כתבות בנושא יועצי השקעות - תמונת אווירה

מילון מונחים בתחום ההשקעות - שירותים, גופים ואנשי מקצוע כגון יועצי השקעות

מי שרוצה לעשות את צעדיו הראשונים בשוק ההון, חייב לשלוט בחומר הנלמד ולהכיר לפחות מושגים בסיסיים מעולם ההשקעות והמסחר בבורסה. בית השקעות או אגף ההשקעות בבנק (שבו יושבים יועצי השקעות), הם כמעט תמיד התחנה הראשונה של מי שרוצה להצטרף למשחק ולהתחיל להשקיע, ובתקווה גם להרוויח. במקומות אלה פועלים אנשי מקצוע ונותני שירותים שמסייעים לכם המשקיעים. רגע לפני שאתם טובלים את רגליכם במים העמוקים, כדאי ללמוד את הא"ב, ולהבין את השפה הבסיסית של המשקיעים

בכתבה זו:
אנליסט: | בית השקעות: | בית השקעות פרטי: | בית השקעות ציבורי: | ברוקר: | ברוקרז': | השקעה: | יועץ השקעות , יועצי השקעות | יועצי השקעות בבנק: | יועצי השקעות פרטים: | מנהל תיקי השקעות: | משווק השקעות: | סוחרי ארביטרז': | רשות לניירות ערך:

רוצים להיכנס לתחום ההשקעות, אבל לא ממש יודעים מהו בית השקעות ואיך בוחרים יועץ השקעות? לא בטוחים מה ההבדל  בין יועץ השקעות פרטי ובין יועץ השקעות בבנק? לא מבינים לעומק מה תפקידו של מנהל ההשקעות? מה עושה האנליסט?  מה זה ברוקראז' ומה תפקידו של הטריידר? כל התשובות לפניכם: פרשנות והסברים למושגים מעולם נותני השירותים בתחום ההשקעות - גופים ואנשי מקצוע שעומדים לשירות המשקיעים 

אנליסט:

אנליסט הוא אדם בעל ידע, כלים ומיומנויות בתחומי כלכלה ומימון, אשר משתלב בגופים ובארגונים שונים, והכשרתו  מסייעת לו להעניק שירותי ייעוץ וביצוע תחזיות לאחר ניתוח מידע. אנליסט משתלב כשכיר לרוב בבתי השקעות, בבנקים או  בחברות שונות, והוא מבצע הערכות וניתוחים פיננסיים מסוגים שונים, בהסתמך על דוחות ונתונים ותוך שימוש בכלים מגוונים.  דיווחיהם של האנליסטים מסייעים לשחקנים הראשיים בשוק ההון, לנהל סיכונים ולגבש דרכי פעולה והתנהלות רצויות.  התחזיות של האנליסטים וקביעותיהם מנחות את מנהלי תיקי ההשקעות, ומסייעות להם "להמר" ולבחור אפיקי השקעה ולנקוט  צעדים נחוצים; הן גם מאפשרות ליועצי השקעות לפעול במסגרת תיקי ההשקעות וכמובן למשקיעים להחליט בדבר רכישות, השקעות ומכירות של ניירות ערך. מחוץ לשוק ההון יש להם תפקידים נוספים, למשל כיועצים ליזמים בנוגע לכדאיות כלכלית של פרויקטים ושל עסקאות. 

בית השקעות:

בית השקעות הוא ארגון הנותן שירותים הקשורים לניהול הון ולפעילות בשוק ההון. כמעט כל מי שמתחיל את דרכו בשוק ההון, נעזר בשירותים המקצועיים שמעניקים בתי ההשקעות ללקוחותיהם, הכוללים בין היתר ניהול סיכונים, ייעוץ השקעות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות נאמנות, ניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות סיכון, הנפקת תעודות סל, אנליזה ומחקר של השוק, ברוקראז' - מסחר בבורסה בפועל - והרשימה עוד ארוכה. בישראל פועלים עשרות בתי השקעות - חלקם במסגרת  הבנקים, אך רובם עצמאיים ומעניקים שירותי ייעוץ השקעות פרטי. חלק מבתי ההשקעות הם ציבוריים - נסחרים בבורסה -  בעוד אחרים הם פרטיים - אינם נסחרים בבורסה. בעלי המקצוע בבתי השקעות כוללים: יועצי השקעות, אנליסטים, טריידרים ומנהלי תיקי לקוחות.

בית השקעות פרטי:

בית השקעות שהוא חברה פרטית שמניותיה אינן נסחרות בבורסה. יש בתי השקעות פרטיים גדולים המשרתים קהל לקוחות רחב, ואחרים קטנים המשרתים קהל לקוחות מצומצם ונישתי.

בית השקעות ציבורי:

בית השקעות ציבורי הוא חברה ציבורית, חברה בעירבון מוגבל, אשר מניותיה נסחרות בבורסה.  בישראל יש ארבעה בתי השקעות ציבוריים גדולים:  אנליסט, כלל פיננסים, דש אייפקס ואקסלנס נשואה.

ברוקר:

מתווך העוסק בהוצאת עסקאות בניירות ערך בבורסה לניירות ערך. ברוקרים עוברים הכשרה ומקבלים הסמכה מהרשות לניירות ערך. במסגרת תפקידם הם מבצעים פעולות של קנייה ומכירת ניירות ערך עבור לקוחות שמשקיעים בבורסה.

ברוקרז':

ברוקרז' או ברוקראז' הוא כינוי לחדר מסחר פעיל שבמסגרתו מבוצעות עסקאות בשוק ההון ובבורסות בארץ וברחבי העולם. ברוקרז'ים פועלים בבנקים ובבתי השקעות, וכוללים מנהל תיקי לקוחות, סוחרים בבורסה ואנליסטים. כל אלה מסייעים  לקהל הלקוחות - למשקיעים - לבצע עסקאות רכישה ומכירה בשוק ההון. נציגי הברוקרז' ובעלי תפקידים שונים בו משמשים פעמים רבות כשליחיהם של המשקיעים, ו/או כמתווכים בינם לבין הצד השני של עסקה למכירת ניירות ערך (בין אם כמוכרים  ובין אם הם הקונים). 

השקעה:

כאשר מדברים על השקעה כלכלית, הכוונה היא למצב שבו בעל הון מעביר חלק מהונו כהשקעה, במטרה להפיק רווח עתידי וליצור הכנסה. אפשר לבצע השקעה בעסק, השקעה בנדל"ן או השקעה בשוק ההון. כאשר מדובר בהקשר של כלכלה ומימון, הכוונה היא להשקעה בשוק ההון במסגרת אפיקי השקעה מגוונים הקשורים למכשירים פיננסיים שונים כגון: קופות גמל, תעודות סל, קרנות נאמנות, קרנות גידור, קרנות הון סיכון ומסחר בניירות ערך (קנייה ומכירה של אגרות חוב, מניות, אופציות וכדומה). אדם המבצע השקעה באחד מאלה, מצפה לקבל הכנסה ורווח. אלה יכולים להתבטא בכסף של ממש, ואז הם מכונים תשואה - הכנסה שוטפת כגון ריבית או דיבידנד המחולק לבעלי ניירות הערך. התשואה מכונה גם הכנסה פירותית. ההכנסה  והרווח יכולים להיות גם הגדלת ההון, למשל, עלייה בערך נייר הערך שבבעלות המשקיע, מצב המכונה הכנסה הונית. במקרה  זה, ערך ההשקעה גדל, והכסף יגיע לידיו של המשקיע רק אם יממש את ההשקעה, ובמקרה הנדון - ימכור את נייר הערך,  וייהנה מהתמורה שקיבל בעדו, שהיא גדולה יותר מההון שהשקיע בה בתחילת הדרך. 

יועץ השקעות , יועצי השקעות

יועצי השקעות הם בעל מקצוע שקיבל רישיון מהרשות לניירות ערך לתת שירותי ייעוץ השקעות, לאחר שעבר בחינות הסמכה והתמחות כפי הנדרש בחוק. יועצי השקעות בישראל עובדים בבנקים או בבתי השקעות פרטיים, ומעטים מהם עובדים כעצמאיים לחלוטין. ייעוץ השקעות מתמקד בייעוץ לאנשים המעוניינים להשתלב בפעילות בשוק ההון, ולהשקיע את כספם כך שיניב תשואה ורווח. יועץ השקעות מסייע בניהול תיק ההשקעות של הלקוח, ומייעץ לו בדבר קנייה ומכירה של ניירות ערך  (איגרות חוב, מניות, אופציות); מייעץ לו בדבר בחירת אפיקי השקעה (קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל); מסייע לו  בניהול סיכונים, בניתוח המצב בשוק ובבחירת ההשקעות שיעשה. יועץ השקעות כפוף לכללי אתיקה נוקשים, וחייב בחובות שונים כלפי לקוחותיו. יועץ השקעות איננו מורשה לבצע פעולות בתיק ההשקעות של לקוחו, אלא סמכותו מוגבלת למתן שירותי ייעוץ בלבד (וזאת בשונה ממנהל תיק לקוחות שהוא בעל ייפוי כוח לבצע פעולות בשם המשקיע). 

יועצי השקעות : תמונה שאטרסטוק

יועצי השקעות בבנק:

כמעט כל בנק בישראל מעמיד לרשות לקוחותיו יועצי השקעות , הנותן מענה לצורך שלהם להשקיע בשוק ההון ובאפיקי השקעה מגוונים. יועץ השקעות בבנק אמור להעניק ייעוץ השקעות אובייקטיבי ונטול פניות, ולהעמיד לנגד עיניו את טובת הלקוח בלבד, אך פעמים רבות נאמנותו למקום העבודה והאינטרס הברור שלו למכור מוצרים פיננסיים שהבנק משווק, מונעים ממנו למלא את חובותיו. יחד עם זאת, ייעוץ השקעות בבנק הוא זמין, מקצועי וקל להיעזר בו, אך מי שעושה זאת חייב לנקוט משנה זהירות, ולבחון את הייעוץ לעומק לפני קבלת המלצות היועץ. 

יועצי השקעות פרטים:

יועץ השקעות שאיננו עובד בנק ואינו מייעץ מטעם בנק כלשהו, אלא עובד כיועץ השקעות, ומעניק ייעוץ בבית השקעות ציבורי או פרטי או באופן עצמאי לחלוטין. יועצי השקעות פרטיים לרוב מציעים השקעות מסוכנות יותר, אך גם רווחיות יותר, גובים עבור הייעוץ פחות עמלות, ומעניקים ייעוץ מקצועי רב ערך. 

מנהל תיקי השקעות:

איש מקצוע המציע שירותי ניהול תיק השקעות, ופועל בבית השקעות, בבנק או באופן עצמאי. שירותי ניהול תיק השקעות כוללים ייעוץ השקעות, שיווק השקעות ובנייה וניהול בפועל של תיק ההשקעות. שאלת השאלות היא מה ההבדל בין יועץ השקעות ובין מנהל תיק השקעות? ובכן, להבדיל מיועץ השקעות שמורשה רק לייעץ בדבר השקעות, מנהל תיק השקעות רשאי לפעול בתיק הלקוח על פי שיקול דעתו שלו. יש לו ייפוי כוח לקנות ולמכור, להשקיע ולפרוע.

משווק השקעות:

איש מקצוע הנותן ייעוץ השקעות, וייחודו בכך שיש לו קשר למכשיר פיננסי ו/או לאפיק השקעה כלשהו.  למשל, יועץ השקעות שהוא עובד או בעלים של קרנות נאמנות, או אפילו כזה העובד בחברת ניהול תיקים שיש לה חברה בת  המנהלת קרנות נאמנות. במקרים אלה, יועץ השקעות מחויב על פי חוק להבהיר שהוא משווק השקעות, כאשר בפועל הוא נותן  בדיוק את אתם השירותים של יועץ ההשקעות - הוא מוסמך כמו יועץ ההשקעות, וגם שירותיו מוגבלים לייעוץ בלבד.

סוחרי ארביטרז':

זהו כינויים של סוחרים העוסקים בהשקעות בבורסה, תוך שימת דגש על ביצוע עסקאות במניות ארביטראז'.  אלה הן מניות שנמכרות ונקנות בו זמנית ביותר מבורסה אחת, וסוחר הארביטראז' זוכה ברווח ממכירת המניה בשוק שערכה גבוה יותר, לאחר שרכש אותה בשוק בו ערכה נמוך יותר. כך, למשל, מניה של חברה מסוימת השתנה ועלה בשוק אחד בעקבות עסקת רכישה. העדכון בוצע בבורסה אחת, וטרם בוצע בבורסה השנייה. במקרה זה, סוכן הארביטראז' מזהה זאת,   בעזרתם של אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, ורותם עובדה זו לטובתו. הוא רוכש מניות בבורסה שבה ערכן טרם התעדכן, ומוכר אותן בבורסה שבה ערכן גבוה. כך הוא מרוויח את הפער שבין המחירים. 

רשות לניירות ערך:

גוף ציבורי ממשלתי האחראי על פיקוח הפעילות בשוק ההון. בין מטרות הארגון בולטת שאיפתו להבטיח פעילות חוקית והוגנת בעת המסחר בשוק ההון. הרשות לניירות ערך, הפועלת לפי חוק, נושאת תפקידים רבים, כשאחד החשובים בהם הוא רישוי בעלי מקצוע הפועלים בזירות המסחר בשוק ההון, ובפיקוח על עבודתם, לרבות יועצי השקעות, מנהלי תיקי לקוחות, ברוקרים ועוד. 
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools