין, הדבר הראשון שאתם חייבים לבדוק הוא אם הוא מומחה בתחום. מה זה בעצם עורך דין גירושין? זהו עורך דין מומחה בדיני משפחה, המעניק קשת רחבה של שירותים הקשורים ליחסים בין בני המשפחה, החל מירושות וצוואות, עבור באימוץ וכלה כמובן בכל השירותים הקשורים לגירושין. לכן, עו"ד גירושין מכונה פעמים רבות עורך דין משפחה או עורך דין לענייני משפחה. אז מהם השירותים שיעניק עורך דין מומחה לגירושין?

1. עריכת הסכמים בין בני משפחה, לרבות הסכמי ממון והסכמי גירושים.

2. גישור - פעמים רבות הדרך העדיפה להשלים תהליך גירושין היא על ידי גישור. רצוי שהגישור ייעשה על ידי עורך דין לגירושין שהוא בעל ניסיון בתחום דיני המשפחה והמעמד האישי. מדוע? משום שעו”ד גירושין מודע בדיוק לצרכים ולניואנסים המשפטיים של כל הליך גירושין, והוא יוכל לנתב את הליך הגישור כך שיהיה מעשי ויתמקד בפתרון סוגיות נחוצות, באופן יעיל ומיטבי, תוך ראייה כוללת של ההיבטים המגוונים של עניינכם.

3. סיוע בקידום הגירושין, לרבות פתיחת תיק גירושין ברבנות.

4. ייצוג בבתי משפט - בית משפט לענייני משפחה, או בית דין רבני.

5. ייצוג והסדרת עניינים בין בני זוג, לרבות: משמורת ילדים והסדרי ראייה, חלוקת רכוש, דמי מזונות (מזונות ילדים, מזונות אישה) והרשימה עוד ארוכה.

6. סיוע למי שמתמודד עם מצב של סרבנות גט.

7. ייצוג חייבים בתיקי מזונות.

8. ייצוג זוכים בתיקי מזונות. לאחר שתלמדו כי לעורך הדין מומחיות בתחום דיני המשפחה, ודאו כי יש לו ניסיון וותק בניהול תיקי גירושין. הוא חייב להכיר טריקים ופיתולים, ניואנסים ומהלכים, במיוחד אם הליך הגירושין הוא מלחמה שכדי לנצח בה יש צורך בצבא חזק ומשופשף.

שלב רביעי - סקר שוק

השיטה שעבדה עוד מימי הביניים עובדת גם היום. חוות דעת אובייקטיביות והמלצות מפה לאוזן...כולם מכירים עורך דין אחד או שניים, ורבים התנסו בקבלת שירותיו של עורך דין משפחה טוב. אין כמו המלצה אישית ממישהו שהסתייע כבר בשירותיו של עורך דין, כדי לדעת שבחרת נכון.

שלב חמישי - אינטואיציה וחיבור אישי

רבים מניצולי תהליכי גירושין טוענים בפה מלא שעורך הדין שליווה אותם בתהליך הפרידה הפך להיות חבר של ממש, או לכל הפחות הפסיכולוג. עורך דין לגירושין שיעניק לך את שירותיו, יהיה לצדך ברגעיך הקשים, יגלה עליך את כל סודותיך הכמוסים, ישמש עבורך משענת, ילווה אותך, יסביר, ינחה, ירגיע ויסייע. זהו תפקיד גדול ורב חשיבות, ולא כל עו"ד יכול לעמוד בו. וגם אם כן, לא בטוח שסגנונו יתאים לך. בחר רק בעורך דין שאופיו כבן אדם ראוי בעיניך, כזה שאתה מתחבר אליו ומזהה בו, מחוץ לאיכויות המקצועיות, גם איכויות נוספות שלהן אתה זקוק בעת המשבר.

שלב שישי - המחיר

מה לעשות שעורך דין גירושין עולה כסף, ולא נותן את שירותיו בחינם? אנחנו יודעים שכסף זה שיקול משמעותי כשעומדים לפני פרידה, אבל לא כדאי לחסוך בעניין. בעת בחירת עורך דין, אל תתנו לשכר הטרחה לשחק תפקיד גדול מדי ולגרום לכם להתפשר. עלות עורך דין גירושין יכולה לנוע בין מאות שקלים לבין אלפי שקלים, תלוי בשירותים שתבחרו ובעורך הדין שתבחרו.

למיעוטי היכולת ביניכם יש גם אפשרות להשיג עורך דין גירושין חינם או בתשלום סמלי. האופציות לסיוע משפטי חינם או זול בתחום של דיני משפחה כוללות: 1. פנייה לייעוץ בויצ"ו או בנעמ"ת, מחיר פגישת ייעוץ נע סביב 100 ש"ח.

2. פנייה לפרויקט שכר מצווה של לשכת עורכי הדין, שנותנת בכל רחבי הארץ ייעוץ משפטי חינם - פרו בונו - למיעוטי יכולת.

3. האגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים מעניק לזכאים ייעוץ משפטי חינם במקרים מסוימים, ויכול להיות שיוכלו לסייע לך בעניינך.

4. אפשר לבחור בעורך דין מתחיל שיגבה שכר טרחה נמוך, אבל אז קחו בחשבון שבקרב גירושין מכוער סיכויים להפסיד במלחמה מול עורך דין מנוסה גבוהים למדי. על כן התפשרו לגביו רק כשהעניין שלכם פחות מורכב, וגם אז פקחו מקרוב על פעולותיו.

5. דרך נוספת לחסוך עלויות, כשמדובר בעו"ד לגירושין, היא לשכור עורך דין משותף, וזאת רק אם הגירושים שלכם טובים.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools